sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 paź 2017, 07:50

Pod warunkiem, że we wrześniu ma się już pieniądze do wydania ;)

Czy osoby, które mówiły, że mają zamrożone pieniążki na koncie mogą je już wydawać?

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 paź 2017, 08:33

Z realizacją zadań bywa bardzo różnie. Harmonogram programu obejmuje rok kalendarzowy w moim przypadku 2017. O tym, że szkoła zakwalifikowała się do programu dowiedziałam się z list ogłoszonych na stronie kuratorium (kwiecień). Od kwietnia rozpoczęłam realizacje programu. Natomiast pieniądze trzymałam dopiero pod koniec czerwca. No i we wrześniu oprócz podręczników na "głowie " miałam zakup książek. Wszystkie pieniądze wydałam i teraz mam około tysiąca książek do wpisania. MASAKRA - tak to można określić. Ktoś na forum napisał, że gdyby miał po raz drugi aplikować do programu, to by się zastanowił. Zgadzam się z tym całkowicie, chociaż wielu z nas nie ma wyboru.

Kurana
Posty: 60
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2017, 21:33

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 paź 2017, 09:01

Czy ja dobrze rozumiem, że w 2 - 3 miesiące mam zrealizować kilkanaście projektów edukacyjnych?! Czy komuś rozum odebrało, przy tworzeniu tego programu?! I jeszcze jedno pytanie, w każdym oddziale ma być inny temat projektu? Nie mogę realizować tego samego projektu w różnych klasach? I czy tematy tych projektów muszę wpisać już we wniosku, czy dopiero w sprawozdaniu?

Alicia
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 13:26

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 paź 2017, 10:56

Tak, w każdym oddziale inny tytuł projektu, a podajesz je dopiero w sprawozdaniu.

Natomiast jeśli chodzi o realizację projektów to bez paniki - ja zaczęłam teraz w październiku, chodziłam na lekcje (zastępstwo albo umówiłam się z wychowawcą na godzinie wychowawczej), uczniów przyprowadziłam do biblioteki, opowiedziałam co i jak o nowościach, po czym poprosiłam ich o stworzenie pracy, np. w klasie 4 mieli stworzyć krzyżówkę, której hasłem miało być imię jakiegoś książkowego bohatera; kl. 5 zagadki literackie; kl. 6 plakat promujący czytanie itd. Jak wiesz, nie realizujemy projektów edukacyjnych takich jak w gimnazjum, tylko zwykłe zajęcia z wykorzystaniem metody projektu. Jeśli jedna lekcja nie wystarczyła (np. przy plakatach) to uczniowie dokańczali w domu i przynosili do biblioteki gotowe prace. Młodszym przeważnie czytam fragment książki i proszę o prace plastyczne. Da się zrobić w 3 miesiące ;)

PS. Dobrze jest wpisać informację o projekcie w dzienniku lekcyjnym danej klasy, masz wtedy podkładkę, że faktycznie robiłaś w tej klasie projekt.
PS 2. Sama realizuję projekty a nie szkoła - mamy bardzo ważną uroczystość pod koniec roku i jest dużo pracy przy tym, dlatego tak się dogadaliśmy z gronem pedagogicznym, że ja zajmę się projektami ale nie muszę się angażować w apel :)

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 paź 2017, 11:39

Projekty mają być realizowane z użyciem księgozbioru biblioteki tak?

I skąd informacja, że w każdym oddziale ma być inny projekt?

Alicia
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 13:26

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 paź 2017, 11:56

Tak, nie tylko nowości ale cały księgozbiór się nadaje.

W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dn. 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 NPRC [...], albo w poradniku dostępnym na stronie Biblioteki w Szkole :)

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 paź 2017, 12:06

"zrealizowały co najmniej jeden projekt edukacyjny na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki
szkolnej" - ale nie jest powiedziane, że każdy z tych dwudziestu kilku (u mnie 29...) przeprowadzanych projektów musi być inny...

Alicia
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 13:26

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 paź 2017, 12:28

Pamiętaj, że oddział to jedna klasa, np. 4a; wszystkie klasy czwarte (4a, 4b, 4c itd.) to poziomy.

Poza tym tu chodzi tylko o nazwy tych projektów, wytwory dzieci mogą być podobne. Np. w 4a - krzyżówki z bohaterami, 4b - krzyżówki z antybohaterami itp. Wystarczy dostosować tematy ;)

grey.bn
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 11:19

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 paź 2017, 12:56

To chyba trochę zagmatwane.
Jako biblioteka realizuję trzy duże projekty: jeden dla klas I-III, jeden dla IV-VII i jeden w gimnazjum. Dodatkowo opisuję wszystkie uroczystości i konkursy/imprezy biblioteczne, które robię co roku. Poprosiłam również nauczycieli o wpisywanie na specjalną listę tematów projektów, których realizacja choćby częściowo opiera się o zasoby biblioteki. Jak już ktoś wspomniał za realizację NPRC odpowiada cała szkoła. Myślę, że to wystarczy.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 paź 2017, 13:03

Wiem, co to oddział :lol:
Stresują mnie te projekty, bo dopiero od roku pracuję w bibliotece szkolnej i nie pracowałam jeszcze metodą projektu...
A w sprawozdaniu podaje się daty przeprowadzenia tych projektów? Bo do chwili obecnej nie wiadomo nic na temat umowy i pieniędzy, a lada moment koniec października... Może dałoby się podać coś, co było już przeprowadzone wcześniej...

Kurana
Posty: 60
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2017, 21:33

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

sobota 21 paź 2017, 22:28

Alicia dziękuję Ci bardzo za odpowiedź i pomoc :) podobnie jak Sylv pracuję od niedawna, dopiero we wrześniu rozpoczęłam pracę w bibliotece i od razu takie wnioski....trochę się też tym wszystkim stresuje, ale jak piszesz, że wystarczy taki projekt zrealizować na 1 czy 2 lekcjach to ok :) a mogłabym się z Tobą skontaktować prywatnie w sprawie tego programu?

Bogusia
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 22 paź 2017, 19:25

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

niedziela 22 paź 2017, 19:59

Pomocy! Od września pracuję w bibliotece, a tydzień temu dyrekcja przyniosła mi do wypełnienia wniosek. Nie mam pojęcia co z nim zrobić. Czy ma ktoś wypełniony taki wniosek i mógłby się "podzielić", czy mogłabym "podejrzeć"?
Pozdrawiam
Bogusia

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

poniedziałek 23 paź 2017, 09:11

Uff, w Łodzi pieniądze są wreszcie na koncie, ale żeby nie było zbyt pięknie... to o umowie wciąż nic nie wiadomo ;)

Taki prezent dostałam z okazji Święta Bibliotek Szkolnych :lol:


Pisząc prośbę do RR o zaopiniowanie listy dawaliście samą listę, czy też wymagania NPRCz? Jak wam opiniował SU?

Anowizka
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 23 paź 2017, 18:43

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

poniedziałek 23 paź 2017, 19:05

Juliusz Wasilewski pisze:można
Ja mam ciągle wątpliwości co do zakupu audiobooków czy e-booków. W Miniporadniku, który został dołączony do Biblioteki w Szkole nr 9 z 2017 roku, jest napisane, że nie można kupować audiobooków. Mam mętlik w głowie :?

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

wtorek 24 paź 2017, 10:49

Nie mam pomysłu na książki uwzględniające potrzeby uczniów niepełnosprawnych... Nie ma u nas osób niepełnosprawnych. Czy wystarczy, że kupię po prostu kilka książek z dużym drukiem (przydadzą się dla młodszych uczniów uczących się czytać)? Choć to trochę na siłę...
A właściwie jest jeden uczeń z niedosłuchem, czy dla niego jakieś audiobooki? Nie mam pojęcia :(

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 232 gości