jusia
Posty: 12
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:45

ubytki

niedziela 06 wrz 2015, 18:25

Kilka lat temu zaczęłam pracę w bibliotece w której księgozbiór stanowiły w większości pozycje zdezaktualizowane ,na półkach znajdowały się książki które widniały w księgach oraz bardzo dużo książek które zostały z ksiąg inwentarzowych wykreślone ale nie miały wykreślonych nr inwentarzowych, do tego były jeszcze pozycje z nr i pieczątkami z innych bibliotek wchodzących do ZS a zlikwidowanych wcześniej oraz innych przyzakładowych bibliotek , w większości stare i nieaktualne. Zupełnie nie wiedziałam o co w tym chodzi a nikt mnie w szkole nie oświecił mimo że bibli :oops: oteka wcześniej prowadzona była przez wielu nauczycieli i dyrekcję. Oprócz ksiąg brak było innej dokumentacji. Dziś wiem że powinnam była te wszystkie pozycje z zaznaczonym nr ubytku w księgach inwentarzowych usunąć od razu (połowa księgozbioru). Niestety porządkując księgozbiór ubytkując pozycje zbędne nadałam również kolejne nr ubytków tym które już je posiadały a były na regałach, wpisałam do inwentarza. Chciałam dojść do ładu a w sumie zamieszałam też. Wartość tych pozycji po denominacji jest niewielka. Niedawno wpisałam wszystko do Mola, ubytki również pod hasłem ubytek. Nie daje mi spokoju fakt że w księgach papierowych tak namieszałam z tymi ubytkami, a miałam zrobić porządek... Co zrobić w tej sytuacji? : :oops:

Noami
Posty: 1
Rejestracja: środa 23 wrz 2015, 09:48

Re: ubytki

środa 23 wrz 2015, 09:51

Mam pytanie.
Jeżeli dokonuję selekcji zbiorów - starych podręczników, jak usunąć pieczątkę i sygnaturę? Czy wystarczy przekreślenie i parafka?

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: ubytki

środa 23 wrz 2015, 11:18

Ja mam do tego specjalną pieczątkę, tzw. kasownik. Wygląda jak duża litera X.

Masza
Posty: 6
Rejestracja: środa 21 gru 2016, 11:08

Re: ubytki

środa 21 gru 2016, 13:29

Noami pisze:Mam pytanie.
Jeżeli dokonuję selekcji zbiorów - starych podręczników, jak usunąć pieczątkę i sygnaturę? Czy wystarczy przekreślenie i parafka?
Ja wyrywam kartki z pieczątkami i numerami, ale można tez przekreślić pieczęć i napisać ubytek (ub.).

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości