Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 21 paź 2015, 11:05

Dorota79 pisze:
Juliusz Wasilewski pisze:Otrzymałem informację z MEN, że z wzorcowego wniosku zostanie usunięty zapis o konieczności załączenia do wniosku opinii rady rodziców, rady pedagogicznej i samorządu.
A czy ten wzorcowy wniosek bez zapisu o wspomnianych opiniach można skądś wydrukować?
Oczywiście. Jest np. tu: http://bibliotekawszkole.pl/news.php?id=473

Karolinka
Posty: 9
Rejestracja: środa 21 paź 2015, 11:26

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 21 paź 2015, 12:02

Mam pytanie do Pana Juliusza i wszystkich, którzy się orientują w temacie. Nie wiem czy coś źle przeczytałam albo zrozumiałam. Czytam teraz uchwałę rady ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" i jest tam napisane: "Ponadto szkoły powinny: nawiązać współpracę z bibliotekami publicznymi lub bibliotekami pedagogicznymi, obejmującą w szczególności wzajemną wymianę informacji o
wydarzeniach promujących czytelnictwo, organizowanych w bibliotekach szkolnych, bibliotekach publicznych oraz bibliotekach pedagogicznych;
2)
zorganizować co najmniej jedno, w czasie roku szkolnego, wydarzenie promujące czytelnictwo, np. spotkanie z
twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej, spotkanie z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój
dzieci, przeprowadzenie zajęć edukacyjnych metodą projektu z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej;
3)
umożliwić wypożyczanie książek również na okres ferii zimowych i letnich".
Punkt 2 ja rozumie tak, że musimy zorganizować albo projekt( nie jest napisane, że każda klasa osobno ma go organizować?) albo spotkanie z rodzicami albo imprezę promującą czytelnictwo a nie wszystko? Jestem od niedawna w zawodzie i od dzisiaj na forum więc może czegoś nie doczytałam. Pozdrawiam wszystkich i proszę o informacje.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 21 paź 2015, 12:41

Proszę nie czytać uchwały, lecz rozporządzenie Rady Ministrów wydane na jej podstawie.
Wymogi dla szkół uczestniczących w programie są wymienione tu: http://bibliotekawszkole.edu.pl/NPRCz_poradnik.pdf


Trochę uwag na temat realizacji programu "Książki naszych marzeń" jest w "Bibliotece w Szkole" nr 9/2015, a ponieważ wymogi do tego programu były bardzo podobne jak do NPRCz więc można wykorzystywać.
W "Bibliotece w Szkole" opublikowaliśmy, publikujemy i będziemy publikować materiały ułatwiające realizację NPRCz.

Warto też zerknąć do tego wątku: http://forum.sukurs.edu.pl/viewtopic.php?f=1&t=14222

anetta
Posty: 47
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 22:27

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 21 paź 2015, 13:15

Ja też tak to rozumiem, że z uchwały nie wynika, że trzeba zrealizować wszystko, co jest w punkcie drugim.
A z kolei rozporządzenie nie zostało jeszcze opublikowane.
Czy się mylę?
Czy ktoś wie, gdzie można przeczytać to rozporządzenie? Bo wiadomo, ze trzeba będzie się stosować do tego, co jest w rozporządzeniu, a nie w uchwale?

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 21 paź 2015, 13:33

Rozporządzenie jest tu: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//3/1 ... 188111.pdf

W naszym poradniku opublikowane są kwestie dotyczące szkoły - nie trzeba się przedzierać przez resztę paragrafów ;)

Monika28a
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 10 lis 2009, 19:47

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 21 paź 2015, 14:24

Witam, mam pytanie.
Jesteśmy Placówką Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego.
W skład naszej placówki wchodzą:
- Szkoły dla Dorosłych
- Bursa Szkolna
- Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego ( uczniowie przyjeżdżają do nas na 4 tygodnia na przedmioty zawodowe) i teraz moje pytanie. Czy my kwalifikujemy się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dla szkół?
Według rozporządzenia szkoły dla dorosłych nie powinny brać w nim udziału ale przecież mamy jeszcze inne typy szkół.
Z góry dziękuję za odpowiedz.

Karolinka
Posty: 9
Rejestracja: środa 21 paź 2015, 11:26

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 21 paź 2015, 14:24

dziękuję za odpowiedz, przeczytałam rozporządzenie i teraz już wszystko jasne :D. W poniedziałek mam spotkanie rady pedagogicznej związane z tym programem i mam kolejne pytanie - czy ktoś wie jak będzie wyglądało rozliczenie się z programu to znaczy czy my (szkoła) mamy jakoś udokumentować te imprezy, spotkania z rodzicami, współpracę z publiczną bo miałam już takie pytanie od dyrekcji?

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 21 paź 2015, 14:36

Organy prowadzące na pewno będą wymagały sprawozdań ze szkół - choćby dlatego, że będą musiały przygotować sprawozdanie zbiorcze i wnioski dla wojewodów

Chmurka
Posty: 106
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:48

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 21 paź 2015, 22:51

W mojej szkole uczy się w tym roku szkolnym 175 dzieci. W przyszłym roku na pewno liczba dzieci spadnie poniżej 170. Jeżeli załapiemy się za pieniądze z NPRC w 2016r. mamy szansę na 15 tys., jeśli nie - automatycznie stracimy 10 tys. Moim zdaniem podział pieniędzy jest bardzo niesprawiedliwy, powinien być bardziej szczegółowy, uwzględniać więcej progów. Jak to zrobić, aby dostać kasę w 2016? Kogo prosić o pomoc/protekcję? Wniosek już napisałam, jest gotowy do złożenia w OP. Nie realizuję programu "Książki naszych marzeń". Poradźcie coś :cry: .

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 22 paź 2015, 00:17

Pieniądze będą proporcjonalnie rozdzielone między województwa, potem pójdą do poszczególnych organów prowadzących. Chyba na tym etapie można coś zdziałać

Pytajnik
Posty: 72
Rejestracja: czwartek 25 paź 2012, 15:24

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 22 paź 2015, 08:44

Mam pytanie czysto formalne, gdzie konkretnie jest wskazówka, która podają we wniosku "Zgodnie z częścią X II uchwały – Priorytetu 3"? Może mi ktoś wkleić te postanowienia?

monia
Posty: 17
Rejestracja: środa 19 wrz 2012, 10:22

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 22 paź 2015, 09:27

Jakie projekty w ramach tego programu można zrealizować w szkole średniej?

joanawt
Posty: 4
Rejestracja: piątek 05 wrz 2014, 09:33

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 22 paź 2015, 10:58

Jak większość tu osób - w napięciu obserwuję pojawiające się coraz to nowe pomysły na to, jak sparwić, zeby zniechęcic kogokolwiek do aplikowania o pieniądze na książki do biblioteki :-)
I w związku z tym, że zniechęcić się nie dałam, mam pytanie. Jestem pracownikiem biblioteki w Zespole Szkół. gdybym aplikowała jako Zespół, mam szansę na 15 tys. Jesli jako 2 oddzielne szkoły, to juz tylko 10. Pytam, bo ten nasz Zespół jest taki nie do końca. :-) mamy odrębne rady ped., budżety, rady rodziców, a nawet z zakupów do biblioteki rozliczam się jakbym pracowała w dwóch bibliotekach jednocześnie. Mam wielka ochotę przyciąć przysłowiowego głupa i pisac jako Zespół.:-)

misiajagodka
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 13 wrz 2007, 18:27

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 22 paź 2015, 11:15

Badas pisze:
Dorota79 pisze:
Karolina2501 pisze:Witam,
poszukuję wzoru tego wniosku, może ktoś ma to "cudo" lub wskaże mi miejsce skąd mogłabym go pobrać?
Pozdrawiam, Karola
I ja o to samo zapytam :D
Zdubluje prośbę :D
Moja dyrekcja otrzymała informację od organu prowadzącego, że każdy organ prowadzący będzie miał własny wniosek i u nas ma się taki pojawić po 26 października

Dorota79
Posty: 875
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 22 paź 2015, 11:54

A jak może wyglądać współpraca biblioteki szkolnej z biblioteką miejską? Przyznam, że jeśli już współpracowałam, to z pedagogiczną - z miejską jak dotąd nie miałam okazji.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 157 gości