Bożena1
Posty: 10
Rejestracja: piątek 20 lis 2015, 11:34

Reforma oświaty

środa 11 sty 2017, 10:28

Dzień dobry. Pracuję w bibliotece likwidowanego, o przepraszam, wygaszanego gimnazjum, od września lecę na bruk, bo do naszego budynku przenoszona jest "zaprzyjaźniona" szkoła podstawowa, gdzie biblioteka i bibliotekarz jest. Zaglądając na to forum, czasem się zastanawiam - nie ma tu ani słowa o skutkach reformy dla nas bibliotekarzy w gimnazjach. Czy we wszystkich szkołach bibliotekarze w bibliotekach gimnazjalnych "nie stracą pracy"? Tylko nasza taka wyjątkowa?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Reforma oświaty

środa 11 sty 2017, 11:13

Z przygnębieniem czytam wypowiedzi ludzi z gimnazjów. Chociaż żaden z nauczycieli bibl. nie jest na spokojnym etacie, na pewno w gimnazjach jest teraz pełna depresja. Współczuję naprawdę, to praca dla tysięcy osób. Czytam w necie, że wiele szkół jest "wygaszanych", w naszym mieście też kilka, na pewno wiele osób będzie bez pracy- o tym publicznie wypowiada się Urząd Miejski podając, że "klas ubywa, w podstawowych szkołach będzie 8 klas, czyli naturalnie ubywa klas- razem z gimn. byłoby 9, stąd nauczyciele muszą się liczyć z brakiem pracy".
Cóż, próbując cię wesprzeć... póki nie zapadła klamka zwolnień, liczmy na to, że spełnią się proroctwa p. ministry, jakoby "nikt nie stracił pracy"- czego autentycznie ci życzę, ze smutkiem.

Idąc do szkoły każdego dnia myślę, co następne będzie tematem wojny? I jak to przetrwać nerwowo.

xandre
Posty: 646
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

Re: Reforma oświaty

środa 11 sty 2017, 11:56

Jak słyszę, że nauczyciele nie stracą pracy, nóż mi się w kieszeni otwiera. A najgorsze jest to, że ludzie naprawdę w to wierzą. Już nie raz słyszałam takie głosy od rodziców, że przecież pracę będziemy mieć. Ja akurat tak, ale np. taki polonista u nas w gimnazjum straci 10 godzin, bo odchodzą klasy trzecie. Smutne to, że tak można kłamać w żywe oczy. Ci, którzy wylecieli na bruk powinni zebrać się we wrześniu i pokazać ilu ich jest...takie "Nic" :(
Bardzo mi przykro Bożenko, naprawdę. :(

Karolinka
Posty: 9
Rejestracja: środa 21 paź 2015, 11:26

Re: Reforma oświaty

środa 11 sty 2017, 14:15

Bożena 1 u mnie taka sama sytuacja jak u Ciebie tylko nie wiem czy już od przyszłego roku czy jeszcze jeden rok pociągnę. U nas już dwie osoby usłyszały, że od przyszłego roku już nie pracują.

MonaLisa
Posty: 40
Rejestracja: środa 02 sty 2013, 14:29

Re: Reforma oświaty

środa 11 sty 2017, 16:09

Niestety, tez lecę z gimnazjum. Sąsiadująca z nami podstawówka bardzo wyraźnie się określiła ,że nie potrzebuje nikogo z naszego gimnazjum, ewentualnie fizyka....
Na szczęście pracuję jeszcze w szkole muzycznej, ale w niepełnym wymiarze. dobre i to.Szkoda i to bardzo, bo pracowałam tam od początku- tworzyłam bibliotekę, komputeryzowałam, powiekszyłam kwalifikacje o dwie inne podyplomówki, przeszłam wszystkie stopnie awansu :))a przede wszystkim polubiłam tak zwyczajnie te wyrośnięte dzieciaki...prawdę powiedziawszy na początku mojej pracy w gimnazjum to się ich bałam- rozrabiali mi na zastępstwach, trudno było złapać kontakt.. a teraz- idealnie- największe rozrabiaki przychodzą mi książki oprawiać...Coś fajnie zadziałało i wyrzuca się to na śmietnik. Nie mogę się z tym pogodzić.

MałaMI
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 08 wrz 2015, 11:51

Re: Reforma oświaty

środa 11 sty 2017, 19:11

Na wszystkich szkoleniach ministerialnych apropos reformy mowi sie jasno - nauczyciel ma pracowac na jednym etacie w 1 szkole.Patrzac na nadgodziny niektorych znalazloby sie troche etatow.No i ponoc KAZDY wakat ma byc zglaszany do kuratorium.Wiem, jestem idealistka...

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: Reforma oświaty

czwartek 12 sty 2017, 09:57

Hm. No nie zazdroszczę sytuacji.
Ja pracuję w podstawowej i my zostajemy, ale ja bym z przyjemnością przyjęła pomoc drugiego bibliotekarza.
W końcu jak przejdą dzieci to i etatu też powinno przybyć - wiem marzenia :)

A swoją drogą. Co stanie się z księgozbiorami z gimnazjum. Bo jak zwolnią pracownika i wygasza szkołę to kto przeniesie książki i gdzie?

pozdrawiam ciepło

Dorota79
Posty: 880
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Reforma oświaty

czwartek 12 sty 2017, 10:35

Zwykle zbiory przejmuje inna szkoła, Ja tak miałam. Jeden etat i jeździłam do likwidowanej szkoły, żeby wybierać książki, które mnie interesują, spisywać protokoły itd. Zajęło mi to sporo czasu, nie powiem (przejęłam około 2,5 tysiąca książek). Resztę zbiorów wzięły inne szkoły. A to, co zostało, poszło na makulaturę.

Bożena1
Posty: 10
Rejestracja: piątek 20 lis 2015, 11:34

Re: Reforma oświaty

czwartek 12 sty 2017, 11:47

Dzięki za słowa wsparcia. Cały czas liczę, że może jeszcze nie w przyszłym roku... no i w ogóle liczę na cud jaki. I z łezką w oku kończę (tak, dopiero kończę) katalogowanie książek z NPRCz. Na niektóre tytuły sama mam smaczek, ale pewnie już nie zdążę przeczytać. Co się stanie z tymi książkami? Pewnie część przekażą do podstawówki, a część do średniej... żal włożonej pracy.

Sylwia
Posty: 17
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 11:08

Re: Reforma oświaty

czwartek 12 sty 2017, 14:23

Szkoda że pani ministra :lol: tylko plecie i plecie
jak wygaszają kopalnie to likwidują- górnik dostaje odprawę lub przechodzi do innej kopalni.
a jak wygaszają gimnazja - to n-le nie stracą pracy? więcej jak powiedziała potrzeba będzie więcej n-li! dziwne?? takie rzeczy tylko w Polsce niestety.
W naszym środowisku nie ma jedności, trzeba było strajkować już rok temu przed egzaminami - szóstoklasisty, gimnazjalisty,maturzysty
a teraz już klepnięte i po wszystkim.

Zuzza
Posty: 687
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Reforma oświaty

piątek 13 sty 2017, 10:43

W moim mieście większość zespoły, więc padło na likwidację jednej z samodzielnych podstawówek. Przejmie ją LO, w którym wygaszą gimnazjum. U mnie podstawowa i mimo że zostają dzieci, to za dużo mamy nauczycieli. Po prostu w kl 1-3 mniej dzieci będzie. Przez 2-3 lata część osób się utrzyma, a potem jak przejdzie rocznik obecnych drugoklasistów, z 5 klas na roczniku mamy mieć po 2-3. I u nas to jeszcze dobrze, bo w okolicy budowane są 3 osiedla po 6 bloków. W innych szkołach będzie po 1 klasie na roczniku, a teraz mają nawet po 6-8 klas.

MALA742
Posty: 4
Rejestracja: środa 30 lis 2016, 14:22

Re: Reforma oświaty

piątek 13 sty 2017, 11:59

Prosze podajcie informacje o ilości osób, które u was pracują ale - posiadają uprawnienia emerytalne lub mają zawieszoną emeryturę i przychodzą do pracy U mnie w szkole są 4 osoby

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Reforma oświaty

piątek 13 sty 2017, 12:45

U nas jest kilku emerytów ale od września będzie zakaz zatrudniania ich.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Reforma oświaty

piątek 13 sty 2017, 15:24

Nie ma takiego prawa, żeby nie zatrudniać emerytów. To byłaby dyskryminacja ze względu na wiek (tak się to chyba nazywa).

Badas
Posty: 316
Rejestracja: środa 17 maja 2006, 11:11
Kontakt: Strona WWW

Re: Reforma oświaty

piątek 13 sty 2017, 17:28

Szkoda mi nauczycieli bibliotekarzy z gimnazjum. To przykre. Ja natomiast pracuję w szkole średniej. Pamiętam jak kilka lat temu wprowadzano(PO) zmiany w naszych szkołach dotyczące zakańczania przedmiotów ogólnych(geografia, biologia, fizyka, chemia,) w klasie pierwszej. Następnie uczeń wybiera przedmiot z na rozszerzenie, Reszty nie ma. Pominę fakt, że to rozwiązanie jest idiotyczne- zamyka drogę na wiele kierunków studiów, krótki czas realizacji ogromnej partii materiałów itp...)Najważniejszy fakt to ten, że nauczyciele w takich szkołach jak moja zostali na kilku godzinach w klasie pierwszej- fizyk - ponieważ nie ma rozszerzenia. Czy ktoś o tym wtedy mówił. takich sytuacji było- jest- tysiące. I ten protest o którym się mówi powinien mieć miejsce nie teraz, ale po raz pierwszy jak zabierano nam przywileje emerytalne i prawo zadziałało wstecz, kolejny raz właśnie przy tych w/w rozwiązaniach i jeszcze wtedy kiedy PO dokładało słynne godziny karciane, do których samorządy tak się "przywiązały" że w tej chwili nie chcą z nich zrezygnować. A I jeszcze w momencie wprowadzania gimnazjów, nauczyciele szkól podstawowych zostali przy 3 klasach i poloniści, matematycy itp. musieli kończyć kilka kierunków żeby załatać etat. Tak więc okazji i to na prawdę uzasadnionych w okresie matur, egzaminów było wiele. A związki wtedy dogadały się i siedziały cicho Teraz podburzają społeczeństwo i mówię o strajkach.
Pozdrawiam, Beata

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 144 gości