delfin79
Posty: 60
Rejestracja: środa 02 gru 2015, 00:20

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 07 paź 2016, 17:30

W wymaganiach programu NPRC jest punkt o uzyskaniu opinii/akceptacji listy zakupow książek.
"Urzędowy" dyrektor może się nam do tego wtrącić tak samo jak upierdliwi rodzice czy uczniowie... (przeciez bibliotekarze są zbyt mało kompetentni... wg tego programu...)
Wg przepisów dyrektor odpowiada za NPRC wiec tez moze sie wtrącać...

W mojej szkole, żeby nie było za łatwo, muszę jeszcze robić zapytanie o cenę do minimum 3 księgarni...

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 07 paź 2016, 17:49

Mam bardzo dużo swobody w dokonywaniu zakupów w ramach NPRCZ. Propozycje tytułów skonsultowałam z polonistami (chodzi o lektury), uczniom zorganizowałam plebiscyt na najciekawszą książkę, a rodziców zapytałam w ankiecie: jakie książki chcieliby, aby były w naszej bibliotece? Poza tym przygotowałam swoją listę posiłkując się recenzjami w internecie i w prasie fachowej (Biblioteka w Szkole). Nikt mi się nie wtrąca w zamówienia. Doskonale wiem, o co pytają uczniowie i co im się spodoba. Od organu prowadzącego dostałam jedynie instrukcję, iż powinnam w przynajmniej dwóch księgarniach zapoznać się z cenami i wybrać tańszą ofertę. Część zakupów jest już w rękach czytelników. Pozdrawiam.

Iwona66
Posty: 48
Rejestracja: piątek 10 paź 2008, 10:23

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 07 paź 2016, 22:27

Czy mogę kupić słowniki np. polsko-angielskie, frazeologiczne? Odpowiedź była, że nie - jednak ja nie rozumiem dlaczego. W rozporządzeniu napisano, że książki nie będące podręcznikami; w umowie nie mam sprecyzowane - jest mowa o nowościach wydawniczych.

delfin79
Posty: 60
Rejestracja: środa 02 gru 2015, 00:20

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 07 paź 2016, 22:52

Iwona66 pisze:Czy mogę kupić słowniki np. polsko-angielskie, frazeologiczne? Odpowiedź była, że nie
Iwonko odpowiedź już padła, ale... to Ty będziesz rozliczać się z otrzymanych pieniędzy więc w tym momencie sama podejmujesz decyzję (ewentualnie z dyrektorem...)

myrra
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 04 wrz 2016, 17:57

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

niedziela 09 paź 2016, 18:00

Dziewczyny, prosze o rade, bo już zgłupiałam. Czy jesli nasz wniosek w zeszłym roku byl na liscie rezerwowej, to mamy w tym roku składac nowy wniosek? Bo rozmawiałam z kilkoma osobami i jedne mówia składac - inne, że nie trzeba. Przeczytałam rozporzadzenie ale nie doczytalam tam jasnej odpowiedzi (może cos przeoczyłam).

witka55
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2014, 15:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

niedziela 09 paź 2016, 18:16

A jak myślicie - mogę kupić kilka książeczek angielsko i niemiecko języcznych - coś w tym stylu:
http://www.elipublishing.pl/jezyk-niemi ... p-868.html

Chmurka
Posty: 106
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:48

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

niedziela 09 paź 2016, 20:18

[quote="witka55"]A jak myślicie - mogę kupić kilka książeczek angielsko i niemiecko języcznych - coś w tym stylu:
http://www.elipublishing.pl/jezyk-niemi ... p-868.html[/quote]

Podobno można. Ja już kupiłam za całe 1000 zł. Było już na ten temat w tym wątku

asma14
Posty: 109
Rejestracja: środa 25 lut 2009, 12:45

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

niedziela 16 paź 2016, 14:19

A ja mam pytanie do osób uczących w LO, dotyczące uwzględnienia tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami. Macie jakieś pomysły na realizację tego punktu? Czy to ma być jakiś list otwarty skierowany do rodziców? Czy to ja mam ten list napisać? Nie jest to dla mnie problem, jednak listy otwarte skierowane do szerszej rzeszy odbiorców kojarzą mi się z jakimiś autorytetami. Nie czuję się kompetentną osobą, by wystosować list otwarty do rodziców. Podzielcie się, proszę, Waszymi przemyśleniami...

