sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Pierwsza praca w bibliotece

czwartek 25 sie 2016, 14:21

Witam serdecznie wszystkich na forum :) Jako że 1 września zaczynam swoją pierwszą pracę jako nauczyciel bibliotekarz (szkoła podstawowa), to pomyślałam, że przydałby się wątek na forum dla takich właśnie świeżaków jak ja, aby łatwiej było dzielić się przemyśleniami, doświadczeniem itp.
Na początek przyznam, że jestem przerażona wrześniem - nie mam żadnego doświadczenia w pracy w bibliotece, a będę jedynym bibliotekarzem :(
Pozdrawiam :)

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Pierwsza praca w bibliotece

czwartek 25 sie 2016, 17:03

Powodzenia :)

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Pierwsza praca w bibliotece

czwartek 25 sie 2016, 17:14

Dziękuję, będzie mi potrzebne :lol:
Mam pytanie: jak wygląda rozpoczęcie roku dla nowego nauczyciela bibliotekarza?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Pierwsza praca w bibliotece

piątek 26 sie 2016, 08:18

Dzień dobry i powodzenia, forum odpowie ci na wiele pytań :)
Rozumiem, że poprzedni bibliotekarz jest zobowiązany do opracowania podręczników? Powinien pracować do 31 sierpnia. Formalnie chyba jeszcze nie pracujesz.
Do 1 września /po uzgodnieniu z dyr czasem kilka dni września to zajmie, często podręczniki przysyłane są ok. 1 IX/ trzeba przyjąć nowe podręczniki / u mnie w tym roku to samych podręczników 1200 plus tony ćwiczeniówek: do rozliczenia, rozłożenia na klasy/ i przygotować do wydania.
Na Radzie, przed 1 IX, dyr przedstawia nowych nauczycieli. Dalej- zależy od systemu jaki tam masz, aktualizacja danych czytelników każdej klasy /w komputeryzacji- automatyczna aktualizacja, kartkowy system- trzeba wziąć listy klas /sekretariat, wychowawcy klas/ i ręcznie to zrobić.
Wydać podręczniki, w przemyślany sposób, by móc je potem rozliczać /do klas 4 i 5 całość na raz, do 1-3 są części/
Zgłosić, w formie przyjętej w szkole, swoje imprezy do planu pracy szkoły.
Opracować swój plan pracy biblioteki, uwzględnić akcje, imprezy, zadania /zorientować się, z kim możesz współpracować, np. z nauczycielami klas młodszych, najwięcej wspólnych spraw/
Założyć dziennik biblioteki
Wprowadzić nowych czytelników /u mnie to klasy 0 i 1/ w szczegóły wypożyczania, rozkładu książek / masz wolny dostęp do zbiorów czy podajesz książki, trzeba wyjaśnić i zapoznać/
Rozpocząć wypożyczanie
Jeśli masz jakąś gablotę, warto wykorzystać do powitania nowych czytelników, nauczycieli, rodziców.
Chyba tyle na dzień dobry.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Pierwsza praca w bibliotece

piątek 26 sie 2016, 14:17

Tak, ale zostałam serdecznie zaproszona 30 sierpnia do biblioteki, do pomocy przy podręcznikach. W sumie to dobrze, im więcej czasu spędzę z poprzednim bibliotekarzem, tym więcej się dowiem, tym lepiej dla mnie.

Nie mamy zautomatyzowanej biblioteki, wszystko papierowo niestety.

Części do klas 1-3, czyli...? Nie wydaję wszystkich we wrześniu, tylko potem, w trakcie roku? Bo nie do końca chyba rozumiem. No i trochę się boję tych podręczników, że coś pomieszam :oops:

Dziękuję Ci Aga za tyle informacji z dobrej woli :)

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Pierwsza praca w bibliotece

piątek 26 sie 2016, 14:41

W klasach 1-3 są części tego elementarza, w drugiej i trzeciej klasie są części: humanistyczna i matematyczna, te też rozbite na części, np 1a, 1b. Wydajesz na początku roku części pierwsze i pakiet ćwiczeń. Wpisywałam to już 3 dni, mimo że jestem na lekarskim zwolnieniu /zwyczajnie nie ma kto to zrobić, nie mogę zablokować 5 poziomów klas, bo ... nie jestem jeszcze zdrowa/. Do niektórych poziomów klas są pakiety ćwiczeń, w folii, wydajesz pakiet dla ucznia.
Po "przerobieniu" części 1 nauczyciele przychodzą z klasami po część kolejną. Nie daj się wrobić z indywidualne "łażenie", bo cię ... coś.. trafi z chaosu i zatyrania. CAŁA klasa na raz. Angielski jest na cały rok. Tylko radzę ;)
Do klasy 3 pewnie kolejne części będą przychodziły w trakcie roku, będziesz musiała je wpisać do bazy.
Inaczej w klasach 4 i 5, tam są podręczniki na cały rok.

Zobacz Bibliotekę w Szkole, chyba VIII/2015 lub IX/2015, jeśli prenumeruje twoja szkoła, są tam informacje pomocnicze.

Aa.. ja też mam kartoteki papierowe, chociaż zbiory są skomputeryzowane w bazie MOL. Nie mam czytników, a przy olbrzymiej liczbie wypożyczeń dziennie nie da się inaczej niż kartkowo. Jeśli nie mam dostępnej listy uczniów w elektronicznym dzienniku /administrator chyba uważa, że mnie to zbędne, dogadać się nie mogę/, idę do wychowawców i kulturalnie oznajmiam, że nie będę wypożyczała NIC, póki nie dostanę listy uczniów, aktualnej. Na ewentualne sapanie wychowawcy ile on ma pracy pytam, czy mam wymienić ile ja mam? czy pójdziemy na skróty? ;)
Szanujmy się wzajemnie, mam świetne relacje z większością nauczycieli, z niektórymi dobre, służbowe. Nie daj się zdeptać, nie jesteś podnóżkiem nikogo. W szkole różnie bywa.

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: Pierwsza praca w bibliotece

sobota 27 sie 2016, 17:24

Właśnie się zastanawiam nad tymi zafoliowanymi pakietami ćwiczeń... W zeszłym roku miałam taką sytuację, że uczeń odszedł w połowie semestru, za to przyszedł inny. Musiałam dla niego zamówić nowe ćwiczenia, bo tamten dostał w pakiecie cz. 1 i 2, które zabrał ze sobą. Oczywiście wydawnictwo nie chciało dosłać tylko 2 części. Kazało sobie za cały nowy pakiet zapłacić oraz za przesyłkę.
W tym roku chcę uniknąć takich sytuacji i postanowiłam ćwiczenia sukcesywnie wydawać. Będzie z tym trochę problemu, ale ostatecznie wydaje mi się to lepsze, niż płacenie za cały pakiet, jak tylko niektórych części będę potrzebować...

JAM155
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 16:21

Re: Pierwsza praca w bibliotece

sobota 27 sie 2016, 17:29

Bonila !
Wydawania cwiczeń to nie rola Biblioteki szkolnej ( to tylko nasza dobra wola ) ..... było o tym napisane nie pamietam w którym nr "Biblioteka w szkole " poszukaj

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Pierwsza praca w bibliotece

sobota 27 sie 2016, 18:21

JAM155, jak dostaniesz polecenie służbowe- a my nie mamy standardów pracy nauczyciela bibliotekarza, to nie tylko ćwiczenia ci wcisną.
Bomila, ja zaproponowałam już rok temu, żeby wychowawca w sali miał te części, a wydawał kolejne wtedy, jak uczniowie przejdą do kolejnego etapu nauki. Zdarzyło się, że uczeń odszedł w ciągu roku, oddał niewykorzystane ćwiczenia. Można wydawać po 1 części, wszystko zalezy od organizacji pracy. Tyle, że my już jesteśmy zawaleni nią. Kosztem wypożyczeń literatury. Heh

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: Pierwsza praca w bibliotece

sobota 27 sie 2016, 23:59

Ja też to paniom w zeszłym roku mówiłam! Ale one, biedne, nie mają gdzie przechowywać i dały kompletami. Jak przyszło co do czego, to ja musiałam główkować.
A że w tym roku klasa druga na cały rok jest, to na pewno im wszystkiego nie dam! Trochę roboty teraz sobie dołożę, ale potem spokojna będę... :wink:

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Pierwsza praca w bibliotece

niedziela 28 sie 2016, 08:47

W tym pakiecie są różne elementy pracy z dzieckiem, nie części tego samego, jest coś z gramatyki, z pisania i podobne.

