bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

piątek 01 maja 2015, 20:58

Witam! Obecnie przebywam na urlopie zdrowotnym, który skończy mi się przed zakończeniem roku szkolnego. Wybrałam urlop, bo lepsze to niż praca na pół etatu za połowę pensji. Prawdopodobnie od nowego roku szkolnego wcale nie będzie dla mnie godzin. Czy mogę przejść po urlopie w stan nieczynny ?Czy po stanie nieczynnym , jeśli nie znajdzie się dla mnie etat, będzie nadal przysługiwała mi odprawa? Po urlopie powinnam wrócić do pracy na 4 ostatnie dni. Czy dyrektor może mnie zwolnić z dniem końca urlopu, jeśli na te 4 dni nie będzie gdzie wrócić, czy będę miała zapewnione wynagrodzenie do końca roku szkolnego, czyli sierpnia 2015? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi! Pozdrawiam!

Jacko
Posty: 685
Rejestracja: niedziela 18 mar 2007, 18:43

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

piątek 01 maja 2015, 22:46

Wracasz na swój etat i potem wakacje płatne. Jeśli nie ma etatu od września dyrektor winien dać wypowiedzenie. Jeśli tak się stanie to po otrzymaniu wypowiedzenia najkorzystniej będzie złożyć wniosek o stan nieczynny w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia.

bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

poniedziałek 04 maja 2015, 22:03

Dziękuję. A czy po stanie nieczynnym również będzie przysługiwała mi odprawa?

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

wtorek 05 maja 2015, 12:52

Po stanie nieczynnym odprawa nie przysługuje (zamiast 6-miesięcznej odprawy masz o 6 m-cy dłuższy staż zatrudnienia w stanie nieczynnym).

bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

wtorek 05 maja 2015, 23:19

Dziękuję za odpowiedzi. Dziś dyrekcja zaproponowała mi pół etatu w świetlicy , natomiast nie ma dla mnie godzin w bibliotece. W bibliotece cały etat ma mieć koleżanka, która dostała ochronę, no ale ja też mam przecież ochronę :( Myślę co najlepiej wybrać- świetlicę i tylko pół etatu (,, i zęby w ścianę" ), wziąć odprawę i uciekać szukać nowej pracy czy walczyć o dodatkowe godziny.

Jacko
Posty: 685
Rejestracja: niedziela 18 mar 2007, 18:43

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

środa 06 maja 2015, 21:16

bibliotekareczka pisze:Dziękuję za odpowiedzi. Dziś dyrekcja zaproponowała mi pół etatu w świetlicy , natomiast nie ma dla mnie godzin w bibliotece. W bibliotece cały etat ma mieć koleżanka, która dostała ochronę, no ale ja też mam przecież ochronę :( Myślę co najlepiej wybrać- świetlicę i tylko pół etatu (,, i zęby w ścianę" ), wziąć odprawę i uciekać szukać nowej pracy czy walczyć o dodatkowe godziny.
Po pierwsze nie jesteś na ochronie. Korzystanie z updz nie jest objęte ochroną przeciwko wypowiedzeniu co już nie raz Sąd Najwyższy orzekał.
Dyrekcja nie może zaproponować przejścia na 1/2 etatu świetlicy. Jeśli nie ma godzin w bibliotece dla 2 osób to jednej musi zaproponować wypowiedzenie, w tym wypadku Tobie, bo koleżanka jest chroniona (rozumiem, że uchwałą zz-tów).

W takim razie jest tak jak napisałem na początku, co nie przeszkadza dyrekcji zatrudnić Cię (jeśli będziesz korzystać ze stanu nieczynnego) w wymiarze 1/2 etatu w świetlicy (o ile dyrekcja zechce, a nie musi).

Zatem, przy splocie pozytywnych zdarzeń od września jesteś w stanie nieczynnym (otrzymując pensję zasadniczą) i dodatkowo zatrudniona na 1/2 w świetlicy na okres stanu nieczynnego czyli 6 m-cy. Z końcem lutego wygasa stan nieczynny oraz rozwiązuje się umowa w świetlicy, ale od 1 marca 2016 r. dyrekcja dalej może Cię zatrudnić na tą 1/2 w świetlicy do końca zajęć dydaktycznych.

Tyle :-)

bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

środa 06 maja 2015, 22:18

Byłam w związkach i zdaniem przewodniczącego jestem chroniona do 2018 roku. Urlop zdrowotny kończy mi się tydzień przed rozpoczęciem wakacji. Rozmawiałam z dyrekcją o stanie nieczynnym, ale wówczas nie miałabym już świetlicy ( albo jedno, albo drugie). Czyli jest taka możliwość, aby przejść w stan nieczynny z biblioteki i dodatkowo być zatrudnionym w świetlicy za połowę pensji na pół etatu i łącznie dostawać pieniądze za 1, 5 etatu?

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

środa 06 maja 2015, 22:23

Art. 20 Karty Nauczyciela:
5c. Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa. Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje dla nauczyciela skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w zakresie świadczeń przedemerytalnych.

6. Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54, do czasu wygaśnięcia stosunku pracy.

7. Dyrektor szkoły ma obowiązek przywrócenia do pracy w pierwszej kolejności nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym w razie powstania możliwości podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji. Odmowa podjęcia pracy przez nauczyciela powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z dniem odmowy.

8. W wypadkach podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania w tej samej lub w innej szkole nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym może, na swój wniosek lub na wniosek dyrektora szkoły, podjąć pracę zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami w niepełnym lub w pełnym wymiarze zajęć, jednak na okres nie dłuższy niż okres stanu nieczynnego. Z tytułu wykonywania pracy nauczycielowi przysługuje odpowiednie do wymiaru zajęć wynagrodzenie, niezależnie od pobieranego wynagrodzenia z tytułu pozostawania w stanie nieczynnym.


bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

niedziela 10 maja 2015, 23:10

Czy jest taka możliwość, abym dostała wypowiedzenie z powodu likwidacji mojego etatu w bibliotece, wypłacono mi odprawę, a od września dostała umowę na pół etatu w świetlicy w tej samej szkole? Wiem,że mogę przejść w stan nieczynny i jednocześnie mieć pół etatu w świetlicy,ale czy odprawa zamiast stanu nieczynnego też by weszła w grę?

Jacko
Posty: 685
Rejestracja: niedziela 18 mar 2007, 18:43

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

poniedziałek 11 maja 2015, 00:08

bibliotekareczka pisze:Czy jest taka możliwość, abym dostała wypowiedzenie z powodu likwidacji mojego etatu w bibliotece, wypłacono mi odprawę, a od września dostała umowę na pół etatu w świetlicy w tej samej szkole? Wiem,że mogę przejść w stan nieczynny i jednocześnie mieć pół etatu w świetlicy,ale czy odprawa zamiast stanu nieczynnego też by weszła w grę?
Możliwość jest, ale to kwestia czy dyrektor się na to zdecyduje.

bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

wtorek 12 maja 2015, 15:05

Dziękuję! A czy w moim przypadku lepszy byłby stan nieczynny czy odprawa? ( Odprawa podobno jest nieopodatkowana, co wiąże się z otrzymaniem większej kwoty na konto).

Jacko
Posty: 685
Rejestracja: niedziela 18 mar 2007, 18:43

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

wtorek 12 maja 2015, 15:22

bibliotekareczka pisze:Dziękuję! A czy w moim przypadku lepszy byłby stan nieczynny czy odprawa? ( Odprawa podobno jest nieopodatkowana, co wiąże się z otrzymaniem większej kwoty na konto).
Odprawa podlega opodatkowaniu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, co wynika z treści art. 12 ust. 1 i art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie odlicza się od niej składek ZUS, bo odprawa wypłacana w związku z rozwiązaniem stosunku pracy nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, co wynika z § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zawsze lepiej jest stan nieczynny wybrać, bo dochodzi te 6 miesięcy do stażu pracy, może od stycznia zdarzyć się podwyżka (w tym roku chyba jednak nie będzie jak zapowiada rząd) oraz za styczeń i luty przysługuje dodatkowo ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. No i będąc w stanie nieczynnym można spokojnie podejmować pracę w pełnym lub niepełnym wymiarze jako dodatkowe zatrudnienie i brać kasę i za stan nieczynny i to dodatkowe zatrudnienie.

bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

środa 13 maja 2015, 22:56

Dziękuję! A czy w stanie nieczynnym można podejmować tylko pracę dodatkową na umowę zlecenie czy również umowę o pracę?

Jacko
Posty: 685
Rejestracja: niedziela 18 mar 2007, 18:43

Re: odprawa, stan nieczynny, lęk przed utratą pracy

czwartek 14 maja 2015, 07:08

i jedno i drugie :-)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości