Dona
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 25 wrz 2008, 09:48

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

środa 13 maja 2015, 09:33

Czy wnioski o dofinansowanie składają tylko szkoły podstawowe?

Jagoda1
Posty: 28
Rejestracja: niedziela 03 lip 2011, 17:51

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

środa 13 maja 2015, 10:33

Program jeszcze nie został przyjęty? Dlatego nie możemy złożyć wniosków do OP bo oni też jeszcze nie zostali o niczym poinformowani (wg harmonogramu mają być informacje do OP do tygodnia od przyjęcia programu?)

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

środa 13 maja 2015, 20:04

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się autopoprawki MEN do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu "Książki naszych marzeń". Pojawiły się też uwagi do autopoprawek.
Więcej o szczegółach: http://www.bibliotekawszkole.pl/news.php?id=425

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

środa 13 maja 2015, 22:30

Zaczynam się mocno zastanawiać czy w to wszystko wchodzić mimo, że te pieniądze by się przydały. Men mnoży wymagania i papierologię jakby dawało złote góry w prezencie. Mam już tego dość.
Po 21 latach pracy ktoś robi ze mnie głupa, który musi się konsultować z całym światem zanim podejmie decyzje. Wydawałam nie takie pieniądze na księgozbiór i nikt mi nie dyktował co jest potrzebne. Teraz pieniędzy mało ale i tak wydałam prawie tyle ile ma być z programu plus 3 tyś na zakup nagród na koniec roku i to tylko ja decyduję co kupić. A tu nagle nie nadaję się do samodzielnych decyzji. Kto jeszcze ma się podpisać pod wnioskiem. No pomyślmy i podsuńmy naszej ukochanej, udanej ministrze.

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

środa 13 maja 2015, 22:38

Nie dziwię Ci się Anno. Dochodzę do smutnego wniosku, czy czasami nie chodzi o to,żeby zniechęcić bibliotekarzy szkolnych do sięgnięcia po te pieniądze. Od początku byłam zażenowana postawą pani minister, która robi z nauczycieli bibliotekarzy leni i jakichś nieudaczników co to nie potrafią dokonać samodzielnie nawet właściwych zakupów książek. Po mimo wszystko pieniądze kusiły nie jedna bibliotekę. Jak usłyszałam o nowej wersji to pomyślałam, że chyba do KOGOŚ dotarły argumenty środowiska bibliotekarskiego. A tu głupota w nowym wydaniu. Te poprawki są jeszcze bardziej bzdurne niż pierwotna wersja. Proszę zwrócić uwagę na pkt
e) zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej

Definicja:
Podstawowa jednostka organizacyjna szkoły. W szkole oddział stanowi grupa uczniów pobierających naukę w tej samej klasie.
http://stat.gov.pl/metainformacje/slown ... jecie.html

Ja rozumuję przez słowo projekt - jakieś długoterminowe zaplanowane działania na określony temat i to jest ok., ale jak to przeprowadzić w 32 klasach, bo tyle mam w szkole. Nauczyciele mają lekcje numerowane i ledwie wyrabiają się z podstawą programową, a jak tu wstrzelić się w plan lekcji z projektem bibliotecznym. Czy nie można zwyczajnie przeznaczyć funduszy na doposażenie bibliotek szkolnych zgodnie z zainteresowaniami uczniów i potrzebami wynikającymi z nowej podstawy programowej.Tam w MEN nie znają specyfiki pracy szkoły. W najbliższych wyborach należałoby dać wyraz swojemu niezadowoleniu z rządów obecnej ekipy.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

czwartek 14 maja 2015, 00:33

Pieniądze na program "Książki naszych marzeń" nie są czyimiś prywatnymi pieniędzmi. Należą się one bibliotekom szkolnym i nie ma sensu z nich rezygnować. Dlatego organizacje bibliotekarskie (np. TNBSP, SBP) powinny spytać wprost władze, które tymi pieniędzmi dysponują, czy chodzi im o to, żeby te środki faktycznie przeznaczyć na książki dla uczniów odwiedzających biblioteki szkolne, czy też chodzi może o stawianie coraz to nowych, oderwanych od realiów i możliwości warunków ich pozyskania.

Pola z Opola
Posty: 113
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

czwartek 14 maja 2015, 00:44

Nie za bardzo wierzę w taka interwencję, szczególnie ze strony SBP. A pytanie do władz powinno raczej brzmieć: dlaczego program nazywa się "Książki naszych marzeń", a nie "O książkach możecie sobie pomarzyć"?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