myrra
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 04 wrz 2016, 17:57

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

niedziela 16 paź 2016, 16:11

Asma - ja (pomimo, iż nie realizujemy na razie projektu) odczytałam na pierwszym spotkaniu z rodzicami list, w którym podkreśliłam rolę książki w życiu młodego człowieka oraz roli rodziców w kształtowaniu nawyków czytelniczych (nawet u tych już wydawałoby się prawie dorosłych "dzieci"). Było to ogólne spotkanie rodziców przed klasowymi zebraniami we wrzesniu. W przyszłym roku planuję przedstawić krótką prezentacje multimedialną - wpływ czytania na rozwój lub "znani polecają" - z wypowiedziami znanych i szanowanych osób zachęcającymi do czytania. Można tez np. zaprosić rodziców do biblioteki podczas zwiedzania szkoły (u nas wychowawcy pokazują szkołę rodzicom na pierwszym zebraniu w klasie I) i tam powiedzieć kilka słów zachęcających do czytania.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

poniedziałek 17 paź 2016, 13:00

Do wydania 15.000,00 złotych. Z tego 80% (czyli 12.000,00) to dotacja, a 20%, ( czyli 3.000,00) wkład własny, który musi zapewnić OP, żeby pozostałe pieniążki otrzymać.
20% liczy się więc od kwoty "końcowej", a nie od "darowanej".
To wszystko jest w przepisach.

http://www.kuratorium.waw.pl/pl/dyrekto ... ictwa.html

Dyrekcja mogła tak policzyć, bo chociaż tabelka jest przejrzysta, to już zapis:
"do każdej z podanych kwot należy dodać minimum 20-procentowy wkład własny organu prowadzącego" budzi wątpliwości co do sposobu liczenia. Ale cóż - tworzenie a także formułowanie prawa w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia.

asma14
Posty: 109
Rejestracja: środa 25 lut 2009, 12:45

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

poniedziałek 17 paź 2016, 14:04

Jest to 20% z 15 tys (to daje 3 tys), a nie 20% z 12 tys (2400).

aga_jamp
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2016, 08:56

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

poniedziałek 17 paź 2016, 21:43

A ja mam pytanie odnośnie wymogu uwzględnienia potrzeb uczniów niepełnosprawnych. W piśmie, które otrzymaliśmy z KO jest zapis, że mają to być "zarówno publikacje dla osób niepełnosprawnych jak i o niepełnosprawności".
Jesteśmy szkołą ponadgimnazjalną, nasi niepełnosprawni uczniowie, to 2 klasy chłopców, a w zasadzie są to dorośli mężczyźni - 17-20 lat, niepełnosprawni o upośledzeniu umysłowym w stopniu lekkim i umiarkowanym.
Czy ktoś ma propozycje tytułów dla takich osób? Byłabym wdzięczna.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

poniedziałek 17 paź 2016, 22:36

Wydaje mi się, że w tej sytuacji mogą Ci pomóc: 1)Pedagog/psycholog szkolny; 2)Nauczyciele języka polskiego uczący w tych klasach; 3)Rodzice uczniów. Oni najlepiej znają potrzeby i możliwości tej młodzieży.

aga_jamp
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2016, 08:56

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

wtorek 18 paź 2016, 12:49

EMT pisze:Wydaje mi się, że w tej sytuacji mogą Ci pomóc: 1)Pedagog/psycholog szkolny; 2)Nauczyciele języka polskiego uczący w tych klasach; 3)Rodzice uczniów. Oni najlepiej znają potrzeby i możliwości tej młodzieży.
Owszem pytałam, i nic... Generalnie ciężko ich czymś zainteresować, a co dopiero książką. A rodzice ... w przypadku tych uczniów mają zasadniczo inne, ważniejsze problemy.
Zastanawiam się czy mogę kupić książki, które nie są stricte podręcznikami, a mogłyby zostać wykorzystane na zajęciach rewalidacyjnych np. Trening koncentracji dla uczniów / Justyna Święcicka lub dotyczą niepełnosprawności np. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną /Otto Speck

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 20 paź 2016, 13:20

Właśnie dostałam z biura oświaty do wypełnienia wniosek na nowe rozdanie. Napisali, że można będzie kupić dowolne pozycje za wyjątkiem lektur. Kto to wymyśla takie bzdury!!

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości