Anna11
Posty: 18
Rejestracja: środa 13 mar 2013, 14:19

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

poniedziałek 14 lis 2016, 14:36

Dzień dobry,
pracuję w szkole ponadgimnazjalnej. Polecam artykuł: Keith O., Czytanie czyni czułym. "Charaktery", 2012 nr 6, s.44-47, który wykorzystam na spotkaniu z rodzicami.

"Dobra powieść to nie tylko świetna zabawa. Czytanie jest też szkołą życia - uczy nas empatii, wzmacnia więzi społeczne, a nawet zmienia osobowość. Czytając odkładamy na bok własne zmartwienia i plany. Czytanie opowieści wcale nie jest ucieczką od świata. Wręcz przeciwnie, pozwala lepiej rozumieć innych i rozwija kompetencje społeczne. W efekcie będziemy lepiej przygotowani do współpracy, przyjaźni, a nawet miłości. Sięgając po książkę, możemy stać się bardziej otwarci i wrażliwi na innych. U dzieci, które częściej słuchają opowiadań lepiej rozwija się empatia. Telewizja nie ma na nie takiego wpływu."

asma14
Posty: 109
Rejestracja: środa 25 lut 2009, 12:45

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

wtorek 15 lis 2016, 22:11

Czy dostępny jest gdzieś w sieci cay artykuł? Chętnie bym się z nim zapoznała

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

środa 16 lis 2016, 14:11

Na spotkanie z rodzicami można wykorzystać artykuł "7 powodów dla których warto czytać" http://www.polskieradio.pl/5/240/Artyku ... ac-ksiazki

Anna11
Posty: 18
Rejestracja: środa 13 mar 2013, 14:19

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

środa 16 lis 2016, 14:41

asma14 pisze:Czy dostępny jest gdzieś w sieci cay artykuł? Chętnie bym się z nim zapoznała
Nie wiem, ja prenumeruję "Charaktery" w szkole i staram się zbierać najciekawsze artykuły o czytaniu. Widziałam ten artykuł w wielu zestawieniach bibliograficznych.
Natomiast moja koleżanka polonistka przyniosła mi takie artykuły:
Żelazińska A., Książki wieczyste. "Polityka", 2016 nr 6, s. 82-84;
Koźmińska Irena. Żeby nie klepać życia. Rozm. przepr. Małgorzata Kąkiel, "Przegląd", 2016 nr 6-12 czerwiec, s. 36-38;
"Czytanie dziecku zaspokaja wszystkie jego potrzeby emocjonalne, jest łatwe i tanie",
Tubylewicz Katarzyna. Czytanie nie boli. Rozm. przepr. Małgorzata Kąkiel, "Przegląd", 2015 nr 14-20 wrzesień, s.40-43.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

środa 16 lis 2016, 16:16

asma14 pisze:Czy dostępny jest gdzieś w sieci cay artykuł? Chętnie bym się z nim zapoznała
Pewnie jest mozliwość zakupienia na stronie Charakterów

delfin79
Posty: 60
Rejestracja: środa 02 gru 2015, 00:20

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

czwartek 17 lis 2016, 09:25

asma14 pisze:Czy dostępny jest gdzieś w sieci cay artykuł? Chętnie bym się z nim zapoznała
Zawsze można poszukać w bibliotece publicznej... często biblioteki główne w miastach sa dobrze wyposażone w czasopisma...

Chmurka
Posty: 106
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:48

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

czwartek 17 lis 2016, 20:10

U mnie już po spotkaniu z rodzicami (uff).
Była prezentacja pt. Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Miałam 21 slajdów, przy czym większość dotyczyła działań promujących czytelnictwo podejmowanych w naszej szkole.
Zrobiłam wystawę z zakupionych książek; w tle wystawy gazetki promujące czytelnictwo złożone przeważnie z plakatów BwS i CPCD. Wystawiłam pudełko i zachęcałam rodziców do składania propozycji zagospodarowania pozostałej kwoty (3tys). Jestem zadowolona

SAS106
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek 16 maja 2016, 12:39

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

piątek 25 lis 2016, 10:36

barka35 pisze:Pracuję w zespole szkół gimnazjum i liceum i w końcu wysmażyłam taki list do rodziców. Może komuś się przyda:...
berka35 dziękuję :D

Ja już po spotkaniu :lol: :twisted: :lol:

barka35
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 29 paź 2009, 11:16

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

piątek 25 lis 2016, 12:51

Cieszę się, że mogłam pomóc. :D Ja też już po spotkaniu z rodzicami. A czy u kogoś z Was była już kontrola biblioteki związana z NPRCZ? Ciekawa jestem jak wygląda, co sprawdzają i na co się trzeba przygotować.

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

piątek 25 lis 2016, 18:34

Ja już we wrześniu na pierwszym zabraniu ogólnym dla rodziców przedstawiłam założenia programu NPRCZ i przeprowadziłam we współpracy z wychowawcami klas ankietę "Czego rodzice oczekują od biblioteki szkolnej", poprosiłam też w ankiecie o podanie propozycji tytułów książek do zakupu. Teraz przygotowuję broszurki o wpływie czytania na rozwój dzieci i korzyściach czytania rodzinnego w domu. Wręczę je wychowawcom, a oni rozdadzą rodzicom na zebraniach klasowych. Program realizuje cała szkoła,a nie tylko biblioteka.

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

sobota 26 lis 2016, 12:53

KaWa Świetna sprawa. Czy możesz podać pytania do ankiety?

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

sobota 26 lis 2016, 14:13

Ankieta dla Rodziców
„Czego oczekuję od biblioteki szkolnej?”
Proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania. Ankieta jest anonimowa, a uzyskane wyniki pomogą usprawnić pracę biblioteki szkolnej.
1. Czego oczekują Państwo ze strony biblioteki szkolnej?: (można zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź)
• Interesujących, ładnie wydanych książek dla dzieci
• Dostępu do literatury pedagogicznej dla rodziców
• Organizowania konkursów bibliotecznych (plastyczne, czytelnicze)
• Organizowania zajęć pozalekcyjnych dla dzieci (np. w formie koła zainteresowań)
• Zapewnienia dzieciom miejsca do zajęć twórczych (np. rysowanie, papieroplastyka)
• Organizowania imprez czytelniczych z udziałem Państwa dzieci (np. pasowanie na czytelnika, Święto Pluszowego Misia)
• Umożliwienie zakupu tanich książek dla dzieci (np. kiermasze książek)
• Inne: (proszę wpisać własne pomysły, jakie przychodzą Państwu do głowy)
………………………………………………………………………………………………………………………..
2. Czy chcieliby Państwo, aby ich dziecko korzystało w bibliotece z komputera z dostępem do internetu?

Tak
Nie
Tak, ale………………………………………………………………………………………………………………………
(można wpisać własne sugestie dotyczące rodzaju odwiedzanych stron)
3. Czy Państwa dziecko ma ulubiona książkę?
Tak
Nie
Nie wiem
4. Jeśli tak, to proszę podać jej tytuł:

………………………………………………………………………………………………………………
5. Proszę podać propozycje książek dla dzieci, które Państwa zdaniem warto, aby były w naszej bibliotece szkolnej:

……………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………….............................................
Dziękuję za wypełnienie ankiety

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

sobota 26 lis 2016, 14:38

KaWa Dziękuję :D

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

sobota 26 lis 2016, 20:56

Proszę bardzo. A co do ankiety, to świetne wyniki uzyskałam ankietując rodziców uczniów klas I-III. Rodzice dzielili się swoimi pomysłami i podali bardzo dużo tytułów książek. Trochę gorzej wypadli rodzice kl. IV - VI. W gimnazjum ankietę troszkę zmodyfikowałam, ale tam to już katastrofa. Z analizy ankiet wynika, że większość rodziców nie wie czego oczekuje od biblioteki, nie znają kompletnie swoich dzieci, brak słów przy pytaniu o tytuły książek. Jacy rodzice takie dzieci, to sprawdza się w gimnazjum, w którym pracuję.

Bibliofil72
Posty: 32
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 10:14

Re: NPRCZ - spotkanie z rodzicami

niedziela 27 lis 2016, 17:25

KaWa pisze:Ja już we wrześniu na pierwszym zabraniu ogólnym dla rodziców przedstawiłam założenia programu NPRCZ i przeprowadziłam we współpracy z wychowawcami klas ankietę "Czego rodzice oczekują od biblioteki szkolnej", poprosiłam też w ankiecie o podanie propozycji tytułów książek do zakupu. Teraz przygotowuję broszurki o wpływie czytania na rozwój dzieci i korzyściach czytania rodzinnego w domu. Wręczę je wychowawcom, a oni rozdadzą rodzicom na zebraniach klasowych. Program realizuje cała szkoła,a nie tylko biblioteka.
KaWa fajny pomysł z tymi broszurkami, ale jak to wygląda od strony finansowej, drukowanie i te sprawy. U mnie jest problem z drukowaniem i kserowaniem materiałów bieżących, niezbędnych w pracy :D

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 275 gości