jusia
Posty: 12
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:45

Podział prozy polskiej i obcej

wtorek 01 wrz 2015, 11:52

Mam kilkadziesiąt pozycji literatury obcej które ułożyłam wg kraju pochodzenia autora. Czy muszę ją dzielić na np obyczajową, przygodową itp czy może to być razem? Jak dzielicie prozę w szkolnych niewielkich bibliotekach, Popularno naukowe mam wg UKD z literaturą piękną mam problem, dodam że to szkoła ponadgimnazjalna z małym księgozbiorem. Proszę o pomoc

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Podział prozy polskiej i obcej

wtorek 01 wrz 2015, 12:11

Prozę obcą mam ustawioną w jednym ciągu alfabetycznym (znak miejsca=sygnatura to 82-3), bez podziału na literatury narodowe. Polska osobno. Też ponadgimnazjalna jestem.
Wydzieliłam osobną półkę zatytułowaną "Warto przeczytać", stoją na niej popularne czytadła, ale przemycam też ambitniejsze książki - np. Abe Kobo, Marqueza, Salingera... Modne są u mnie ostatnio "Myszy i ludzie" - dzieciaki polecają sobie nawzajem.

jusia
Posty: 12
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:45

Re: Podział prozy polskiej i obcej

wtorek 01 wrz 2015, 20:42

Dzięki za odpowiedź, zastanawiam się jednak czy jeśli wszystko jest w jednym ciągu alfabetycznym czy czytelnik , który poszukuje przykładowo książki podróżniczej lub historycznej a nie zna konkretnie tytułu ani autora ale chce zobaczyć co mamy w bibliotece to jak sobie poradzi bez działów np powieść historyczna itp.Jak to zrobić aby nie budować wielkich podziałów ale aby to było czytelne dla kogoś kto chce się rozejrzeć po półkach. Czy musi kierować się do katalogu. Czy jednak dać rozdzielacze a jeśli tak to czym się kierować by nie przesadzić gdyż tych książek nie ma aż tak dużo ale są zróżnicowane. Dodam że oprócz lżejszych pozycji mam trochę klasyki . Jak to wszystko uporządkować?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Podział prozy polskiej i obcej

wtorek 01 wrz 2015, 23:30

U mnie podobnie jak u Halinah, co do typu powieści mam w katalogu przedmiotowym zaznaczone np historyczna, obyczajowa, fantasy... trzeba korzystać z katalogu, albo szperać na pólkach - mam wolny dostęp.

Karola
Posty: 93
Rejestracja: sobota 22 kwie 2006, 22:11

Re: Podział prozy polskiej i obcej

środa 02 wrz 2015, 17:41

U mnie jest wydzielona literatura: angielska, amerykańska, niemiecka, rosyjska, francuska, włoska i skandynawska bo mam w tych działach wiele tytułów (po kilkaset) natomista reszta literatur obcych razem 82-3. W dziale oczywiście alfabetycznie. Klasyfikacja dokładniejsza jest na karcie katalogowej. W komputerze to łatwo wyszukać. Tak po prostu jest wygodnie a myślę, że o to głównie chodzi, żeby było łatwo wyszukać. Mam też kilka regałów z najbardziej chodliwymi tytułami z podziałem na: sensacja, fantasy, romans, biografie, wojenne, lit. młodzieżowa. Nie wiem czy to dobrze ale się sprawdza.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 111 gości