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: Pierwsza praca w bibliotece

niedziela 28 sie 2016, 11:30

Nie zaglądałam, ale na fakturze były też wymienione wszystkie 4 części ćwiczeń. O nich właśnie myślałam...

M-ka89
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 13 lip 2017, 15:14

Re: Pierwsza praca w bibliotece

czwartek 13 lip 2017, 15:44

Odświeżam temat :)


Witam :)

Od września rozpocznę pierwszą pracę jako bibliotekarz szkolny, w szkole podstawowej.

Praca "spadła" na mnie dość niespodziewanie. Cieszę się, bo zawsze chciałam pracować w bibliotece. Z drugiej strony jestem jednak trochę przerażona. Mam niewielkie praktyczne doświadczenie. Właściwie zaczynam od początku.

Parę lat temu skończyłam II stopień informacji naukowej i bibliotekoznawstwo. W czasie studiów pracowałam trochę jako pomoc biblioteczna, ale praca ta właściwie ograniczała się do prostszych prac, m.in. usługi biblioteczne, dyżury w czytelni, czasem wprowadzałam nowe książki do prostego programu BIBLIOTEKA... To nawet nie jest 1 % z obowiązków bibliotekarza, tak sądzę.

Bardzo chcę dobrze przygotować się do tej pracy, ale po kilku latach przerwy kontaktu z zawodem nie wiem od czego praktycznie zacząć... Tym bardziej, że biblioteka szkolna to jednak specyficzne miejsce pracy.

Jak wyglądają podstawowe obowiązki bibliotekarza szkolnego od początku roku?

Wiem, że biblioteka szkolna jest wyposażona w program MOL. Czy jest bardzo skomplikowany?

Proszę bardzo starszych Kolegów i Koleżanki o dobre rady :)


Wiem, że może być to trochę irytujące... Ktoś obejmuje stanowisko pracy, o którym tak naprawdę nie ma zielonego pojęcia :roll:
Po skończonych studiach nie udało mi się znaleźć pracy w zawodzie. A studia wyglądają tak jak wyglądają... Teoria, teoria, teoria. Praktyki studenckie nawet nie dają namiastki prawdziwych obowiązków pracy w bibliotece.

Każdy jakoś zaczynał swoją karierę zawodową... Teraz ktoś dał mi szansę i nie chcę jej zmarnować. Mam trochę czasu na przygotowanie.

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź i wskazówkę jak być dobrym bibliotekarzem szkolnym :)

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Pierwsza praca w bibliotece

piątek 14 lip 2017, 09:44

Witaj, nastaw się od razu na zderzenie z olbrzymią pracę pod koniec sierpnia i na początku września, jak nigdy, co rok więcej pracy z podręcznikami, a w tym roku kumulacja. Tylko władze najwyższe są z tego powodu szczęśliwe.

Na dzień dobry, zastaniesz w lokalu /lub do odbioru w szkole/ dziesiątki paczek z tysiącami nowych podręczników. W czasie wakacji to administracja powinna je odbierać. Ty masz się zorientować w tym, co szkoła zamówiła- dyrekcja lub osoba odpowiedzialna za zamówienia. Te paczki powinny być już policzone z zawartością, przez administrację. Sprawdź ponownie, listę podręczników jaką szkoła zamawiała z tym, co dostajesz, bywają niespodzianki /inne wydawnictwa/. Ułóż sobie tytułami, do ewidencji. Musisz znać liczbę uczniów w każdej klasie /od dyr. sekretariat-jak działa sprawnie, a nie wszędzie tak, z dziennika elektronicznego/, nie możesz wpisać więcej podr. niż liczba uczniów w klasie w dniu ... 1 IX. Nie przeraź się zawaleniem paczkami, każdy z nas musi to przerobić, każdy ... wyraża się o tym bez ogródek.

