iwonKa
Posty: 84
Rejestracja: czwartek 20 gru 2007, 11:16

Re: Dofinansowanie bibliotek szkolnych

sobota 29 lis 2014, 15:31

Takich, którzy rozumieją potrzeby szkolnych bibliotek czasami ciężko znaleźć. Jeśli ma się na głowie zadłużony szpital...(czy dobrze wybrałam okaże się po jutrzejszych wyborach).
A co do nowych tytułów: u mnie nauczyciele pytają, co mam w bibliotece i ile, a mam tylko stare lektury. Albo pytają mnie, co to za książka (tu pada tytuł) i czy nadaje się na lekturę i czy mogę ją mieć w większych ilościach. Na mnie więc spoczywa odpowiedzialność za "zorganizowanie" pieniędzy na zakup książek. Więc załatwiam: dobre dusze, darczyńcy, rada rodziców - tylko lektury (ostatnio prosząc o pieniądze uslyszałam od jednego z rodziców, że powinnam sama sie postarać o nowe książki a nie prosić ich o pomoc to przecież jest moim obowiązkiem???)

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: Dofinansowanie bibliotek szkolnych

sobota 29 lis 2014, 20:49

Ja tez jestem zdania ze to szumna akcja MEN - pt jacy to my jesteśmy dobrzy i chcemy wam dać pieniądze.
Kurcze to ich obowiązek a nie z łachy mi rzucą 1 tys złotych i przez kolejne 5 lat będą nam to wypominać - no przecież dostaliście nie

Moi poloniści to nawet przychodzą czasami i kombinują co by tu zmienić ale nie da - jeśli mam czegoś po dwa egzemplarze.
A w nauczaniu to dopiero są szopki. Bo w klasach pierwszych materiały dla nauczycieli przychodzą na bieżąco - więc co chwilę słyszę jak mnie proszą o jakieś tytuły z księżyca - czyli z reguły ksiażki wydane w zeszłym roku. Pytam się za co i kiedy miałam je kupić. Do kolejnych części jeszcze nie wiadomo jaka jest lektura proponowana. No oszaleć można.

pozdrawiam

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Dofinansowanie bibliotek szkolnych

sobota 29 lis 2014, 22:34

Nie to, żebym była złośliwa, ale u mnie nauczyciele klas I przychodzili po: Jak Wojtek został...., Kopciuszek i ostatnio Czarną
owieczkę. Lektury wynikały z I cz. Naszego elementarza. Nic mi nie zgłaszali o nowościach.

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: Dofinansowanie bibliotek szkolnych

niedziela 30 lis 2014, 03:57

Juliusz Wasilewski pisze:Samorządy nie będą zobligowane do dołożenia tych 20%. Doświadczenie pokazuje jednak, że wiele samorządów takie możliwości (pozyskanie pieniędzy za 20-procentowy wkład własny) chętnie wykorzystuje. Widać to np. po zainteresowaniu samorządów pozyskaniem środków w tzw. programach partnerskich bibliotek szkolnych i publicznych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, gdzie wklad własny samorządów był wyższy (min. 25%): http://www.bn.org.pl/download/document/1407318958.pdf.
Więc bądźmy dobrej myśli.
Poza tym nie da się tego (i chyba nie powinno) inaczej (bez wkładu własnego samorządu) zrobić.
Samorządy to nie jakaś narzucona z góry władza. Sami je wybieramy. Więc trzeba chodzić na wybory i wybierać takie osoby, które korzystają z takich okazji.
Niestety, panie Juliuszu, pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Na wybory chodzę zawsze, ale moje zdanie nie bardzo się liczy. W mieście, gdzie zdecydowaną większość stanowią ludzie starsi, to oni wybierają władze. Im się podoba podświetlona fontanna, kaskada wodna, nowy chodnik, ulica. Ekipa rządzi już chyba 4. kadencję i widoku na zmianę raczej nie ma. Ludzie się nabierają na kiełbasę wyborczą, która co 4 lata jest im serwowana. Na 21 radnych nowych w tym roku jest 3.
Biblioteka publiczna w programie partnerstwa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nie bierze udziału, a przynajmniej mnie nikt o nic nie pytał.

Malkontent
Posty: 557
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00

Re: Dofinansowanie bibliotek szkolnych

niedziela 30 lis 2014, 12:01

Pewne rzeczy znormalnieją JEDYNIE WTEDY- gdy będzie jednolite prawo oświatowe, jednolite standardy i normy.
Powiem szczerze czasem nie dziwię się działaniom władz dotyczącym szkół - bo budżecik jest lichutki , a wydatków wiele.Wiadomo, że tnie się tam gdzie można, gdzie nie będzie wielkiego hałasu, a prawo jest mało konkretne.
W szkole taka najsłabszą linią jest biblioteka - kto przejmie się 1 osobą i ograniczonym dostępem dzieci do książek.Tym bardziej, że i samym 'bibliotekarzom" nie zależy na walce o swoje etaty - u mnie są to nauczyciele przedmiotowcy, którzy wolą uzupełnić etat świetlicą czy zajęciami rewalidacyjnymi - bo godzina biblioteczna to 1/30, a nie 1/18...

libia11
Posty: 337
Rejestracja: środa 07 lis 2012, 09:13

Re: Dofinansowanie bibliotek szkolnych

poniedziałek 01 gru 2014, 08:34

Niestety o wszystko trzeba zawalczyć. BSO piszą list do Mikołaja. Można a nawet trzeba zadać pytania jakie tu padają. Możecie napisać albo bezpośrednio na stronę albo na pocztę. Nasze życzenia zostaną przekazane wyżej.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Dorota79
Posty: 884
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Dofinansowanie bibliotek szkolnych

wtorek 06 paź 2015, 09:27

Czy ktoś z was korzystał z programu Erasmus+ pod kątem bibliotek?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 128 gości