jusia
Posty: 12
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:45

kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

sobota 15 sie 2015, 13:23

Witajcie,
Mam pytanie na jakiej zasadzie przydziela się kody kreskowe poszczególnym pozycjom, czy kody zawierają w sobie nr inwentarzowy wcześniej wpisany do książki który widnieje w Molu wyżej w opisie egz ? Czy to jest tak że przykładowo zamawiam w Molu gotowe kody , naklejam na książkę i ten nr kodu wpisuje ręcznie do Mola w okienku kod. Wprowadziłam wszystkie pozycje , sporo ubytkowałam i czy to też ma wpływ na przydzielanie nr kodów? Proszę o podpowiedź bo się zakręciłam totalnie ... :oops:

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

niedziela 16 sie 2015, 10:28

Nie, kody nie zawierają w sobie numerów inwentarzowych książek i nie ma żadnego znaczenia w jakiej kolejności będziesz przyklejała kody na książki - po prostu odrywasz dowolny kod z rolki i przyklejasz na dowolną książkę, otwierasz w MOL-u opis egzemplarza, ustawiasz kursor myszy w rubryczce przeznaczonej na kod i sczytujesz czytnikiem kod naklejony na książkę, kod pojawi się wtedy w rubryczce automatycznie, nie trzeba go wpisywać ręcznie.

jusia
Posty: 12
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:45

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

niedziela 16 sie 2015, 22:21

Serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

asma14
Posty: 109
Rejestracja: środa 25 lut 2009, 12:45

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

czwartek 07 sty 2016, 11:29

Witam.
Naklejam na książki kody kreskowe. Wszystko szło dobrze, aż do momentu, gdy w molu pojawił się komunikat "Dla podanego kodu kreskowego istnieje książka o takim numerze inwentarzowym" Wpisuję książkę o nr 5736, są to Medaliony Nałkowskiej. Nadaję jej nr 00241 i wtedy wyskakuje mi ten komunikat. Pod nr 241 mam książkę inną, która nie ma jeszcze kodu kreskowego. O co chodzi? Czy robię coś nie tak?

asma14
Posty: 109
Rejestracja: środa 25 lut 2009, 12:45

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

czwartek 07 sty 2016, 11:45

asma14 pisze:Witam.
Naklejam na książki kody kreskowe. Wszystko szło dobrze, aż do momentu, gdy w molu pojawił się komunikat "Dla podanego kodu kreskowego istnieje książka o takim numerze inwentarzowym" Wpisuję książkę o nr 5736, są to Medaliony Nałkowskiej. Nadaję jej nr 00241 i wtedy wyskakuje mi ten komunikat. Pod nr 241 mam książkę inną, która nie ma jeszcze kodu kreskowego. O co chodzi? Czy robię coś nie tak?

Komunikat ten pojawia się za każdym razem, gdy numer kodu kreskowego odpowiada numerowi z księgi inwentarzowej, który nie jest ubytkiem.

asma14
Posty: 109
Rejestracja: środa 25 lut 2009, 12:45

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

czwartek 07 sty 2016, 12:29

Podajcie proszę jakie macie kody, tzn ile ma cyfr i od jakiej cyfry się zaczyna...

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

czwartek 07 sty 2016, 18:46

Trudno mi odpowiedzieć ponieważ ja mam zupełnie inne - dłuższe numery kodów kreskowych nie związane z numerami inwentarzowymi w żaden sposób.

asma14
Posty: 109
Rejestracja: środa 25 lut 2009, 12:45

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

wtorek 12 sty 2016, 09:59

asma14 pisze:
asma14 pisze:Witam.
Naklejam na książki kody kreskowe. Wszystko szło dobrze, aż do momentu, gdy w molu pojawił się komunikat "Dla podanego kodu kreskowego istnieje książka o takim numerze inwentarzowym" Wpisuję książkę o nr 5736, są to Medaliony Nałkowskiej. Nadaję jej nr 00241 i wtedy wyskakuje mi ten komunikat. Pod nr 241 mam książkę inną, która nie ma jeszcze kodu kreskowego. O co chodzi? Czy robię coś nie tak?

Komunikat ten pojawia się za każdym razem, gdy numer kodu kreskowego odpowiada numerowi z księgi inwentarzowej, który nie jest ubytkiem.
Wklejam odpowiedź otrzymaną z Vulcana:
Rozwiązanie:
Szanowna Pani.
W programie MOL Optivum jak i systemie MOLNET+ zastosowane są kody w standardzie Interlavet 2 of 5 są to kody kreskowe które składają się z ośmiu cyfr (np. 10000011) gdzie pierwsza lewa cyframi zaczyna się 1 zaś prawe to kolejne cyfry.
Opisana w zgorszeniu sytuacja nie jest zgodna z standardem jaki został zastosowany w/w programie. kody zaczynające się 0 z lewej strony są traktowane w programie MOL Optivum jako kolejny nr inwentarzowy, w sytuacji kiedy istnieje w księdze inwentarzowej pusta pozycja to kod kreskowy zostanie przyjęty, jeżeli zaś jest zajęty pojawi się cytowany komunikat.

Magda.l
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 22 sty 2018, 15:34

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

poniedziałek 22 sty 2018, 16:39

Wklejam odpowiedź otrzymaną z Vulcana:
Rozwiązanie:
Szanowna Pani.
W programie MOL Optivum jak i systemie MOLNET+ zastosowane są kody w standardzie Interlavet 2 of 5 są to kody kreskowe które składają się z ośmiu cyfr (np. 10000011) gdzie pierwsza lewa cyframi zaczyna się 1 zaś prawe to kolejne cyfry.
Opisana w zgorszeniu sytuacja nie jest zgodna z standardem jaki został zastosowany w/w programie. kody zaczynające się 0 z lewej strony są traktowane w programie MOL Optivum jako kolejny nr inwentarzowy, w sytuacji kiedy istnieje w księdze inwentarzowej pusta pozycja to kod kreskowy zostanie przyjęty, jeżeli zaś jest zajęty pojawi się cytowany komunikat.[/quote]

Jest jakieś wyjście z sytuacji?

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

środa 31 sty 2018, 14:21

Żeby uniknąć konfliktów z numerami inwentarzowymi trzeba mieć odpowiednie kody. Czyli:
  • Z przodu musi być jakaś cyfra z zakresu 1-9 (byle nie 0).
  • Kod powinien być też dłuższy niż 7 znaków.
  • Kod na książkę powinien zaczynać się inną cyfrą niż kod dla czytelnika.
  • Kod powinien się składać z cyfr.
Oczywiście można też zamówić gotowe kody z mol.pl ;-)

PS: Nawiasem mówiąc format kodu może być w miarę dowolny. Po prostu czytnik musi go obsługiwać. Lepiej wybrać popularny format np. Interleaved 2/5 (Przeplatany 2 z 5).

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

środa 31 sty 2018, 14:49

Przy zamawianiu kodów warto zwrócić uwagę na ich numerację (nie może się powtarzać). Jeśli zamawia się w molu to jest tam opcja wyboru kodów z odpowiednimi numerami.

wpjoker
Posty: 39
Rejestracja: czwartek 01 mar 2007, 16:22
Kontakt: Strona WWW

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

środa 31 sty 2018, 15:48

http://allegro.pl/kod-kreskowy-kody-kre ... 57640.html 15zł za 500szt można podać od jakiego numeru ma się zaczyna i dalej już rosnąco. Można tez inny rozmiar naklejki wybrać a i tak wychodzi taniej niż "molowy".
Lepiej szybciej niż za późno, lepiej więcej niż za mało.

Nika1
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

sobota 29 wrz 2018, 18:50

Witajcie. W jaki sposób wpisujecie na okładce numer inwentarzowy książki, chodzi mi o to czy to jakoś drukujecie czy piszecie ręcznie? Ja obecnie naklejam taką naklejkę jak do metkownicy w sklepie, ale jak będą większe numery to już mi się numer tam nie zmieści. Proszę o pomysły.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

niedziela 30 wrz 2018, 11:46

Na okładce mam tylko kod kreskowy, a nr inwentarzowy tylko na odwrocie tytułowej.

Joso70
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 20 mar 2018, 14:38

Re: kody kreskowe a numer inwentarzowy książki

poniedziałek 03 gru 2018, 12:16

Ja do momentu wprowadzenia w bibliotece kodów kreskowych, naklejałam na okładce taką naklejkę z metkownicy i wpisywałam tam cienkopisem numer . Natomiast obecnie, przy wprowadzanych na bieżąco książkach, numer wpisuję w środku książki, natomiast na okładce umieszczam tylko naklejkę z kodem kreskowym.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 76 gości