Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

wtorek 17 maja 2016, 15:43

delfin79 pisze:
Juliusz Wasilewski pisze:Nigdzie nie jest powiedziane, że można kupować książki wydane w ostatnim roku. Termin "nowości wydawnicze" chyba trzeba rozumieć po prostu jako literatura współczesna - książki napisane i wydane niedawno.
I tu jest pies pogrzebany... chyba....
ja kupię coś co chcą dzieciaki - bo wybory książek, bo ankiety czytelnicze i po prostu przychodzą i pytają o różne tytuły - a jak już kupię to się okaże, że mi nie było wolno i mam oddać pieniądze z własnej kieszeni bo jakiś urzędnik, który się na tym kompletnie nie zna, coś zakwestionował...
Jeśli nie zrobi Pani czegoś, co jest niezgodne z przepisami prawa, to z pewnoscią nikt niczego nie każe Pani zwracać. Nawet jesli to jakiemuś urzędnikowi się nie spodoba.
delfin79 pisze: Jeśli dostaję pismo z miasta że:
"w związku z wątpliwościami dotyczącymi interpretowania pojęcia <nowości wydawniczych> informuję, że Wojewoda Śląski wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. W związku z powyższym proszę mieć na uwadze, że stanowisko ministra edukacji narodowej, o którym zostaniecie Państwo niezwłocznie poinformowani, będzie dla Państwa wiążące a zakup pozycji, które nie będą spełniały kryterium <nowości wydawniczych> nie będzie podlegał dofinansowaniu z budżetu państwa."
to będę czekać na jakieś konkrety... i tyle
:D :D Głupota tych urzędników nie zna granic. Niebawem okaże się, że inny wojewoda wysłał do MEN wykaz książek do zatwierdzenia. Co się z tymi ludźmi dzieje, że jak obejma jakieś stanowisko, to przestją myśleć, a zaczynają się tylko bać? No to proszę czekać, co MEN odpowie wojewodzie. Założe się, że nic konkretnego.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

wtorek 17 maja 2016, 17:39

Myślę, że list wojewody do MEN to końcówka procesu dzielenia włosa na czworo gdzieś niżej. Niektórzy uwielbiają piętrzyć problemy (zazwyczaj na zapas), spirala się nakręciła i pewnie jakieś pismo poszło do góry. A wojewoda nie rabin, wiec wysłał pismo jeszcze wyżej. To ośmiesza nasze środowisko niestety.

alicze
Posty: 3
Rejestracja: środa 18 maja 2016, 07:43

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 18 maja 2016, 07:49

U nas jest tak, że mamy stworzyć listę pozycji z cenami brutto i netto z 3 różnych księgarni i dostarczyć do 20 czerwca do OP. Listę tworzę ale jako okaże się "nowość wydawnicza" to pozycje wydane od 2014r. to połowa mi odpadnie bo popularne serie młodzieżowe z reguły mają pierwszą część wydaną wcześniej a kolejne dopiero "prawidłowo" :) Bez sensu!

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 18 maja 2016, 08:21

Jak czytam Wasze posty to mam wątpliwości czy pisać ponownie wniosek. U nas przynajmniej OP powiedział wszystkim szkołom, że nie da ani grosza, jak chcemy pisać projekty mamy sobie sami zapewnić kasę. Przynajmniej nie trzeba będzie się tłumaczyć z zakupów... Refleksję na ten temat napisałam powyżej, dodam tylko, że taki jednorazowy "szał" zakupów nowości to dla nas tylko chwilówka, bo jak wszyscy wiemy tylko systematyczność daje jakieś rezultaty i dotyczy to również zakupów nowości wydawniczych, ale przeciez nie o nas tu chodzi, ani wbrew pozorom o uczniów, tylko o dobre samopoczucie polityków.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 18 maja 2016, 10:15

Maria pisze:taki jednorazowy "szał" zakupów nowości to dla nas tylko chwilówka, bo jak wszyscy wiemy tylko systematyczność daje jakieś rezultaty i dotyczy to również zakupów nowości wydawniczych, ale przeciez nie o nas tu chodzi, ani wbrew pozorom o uczniów, tylko o dobre samopoczucie polityków.
Mario, mówiłam o tym dużymi literami na debacie w Częstochowie! Pani z MEN notowała i było to ujęte we wnioskach :)
Dziękujemy... ale... bo... ku chwale rozwoju czytelnictwa "w tym kraju" ;)

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 18 maja 2016, 11:35

Jasne, tylko mam podejrzenia, graniczące z pewnością że na notowaniu się skończy. Przecież mówimy od lat o naszych problemach, piszemy wysyłamy przedstawicieli, negocjujemy, mówimy głośno dużymi literami :) na konferencjach, debatach... a tam cicho wszędzie i głucho wszędzie. To jest tak jak pisze red. Wasilewski (powyżej) jak już ktoś zasiądzie na jakiekolwiek stanowisko to tak się kurczowo trzyma tego stołka, że boi się odezwać, podjąć decyzję, walczyć... a niby wszyscy wiedzą, że na stanowiskach się tylko bywa a człowiekiem się jest, ale to tylko kolejny dowód, że władza zmienia ludzi, choć bywają, na szczęście chlubne wyjątki i tego się trzymajmy :).

jotkam
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2016, 13:10

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 18 maja 2016, 11:52

Na stronie KO Lublin pojawiła się w końcu lista OP, którym przyznano pieniądze. Chełmskie nie zostało ujęte w tym wykazie. Pewnie ze względu na udział we wcześniejszym programie KNM. Podobno już NIK bada sprawę.
Link do wykazu:
http://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=ak ... =53&ms=223

Spróbuję jeszcze raz jesienią.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 18 maja 2016, 12:15

Maria pisze:jak już ktoś zasiądzie na jakiekolwiek stanowisko to tak się kurczowo trzyma tego stołka, że boi się odezwać, podjąć decyzję, walczyć... .
Zatem módlmy się, aby nikt nam nigdy nie dął żadnego stołka, bo tylko w nas nadzieja :D

panna Maple
Posty: 104
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 11:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 19 maja 2016, 12:26

Przyznam, że jeżeli nie będzie nigdzie jasno napisane, że nie można kupować lektur, to ja je kupię. Prawie zawsze pierwszą wypożyczaną książką na początku nowego roku szkolnego jest lektura. Tak jak SAS106 uważam, że stare, rozpadające się w rękach książki (niestety tak wygląda u mnie większość lektur) zniechęcają uczniów do kolejnych wizyt w bibliotece. Pozostawiają po prostu bardzo złe wrażenie. Poza tym, wymieniając teraz lektury, przez kilka lat nie będę musiała się nimi przejmować i kwoty co roku przeznaczane na zakup książek do biblioteki będę mogła w całości przeznaczyć na kolejne nowości.
Zrobiłam już rozeznanie cenowo-ilościowe i na "czytadła" zostanie mi grubo ponad połowę przyznanej kwoty. Nie jest więc źle, myślę że wszyscy będą zadowoleni, a najbardziej czytelnicy :) Oczywiście wszystko zależy od tego co wymyśli teraz OP i MEN.....

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 19 maja 2016, 13:03

Rozumiem ideę NPRC, ale też bardzo zależy mi na wymianie lektur obowiązkowych na nowe.
Żebym mogła zachęcić ucznia do wypożyczenia książki, to najpierw musi on przyjść do biblioteki. A niestety większość przyjdzie tylko pod warunkiem, że będą do wypożyczenia lektury obowiązkowe - ładne, nowe, najlepiej z opracowaniem :)

panna Maple
Posty: 104
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 11:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 19 maja 2016, 15:23

Właśnie się dowiedziałam: mogę zamawiać książki nie starsze niż z 2014 r. :x :cry: Czyli o części naprawdę fajnych książek mogę sobie tylko pomarzyć...

delfin79
Posty: 60
Rejestracja: środa 02 gru 2015, 00:20

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 maja 2016, 13:19

panna Maple pisze:Właśnie się dowiedziałam: mogę zamawiać książki nie starsze niż z 2014 r. :x :cry: Czyli o części naprawdę fajnych książek mogę sobie tylko pomarzyć...
Panno Maple, a z jakiego województwa jesteś?
Ja dostałam tylko jedno pisemko że mam czekać na decyzję z MEN i cisza. Robię sobie listę książek, ale boję się że potem połowę będę musiała wyrzucić... :-( np Pratchett - mam początek cyklu, młodzież chce dalszy ciąg ale część jest wydana w 2013... czy np. Igrzyska śmierci, Gra o tron albo Niezgodna - których nie mam, też bym kupiła ale są wydania sprzed 2014...

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 maja 2016, 14:58

Czytam co piszecie z coraz większą nerwicą. Większej głupoty i paranoi jak w tym roku nie przeżyłam w swojej 27 letniej pracy w szkole. Trafia mnie dosłownie... , wiecie co, jak można wymyślać takie bzdury! Jak nakazy zakupów takie czy inne, np. z roku 2014??? Nie wiem chwilami, czy ja żyję realnie, czy sfiksowałam, nadal podejrzewam, że sfiksował świat urzędniczy.

W szkole zakupy są rzadkością, WIELE KSIĄŻEK Z LAT powiedzmy, 2000 - 2013, NIE TRAFIŁO DO UCZNIÓW, nie mieli skąd czytać, nie poznali, bo nie było w bibliotece. Skoro dawane są pieniądze na zakupy, TO NIE URZĘDNIK WIE NAJLEPIEJ CO UCZNIOWIE CHCĄ PRZECZYTAĆ, TYLKO W SZKOLE NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ. Należy kupić to, co uczniowie chcą czytać / uwzględniając wiek uczniów i patrząc trzeźwo na zakupy/
Naprawdę trudno się opanować, czy tu chodzi o INTERESY KOGOŚ Z URZĘDNIKÓW POWIĄZANE Z DANYM WYDAWNICTWEM/ AUTOREM- licho wie kim jeszcze?? Bo to jest paranoja paranoi.

panna Maple
Posty: 104
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 11:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 20 maja 2016, 20:45

Tak wiem i podzielam opinię. Podejrzewam, że to wymyślił jakiś urzędnik, którego pytano o szczegóły NPRCz i sam nie wiedział co powiedzieć, więc wymyślał bzdury na odczepnego. Cel programu szczytny, wykonanie... jak zawsze :( Pani naczelnik Wydziału Oświaty jest teraz na urlopie, w przyszłym tygodniu moja pani dyrektor ma zamiar się z nią kontaktować, w sprawie dokładniejszych informacji. Ciekawa jestem skąd wytrzasnęli ten termin 2014 r? Moja i tak jeszcze niekompletna lista skurczyła się o 1/3 :(

delfin79 jestem z woj. wielkopolskiego.

delfin79
Posty: 60
Rejestracja: środa 02 gru 2015, 00:20

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

niedziela 22 maja 2016, 19:55

Ja ze śląskiego, u mnie nic oprócz wstępnego pisemka nadal nic więcej nie wiadomo.
Obawiam się że książki to kupię we wrześniu-październiku, jak to tak wszystko będzie trwać... przecież ta lista i potem zakupy... - to też musi potrwać, nie zrobi się samo...

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 171 gości