Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

środa 18 maja 2016, 13:26

No dobrze, pewnie każdy kupił książeczki z dużymi literami. tylko jak się takich dzieci niepełnosprawnych nie ma (znaczy niedowidzących) to niby po co mi dla nich książki. Mamy akurat aspergera i autystyka ale oni z biblioteki nie korzystają. Autystyk oddałby podartą i wylizaną ale nie przeczytaną asperger ma bardzo specyficzne zainteresowania, czytanie go nie interesuje. Kasy było na tyle mało, że audiobuków nie kupowałam.

Stokrotka07
Posty: 15
Rejestracja: środa 04 maja 2016, 18:11

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

środa 18 maja 2016, 21:45

Aneta74 pisze:Dzien dobry,
Siedzę nad sprawozdaniem i zastanawiam się nad kilkoma sprawami:
1. Wypełniacie to w Excelu?

2. Może późno, ale nurtuje mnie ten "projekt" (u mnie np. było to "5 minut dla ksiazki" na każdej lekcji wychowawczej, uczniowie mieli prezentować 1 ciekawą książkę) - pojawiają się bowiem określenia "lekcje projektowe". Czy jeśli w klasach I-III zrobiłam po jednej lekcji pod ogólnym hasłem "Jestem wynalazcą!", to czy mogę to potraktowac jako projekt?

I podpowiedź co do punktu o potrzebach osób niepełnosprawnych - ja kupiłam kilka audiobooków, więc to podciagnę sobie pod ten punkt, bo to świetna pomoc np. dla osób z dużymi wadami wzroku.

Również pytałam na forum o formularz w Excelu. Do tej pory nikt nie odpowiedział. Zadzwoniłam więc do organu prowadzącego i rozmawiałam z osobą, która będzie robiła sprawozdanie u nich. Niestety nie bardzo była zorientowana. Doradziła, żeby się nie przejmować, że będzie nieczytelne. Skoro ktoś na górze wymyślił taką formę, to jego zmartwienie. Nie bardzo mnie to przekonuje, ale nie wiem co zrobić.
Co do punktu o potrzebach niepełnosprawnych, to napisałam, że nie brałam pod uwagę. W rozporządzeniu nie było tego wymogu, więc nie czułam się zobowiązana.

witka55
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2014, 15:01

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

środa 18 maja 2016, 21:57

No właśnie, też mam problem z tym Excelem... Wydawało mi się, że jestem biegła w sprawach informatycznych, ale to sprawozdanie w Excelu wygląda fatalnie... Nie wiem, czy ja coś robię źle? Czy można tam poszerzyć wiersze, aby wszystkie informacje były widoczne???
Jeśli chodzi o uczniów niepełnosprawnych - u nas takich nie ma, więc chyba napiszę "nie dotyczy"...

marip
Posty: 11
Rejestracja: środa 16 wrz 2015, 09:16

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

czwartek 19 maja 2016, 08:39

Witam. Chciałam odpowiedzieć na czyjś zarzut w sprawie lektur zakupywanych w ramach Książek naszych marzeń. Wszystkie szkoły w mojej gminie otrzymały wytyczne z zapisem że nie kupujemy w ramach tego programu podręczników, lektur i książek będących encyklopediami i słownikami. Więc nie kupowałyśmy bo dostosowałyśmy się do tego zapisu. Jeśli inne szkoły mialy taką możliwośc to ok. MY - NIE! I wcale mi to nie przeszkadazało, bo na lektury dostaję regularnie kasę od Rady Rodziców a z tych pieniędzy z programu mogłam sobie pozwolić wreszcie na młodzieżową literaturę, z której uczniowie byli zadowoleni. Pozdrawiam

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

czwartek 19 maja 2016, 09:49

marip my tylko pisałyśmy, że w programie nie było zapisu, że takich książek nie wolno kupować. A że program sobie a radosna twórczość samorządów sobie to inna sprawa. Swoją drogą zazdroszczę stałego dopływu pieniędzy na lektury.

marip
Posty: 11
Rejestracja: środa 16 wrz 2015, 09:16

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

czwartek 19 maja 2016, 11:00

Witam ponownie. Tak u mnie jest spoko jeśli chodzi o kase od Rady Rodziców. Mogę kupować tego typu książki. A teraz też przyznano mi kasę z Narodowego Programu Czytelnictwa, jako jedynej szkole w gminie więc się cieszę. Chociaż te "cudowne tabelki" do sprawozdań robione w Ekselu to jakaś masakra. Mam nadzieję, że przy tylu niepochlebnych opiniach w przyszłych latach będzie jakaś inna forma sprawozdania. Pozdrawiam

Stokrotka07
Posty: 15
Rejestracja: środa 04 maja 2016, 18:11

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

czwartek 19 maja 2016, 12:12

Nie wiem, który już dzień walczę z tym sprawozdaniem w Excelu. Na monitorze komputera jest to nieczytelne. Po wydrukowaniu również, bo pisane maczkiem. Poza tym wydruk obcina część formularza. Już nie wiem co robić. Czy ktoś celowo to wymyślił, żeby nam utrudnić życie??? Sprawozdanie opisowe mam już właściwie gotowe, a ten formularz, to już mi się śni po nocach.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

czwartek 19 maja 2016, 14:09

W kwestii Excela, dla tych, którzy mają problem- trzeba rozciągnąć komórki do dołu, kliknąć na pasku narzędzi "scal komórki", "zawijaj tekst", "wyrównaj do lewej".
Można też lekko zmniejszyć komórki do których wpisujemy dane liczbowe: paskiem oddzielającym pola kolumn A, B... , uzyskamy nieco więcej miejsca w komórkach dotyczących testu.
Tekst się wpisze w komórkach, zawijając do lewej i w dół. Na komputerze jest dość dobrze widoczny, w kolorach, a że w druku mniej... mnie mało to interesuje, nie ja wymyśliłam tą formę.

Sam arkusz Excel dla mnie jest bez sensu, można to było zrobić w normalnej tabeli, byłoby jasno, czytelnie. Ale, to nie my wymyślamy, ale baardzooo mądry /i pewnie lepiej opłacany/ urzędnik, miejmy nieco pokory /sarkazm mój/

Przy okazji- ja się mało przejęłam wymaganiami, dopasowałam papiery do sytuacji, dość głupich wymagań, w dużej mierze idiotycznych. Książki dla grupy niepełnosprawnych uczniów- a OP określił pół roku temu, czego oczekuje? U mnie nie, zatem wpisałam zakup książek o tematyce terapeutycznej, takie mam.

Zuzza
Posty: 687
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

sobota 21 maja 2016, 08:53

"Liczba uczniów w szkole, która otrzymała wsparcie finansowe w ramach programu" - tu wpisuję liczbę wszystkich uczniów? z jakiego dnia - początku czy końca projektu?

Marianna8
Posty: 50
Rejestracja: piątek 03 paź 2014, 09:15

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

sobota 21 maja 2016, 09:36

Ja nie będę na siłę naginać tego co zrobiłam do formularza. Jeśli nie kupiłam lektur ani książek dostosowanych do potrzeb, wpiszę zero i już. Jeśli nie wzrosła mi ilość wypożyczeń, to nie wzrosła. Co zrobić. Myślę, że on te dane potrzebują do jakiś zestawień, żeby sobie potem ewaluację zrobić:)
Ilość uczniów wpisujemy z dnia bieżącego.

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

sobota 21 maja 2016, 11:50

Anna pisze:No dobrze, pewnie każdy kupił książeczki z dużymi literami. tylko jak się takich dzieci niepełnosprawnych nie ma (znaczy niedowidzących) to niby po co mi dla nich książki. Mamy akurat aspergera i autystyka ale oni z biblioteki nie korzystają. Autystyk oddałby podartą i wylizaną ale nie przeczytaną asperger ma bardzo specyficzne zainteresowania, czytanie go nie interesuje. Kasy było na tyle mało, że audiobuków nie kupowałam.
Uczniowie z spe to również uczniowie zdolni, mający ,,specyficzne" jak to określiłaś zainteresowania.

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

sobota 21 maja 2016, 12:04

Zuzza pisze:"Liczba uczniów w szkole, która otrzymała wsparcie finansowe w ramach programu" - tu wpisuję liczbę wszystkich uczniów? z jakiego dnia - początku czy końca projektu?
Ja wpisałam liczbę uczniów na dzień 15.05.16r. bo był to termin oddania sprawozdania i średnią wypożyczeń również na ten dzień (wyszło 5,5 egz. na ucznia i 6,1 na czytelnika - bez podręczników). Średnia nieco wyższa niż rok wcześniej. Liczba uczniów w szkole 668. Wpisałam na dzień 15.05.16r, bo był to termin oddania sprawozdania. Uważam, że nie ma to wielkiego znaczenia czy liczba uczniów ma być z początku roku, czy z końca. Wiadomo, że są rotacje, ale o 5 osób nie chodzi. Widzieliśmy jak rozdysponowano kwoty z programu w/g wielkości szkoły (nie ważne czy szkoła ma 171 uczniów czy 600 - ta sama kwota). Niech drobne rzeczy nie zaprzątają nam dobrego samopoczucia.

bossfanka
Posty: 28
Rejestracja: środa 08 sty 2014, 13:32

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

poniedziałek 23 maja 2016, 07:59

Dziewczyny, do sprawozdania liczycie średnią wypożyczeń tylko dla podstawówki? Pracuję w zespole szkół specjalnych i chociaż książki w teorii kupione dla młodszych, to i starsi korzystali, ale program KNM obejmował tylko podstawówkę...
Termin sprawozdania do 15.05.? -jak pisze bogna3

Aneta74
Posty: 4
Rejestracja: środa 18 maja 2016, 11:35

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

poniedziałek 23 maja 2016, 09:11

Mam kolejne pytanie, tym razem odnośnie wsparcia finansowego w ramach programu: ja najpierw wpisalam 0, bo nic takiego dzieciaki nie dostały, ale teraz po Waszych wpisach zaczynam się zastanawiać: czy mam uznać, że każdy czytelnik to ewentualny "odbiorca' owego wsparcia? Czy jednak w niektórych szkołach uczniowie coś dostawali?

i druga rzecz: rozmawiałam z osobą odpowiedzialną w moim mieście za sprawozdania i usłyszałam, że mogę tabelkę z Excela przetransportować do Worda. Zrobiłam to po to, by po wydrukowaniu to porządnie wyglądało.
W Excelu prześlę im to w takiej postaci w jakiej chcą, nie mogę rozwijać i powiększać tabelek (u mnie sa chyba zablokowane przez twórcę ;) ), ale po kliknięciu na odpowiednią komórkę cały mój tekst im się rozwija. Nie mam zamiaru się tym więcej przejmować.

Poniżej w załączniku przesyłam swoją tabelkę w wordzie. Może ktoś skorzysta.
Załączniki
Sprawozdanie szkoły z realizacji programu rządowego_wzór.doc
(35.5 KiB) Pobrany 457 razy

Margorzeta
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 11 lut 2013, 15:23

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

poniedziałek 23 maja 2016, 10:24

A ja jestem trochę zmieszana, bo w Krakowie jak zwykle coś namieszane. Pojawiło się ogłoszenie, że mamy do 7 czerwca złożyć sprawozdanie, ale zgodne ze wzorem, który jest "na etapie opracowywania przez Małopolski Urząd Wojewódzki." Widział ktoś już ten wzór? Ominęłam go, czy nadal go nie ma?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 252 gości