Pati
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 23:44

Odbiór podręczników - pomysły

czwartek 19 maja 2016, 22:49

Witam,

dziewczyny czy macie jakieś pomysły jak w miarę sprawnie zorganizować odbiór podręczników od uczniów? Pracuję w dużym zespole szkół, etaty oczywiście ograniczone, a koleżanka z którą pracuję (nauczyciel przedmiotu) ma tak ułożony plan, że przeplata pracę w bibliotekę ze swoim przedmiotem ( godzina tu ,godzina tam). Boję się , że zostanę ze wszystkim sama i autentycznie polegnę. Co robić? :cry: Pati

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Odbiór podręczników - pomysły

sobota 21 maja 2016, 00:21

Dlaczego dziewczyny? :D
U mnie jest harmonogram odbioru podręczników. Z 11 klas wpisało się już 8. W ciągu 3-4 lekcji uczniowie mają przychodzić "wahadłowo" i oddawać. Zobaczymy, czy ten system zadziała. W przyszłym roku w ogóle sobie tego nie wyobrażam, kiedy będą podręczniki na dwóch poziomach. Zresztą rozdawnictwa powakacyjnego również.

Zuzza
Posty: 687
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Odbiór podręczników - pomysły

sobota 21 maja 2016, 08:10

U mnie 12 klas ma podręczniki, 3 poziomy - maluchy 1 i 2 klasa to spokojnie, panie wych. sprawę załatwią. Ale z 4 klasą to nie wiadomo. Po I sem. nieśli tydzień niektórzy.

Małgosia
Posty: 168
Rejestracja: wtorek 18 kwie 2006, 11:34

Re: Odbiór podręczników - pomysły

sobota 21 maja 2016, 09:09

A jak szybko sprawdzać stopień zniszczenia i co jeśli są tragiczne?
Jak wyznaczacie termin zwrotu? Zaraz powiedzą, że jeszcze korzystają i będzie tak pewnie do końca?

Marianna8
Posty: 50
Rejestracja: piątek 03 paź 2014, 09:15

Re: Odbiór podręczników - pomysły

sobota 21 maja 2016, 09:31

Zbiorę tak jak rozdawałam: w ostatnim tygodniu poproszę przedmiotowców z klas 4 o wysłanie po listę jednego ucznia do biblioteki. Na lekcji nauczyciel zbiera, zaznacza w tabeli plusikiem zwrot (albo że zniszczony) i wysyła z listą i zebranymi podręcznikami ze dwóch uczniów do mnie:) Pięknie to wyszło przy rozdawaniu i mam nadzieję, że tak samo zagra przy zbieraniu.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Odbiór podręczników - pomysły

sobota 21 maja 2016, 21:13

Małgosia pisze:A jak szybko sprawdzać stopień zniszczenia i co jeśli są tragiczne?
Jak wyznaczacie termin zwrotu? Zaraz powiedzą, że jeszcze korzystają i będzie tak pewnie do końca?
Stopień zniszczenia - wstęplowaliśmy swoje zamówione pieczątki, które mają wypełnić wychowawcy (czy to zrobią - nie wiem). Tam jest stan początkowy (wszędzie "5" :) i stan końcowy). Oni też mają wstępnie polecić odkupienie zniszczonych. Potem - my i tak "szmat" nie przyjmiemy.
Terminy zwrotów - już pisałam - harmonogram ze sztywnymi datami i godzinami. U nas też jest problem z dalszym korzystaniem, nawet do października. Poleciłam tym przedmiotowcom, żeby się dogadali z nauczycielami z następnego roku. Jeśli to zrobią - nie mam nic przeciwko zbieractwu i rozdawnictwu na przykład w listopadzie.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Odbiór podręczników - pomysły

sobota 21 maja 2016, 21:17

Marianna8 pisze:Zbiorę tak jak rozdawałam: w ostatnim tygodniu poproszę przedmiotowców z klas 4 o wysłanie po listę jednego ucznia do biblioteki. Na lekcji nauczyciel zbiera, zaznacza w tabeli plusikiem zwrot (albo że zniszczony) i wysyła z listą i zebranymi podręcznikami ze dwóch uczniów do mnie:) Pięknie to wyszło przy rozdawaniu i mam nadzieję, że tak samo zagra przy zbieraniu.
Rozdawaliśmy podobnie - też się sprawdziło. Zbierać chcemy indywidualnie według harmonogramu (żeby trochę ułatwić wychowawcom i nie przepuścić zniszczonych doszczętnie). To gimnazjum - 12 podręczników na ucznia. Ale w przyszłym roku, kiedy będą podręczniki dla dwóch poziomów (np. 22 klasy) to już nie wiem. Może jakiś czynny całodobowo robot? :)

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Odbiór podręczników - pomysły

niedziela 22 maja 2016, 22:27

Ja też będę eksperymentować ze zwrotem podręczników. Podręczniki będzie musiało oddać 20 klas (1-2 i 4). Poprosiłam wychowawców, żeby sprawdzili w jakim stanie są podręczniki. Dla uczniów (kl. 4) przygotuję kartki (do wklejenia) z tytułem podręcznika, który należy odkupić i do kiedy. Dla wszystkich klas zrobiłam harmonogram zwrotu podręczników np. 2 l - 1 a itp. Zobaczę jak to"wyjdzie". Najlepiej żeby już było 24 czerwieca i koniec roku roku szkolenego :)

idzik_kamil
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 22 maja 2016, 22:35

Re: Odbiór podręczników - pomysły

niedziela 22 maja 2016, 22:40

Stopień zniszczenia to podstawa. Ogólnie szybkie przejrzenie książki pozwala stwierdzić jak była użytkowana. U mnie 15 klas miało podręczniki.

marlena23
Posty: 71
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 15:54

Re: Odbiór podręczników - pomysły

środa 25 maja 2016, 19:24

Witam.
U mnie decyzja Dyrektora, w ostatnim tygodniu szkoły wyznaczone są 3 dni podczas których rodzice zwracają podręczniki. Przeglądaniem i oceną stopnia zużycia zajmuje się 3 osobowa komisji a w skład której wchodzą pedagozki i logopeda. Bibliotekarz zajmuje się papierami tj protokołem zwrotu.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 387 gości