misiajagodka
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 13 wrz 2007, 18:27

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 22 paź 2015, 13:23

Dorota79 pisze:A jak może wyglądać współpraca biblioteki szkolnej z biblioteką miejską? Przyznam, że jeśli już współpracowałam, to z pedagogiczną - z miejską jak dotąd nie miałam okazji.
Ja bywałam z uczniami na lekcjach bibliotecznych dotyczących np. słowników i encyklopedii. Ale to były jeszcze czasy, kiedy nauczyciele dawali mi klasy, bo nie byli rozliczani co do godziny z planu pracy.
Teraz jedynie wysyłam tam moich uczniów po książki, których nie mam albo mi się skończyły.

asma14
Posty: 109
Rejestracja: środa 25 lut 2009, 12:45

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 22 paź 2015, 13:57

My od lat współpracujemy z biblioteką publiczną w taki sposób,że przygotowujemy jako szkoła (na prośbę biblioteki) imprezy tematyczne związane z jakąś rocznicą. Przygotowywaliśmy z uczniami spektakl z okazji 40-tej rocznicy śmierci M. Hłaski, teraz przygotowujemy się do 80-tej rocznicy urodzin H. Poświatowskiej. Gdzieś tam był Mickiewicz po drodze.Może warto zwrócić się do biblioteki z zapytaniem. W końcu publiczne biblioteki też będą musiały się wykazać współpracą :)

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 22 paź 2015, 14:13

Współpracę można zacząć od powieszenia w bibliotece szkolnej kartki z adresem i godzinami otwarcia najbliższej biblioteki publicznej, ustalenia form wspólnego wymieniania informacji (np. wywieszanie w szkole plakatów o imprezach w bibliotece publicznej), wspólnego zorganizowania spotkania autorskiego, wspólnego zorganizowania jakiegoś projektu (np. regionalnego) z finałem w bibliotece publicznej itp.

W numerze 11/2015 "Biblioteki w Szkole" (właśnie się drukuje) jest obszerny artykuł na temat współpracy biblioteki szkolnej i publicznej (na przykładzie konkretnych bibliotek), więc będzie można się inspirować ;)

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 22 paź 2015, 16:26

A u mnie dzielnica nic jeszcze nie wie kiedy otrzymamy pieniądze z książek naszych marzeń. O nowej akcji z NPRC nic nie wiedzieli. Moja dyrekcja wyposażona w wydruk z informatora w BSZ powędrowala do dzielnicy. Poprosili o pozostawienie wydruków bo pierwszy raz słyszą o czymś takim.

MaryPoppins
Posty: 2
Rejestracja: piątek 23 paź 2015, 12:31

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 23 paź 2015, 13:09

Szanowne Koleżeństwo, chciałam zapytać gdzie jest informacja, że należy "zrobić" projekt w każdym oddziale?...nie mogę tego znaleźć w ustawie...znalazłam tylko taki zapis...

Ponadto, szkoły powinny:
1)
nawiązać współpracę z bibliotekami publicznymi lub bibliotekami
pedagogicznymi, obejmującą w szczególności wzajemną wymianę informacji o
wydarzeniach promujących czytelnictwo, organizowanych w
bibliotekach szkolnych, bibliotekach publicznych oraz bibliotekach pedagogicznych;
2)
zorganizować co najmniej jedno, w czasie roku szkolnego, wydarzenie
promujące czytelnictwo, np. spotkanie z twórcami literatury dziecięcej i
młodzieżowej, spotkanie z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój
dzieci, przeprowadzenie zajęć edukacyjnych metodą projektu
z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej;
3)
umożliwić wypożyczanie książek również na okres ferii zimowych i letnich

http://men.gov.pl/wp-content/uploads/20 ... nictwa.pdf


Zuzza
Posty: 687
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 23 paź 2015, 13:55

A mnie coraz bardziej denerwuje zapis: "umożliwić wypożyczanie książek również na okres ferii zimowych i letnich". Po to tyle lat walczyliśmy, żeby nas traktowano jak nauczycieli - a tu taki zapis - kiedy to robić, skoro mamy urlop? Kto? Kto dopilnuje by dzieci w czasie wakacji książki zwróciły?

