mgosiak2@op.pl

godziny korzystania z komputerów

sobota 19 sty 2008, 19:01

Od niedawna w "mojej" bibbliotece są komputery. Dzieci korzystają z nich chętnie. Tak bardzo, że muszę zapisywać nazwiska czekających w kolejce.Muszę nad wszystkim czuwać, a poza tym najmłodsze dzieci nie zawsze orientują się w obsłudze kompa. To wszystko zabiera czas.Zwłaszcza że czas korzystania z komputerów jest nieograniczony, pomijając przerwy. W efekcie niewiele czasu zostaje mi na pracę typowo biblioteczną ( opracowywanie, gazetki i różne inne ). A jak dojdzie do tego zastępstwo - beznadzieja. Czy nie powinien być jakiś okreslony czas korzystania z kompów? Na przykład od 12?

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

sobota 19 sty 2008, 23:57

Jeżeli masz komputery z MCI - to w regulaminie jest powiedziane, że muszą one być dostępne dla uczniów przez 30 godz. tygodniowo!

beaa
Posty: 164
Rejestracja: wtorek 16 maja 2006, 13:28

niedziela 20 sty 2008, 20:01

Możesz inaczej ograniczyć korzystanie z kompów. Po gonitwie uczniów na każdej przerwie, aby zdążyć i pograć przez 10 min. dyrektor zdecydował, że na przerwach można usiąść do komputera tylko w celach edukacyjnych a pograć można przed lub po lekcjach albo na okienku (nie chodzący na religię). Ponieważ mam tylko etat a lekcje są do 12.30 (starsi do 13.30) to niewiele czasu zostaje uczniom na gierki. Poza tym w regulaminie jest, że przy komputerze mogą siedzieć najwyżej 2 osoby. Nie pomagam w grach, muszą sami dojść o co chodzi albo rezygnują. Ci, którzy wchodzą na niedozwolone strony mogą być pozbawieni korzystania z MCI na określony czas.
beaa

ponczek
Posty: 84
Rejestracja: środa 26 wrz 2007, 12:42

niedziela 20 sty 2008, 23:46

w regulaminie jest powiedziane, że muszą one być dostępne dla uczniów przez 30 godz. tygodniowo!
Wszystko się zgadza. Ale u mnie tylko teoretycznie. Jeśli w bibliotece jest tylko 1 etat i biblioteka jest otwarta przez 30 godzin, to ciężko o ciągły dostęp do komputerów.
Ja mam, po konsultacjach z dyrekcją, ICIM niedostępne przez jeden dzień w tygodniu a w pozostałe dni mogą korzystać przez 5 godzin. Łącznie, w tygodniu, wychodzi 20 godzin. Muszę mieć czas na przeskanowanie, zainstalowanie jakiegoś programu albo na pooglądanie w Cenzorze stron na które wchodzą. Bez tych godzin wolnych byłoby trudno. Grać nie można ale i tak ciągle ktoś korzysta.
Nie wiem tylko kto będzie odpowiadał za ten skrócony czas w razie jakiejś kontroli .

ankas

poniedziałek 21 sty 2008, 10:28

ja udostępniam centrum zasadniczo tylko w czasie lekcji. W czasie przerw można korzystać z komputerów tylko w bardzo ważnych sprawach (często dzieciaki cos drukują w czasie przerw). W czasie przerw muszę wypożyczać książki, porozmawiać z uczniami. Nie wyobrażam sobie, że miałabym jednoczesnie pilnować komputerów i wypożyczeń. grać też właściwie nie wolno, ale jak maja się snuć bez sensu po szkole to może niech lepiej będa pod moją opieką i pograją sobie w jakieś bezpieczne gry.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 21 sty 2008, 11:33

Ja mam na szczęście ICIM w osobnym pomieszczeniu, połączonym z biblioteką wewnętrznymi drzwiami. Już na początku ustaliłam z dyrekcja, że komputery będą dostępne w określonych godzinach - zwykle dwie ostatnie godziny mojej pracy. Wtedy nie wypożyczam, tylko przenoszę się do ICIM.
Oczywiście nie jest to sztywny harmonogram, jeżeli któreś z dzieci potrzebuje skorzystać z komputera w celach edukacyjnych na przerwie, nie stwarzam problemu, ale takie sytuacje są sporadyczne. 90% uczniów zainteresowana jest wyłacznie grami (szkoła podstawowa), a z tym mogą sobie poczekać. Zresztą większość popularnych stron zablokowałam, bo dzieci w emocjach niszczą myszy i klawiatury...
A co do tych 30 godzin dostępności, to mam w harmonogramie uwagę, że pod opieką nauczycieli uczniowie mogą korzystac z ICIM przez cały dzień.

Na temat godzin udostępniania komputerów była już dyskusja na forum ICIM.
Poszukaj :)

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 21 sty 2008, 12:33

U mnie wszystko w jednym pomieszczeniu i wszystko musi działać cały czas ICIM, wypożyczalnia i czytelnia, oczywiście przy 1 etacie.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 21 sty 2008, 13:57

I jeszcze moderowanie forum... ;)
Pozdrówka i wyrazy uznania :D

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 21 sty 2008, 15:52

Dzięki Fiori :D , moderowanie to przyjemność, to mnie trzyma przy życiu, ponieważ tylko tutaj wiem, że mogę liczyć na wsparcie, pomoc i zrozumienie. A dziś miałam ciężki dzień w bibliotece i czeka mnie jeszcze rada uff...

Książniczka
Posty: 277
Rejestracja: piątek 02 mar 2007, 10:25

poniedziałek 21 sty 2008, 15:59

U mnie też komputery tylko przez 20 godzin w tygodniu.Dyrekcji kompletnie to nie obchodzi ( pewnie nawet nie zna owego regulaminu ?...).A ja uważam, że logika musi mieć pierszeństwo przed jakimiś sztywnymi zapisami bez sensu - zapisami, ktore wymyślił czlowiek mało znający realia naszej pracy i nie mający zapewne zielonego pojęcia , że jak jest tylko jeden bibliotekarz ( a tak jest najczęściej ) pracujący dokładnie 30 godzin, to owych 30 godzin nie może i nie powinien poświęcić wyłącznie komputerom i ich użytkownikom. Mamy ostatecznie też parę innych rzeczy na głowie.I tego - czyli zdrowego rozsądku - póki co zamierzam się trzymać.
"Śmiejmy się, bo życie jest śmiechu warte !"...

jupio69
Posty: 128
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2006, 06:38

środa 23 sty 2008, 18:34

A gdzie można znaleźć ogólne zasady korzystania z ICIM, taki regulamin odgórny (z ministerstwa). Skąd wiecie, że 30 godzin powinno być dostepne. Dopiero wczoraj dostałam ICIM i zastanawiam się jak sformułować regulamin, w oparciu o jakie przepisy?

lalalala

środa 23 sty 2008, 22:43

Ja mam 25 godzin, 5 godzin ma inna nauczycielka. Pracownię komputerową (4 komputery z dostępem do internetu) dostałam na początku mojej pracy w tej bibliotece, przed dwoma laty. Dzieciaki korzystałyby chętnie, owszem, ale ze stron z grami :? I muszę się przyznać ze wstydem, że im na to pozwalałam w pierwszym roku swojej pracy. Byłam jeszcze w trakcie studiów podyplomowych z bibliotekoznawstwa i nie wiedziałam za bardzo co i jak. No ale to już inny temat. Pracownię udostępniam (wyłącznie w celach edukacyjnych, od niedawna.. :roll: ) zawsze kiedy dzieciaki potrzebują, gdyż oprócz pracy mam jeszcze inne obowiązki i niekiedy niewiele czasu spędzam w bibliotece :?

lalalala

środa 23 sty 2008, 22:49

* gdyż oprócz pracy w bibliotece oczywiście, mam jeszcze inne obowiązki w tej szkole (dowozy, dyżury, niekiedy zastępstwa..)

Misia

Zasady korzystania z ICIM

piątek 15 lut 2008, 20:41

Gdzie można znaleźć regulamin korzystania z ICIM? Kolena prośba: mam tylko 1/2 etatu. Biblioteka musi być otwarta 5 dni w tygodniu! Ponadto Dyrektora nie obchodzi czy się dokształcam, czy nie. Nawet nie mam możliwości korzystania z bibliotek pedagogicznych (dojazd, biblioteka otwarta przed lekcjami i po, bo komputery), a w tym roku rozpoczęłam staż na dyplomowanego.Wiem, że w innych szkołach zdarza się kol. wolny dzień, a nawet dwa i mogą uzupełnić etat. Czy są jakieś przepisy regulujące tę kwestię?
Pozdrawiam

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

sobota 16 lut 2008, 14:34

Twój czas pracy reguluje dyrektor i z nim wszystko uzgadniasz. Regulamin ICIM można znaleźć na stronach bibliotek

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 229 gości