Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

poniedziałek 27 kwie 2015, 13:59

http://men.gov.pl/ministerstwo/informac ... arzen.html

Mam pytanie: czy współpraca z MBP musi obejmować bibliotekę z tego samego miasta co szkoła? Czy np. : mogę nawiązać współpracę z biblioteką spoza miasta?
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

poniedziałek 27 kwie 2015, 14:13

antykwa pisze:Chciałabym się upewnić, jak liczyć kwoty na zakupy, bo może nie do końca to rozumiem.

Jeśli moja biblioteka łapie się na 2 170 zł dofinansowania, to jest to 80% całego wydatku na zakup i OP dopłaca brakujące 20% czyli 542,50 zł, co daje w sumie kwotę 2 712,50 na cały zakup?
TAK :) Super fajnie!
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

poniedziałek 27 kwie 2015, 14:34

MEN ma ewidentny kompleks niższości wobec Ministerstwa Kultury oraz bibliotek publicznych lub możne nawet jakąś fobię na tym punkcie, bo trudno zrozumieć niektóre "zaklęcia" w celach i opisach zasad programu. Dlaczego Ministerstwo Kultury może napisać po prostu, że celem ich programu jest zwyczajne "wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych", a MEN czuję potrzebę wymyślania jakiejś dodatkowej ideologii? No ale jest, jak jest. Może to wynika z faktu braku doświadczenia.

Logiczna jest współpraca z najbliższą biblioteka publiczną, ale nigdzie nie jest napisane, że tak musi być. Poza tym tego obowiązku współpracy bym nie demonizował. Przecież taka współpraca to np. wywieszenie w bibliotece szkolnej kartki z godzinami otwarcia najbliższej biblioteki publicznej czy umówienie się z biblioteką publiczną, że jak dostarczy ona materiały informacyjne o jakiejś swojej imprezie, to zostaną one powieszone w bibliotece szkolnej (i ewentualnie odwrotnie). Można przed zakupem książek z programu umówić się z koleżanką z publicznej na kawę i pogadać o tym, żeby zobaczyć, jakich tytułów u nich jest dużo, a jakich mało itp.

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

poniedziałek 27 kwie 2015, 14:51

Jak myślicie - czy lekcje tematyczne w publicznej można podciągnąć do współpracy z publiczną?

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

poniedziałek 27 kwie 2015, 15:00

Czy ja dobrze rozumiem, że jesteśmy jeszcze na etapie projektu i nie ma po co bombardować samorządu?

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

poniedziałek 27 kwie 2015, 15:43

Tak, jesteśmy na etapie projektu, ale już zaawansowanego (jest w Komitecie Stałym Rady Ministrów), potem będzie musiał byc przyjęty przez Radę Ministrów i podpisany przez premier (kę?). Na razie nie ma co bombardować samorządu, ale dobrze mieć przygotowany wniosek. Miejmy nadzieję, że termin 29 maja już się nie przesunie

Irena64
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 21 mar 2013, 11:26

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

wtorek 28 kwie 2015, 13:04

Dostałam taki wzór, czy p.4 to wymienienie tytułów wraz z cenami ? Lepiej żeby kalkulacja była wyższa niż przewidziana kwota czy identyczna.


Wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach programu „Książki naszych marzeń”

1. Nazwa i adres szkoły:

2. Liczba uczniów:

3. Aktualne wyposażenie biblioteki szkolnej:
(Rodzaj księgozbioru, sposoby pozyskiwania książek, itp.

4. Kalkulacja kosztów zakupu książek:

5. Wnioskowana kwota wsparcia:

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

wtorek 28 kwie 2015, 14:15

To nie jest wzór, tylko fragment projektu rozporządzenia RM, w dodatku nie zawiera wszystkich punktów.
http://bibliotekawszkole.pl/news.php?id=418

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

wtorek 28 kwie 2015, 20:40

O co chodzi z kalkulacją kosztów. Skoro przyznaje się określoną kwote to wiadomo, że o nią występuję nie mnie i nie więcej. Jeśli te pieniądze mają wpłynąć w grudniu to ciężko przewidziec co kupię. No i nie wiem czy to ma być na ciekawą beletrystykę czy też można zakupić lektury (mam wątpliwości czy możemy kupić lektury)

bibliotekasp31
Posty: 1
Rejestracja: piątek 01 maja 2015, 13:24

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

piątek 01 maja 2015, 13:29

Czy w związku z tym, że organ prowadzący musi dołożyć 20%, będzie mógł odrzucić wnioski o dotację z powodu braku środków?

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

piątek 01 maja 2015, 19:44

Będzie mógł, ale byłoby to nierozsądne, bo jak za 20 zł można dostać 100 zł, to to jest dobry interes. Zysk 500%. Proszę podać przykład, na czym można tyle zarobić. No, może na narkotykach, ale to nielegalne i moralnie naganne. Dlatego, gdyby jakiś OP chciał się wykręcić, to powinno się odwoływać do rodziców i w ogóle lokalnej opinii publicznej.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

sobota 02 maja 2015, 02:10

Anna pisze:O co chodzi z kalkulacją kosztów. Skoro przyznaje się określoną kwote to wiadomo, że o nią występuję nie mnie i nie więcej. Jeśli te pieniądze mają wpłynąć w grudniu to ciężko przewidziec co kupię. No i nie wiem czy to ma być na ciekawą beletrystykę czy też można zakupić lektury (mam wątpliwości czy możemy kupić lektury)
Nawet jeśli teoretycznie wiadomo, jaka będzie wnioskowana kwota, to przecież ktoś musi to formalnie napisać. Po drugie, to wcale nie wiadomo, jaka będzie wnioskowana kwota, bo można sobie przecież wyobrazić (z trudem ale jednak), że organ prowadzący postanawia dać mniej niż 20% zapisanej w programie maksymalnej kwoty. Np żeby mała szkoła mogła dostać ten 1000 zł z programu, to OP musi dołożyć od siebie 200 zł. Jeśli jednak OP stwierdzi, że chce dołożyć tylko 100 zł, to wówczas szkoła dostanie w sumie tylko 600 zł (500 zł "od rządu" i 100 zł od organu prowadzącego).

Można też sobie wyobrazić, że OP zdecyduje się na dołożenie od siebie więcej niż 20%. - np. w przypadku najmniejszych szkół nie 200 zł lecz 500 zł. Wówczas ta mała szkoła dostanie to przysługujące jej 1000 zł z programu +500 zł od OP, czyli w sumie 1500 zł.

A zatem trzeba napisać, o jaką kwotę się wnioskuje. Oczywiście podajemy kwotę łączną, razem z tym wkładem organu prowadzącego, czyli w zależności od wielkości szkoły - 1000, 1300 lub 2170 zł + minimum 20% wkładu organu prowadzącego
Należy dodatkowo określić ogólnie, na jakie rodzaje literatury dotacja będzie wykorzystana.

Dorothy
Posty: 119
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

poniedziałek 04 maja 2015, 08:41

Witam.
Mam pytanie dotyczące punktu 3. Aktualne wyposażenie biblioteki.
Czy w tym punkcie należy podać ogólnie jakie rodzaje zbiorów się ma i skąd pochodziły fundusze na zakup książek, czy też wypisać dokładnie ile w danym roku zakupiono nowości wydawniczych i podać przykładowe tytuły i na jaką kwotę i ile nowych tytułów lektur i na jaką kwotę i tak zrobić np. z ostatnich 2 lat.
Czy w punkcie 4. Kalkulacja kosztów zakupu książek, trzeba dokładnie wypisać tytuły książek i autorów i ceny, książek które chcemy zakupić, czy może wystarczy podać ogólnie jakie rodzaje książek chcemy kupić i przykładowo podać nazwiska kilku autorów.
Pozdrawiam

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

poniedziałek 04 maja 2015, 11:23

Punkt 3 w aktualnym projekcie to liczba uczniów, a punkt 4 to Zwięzły opis dotyczący aktualnego wyposażenia biblioteki szkolnej.

http://www.bibliotekawszkole.pl/news.php?id=418

Dorothy
Posty: 119
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: Pieniądze dla bibliotek szkół podstawowych - czas konkre

poniedziałek 04 maja 2015, 12:27

Dziękuję za odpowiedź. Dziś dostaliśmy oficjalne pismo od organu prowadzącego dotyczące składania wniosków.
Jest tam 6 punktów. Nie ma tam nic, że należy opisać dotychczasową współprace z biblioteką publiczną, czy też biblioteką pedagogiczną. Czy taka współpracę opisać jednak we wniosku czy dopiero w sprawozdaniu z realizacji programu.
Pozdrawiam :D

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 223 gości