Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

czwartek 08 wrz 2016, 08:49

W związku z priorytetami hmm... od początku mojej pracy (a minęły już, jak napisała Aqa) lata świetlne, nic innego nie robię, głównie dot. pkt 1, ale od kiedy mamy komputery i Internet również realizuję pkt 2. Wpisuje moje działania w plan, współpracuję z innymi nauczycielami i tyle, a kiedy wpadnie mi jakiś pomysł do głowy to realizuje na bieżąco, kiedy układam plan nie zawsze jestem w stanie przewidzieć co będę robić przez cały rok, wiec nie układam szczegółowego planu. A, że w ubiegłym roku był ten sam priorytet MEN to z wyprzedzeniem miałam m in. zarządzoną przez dyrekcję ewaluację pracy biblioteki (ankieta dla rodziców, uczniów i nauczycieli), szkoleniową radę dla RP w zakresie kompetencji czytelniczych, czytelnictwa i przy okazji prawa autorskiego i hospitacje godziny karcianej. W tym roku ponownie aplikuję o fundusze NPRCZ więc roboty będę miała huk i to wystarczy.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

czwartek 08 wrz 2016, 21:13

Kontroli najbardziej boją się dyrektorzy, którzy przez lata całe bibliotekę mieli w du.. żym poważaniu.
Nagle pytają czy są lektury, czy kupic sofę i co to jest ten NPRCZ.
Taką moc ma widmo kontroli realizacji priorytetu :D
To chyba dobrze! :mrgreen:

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

czwartek 08 wrz 2016, 23:23

Masz racje Fiori, może to i dobrze, obawiam się, że kontrola będzie ograniczała się do papierologii, dyrektorzy przypilnują, aby papiery były, nawet sprawdzą godziny pracy i etaty, ale na krótki czas, potem priorytety znikną, biblioteki i bibliotekarze wrócą do szarej rzeczywistości, ze swoimi nierozwiązanymi problemami, ale życzę wszystkim i sobie, abym się myliła.

p66
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 13 wrz 2016, 10:32

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

wtorek 13 wrz 2016, 10:46

Witam
Jestem tu nowy, więc proszę o wyrozumiałość.
Pracuję w bibliotece szkolnej (szkoła średnia) już ponad 12 lat. Wiadomo spośród "dużych" spraw robione było skontrum, dyrektor szkoły jest zadowolony z funkcjonowania biblioteki. Natomiast jestem tu sam i że tak się wyrażę -sam ustalam jak praca biblioteki ma wyglądać, tzn. straram się tak dostosować pracę biblioteki, aby odpowiadała potrzebom uczniów, nie stosuję UKD, bo uczniowie korzystający z biblioteki jak i nauczyciele wiedzą, gdzie co jest (a jak nie to momentalanie pomagam :) ). Nie prowadzę dziennika biblioteki, bo dyrekcja się o to nie upomina. Jestem angażowanym jak i sam się angażuję w wiele inicjatyw, które mają miejsce w szkole (konkursy, koła, wycieczki itd. itp.) i wiem ,że dyrekcja jest ze mnie zadowolona.
Wyczytałem o tych możliwych kontrolach w zakresie nadzoru pedagogicznego i zacząłem się nieco niepokoić. Uważam, że robię co należy, aby biblioteka spełniała swoje zadania, ale zastanawiam się co może podlegać kontroli. I jeszcze pytanie: czy wiadomość o owej kontroli w danej szkole pojawia się z jakimś wyporzedzeniem czasowym, tzn. czy wiadomo będzie np. kilka dni przed kontrolą, że ona się odbędzie? I czy takim kontrolom podlega każda szkoła w danym roku szkolnym, czy są to tylko wybrane losowo szkoły itp.?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

wtorek 13 wrz 2016, 12:06

Kontrole są zapowiadane wcześniej. Dzienniki będą sprawdzać na pewno. Dyrekcja powinna mieć świadomośc, że powinien być. Jak nie ma, to masz jak w banku, że w razie czego, będzie to Twoja wina ;) Reszty się nie bój :mrgreen:
I witaj w gronie! :D

p66
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 13 wrz 2016, 10:32

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

wtorek 13 wrz 2016, 12:15

Dzięki za odpowiedź :wink:
No to mam problem, bo skoro nie prowadzę dziennika od kilku lat, to co jak będą chcieli sprawdzić ten sprzed trzech lat na przykład? Od tego roku będę miał, bo już założyłem :D , ale czy to wystarczy?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

wtorek 13 wrz 2016, 12:18

Dopowiem jeszcze, że w zakresie kontroli jest organizacja i funkcjonowanie biblioteki, więc pewnie czas pracy i w jakich godzinach, ilu bibliotekarzy, jakie zadania i plan pracy a ewaluacji kompetencje czytelnicze i czytelnictwo w SP i gimnazjach. Dziennik, w zasadzie nie ma obowiązku, ale dla siebie lepiej mieć, żeby móc w każdej chwili się wykazać co się robi, dla własnego BHP.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

wtorek 13 wrz 2016, 12:19

p66 pisze:Dzięki za odpowiedź :wink:
No to mam problem, bo skoro nie prowadzę dziennika od kilku lat, to co jak będą chcieli sprawdzić ten sprzed trzech lat na przykład? Od tego roku będę miał, bo już założyłem :D , ale czy to wystarczy?
Przeciez nie będziesz odtwarzał z 3 lat... a czy wystarczy to się okaże.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

wtorek 13 wrz 2016, 13:23

Dziennik, nie warto samemu sobie interpretować prawa, za wszystko w szkole odpowiada DYREKCJA i za to pobiera pensję. :) za nadzór nad prowadzeniem dziennika/czy nie prowadzeniem też.
"Od 2009 r. dopuszcza się możliwość prowadzenia
dzienników szkolnych w
formie elektronicznej
na podstawie
Rozporządzenia MEN z 19 lutego 2002 r.
w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki
dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej
oraz rodzajów tej dokumentacji wraz z późniejszymi zmianam
i
(Dz. U. 2002 Nr
23, poz. 225 z
późn
. zm.) (par. 20 a i 20 b rozporządzenia), co z pewnością
znacznie upraszcza pracę w bibliotece skomputeryzowanej.
Wprowadzając dziennik biblioteki szkolnej w formie elektronicznej, należy
spełniać wymogi zawarte w rozporządzeniu i uzgodnić formy zapisu z
dyrektorem szkoły"
z WOM Częstochowa:http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/w ... ekarza.pdf
W tym linku znajdziesz dość dokładne wymagania wobec bibliotekarza
Należy dokumentować pracę biblioteki/bibliotekarza, stąd dziennik. Jak wiadomo, każda kontrola.. jest najmądrzejsza.

p66
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 13 wrz 2016, 10:32

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

wtorek 13 wrz 2016, 13:41

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :wink:

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

wtorek 13 wrz 2016, 20:56

Dziennik jest też dokumentem, w którym potwierdzamy naszą obecność w pracy (jak każdy nauczyciel). Będzie sprawdzany na 100%. O zaległe dzienniki bym się nie martwiła , bo z pewnością nie będą potrzebne. Moje koleżanki ze świetlicy szkolnej miały taką kontrolę w kwietniu br. i kontrolujący nawet nie weszli do świetlicy, tylko zażyczyli sobie aktualne dzienniki. Rozmawiali tylko z dyrekcją, a w szkole wizytowali krótko (nawet nie godzinę).

Monika28a
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 10 lis 2009, 19:47

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

środa 14 wrz 2016, 18:27

Witam.
Czy już coś wiadomo o arkuszach kontroli bibliotek?
Tak szukam, szukam i nic znaleźć nie mogę.

Jacko
Posty: 685
Rejestracja: niedziela 18 mar 2007, 18:43

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

czwartek 15 wrz 2016, 09:09

Jeszcze ich nie ma

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

czwartek 15 wrz 2016, 20:02

fiori pisze: Pozdrawiam u kresu sił fizycznych i psychicznych,
fiori
(450 czytelników, 1300 podręczników i jeden etat)
Pozdrawia też nauczyciel stażysta, z zerowym doświadczeniem, mający ponad 600 czytelników i będący w praktyce jedynym bibliotekarzem :)

Właśnie się dowiedziałam o tej kontroli, mój staż pracy wynosi 2 tygodnie i powiem szczerze, że mocno się obawiam.

xandre
Posty: 646
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

Re: Kierunki polityki oświatowej państwa

piątek 16 wrz 2016, 22:19

Ja w tym roku zostałam mianowana koordynatorem do spraw czytelnictwa. Każdy nauczyciel w naszej szkole ma się wykazać jakimś działaniem w tej dziedzinie. Wysłałam więc listę pomysłów na sposoby pracy z książką na lekcjach przedmiotowych i wychowawczych. Jak każdy zrobi coś, będzie się działo. :D Osobiście nadal uważam, że priorytetem w tej dziedzinie powinny być otwarte biblioteki w pełnym etacie i zaopatrzone na bieżąco w ciekawą lekturę...ale od czegoś trzeba zacząć...
Z pomysłów nauczycieli tworzę właśnie plan. Przedłożę to w razie czego szanownej komisji gdy do mnie zawita. 8)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 150 gości