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 23 paź 2015, 14:39

Bez przesady. Chodzi nie o wypożyczanie W czasie wakacji, lecz NA "okres ferii zimowych i letnich" - to znaczy uczeń wypożycza w czerwcu, a oddaje we wrześniu.

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 23 paź 2015, 16:48

Ja chyba jestem w stanie się tego punktu o wypożyczaniu na "okres ferii zimowych i letnich" się wywiązać. Co roku w czerwcu paru uczniów z klas młodszych nie oddaje książek i potraktuję to jako wypożyczenie.

§ 3. 1.
5)zrealizowały co najmniej jeden projekt edukacyjny na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej;

Martynetka
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 16 gru 2014, 22:49

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 23 paź 2015, 18:13

Witam,
mam pytanie odnośnie wnioskowanej kwoty i wkładu własnego organu prowadzącego:

Jesteśmy dużą szkołą i możemy wnioskować o 12000.

Okazuje się, że wkład własny szkoła ma dać z własnego budżetu i jest to 2400 (20% od 12000), czyli we wniosku w pozycji RAZEM koszt zakupu wpisujemy 12000-2400=9600!

To jak w końcu z tym jest? Do 12000 mam dodać wkład własny czy odjąć??????

maria_b
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

sobota 24 paź 2015, 16:17

Siedzą nad wnioskiem i tak się zastanawiam...

Jak szczegółowo powinnam (później) opisać w sprawozdaniu realizację co najmniej jednego projektu edukacyjnego (na oddział).
- tytuł projektu
- termin przeprowadzenia
- klasy, które w nim uczestniczyły
- kilka zdań o jego przebiegu

Czy muszę też dostarczyć
- scenariusz/ konspekt zajęć?????
Może przecież być tak, że klasy 1 będą zajmować się książką z cyklu Zwiadowcy. Klasy 3 poznają twórczość Anny Onichimowskiej Dziesięć stron świata.
Ileż to będzie opisywania :shock:
Ponadto
Jak szczegółowo w przypadku organizacji konkursów?
- regulaminy/ zestaw pytań ??? :shock:

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

sobota 24 paź 2015, 18:31

Bez przesady. W sprawozdaniu z imprez (tak myślę) trzeba podać tytuły imprez , daty, dla kogo i ewentualnie ile osób wzięło udział. Tak samo z konkursami czy projektami. Natomiast jest coś takiego jak dokumentacja. Własnie została poinformowana, że urząd może mnie skontrolować. To jest nawet logiczne jak się "bierze społeczne pieniądze". Zamierzam założyć teczkę z przekładkami na poszczególne wymagania (tak jak na dyplomowanie) i wkładać opisy imprez, scenariusze, zaproszenia, dyplomy, list do rodziców i może jakieś zdjęcia jak zrobię itd. Na początku oczywiście wniosek i pismo z urzędu o konieczności realizowania wymienionych w min wymagań.

maria_b
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

sobota 24 paź 2015, 19:11

Bogna3 :)
święte słowa: bez przesady

A dokumentacja własna, to się wie:)

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

sobota 24 paź 2015, 19:24

maria_b Nie bądź taka nadgorliwa. Liczę na to, że będzie to formularz do wypełnienia nie elaborat do napisania. OP też nie potrzebuje opisu, tylko konkretów, bo wyśle to dalej. Też zbieram wszystko do teczki, do rozliczenia z dyrekcją.

maria_b
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

sobota 24 paź 2015, 20:05

Jestem daleka od nadgorliwości
Moje pytanie to rezultat przeglądania internetu. Różne rzeczy można znaleźć. Ponieważ warunki jakie w tym programie mamy spełnić są jakie są:) to nic już nie dziwi.
Ot i tyle tytułem wyjaśnienia
Pozdrawiam

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości