delfin79
Posty: 60
Rejestracja: środa 02 gru 2015, 00:20

projekt edukacyjny w NPRC

środa 19 paź 2016, 08:53

Bardzo proszę podzielcie się swoimi tematami projektów edukacyjnych z NPRC.
każda szkoła musiała to wpisać i zrealizować..
U mnie - LICEUM - chętnych do jakiejkolwiek współpracy brak i sama próbuję wszystko ogarnąć i ciągnąć... ale mam powoli dość...

Wiem, ze w każdym oddziale ma być 1 projekt edukacyjny - co robicie?
Czy do tego trzeba przygotować też jakiś plan, scenariusz? Czy trzeba mieć potwierdzenia - zdjęcia, podpisy uczniów?
Czy cała klasa musi uczestniczyć w działaniach? Czy może to być np uczestnictwo w wykładzie w bibliotece miejskiej? Czy to też jest projekt edukacyjny?

Pomóżcie proszę....

Jotka
Posty: 33
Rejestracja: czwartek 28 wrz 2006, 13:28

Re: projekt edukacyjny w NPRC

środa 19 paź 2016, 13:51

Ja w liceum robię projekt z okazji ileśtamlecia powstania miasta. Opracowałam sama projekt - poszczególne tematy szczegółowe (np. historia miasta, sławni ludzie, informator w j. obcym, itp.) i zadania do realizacji w ramach każdego tematu i rozpisałam na poszczególne klasy. Wszystko to przedstawiłam na konferencji, z wyjaśnieniem, że jest to niezbędne, żeby sprawozdanie z realizacji NPRCz zostało zatwierdzone. Organizuję spotkania, umawiam wizyty, przygotowuję podziękowania itp., ale bez wsparcia dyrekcji i nauczycieli nie byłabym w stanie zrealizować projektu - tylko oni są w stanie zmobilizować uczniów do działania. Na razie projekt się rozkręca, ale wygląda na to, że się uda. Zadania są realizowane głównie na lekcjach wychowawczych.
Ale z perspektywy czasu widzę, że idealnie byłoby, gdyby przedstawić wymagania NPRCz w momencie podejmowania decyzji o przystąpieniu do programu. Najlepiej gdyby nauczyciele zgodzili się na realizację wybranego projektu w ramach nauczanego przedmiotu w wybranej klasie, wtedy bibliotekarz mógłby zając się realizacją pozostałych wymagań (też przecież niełatwych), a nie wszystko dźwigać na swoich barkach ;) Ja odczuwam to ostatnio dotkliwie, bo zamiast wpisywać kupione książki (a jest ich kilkaset), załatwiam sprawy związane z projektem...

Karolinka
Posty: 9
Rejestracja: środa 21 paź 2015, 11:26

Re: projekt edukacyjny w NPRC

czwartek 20 paź 2016, 09:47

Ja właśnie tak zrobiłam jak pisze Jotka, przed przystąpieniem do NPRC przedstawiłam wymagania programu na RP i powiedziałam, że przystąpimy do projektu pod warunkiem, że wychowawcy wezmą na siebie projekty. Nie wyobrażam sobie żeby bibliotekarz sam wszystko organizował. NPRC nie jest programem dla biblioteki tylko dla szkoły i to dyrektor składa wniosek a nie bibliotekarz. Delfin79 może jeszcze spróbuj porozmawiać z dyrekcją na ten temat.

asma14
Posty: 109
Rejestracja: środa 25 lut 2009, 12:45

Re: projekt edukacyjny w NPRC

czwartek 20 paź 2016, 13:05

U mnie wygląda to tak. Rozpisałam ogólne tematy projektów na dany poziom nauczania (LO) np, w klasach I -Starożytność w oczach współczesnych. Realizacją zajęli się poloniści, w każdej klasie, którą uczą. Efekty pracy przedstawiane były lub będą na lekcjach j. polskiego lub wychowawczych. Nie wiem czy tak ma to być, ale inna forma by nie przeszła u nas. Tematy projektów trzeba wcisnąć w rozkład materiału i siatkę realizowanych godzin, bo na dodatkową pracę to nasza młodzież niechętnie się pisze. Nauczyciele zresztą też, niestety. Smutne, jednak prawdziwe.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Aneta, Bing [Bot] i 168 gości