Dorothy
Posty: 118
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Ewidencja materiałów edukacyjnych

sobota 20 sie 2016, 20:54

Witam.
Zastanawiam się gdzie wpisać materiały edukacyjne w formie papierowej" "Elementarz XXI wieku". Czy wpisać je do księgi inwentarzowej podręczników i broszur gdzie wpisuję wszystkie podręczniki. Czy też założyć nową księgę inwentarzową lub rejestr materiałów edukacyjnych z numeracją od pierwszego numeru np. 1e .
Pozdrawiam :shock:

Dorothy
Posty: 118
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

poniedziałek 22 sie 2016, 09:09

Bardzo proszę o odpowiedź w sprawie materiałów edukacyjnych "Elementarz XXI wieku". Muszę je wpisać w tym tygodniu. Czy wpisać je do księgi podręczników i broszur? Jak koleżanki robicie?
Pozdrawiam

Małgosia
Posty: 168
Rejestracja: wtorek 18 kwie 2006, 11:34

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

poniedziałek 22 sie 2016, 14:58

Pracuję w gimnazjum. Dla podręczników MEN założyłam w MOLu osobną księgę inwentarzową, doliczam je do wartości zbiorów. Nie wiem, czy Ci to coś pomoże. Pozdrawiam, Małgosia.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

poniedziałek 22 sie 2016, 19:50

Niestety, Małgosiu, to niewłaściwe działanie. Na stronach MEN była też informacja o postępowaniu z podręcznikami, one NIE wchodzą do wartości zbiorów, nie ma też żadnego żądania MEN o tworzeniu osobnych ksiąg inwentarzowych dla podręczników. Jak sięgam pamięcią- ponad 27 lat temu też miałam w bibliotece podręczniki, w księdze broszur i podręczników, jak należy.
Namnożyło się "specjalistów" z urzędów od bibliotekarstwa i są takie kwiatki jak widać po żądaniach dyrekcji, OP itepe o wpisywaniu i liczeniu podręczników.
W Bibliotece w Szkole, sierpień lub wrzesień ub. roku był tekst na ten temat, podobnie jak dwa lata temu, z przytoczeniem strony MEN, gdzie są odpowiedzi na takie pytania.
Zasadniczo: wszystkie materiały typu podręcznik- do użytku wielorazowego, nalezy wpisać do k. broszur, wszelkie materiały ćwiczeniowe nie są wpisywane, ponieważ są materiałami wydawanymi dla ucznia raz i nie odbieramy ich.

Małgosia
Posty: 168
Rejestracja: wtorek 18 kwie 2006, 11:34

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

wtorek 23 sie 2016, 10:35

Wiem, wiem :) Zawsze tak było. Ale mój dyr (wspaniały człowiek zresztą) miał nakazane i dla świętego spokoju poprosił, żebym wliczała. Założyłam osobną księgę dla własnej wygody, łatwo mi sprawdzać, łatwiej będzie ubytkować. Nie będą mi się mieszały z wcześniejszymi podręcznikami i broszurami.
Ćwiczeń nie wpisuję, mamy je tylko do j. obcych.

Dorothy
Posty: 118
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

wtorek 23 sie 2016, 15:35

Aga, czyli "Elementarz XXI wieku" - materiały edukacyjne, w formie papierowej do użytku wielorazowego (okres 3 lat) też należy wpisać do księgi podręczników i broszur. Tak?
Pozdrawiam :D

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

wtorek 23 sie 2016, 20:09

Tak

elkat1
Posty: 87
Rejestracja: poniedziałek 17 lut 2014, 16:44

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

wtorek 30 sie 2016, 21:11

Aqa pisze:Tak
Aga jak wyceniasz ten "Elementarz XXI wieku"?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

środa 31 sie 2016, 09:03

Nie wyceniam niczego takiego, co nie ma dowodu wpływu. A to nie ma. Paradoksy dotyczące podręczników są piramidalne, nie z naszej winy. Wycenić trzeba książki oddane za zagubione, które muszą być w dobrym stanie, najlepiej nowe, ale kto dostaje je z fakturą zakupu?-raczej nikt, stąd też nasza wycena.
Podręczniki menowskie nie przychodzą z dowodami wpływu, ja nie mam żadnego. Są kierowane do broszur i podręczników, gdzie ich miejsce, dostają numer, powinny przychodzić z jakimkolwiek dowodem przekazania, powinny, ale MEN jest ponad prawem. Ja prawa nie tworzę, nie tworzę też sztucznych bytów.
Cena, jaką podaje MEN odnośnie zapłaty za zniszczone lub zagubione nie jest dowodem wpływu czy ceną zakupu-nie ma na to żadnego potwierdzenia na piśmie. Jak wiesz, wszystko musi mieć pisemną formę potwierdzenia.
Jak MEN poda sumę za każdy egz.- będę egzekwowała zwrotu na konto MEN TEJ konkretnej sumy, od rodzica. Ponieważ za te podręczniki płaci MEN, nie szkoła. MEN przekazuje nieodpłatnie podręczniki szkołom.
Fakt, powinien to zrobić jakimkolwiek dokumentem przekazywania, z ceną, ale tego nie robi.
Elementarza XXI wieku na razie nie widziałam, przy okazji, mam setki Naszego elementarza, Naszej szkoły, ćwiczeń do tego i ćwiczeń dotacyjnych dla klas 1-3.

Dotacja to inna sprawa, tu są przekazywane realne pieniądze i muszą być realne faktury. Tu też są faktyczne ceny.

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

środa 31 sie 2016, 11:29

Teoretycznie - jeśli ten "Elementarz XXI wieku" jest materiałem edukacyjnym, a nie ćwiczeniowym, to powinien przyjść z wydawnictwa z fakturą, bo szkoła musi za niego zapłacić z dotacji. Zgodnie z tym dokumentem trzeba go wpisać do inwentarza podręczników i broszur (materiałów ćwiczeniowych się nie wpisuje!). Ja tak miałam z atlasami historycznymi i przyrodniczymi...

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

środa 31 sie 2016, 15:32

jak kupiony z dotacji to tak, obowiązkowo musi mieć fakturę i cenę w niej ujętą. Czekasz aż dostaniesz fakturę z ceną.
Wszystkie podręczniki z dotacji - to koszt ponoszony przez szkołę, dotacja jest przydzielana szkole, dosłownie przelew pieniędzy na szkołę i zakupy w ramach tych funduszy. Inaczej z podręcznikami do 1-3, które są rodzajem przydziału.Tu szkoła się nie wzbogaca o określone kwoty, za uszkodzone podr. rodzice zwracają fundusze MEN owi

elkat1
Posty: 87
Rejestracja: poniedziałek 17 lut 2014, 16:44

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

środa 31 sie 2016, 20:37

Aqa pisze:Nie wyceniam niczego takiego, co nie ma dowodu wpływu. A to nie ma. Paradoksy dotyczące podręczników są piramidalne, nie z naszej winy. Wycenić trzeba książki oddane za zagubione, które muszą być w dobrym stanie, najlepiej nowe, ale kto dostaje je z fakturą zakupu?-raczej nikt, stąd też nasza wycena.
Podręczniki menowskie nie przychodzą z dowodami wpływu, ja nie mam żadnego. Są kierowane do broszur i podręczników, gdzie ich miejsce, dostają numer, powinny przychodzić z jakimkolwiek dowodem przekazania, powinny, ale MEN jest ponad prawem. Ja prawa nie tworzę, nie tworzę też sztucznych bytów.
Cena, jaką podaje MEN odnośnie zapłaty za zniszczone lub zagubione nie jest dowodem wpływu czy ceną zakupu-nie ma na to żadnego potwierdzenia na piśmie. Jak wiesz, wszystko musi mieć pisemną formę potwierdzenia.
Jak MEN poda sumę za każdy egz.- będę egzekwowała zwrotu na konto MEN TEJ konkretnej sumy, od rodzica. Ponieważ za te podręczniki płaci MEN, nie szkoła. MEN przekazuje nieodpłatnie podręczniki szkołom.
Fakt, powinien to zrobić jakimkolwiek dokumentem przekazywania, z ceną, ale tego nie robi.
Elementarza XXI wieku na razie nie widziałam, przy okazji, mam setki Naszego elementarza, Naszej szkoły, ćwiczeń do tego i ćwiczeń dotacyjnych dla klas 1-3.

Dotacja to inna sprawa, tu są przekazywane realne pieniądze i muszą być realne faktury. Tu też są faktyczne ceny.
Wpisujesz podręczniki dla 1 - 3 z MEN-u do księgi bez ceny/wartości? A co na to księgowość?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

czwartek 01 wrz 2016, 09:19

MEN owskie podręczniki wpisuję bez ceny bo nie ma na nie żadnego dowodu wpływu z ceną. Przysyłany jest /przez MEN/ dar z zakresu broszur i podręczników "bezcenny". Księgowa nie notuje żadnych broszur i podręczników, a bez dowodu wpływu nic z żadnego zakresu by nie przyjęła do stanu, w tym się zgadzamy. Ja mam notatkę w postaci tabelki: wpłynęło x egz. tego i tego bez dowodu wpływu.
Oczywiście, że każdy egz. , który wpisujemy również do księgi /czy bazy danych broszur i podręczników p o w i n i e n mieć dowód przekazania, ale NIE MA, z winy MEN.

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

poniedziałek 05 wrz 2016, 19:53

Ja robię potwierdzenie odbioru - na podstawie wydruku z systemu zamówień. Drukuje mi to sekretariat, po sprawdzeniu (przeze mnie) i zaznaczeniu odbioru. Cenę biorę ze strony MEN.
Aqa - Zgodnie z obowiązującymi nas zarządzeniami, dotyczącymi ewidencji zbiorów, nie możesz wpisać niczego BEZ ceny! I ignorancja MENu Cię nie tłumaczy.
Moja księgowa by mnie pogoniła z czymś takim! :wink:

Joasia
Posty: 48
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 09:36

Re: Ewidencja materiałów edukacyjnych

sobota 10 wrz 2016, 11:35

Ja zgodnie z wytycznymi MEN nie doliczam wartości podręczników do stanu księgozbioru. Ale moja księgowa się upiera, że ona ma inne wytyczne i trzeba doliczać. I jest głucha na moje argumenty. Nie wiem co mam robić.
I jeszcze mam pytanie. W czasie skontrum w protokole trzeba podać ilość i wartość księgozbioru podręcznego. Czy potem przy podaniu ogólnej wartości księgozbioru biblioteki pomijacie te wartości, skoro księgują się w koszty?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Anna, Google [Bot] i 138 gości