Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

sobota 30 kwie 2016, 14:39

Olsztyn podał wyniki:
http://www.ko.olsztyn.pl/?main=1&sub=92&item=1337

Sama nie wiem, czy bardziej się cieszę, czy bardziej boję...

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

sobota 30 kwie 2016, 21:28

EMT podałm ci maila i nie dostałam listy tak jak obiecywałaś.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

sobota 30 kwie 2016, 21:36

Już wysłałam.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

niedziela 01 maja 2016, 00:51

Jeśli lista od EMT jest pełna to w Warszawie dostało sporo gimnazjów i średnich specjalnych i szkoły średnie - licea, zawodówki ani jedna podstawówka. Wiem, że tu się narażę koleżankom ze szkół średnich ale dla mnie to marnotrawienie pieniędzy. W Warszawie jest bardzo dużo bibliotek publicznych. Uczeń szkoły średniej spokojnie do nich dotrze. Środki powinny pójść do podstawówek bo tu dzieciak zazwyczaj musi iść z osobą dorosłą, siedzi w szkole od rana aż do późnego popołudnia aż go rodzice odbiorą. U mnie bardzo nieliczne dzieci do BP chodzą. Powinny dostać gimnazja bo tu jeszcze można zachęcić do czytania. Licealista jak do tej pory nie czytał to go żadna akcja nie zachęci a jak czyta to pójdzie do publicznej. Gdyby tych pieniędzy były nieograniczone ilości to ok można rozbudowywać i licealne biblioteki w dużych miastach.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

niedziela 01 maja 2016, 09:17

Oj, Anno, każdy typ szkoły potrzebuje pieniędzy. Pracuję w podstawowej szkole razem z koleżanką, która jednocześnie uczy w liceum. W średniej szkole też MUSZĄ mieć z czym pracować z uczniami, bardziej nawet ambitnie niż w podstawowej szkole: trzeba znacznie głębiej przemyśleć zakupy pod kontem zainteresowań, autorów, znacznie trudniej zaintrygować literaturą. Nie można powiedzieć, że w średniej można odpuszczać bo za późno na wdrażanie do czytania.
Na pewno w szkole podstawowej, w klasach młodszych, zaczyna się ciężka praca z zaintrygowaniem książką, ale nie znaczy to, że śednie szkoły są nieważne.
Jak słyszę, duże grono czytających uczniów szkoły średniej szuka w bibliotece "swoich" autorów, jak Pratchett i podobni tematyką pisarze, szuka nowych wydań, jak nie znajduje, rezygnuje, ale NIE idzie do b. publicznej. Nie wiem, czy wynika to z lenistwa, czy już takiego stylu życia młodzieży: czego nie ma na tacy niemal podane, to odpada, mają inne pochłaniacze czasu, jak smartfony.

W przeciwieństwie do wszystkich tu, wolałabym dostać te pieniadze.. później, do rozliczenia książki marzeń z absurdalnymi wymaganiami
/jak Maria, w kwestii wymagań czuję się jak przestępca, leń, któremu urzędnik musi wymyślić program bym nie piła kawy litrami, kupując tony przestarzałych lektur zamiast super literatury .. oo. przypomniała mi się lista z ankiet MENu, co to uczniowie chcą czytać, publikowana w naszym piśmie/... nie wiem czy się śmiać ../
pod koniec sierpnia dotrą podręczniki do klas 5, uzupełnienia do 4, nowe do 3, uzupełnienia do 1 i 2 oraz do WSZYSTKICH po kilka ćwiczeniówek na ucznia. I NPC z całym programem, w tym "projektu na oddział" do grudnia???? Czyste wariactwo.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

niedziela 01 maja 2016, 17:22

Mam 2 dorosłych dzieci. Starsza połknęła bakcyla czytania w szkole podstawowej choć dość późno jak na moje oczekiwania. W liceum stała się (do dziś jest) wiernym użytkownikiem publicznej bo w liceum były raczej książki do nauki a nie beletrystyka. Młodsza do końca gimnazjum nie łyknęła, że czytanie to przyjemność mimo naszych starań. No i właściwie nie czyta oprócz zawodowych spraw. Dalej sądzę, że uczeń liceum (podkreślam chodzi o duże miasto) powinien z powodzeniem trafić do publicznej. W Warszawie nie ma z tym problemu, powstały nowoczesne mediateki. Praktycznie wracając ze szkoły nie sposób nie minąć biblioteki. Jeśli do niej nie wejdziesz to znaczy, ze czytanie to nie twoja bajka. W szkołach średnich biblioteka powinna przede wszystkim służyć nauce ucznia. Bo to tak jakbyśmy mówili, ze biblioteki wydziałowe na uczelniach też powinny krzewić czytelnictwo i mieć zbiory beletrystyczne. Ciekawa jestem, czy dziewczyny ze szkół średnich z ręką na sercu są w stanie powiedzieć, że złowiły do czytania ucznia, który do szkoły średniej przyszedł nie będąc czytelnikiem. Oczywiście piszę to w sytuacji kiedy środków jest mało. Dostałam pieniądze w KNM. Szarpię się by rozliczyć nauczycieli z projektów. Ale widzę jak maluchy chłoną te nowe książki. Dla gimnazjum robię różne ekwilibrystyki by coś móc kupić. Złożyliśmy wniosek jako zespół bo miałam nadzieję, że coś skapnie dla gimnazjalistów. Kazano nam zmienić na podstawówkę nie na gimnazjum. No i nic nie dostaliśmy. Też trochę odetchnęłam z ulgą ale z drugiej strony jak widzę rosnącą listę nowości, które bym chciała kupić, jak słyszę pytanie "kiedy kupimy 2 część" to jest mi żal. Bo moje maluchy choćby i chciały do publicznej nie pójdą choć dzięki mnie wiedzą, że jest całkiem niedaleko ale trzeba przejść dużą i ruchliwą ulicę.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

niedziela 01 maja 2016, 22:25

Rozumiem, że priorytetem bibliotekarza szkolnego jest zachęcanie dzieci/młodzieży do czytania. Ale może poza tym także do pewnej kultury ogólnej? Osoby zainteresowane na pewno domyślą się (bo jeśli nie - to klęska...) o co chodzi.
Pozdrawiam - EMT

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

niedziela 01 maja 2016, 22:51

Pewnie każdy z nas dorosłych wie, kiedy najlepiej uczyć się czegokolwiek, kiedy umysł chłonie wszystko jak gąbka. Z czytaniem jest podobnie. Dlatego trudno, w tym względzie nie zgodzić się z Anną.
Nie sposób, żeby każda biblioteka miała wszystko (poza BN). Po to są biblioteki naukowe czy specjalistyczne, żeby miały specjalistyczny księgozbiór i nikt beletrystyki w nich nie szuka. W bibliotekach szkół ponadgimnazjalnych nie tyle łowimy nowych czytelników, ile staramy się ich nie stracić, zachęcić do czytania trudniejszej literatury. A nigdy nie wiadomo czy koleżanka czy kolega czytający, wychodzący z biblioteki z kilkoma książkami nie zachęci do czytania... Wiadomo biblioteki publiczne mają inne zadania i funkcje i inny budżet więcej nowości. Jeżeli ktoś czyta, to zna swoją bibliotekę publiczną, z niej korzysta. Ale nie wyobrażam sobie, abym nie mogła zaproponować nic na wakacje, ferie… wszak nie samą nauką człowiek żyje :).

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

poniedziałek 02 maja 2016, 23:03

Nika1 - dziękuję za dziękuję :)
Pozdrawiam - EMT

12356
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2016, 12:58

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 05 maja 2016, 07:45

czy ktoś posiada jakieś wieści z łódzkiego na temat wykazu szkół, które się zakwalifikowały do programu?

biblionetka71
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 05 maja 2016, 16:20

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 05 maja 2016, 16:27

Czy ktoś z Forumowiczów wie, kiedy będzie coś wiadomo w województwie lubelskim? Jak dotąd cisza absolutna...

jotkam
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2016, 13:10

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 05 maja 2016, 16:57

Cóż, dwa tygodnie temu osoba zatrudniona w KO w Lublinie powiedziała mi, że czekają na info z LUW. W tej chwili jestem pewna, że tematem NPRCz nikt się jeszcze nie zajął, może nawet nie pomyślał. Szczerze, mam dosyć zaglądania od ponad miesiąca na stronę KO, bo może coś dostanę, a może raczej nie, bo przecież dostałam na "Książki naszych marzeń". Tylko co ma się niecałe 2000 zł do 15 tys., dzięki którym księgozbiór biblioteki zmieniłby się diametralnie?
Dzwonienie do urzędu nie ma sensu. Nikt nic nie wie, ale się dowie, a później jak w procesie Kafki... Chyba chcą żebyśmy pracowały/li nad zakupami w wakacje, bo przecież co my mamy do roboty w wakacje.
Jednak mam malutką nadzieję, że coś dostanę... :roll:

biblionetka71
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 05 maja 2016, 16:20

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 05 maja 2016, 20:55

Sama zaglądam z niecierpliwością na stronę KO w Lublinie od kilku tygodni. Zaglądam też na stronę LUW i tam też cisza. Jedynie jakieś przecieki, że dostały szkoły które i tak mają stałe źródła finansowania szkolnych bibliotek. A te, gdzie jest stary księgozbiór, gdzie od kilku lat brak systematycznych zakupów nowości, te biblioteki nie dostały bo one już dostały "marne" 2000 zł z programu KNM

Bemolik
Posty: 5
Rejestracja: środa 13 kwie 2016, 15:51

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 06 maja 2016, 09:16

Na stronie KO w łodzi jest już lista szkół, które dostały pieniążki. Moja szkoła też tam jest :) Z 15 tys. można trochę poszaleć. Mam się cieszyć?

Bemolik
Posty: 5
Rejestracja: środa 13 kwie 2016, 15:51

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 06 maja 2016, 09:17

ups!!! oczywiście w Łodzi :oops:

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości