witka55
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2014, 15:01

wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

czwartek 18 sie 2016, 09:09

Zabieram się do wprowadzania podręczników do klasy 4 i 5. Wpisuję je do księgi inwentarzowej "Podręczniki". Mam pytanie o ceny podręczników - mam wpisywać ceny z faktur, czy wszędzie napisać 0? (Koleżanka w innej bibliotece wszędzie wpisuje zero).

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

czwartek 18 sie 2016, 16:13

Ja wpisuję ceny z faktur.

Dorothy
Posty: 119
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

sobota 20 sie 2016, 20:24

Ja również wpisuję ceny z faktur :D

JAM155
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 16:21

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

niedziela 21 sie 2016, 18:49

Ja podobnie jak Twoje koleżanki nic nie wpisuje , zaznaczam ze faktura w sekr , jako że mamy skrócony opis podreczników do Mol-a. Jak bym miała każdą rubryke wypełnic w tym ceny to podreczniki były by zapisane w grudniu .....przy obsadzie jednoosobowej Biblioteki .

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

sobota 27 sie 2016, 17:05

Zgodnie z przepisami każda pozycja wpisana do inwentarza musi mieć wartość. I nie może to być "0zł". Musisz wpisywać wszystko zgodnie z fakturami!

JAM155
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 16:21

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

sobota 27 sie 2016, 17:15

Fakturami ?! jakimi ja żadnej od 3 lat nie dostałam ....odnośnie podreczników
Te są dostepne w sekretariacie i dlatego wpisuje 0 ( nie bądzmy Nadgorliwe w przypadku podreczników )
Miałam kontrole kuratoryjną i każda z Pań stwiedziła moja racje
Pozdrawiam

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

sobota 27 sie 2016, 17:34

Na Elementarze dla klas 1-3 ja też nie dostałam faktur. Natomiast za podręczniki dla 4-5 oraz Angielski faktury są w otrzymanych paczkach. Dopiero po opracowaniu podręczników, po zostawieniu sobie kserokopii i opisaniu ich dla księgowości, oddaję je do sekretariatu.
Każdy ma swoje metody i (przede wszystkim!) wytyczne od OP i księgowości. Zgodnie z obowiązującymi nas przepisami każda pozycja musi mieć jakąś wartość.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

sobota 27 sie 2016, 18:24

Ani elementarze nie przychodzą z fakturami ani Nasza szkoła. To czemu mamy wpisywać ceny? Cała dystrybucja jest prowadzona na wariata, bo powinien być jakikolwiek dowód wpływu, zanim się cokolwiek wpisze, ale nasze szanowne władze w postaci MEN rozsyłaja podręczniki dla 1-3 BEZ jakichkolwiek dowodów wpływu, my możemy tylko zrobić notatki że coś wpłynęło.
MEN po jakimś czasie podaje koszt zniszczonego/zagubionego podręcznika, to nie jest ani dowód wpływu ani cena podręcznika.
To suma, jaką wpłacają rodzice na wskazane konto.

Faktury dotyczą podręczników dotowanych, swoją drogą, rok temu dostałam je w grudniu, miałam czekać do grudnia z wpisaniem do bazy danych? Wariackie papiery od 3 lat obowiazują w naszej pracy.

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

sobota 27 sie 2016, 23:50

Czemu dostałaś dopiero w grudniu!? Przecież faktury są w paczkach, które rozpakowujesz?! :shock:

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

niedziela 28 sie 2016, 08:35

Nie każdy miał szczęście do normalnych dostaw podręczników. Ja miałam szczęście, że nie zdążyłam wpisać techniki- potem doszły 2 kolejne techniki na adres szkoły ale nie te były zamawiane.
Czemu w grudniu? Były dostawy: inna ilość w paczkach a inna w zamówieniu, niewłaściwe tytuły - wybrane inne, itp. Były korekty korekt- u mnie dla klas 1-3 zamawia jedna nauczycielka, dla starszych druga, nie ja- to tylko sprawa porządkowo, bo nie one są winne bałaganu a wydawnictwa/dystrybutor raczej.
Po setkach telefonów anulowano korekty po korektach / nawet żądano, by księgowa zapłaciła im jakoś zaliczkowo bez faktury właściwej, księgowa odmówiła rzecz jasna/ i w grudniu doszły faktury.

Nigdy w swojej pracy nie widziałam tylu nieprawidłowości jak w "podręcznikach" rządowych. Od nas się wymaga dokładności i rozlicza za grosz, a jak wygląda sama akcja wprowadzania podręczników? Jakim kosztem dosłownie?? /płace mamy zamrożone 5 lat, bo na to nie ma, dla NAS nie ma/

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

niedziela 28 sie 2016, 11:27

To rzeczywiście pechowo miałaś...
U mnie zamawia wicedyrektor. Było kilka pomyłek, ale udało się bez większych problemów odkręcić. W tym roku - też dwie faktury się nie zgadzają (jakby paczki zaginęły po drodze). Dyrekcja ma jutro dzwonić w tej sprawie - zostawiłam Jej potrzebne informacje i kopie faktur. Zobaczymy, co z tego wyniknie.
Najbardziej martwi mnie - jak co roku - brak ceny na MEN-owski podręcznik (do klasy 3). Jaja jakieś znowu!

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

niedziela 28 sie 2016, 17:34

A dlaczego musicie znać na JUŻ te ceny darmowych podręczników do III kl. Dla mnie to żaden problem. Gdzieś za miesiąc pewnie MEN ogłosi i wpiszę je do inwentarza. Skoro księgowość się nie dopomina, to ja tym bardziej.

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

niedziela 28 sie 2016, 20:05

Jeśli wypożyczasz przy pomocy komputera, to musisz wszystko wcześniej wpisać. Jeśli nie masz ceny, to opis będzie niepełny. Żeby go potem uzupełnić - musisz zrobić to w każdym egzemplarzu oddzielnie. U mnie w klasie 3 - jakieś 300 sztuk do poprawienia na piechotę! :?

Mariasia
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 11:27

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

środa 31 sie 2016, 10:47

Bardzo proszę o pomoc: mam MOl-a Optivum, w jaki sposób mogę wprowadzić większą ilość jednego tytułu, chodzi o podręczniki. Robię Nowy opis itd. Strefa tytułu, Opis tomu ....i dochodzę do Egzemplarzy, robię Dodaj, mam Zasób księgozbioru i nie widzę czy gdzieś jest ilość egzemplarzy czy coś takiego

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: wprowadzanie podręczników do Mola - ceny

środa 31 sie 2016, 11:23

Tam, gdzie jest ostatnia ramka, po dodaj, w ramce: rodzaj księgi /pojawia się domyślna głowna, trzeba ustawić właściwą/, dowód wpływu, cena.... po prawej stronie u góry ramki pojawia się kolejny numer w danej księdze. Tu stawiasz myślnik i wpisujesz do jakiego numeru /zakres numerów od-do/ wpisujesz dany zestaw książek. np.: 9 877-9880.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 92 gości