Zetkniesz się z masą przeciwności, na czele z weryfikacją swoich oczekiwań :) Wielu z nas uważało, że zaczyna pracę w ... bibliotece szkolnej na stanowisku NAUCZYCIELA bibliotekarza. Tymczasem zdecydowana większość z nauczycieli z szkole nie wie lub nie rozumie na czym polega "nauczycielskość" bibliotekarza, zbyt często dyrektorzy traktują bibliotekarzy jak zapchajdziury od wszystkiego- za to wymagania w realizacji zadań bibliotek mają księzycowe. Nabierz dystansu od pierwszej chwili, by samej siebie nie zdołować, później po prostu realizuj /często wbrew innym/ swoje plany z uśmiechem, jakby kłody pod nogami nie istniały /wysyłanie na nielegalne zastepstwa, na dyżury na korytarzach, na postanie w klasie x, y, z /i inne litery/ bo nauczyciel musi skserować to i owo, albo iść tam i siam, czy do toalety- a klasa sama być nie może/

Na początku- radzę poczytać numery Biblioteki w Szkole :), sporo o technicznych kwestiach w bibliotece szkolnej.
Po radzie sierpniowej, przejrzeć lokal, spróbować szybko się zorientować w zbiorach. Otworzyć MOL- i go poznać, bo zwali się na ciebie, jak na nas wszystkich, tysiące podręczników do klas: 1, 4, 6,7, trzeba będzie je wpisać do bazy danych broszur i podręczników /ostatnio tworzymy poddział podręczników dotacyjnych, nie tych MEN, bo musimy tak cudaczyć/
MOL jest dość czytelnym programem, zobacz, czy masz go online czy tradycyjnie, u siebie na komputerze. Przy programie powinna być instrukcja. Najlepiej jednak udać się do kogoś, kto w tym pracuje, po godzinie na pewno zrozumiesz system.

Powinnaś wysłuchać dyrekcji na Radzie Ped. w kwestii oczekiwań ze strony n. bibl. W szkołach często w pierwszych dniach trzeba podać dyrekcji zamierzenia w materii imprez i konkursów, są wpisywane do planu szkoły.
Zorientować się w programach profilaktycznych, czy w czymś nie uczestniczy n-l bibl. -najlepiej poprosić na Radzie grono, by cię o tym powiadomili, jeśli coś prowadzą od lat i kontynuują, jesteś nową osobą.
Życzliwość jednak nie jest obecnie tak dominująca jak lata temu, moim skromnym zdaniem.
Podręczniki- nie wolno wpisać do bazy więcej, niż stawi się uczniów w dniu 1 IX, a nie jesteś wróżką, wpisz po kilka egz. wszystkiego- mniej. Dopiszesz 1 IX. Siedząc tam po 8 godzin dziennie.
W trakcie użerania się z podręcznikami musisz napisać plan pracy biblioteki, jedni dyrektorzy wymagają tylko wypełnienia ramek w dzienniku, inni życzą sobie rozpisania tego na zadania szczegółowo, wtedy zwyczajny plan ze strony dziennika zajmuje kilka kartek. /po co? Nie wiem/
Zbyt wiele danych, by je spisać w poście. Plan lepiej układać mniej wymagający a zrobić więcej niż odwrotnie.
Musisz aktualizować karty czytelników, nie wiem czy masz automatyczną promocję /czy masz czytniki kart i prowadzisz komputerowo wypożyczanie/ czy trzeba to robić ręcznie, jak u mnie.
Uzbrój się w wielką odporność i pewność siebie przy wydawaniu podręczników, nie daj się poganiać nauczycielom, bo zapłacisz za to szybko. Musisz policzyć i wydać tylko tyle ćwiczeń, ilu masz uczniów w klasie.
"zapraszaj" klasy z wychowawcami, nigdy indywidualnie, chyba, że chcesz przeżyć traumę na powitanie. Wydawaj od razu to, co masz przygotowane do wydania, nawet jak nie ma danego ucznia- kpl. odbiera wychowawca. Czemu tak- zajrzyj do Bibliotek w Szkole z VIII/IX z poprzednich lat i z tego roku, jak pismo dostaniesz.
Po uporaniu się z wydaniem podręczników, zaczniesz normalną pracę, pamiętaj, że w 1-3 są części podręczników w stałej wymianie.
Wystarczy na początek?