czwartek 14 maja 2015, 08:40

Po przeczytaniu informacji /wczoraj/ na głównej stronie Biblioteki.., zaczęłam się śmiać jak wariatka, aż syn przybiegł ..mnie ratować. Doprawdy, trudno wyobrazić sobie coś bardziej bezsensownego, ale pewnie rzad nam udowodni, że można. Już sama konieczna współpraca z publicznymi- które mają zupełnie inne zadania, czy pedagogicznymi- które z kolei mają innych czytelników niż np. my w szkołach podstawowych, też nieco inne cele, jest kuriozalnym wymysłem /nie pomysłem, pomysł to coś pozytywnego/.
KTO PRACUJE W TYM MEN?? Pytam retorycznie?
MEN ma zwyczajnie obowiązek dbać, wspólnie z samorządami, by warsztat pracy edukacyjnej nauczyciela i ucznia, czyli szkolna biblioteka, był wyposażony we wszelkie potrzebne zbiory, BEZWARUNKOWO.
CO to są warunki, stawiane szkołom??? Ciśnienie mi skacze, jak piszę, a co dopiero przystąpić do działania.
Moja dyrekcja oświadczyła mi, że nie będzie brać udziału w tym cyrku. Sama nie wiem już, na ile jeszcze człowiek może z siebie robić ... mniej poważną osobę, zgadzając się na te kuriozalne warunki, kosztem swojego zdrowia, pracy w szkole, z uczniem.
Ja prowadzę wiele programów dla uczniów, rodziców, właśnie skończyłam wielką akcję maraton czytelniczy, ale nie wyobrażam sobie: uzgadniania z publiczną i pedagogiczną moich zadań, zakupów etc.- CO ONE MAJĄ DO MOJEJ PRACY?
Nie wyobrażam sobie kolejnych ton papierów do obrobienia z racji pseudo projektów MENu, ktoś w MEN powinien osobiście odpowiedzieć za tą destrukcję, dotyczącą programu dla szkolnych bibliotek, za to, że nie poczuwają się do przekazywania bezwarunkowo środków na edukację, za którą zwyczajnie odpowiadają, a SŁUŻY TO UCZNIOM.

W jaki niby sposób ma służyć uczniom wypełnianie szeregu owych warunków? A już rozbawił mnie do łez /chyba z nerwów/ punkt mówiący o konieczności wypełnienia statystycznych danych, ile kto wypożyczył .. tych nowości?? Co "autopoprawka" to nowy cyrk.
We IX przyjdą tony podręczników do klas 4, 2, po kilka dla jednego ucznia, dzięki MENowi. Mam już stertę protokołów: rodziców-odbiór podręcznika, nauczycieli- potwierdzenie, potwierdzenie "uiszczenia opłaty" za uszkodzenia/, inne do rozliczenia na koniec roku.

Bogna3, ze smutkiem przyznaję ci rację, ze smutkiem, bo liczyłam na rozum tej ekipy, zawiodłam się w wielu aspektach / w tym płacowym, kłamstwa piramidalne/, ktoś musi odpowiadać za swoje czyny, my za swoje jesteśmy pociągani do odpowiedzialności od razu.

Doprawdy, szkoda masy pracy wieli osób poświęconej zdobyciu środków na te zbiory, rezultat działań powinien być jasny:
przystępujemy do programu i dostajemy środki. A rozliczać nas można z zakupów.
maaatkoooo, ... konsultowanie z publicznymi samych zakupów... no jak się nie śmiać z bezsilności nad tą głupotą?? Albo dywersją...
Idę do pracy

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

czwartek 14 maja 2015, 08:52

A.. w środowisku, w jakim pracuję, a na pewno nie jestem wyjątkiem, uczniowie nie widzą biblioteki publicznej na oczy, biblioteka szkolna jest jedynym miejscem, w którym dzieci stykają się z książkami, audiobookami, e-bookami.
Generalnie w klasach 3 już zaczyna się konkurencja: czytają/czy grają w gry/. Ostra. Staram się wprowadzać wiele akcji już dla 5-6 latków i uczniów przedszkola, by dzieci i rodzice doceniali czytanie- mające wpływ na uczenie się i zdobywanie wiedzy. Co publiczna wie na ten temat?? I odwrotnie, co ja wiem o codziennej pracy publicznej i czemu miałabym świetnie się orientować? inna grupa czytelników i inne zadania.
Co ja mam konsultować z publiczną?? To jest kpina z nas.

Marianna8
Posty: 50
Rejestracja: piątek 03 paź 2014, 09:15

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

czwartek 14 maja 2015, 09:23

Nie zniechęcajmy się. Pewnie na to liczy MEN;) Nie dajmy się. Też mi wczoraj ciśnienie skoczyło po przeczytaniu autopoprawki. Dla mnie to upokarzające, konsultować zakupy z publiczną - a co ona ma do moich zbiorów? To publiczne powinny konsultować swoje zakupy z nami, bo skąd ma wiedzieć, jakie są lektury -a w dużej mierze to po lektury się do publicznej przychodzi.
Ale skoro chcą konsultacji, to proszę bardzo. Nie zapominajmy,że konsultacje niejedno mają imię. Większość z nas jest w kontakcie z dziewczynami z publicznej,znamy się, one też mają swoje absurdy. Zrozumieją, nie będą robić trudności. (Mam nadzieję!).
Opinia Rady Rodziców mnie także zastanawia:)

Pytajnik
Posty: 72
Rejestracja: czwartek 25 paź 2012, 15:24

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

czwartek 14 maja 2015, 09:27

Hehe wypożyczanie książek na wakacje - ja się pytam, gdzie jest namiot? Bo taki cyrk, a namiotu nie wystawili :lol:

A tak serio, to współpracuję z MBP, bo biorę udział w Priorytecie 2 i po prostu będę kontynuowała te działania, jeśli mnie zmuszą (bo są rzeczy, które chętnie robię, a i takie, których mam dość).

Konsultacje z miejską są bez sensu. Oni mają prawie wszystkie nowości, ja nie mam prawie nic. Czy podadzą nam tytuły, których nie mają? No nie wiem, według bibliotekarzy z miejskich powinni nas (szkolnych) zamknąć już dawno temu. Dlatego raczej nie liczyłabym na zbyt wielką pomoc.

1 projekt na oddział? To chyba działania prowadzone w czasie zastępstw i nazwać to trzeba będzie szumnie "projektem".
Zrobię jednak to co trzeba, by otrzymać 2000 zł na książki. W innym razie mój budżet nadal będzie wynosił 0 zł.

Konsultacje z RR i SU też mogę zrobić, ale nie czarujmy się, to ja głównie się zajmę wyborem książek (na podstawie wyborów uczniów, ich sugestii i moich wyborów).

Wszystko to zmierza do tego, że oni sobie coś wymyślają, my im opiszemy wszystko, żeby się na papierze zgadzało, a i tak każdy przecież będzie dalej robił swoje...

Joasia
Posty: 48
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 09:36

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

czwartek 14 maja 2015, 10:26

Chciałam wziąć udział w programie, jak przeczytałam poprzedni projekt rozporządzenia stwierdziłam że jest ok.
Ale teraz po autopoprawkach odechciało mi się zupełnie. Stwierdziłam ze ktoś z nas chyba zakpił.
Biblioteka pedagogiczna nawet nie wie o istnieniu naszej szkoły, a ja mam z nią konsultować zakupy!? Jest oddalona ponad 30 km od mojej miejscowości, a dojazd do niej fatalny. Jak zmieniła swoja siedzibę byłam tam i jechałam prawie półtorej godziny. Co bibliotece pedagogicznej do zakupu książek dla dzieci!!! Jakie imprezy promujące czytelnictwo dla dzieci pedagogiczne organizują!!!
Konsultacje z publicznymi, to znaczy, że jak oni maja książki które ja chcę kupić to mogę czy nie mogę!!!!
Pieniądze maja trafić do szkól w grudniu, a do 15 czerwca trzeba złożyć sprawozdanie. Czyli praktycznie trzeba wypełnić wszystkie zobowiązania w 5 - miesięcy!!!
No i jeszcze jak dostosować organizacje pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów przez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich!!!!
Już raz nam chcieli odebrać wakacje i chcą to zrobić teraz tylko w bardziej wyrafinowany sposób. No bo jak ci co przystąpią do programu będą mogli pracować w czasie wakacji i ferii (oczywiście za darmo bo kto im zapłaci) to dlaczego nie wszystkie biblioteki szkolne!!!
Dziękuje nie skorzystam :evil:
Mam swoje tysiąc złoty na rok, sporo też kupuje nowości dzięki kiermaszom i zakupie nagród książkowych i to mi musi wystarczyć.
Dziękuję ministerstwu serdecznie za ten ukłon w stronę bibliotek szkolnych :roll:

wichrowe wzgórze
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 15 paź 2012, 12:31

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

czwartek 14 maja 2015, 10:40

Ja tez dziękuję, ale nie skorzystam łaskawcom Z MEN.
Mam nawet napisany wniosek, ale w tej sytuacji go nie złożę. Wygląda na to, ze MEN nie ma do nas żadnego zaufania, jak zakupy musimy konsultować z bibliotekami publicznymi i pedagogicznymi. Szkoda, ze panie z w/w bibliotek nie konsultują z nami zakupów np. lektur !

Dorothy
Posty: 119
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

czwartek 14 maja 2015, 11:48

Zastanawiam się że jeśli się złoży wniosek to czy będzie trzeba wypożyczać książki w czasie ferii zimowych i wakacji, czy może wystarczy wypożyczyć je przed feriami i wakacjami na okres ich trwania.
Pozdrawiam

Alicia
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 13:26

Re: Program dofinansowania bibliotek szkół podstawowych 2015

czwartek 14 maja 2015, 12:22

Przeczytałam planowane zmiany i najchętniej bym się w to nie pakowała, no ile można znosić lekceważenia swojego zawodu! Wszyscy są bardziej kompetentni ode mnie więc zastanawiam się, dlaczego mój dyrektor w ogóle mnie zatrudnił? Bo mu się moje oczy spodobały?
Ech, nie chcę wylewać żali więc napiszę tylko, że byłam u dyrektora z moimi wątpliwościami co do zmian i zostałam przez niego podniesiona na duchu - to szkoła wnioskuje i to szkoła pomoże w spełnieniu wymagań, obiecał, że nie zostanę z tym sama. I uwierzyłam mu. 1560 zł piechotą nie chodzi.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 258 gości