Nie zniechęcam cię do pracy w bibliotece : ) , którą lubiłam przez lata, teraz raczej po prostu pracuję... Po prostu wskazuję ci potrzebę dystansu, byś za szybko nie padła ze zmęczenia, nerwów, czy nie zdołowała się zupełnie innym obrazem niż oczekiwany.

M-ka89
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 13 lip 2017, 15:14

Re: Pierwsza praca w bibliotece

czwartek 20 lip 2017, 23:12

Aqa - dziękuję za odpowiedź :)

W ubiegłym tygodniu zostałam zaproszona na krótką wizytę do szkoły.
Pierwszy raz zobaczyłam bibliotekę...
Jeśli chodzi o księgozbiór to jest dość pokaźny. Plus ten widok pudeł z podręcznikami zeszłorocznymi i stosik pudeł z nowo zamówionymi... A to podobno tylko część zamówienia. Trochę mnie to przeraża na dzień dzisiejszy :|

Zostałam oprowadzona i pokrótce wprowadzona w obowiązki. Biblioteka jest skomputeryzowana. Posługują się programem MOL. Uczniowie nie posiadają indywidualnych kart - prócz "starych" papierowych, ale czytnik kodów jest i właściwie cały księgozbiór już jest wprowadzony.

Poczułam ulgę, kiedy dowiedziałam się, że będę współpracować z Panią, która jest bibliotekarką w gimnazjum na pół etatu. Biblioteka tam zawsze była wspólna.

Zdaję sobie sprawę, że starsza koleżanka nie będzie mnie "niańczyć", ale mam nadzieję, że na samym początku trochę mnie wesprze, zwłaszcza jeśli chodzi o formalną stronę tej pracy. Szkoła to specyficzna instytucja. Muszę od początku poznać jakie zasady tam panują...

Na razie na spokojnie staram się przygotować.
Niepokoi mnie trochę ten program biblioteczny. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się problemowy, ale dobrze byłoby dla mnie poznać go trochę wcześniej niż na początku września... Zastanawiam się nad internetowym szkoleniem producenta programu. Warto? Niestety zaplanowane jest pod koniec sierpnia ;/

Pod koniec sierpnia dopiero właściwie mam rozpocząć pracę. Na razie wszystko jest w fazie rekrutacji, badania wstępne itp Chociaż dyrekcja liczyła, że przy tej pierwszej wizycie już wraz z Paniami dotychczas tam pracującymi ogarniemy te podręczniki... :shock: Tylko ów dyrekcja nie poinformowała o tym pomyśle te Panie wcześniej. :lol: Koniec końców po prezentacji ulotniłyśmy się stamtąd "po angielsku" :lol: choć wiadomo, że i tak to nas nie minie...

Ogólnie po wizycie miałam dobre wrażenia. Biblioteka jest przestronna. Wydzielona czytelnia.
Księgozbiór podzielony na działy ze względu na klasy. Komputery, ksero, drukarki...
Na początku chyba trudno mi będzie ogarnąć to wszystko...

W poprzedniej dorywczej pracy właściwie byłam odpowiedzialna za porządkowanie księgozbioru i wypożyczenia.
Program prosty, księgozbiór ułożony wg sygnatur co bardzo ułatwiało mi pracę. Czytelnicy też nie byli wymagający - chyba, że trafił się leniwy student, który z góry oczekiwał ułożenia mu bibliografii do referatu... :roll:

Muszę zaplanować sobie lekcje biblioteczne... Przyswoić program i dokumentację...:)
Dam radę. Muszę. Tylko na tę chwilę, gdy o tym wszystkim myślę to oczy mam wielkie jak talerze...

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości