Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

czwartek 28 mar 2019, 19:35

Może dyrektor jest oświecony i potrafi czytać przepisy ze zrozumieniem...

tutiki
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 22 lis 2018, 17:59

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

środa 03 kwie 2019, 16:35

Audyt w jednostce sprawdza przede wszystkim zgodność z prawem, a dla jednostek budżetowych z publicznymi finansami naczelna jest Ustawa o rachunkowości i to w oparciu o nią przeprowadza się kontrolę w placówce i rozlicza jej prowadzenie, stąd takie podejście księgowości i dobra wola dyrektora nic tutaj nie zmienia, bo przeprowadzający kontrolę nie słuchają wyjaśnień dotyczących na równi wiążących szkoły przepisów MEN - to dla nich nie jest podstawą kontroli finansowej. Odpowiedzialność dla finansów publicznych jest przed Ustawą o rachunkowości. Bardzo mnie to irytuje, ale staram się zrozumieć skąd wynika podejście księgowości - dla nich to też bardzo duża odpowiedzialność.
Przepisy nie są jednolite jeśli chodzi o biblioteki, bo w ustawie o rachunkowości nic na temat szczególnych zbiorów bibliotecznych nie ma - nadal każda książka to rzeczowy środek trwały.

Pozostaje zatem: opracować instrukcję inwentaryzacji dla jednostki bez użycia słowa SKONTRUM i z powołaniem na wszystkie przepisy, które podałam we wcześniejszym poście łącznie z tymi o rachunkowości, przeprowadzać ją z częstotliwością według ustawy o rachunkowości, dostosować wydruki z MOL (w MOL jest opcja nieużywania słowa "SKONTRUM") i inne druki do Ustawy o rachunkowości czyli druków spisu ścisłego zarachowania - nie ma na nie w ustawie wzoru są tylko informacje, co powinien zawierać taki druk i robić swoje w oparciu o nasze przepisy. Tak się ratuję.

Widać z postów na forum temat jest wiecznie żywy i często bibliotekarze czują się bezsilni (jak ja podczas tegorocznej inwentaryzacji), ale druga strona - czyli księgowość też nie ma tak prosto, bo nawet jeśli oni przyjmą nasze wyjaśnienia to podczas audytu mają poważny problem. Wiem, bo doświadczyłam tego w pracy.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

środa 03 kwie 2019, 17:19

Krótko podsumowując, bo zaczynamy mówić w kółko to samo- u mnie interweniowało MEN i wyjaśniło księgowym, co znaczy NADRZĘDNA decyzja MEN zawarta w opublikowanych przepisach, jasnych i klarownych: w szkole obowiązuje SKONTRUM za pomocą arkuszy skontrum gdzie brak systemów komputerowych lub programu komputerowego, jesli taki jest.
Księgowość zrozumiała.
Pytanie dla zainteresowanych brzmi: na ile jesteście zdeterminowani, by się zwrócić do MEN lub TNBSP, bo nie po to wywalczyliśmy zapis o skontrum w przepisach dotyczących szkoły, by ich nie respektowały podrzędne jednostki.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

środa 03 kwie 2019, 21:20

Podpisuje się pod postem Aqy. Przepisy o ewidencji materiałów bibliotecznych są i nikt nie powinien tworzyć nowych bo i po co? W rachunkowości chodzi o sprawdzenie stanów ilościowo-wartościowych w skontrum dodatkowo jeszcze jakościowych. Czego chcieć więcej? Mamy zapis i wystarczy go przestrzegać a w razie potrzeby brać przykład z Aqy.

Kruk-san
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 28 lis 2017, 23:14

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

sobota 05 paź 2019, 00:18

Przeczytałam wszystkie dotychczasowe strony tego wątku. I mam pytanie.
Czy nie może być tak, iż panie księgowe robią sobie spis z natury (ja im w tym czasie udostępniam bibliotekę, wspomagam w spisie - oczywiście w czasie moich 30 godzin), a ja robię to co mnie obowiązuje czyli skontrum. Przy czym zdaje sobie sprawę, że "wyniki" tych spisów będą inne.
U mnie chcą poznać faktyczną wartość księgozbioru (ostatnie 20 lat prowadzonej księgowości w szkole to jakaś masakra, bo była księgowa robiła jakieś nieznane mi machlojki), wszystko to rozumiem tylko dlaczego mam robić to za księgowe. Chcą prostować proszę bardzo tylko skąd pewności, że się nie pomylą przy spisywaniu tytułów czy cen na arkuszach ścisłego zarachowania.
Ja 1,5 roku temu (styczeń 2018) miałam spis z natury, księgi inwentarzowe zabrano mi łącznie na 14 miesięcy, a spis zakończył się (chyba) w kwietniu 2019 r. (!). Przy czym nie poinformowano mnie o jego wyniku. W tym czasie chciano na mnie wymusić wykonanie skontrum (dano mi księgi na 2 miesiące - oczywiście nie dałam rady sama zrobić - więc cały wysiłek poszedł w las) i wprowadzanie księgozbioru do MOL-a (wartość książek miałam dopisać sobie później, jak już dostanę księgi z powrotem).
Jak wyglądał ten spis z natury ktoś się zapyta? A przychodziły różne panie i spisywały, nie pytając się o nic. Przychodziły lub zostawały w bibliotece przed i po mojej pracy. Nie nanosiły od razu cen. Miało się to odbywać dopiero po podpisaniu przeze mnie arkuszy. Spisywanie cen zajęło im jak wspominałam prawie 14 miesięcy (bez 2 miesięcy na moje "skontrum"). Na koniec wszystkiego zostałam "czarną owcą bibliotek szkolnych" bo powiedziałam, że nic nie podpiszę; a ich wspaniała praca poszła by na marne. :evil:
Jednym słowem to był jakiś KOSMOS.
Dziś dowiedziałam się (październik 2019), że mam kolejny spis z natury (przyszła nowa dyrekcja) i jestem proszona do głównej księgowej miasta by "uzgodnić" zasady "inwentaryzacji" w bibliotece. Niestety księgowa powołuje się na przepisy o rachunkowości, i nie interesują ją: prawo oświatowe, ustawa o bibliotekach czy statut szkoły, ma być tak jak chce jak nie to kolejna notatka służbowa, że nie stosuje się do poleceń. Na dyrektorkę nie mam co liczyć młoda i dopiero się uczy, nie chce mieć problemów.
Jak tu wybrnąć z tej sytuacji, zachować twarz i nie ulec ?

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

sobota 05 paź 2019, 01:03

Moja dyrekcja na szczęście nigdy nie pojęła wątku spisu z natury (bo chyba w ogóle nie wiedziała, jak ma ta inwentaryzacja w bibliotece wyglądać) - i chwała jej za tę ignorancję :P. Miał być tylko protokół przyjęty przez OP - i tak się działo.
Rada? Rób skontrum, daj wyżej i się nie przejmuj. Czy my naprawdę mało jeszcze mamy pracy i problemów? A co Ci zrobią?

margaret
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 28 lis 2019, 12:55

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

czwartek 28 lis 2019, 20:58

U mnie księgowa się tłumaczy że nie należy biblioteka do ogólnokrajowej sieci bibliotek...Co z tym zrobić?

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

czwartek 28 lis 2019, 23:14

Na forum Świetlica w szkole jest temat skontrum czy spis z natury (czy jakoś tak). Po raz nie wiem który wypisałam OBOWIĄZUJĄCE nas i naszych przełożonych przepisy MEN, które w Prawie oświatowym jednoznacznie określiło, że w bibliotekach szkolnych przeprowadza się skontrum, a nie spis z natury.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

piątek 29 lis 2019, 01:38

margaret pisze:
czwartek 28 lis 2019, 20:58
U mnie księgowa się tłumaczy że nie należy biblioteka do ogólnokrajowej sieci bibliotek...Co z tym zrobić?
Skontrum zarządza dyrektor nie księgowa. Chociaż prawo oświatowe powinna znać, jeżeli nie trzeba jej podstawić pod nos niech czyta.
To bibliotekarz musi znać przepisy dotyczące bibliotek i powinien je przedstawić dyrektorowi, ten zarządza skontrum i przedstawia regulamin w którym podaje podstawę prawną w jaki sposób ma być przeprowadzone skontrum. Żadna księgowa nie ma nic z tym wspólnego, poza tym, że na koniec skontrum dostaje protokół skontrum. I nie powinno ją interesować w jaki sposób zostanie przeprowadzona inwentaryzacja w bibliotece. Warto dodać, że skontrum to też spis z natury.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

piątek 29 lis 2019, 20:05

U nas zawsze było skontrum i żaden z dyrektorów (a jest już czwarty z różnych przyczyn) się nie czepiał. Po prostu robiłyśmy po swojemu, OP się przyjmował sprawozdanie i już. Z tym że nigdy nie podpowiadałyśmy jakiegoś konfliktu. Wniosek - albo księgowa i aktualny dyrektor byli mądrzy, albo nie wiedzieli o tych różnych "niuansach"

Kruk-san
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 28 lis 2017, 23:14

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

niedziela 01 gru 2019, 21:14

Wracam do tematu spis z natury. Będą na spotkaniu sieci w moim mieście, usłyszałam od pani prowadzącej, że przepisy dotyczące skontrum są mniej ważne od przepisów dotyczących rachunkowości. I dlatego powinnam się podporządkować wymaganiom księgowych o spisie z natury. Jaka jest prawda, bo ja powoli mam dość tego wykłócania się o skontrum a nie spis z natury?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

wtorek 03 gru 2019, 01:48

Ustawa z dn. 14 grudnia Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59) w art. 104 jednoznacznie stwierdza, że inwentaryzacja księgozbioru biblioteki szkolnej powinna się odbywać zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie Ustawy o bibliotekach. A zatem aktem prawnym regulującym wszystkie kwestie związane z inwentaryzacją zbiorów biblioteki szkolnej jest rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz.U. 2008 nr 25 poz. 1283).

Powinnaś zadbać, aby odpowiedni zapis był w statucie szkoły. Jak już napisałam wcześniej o skontrum decyduje dyrektor szkoły. Księgowe otrzymują sprawozdanie finansowe z biblioteki raz w roku, co kilka lat dyrektor zarządza kontrolę zbiorów, księgowe otrzymują protokół pokontrolny, natomiast nie mają prawa decydować w jaki sposób ta kontrola się odbędzie. O tym decyduje dyrektor, który to określa w regulaminie skontrum. Czy w sprawie zatrudnienia w szkole i zakresie obowiązków rozmawiasz z dyrektorem czy księgowymi i prezydentem miasta?

tutiki
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 22 lis 2018, 17:59

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

piątek 06 lis 2020, 18:31

Brak zapisu lex specjalis o zbiorach bibliotecznych do Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2009r. nr 152, poz.1223 z późn. zm.) powoduje niestety, że na wszystkich szkoleniach i portalach internetowych dotyczących rachunkowości oraz sektora finansów publicznych zbiory biblioteczne traktowane są jako "pozostałe środki trwałe" i mają być inwentaryzowane w formie spisu z natury.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości, obowiązującą także jednostki budżetowe, pozostałe środki trwałe są środkami trwałymi. Odnoszą się do nich zatem zasady inwentaryzacji właściwe dla środków trwałych. Spis z natury w bibliotekach sektora finansów publicznych jest wymagany jako jedyny właściwy do przeprowadzania inwentaryzacji zbiorów bibliotecznych. Skontrum materiałów bibliotecznych, o którym mowa w rozporządzeniu w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych, nie jest tożsame z inwentaryzacją przeprowadzaną zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Organ prowadzący - pomimo dobrej woli księgowości oraz przychylności dyrektora szkoły, sporządzenia instrukcji inwentaryzacyjnej - stoi na stanowisku iż, inwentaryzacja, która nie jest przeprowadzona drogą spisu z natury czyli skontrum w bibliotece, jest naruszeniem dyscypliny budżetowej oraz Ustawy o finansach publicznych.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

piątek 06 lis 2020, 21:29

tutiki pisze:
piątek 06 lis 2020, 18:31
Brak zapisu lex specjalis o zbiorach bibliotecznych do Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2009r. nr 152, poz.1223 z późn. zm.) powoduje niestety, że na wszystkich szkoleniach i portalach internetowych dotyczących rachunkowości oraz sektora finansów publicznych zbiory biblioteczne traktowane są jako "pozostałe środki trwałe" i mają być inwentaryzowane w formie spisu z natury.
Można prosić o jakies namiary ne chociaż kilka z tych "wszystkich" źrodeł które takie zalecenia publikują?

Zapisy, które są w prawie oświatpwym, muszą raczej wystarczyć i chyba w zdecydowanej wiekszości szkół wystarczają. W ustawie o rachunkowosci nie ma też za[pisu o np. zbiorach bibliotek publicznych i jakoś nie ma tam co do robienia skontrum żadnych wątpliwości.

tutiki
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 22 lis 2018, 17:59

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

czwartek 12 lis 2020, 19:06

W odpowiedzi poniżej linki do stron z publikacjami dotyczącymi informacji o metodach spisu z natury w bibliotece szkolnej (oczywiście uwzględniłam te po 1 września 2017 roku)

https://kreatywnaakademia.pl/zaprzyjazn ... taryzacja/

https://nadzor-pedagogiczny.pl/porada/c ... kole/13054

https://www.gofin.pl/rachunkowosc/17,1, ... ltury.html

https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorza ... otece.html

http://wartowiedziec.pl/edukacja-kultur ... a-skontrum

Przeprowadzane szkolenia dla księgowych również wskazują na metodę spisu z natury jako jedyną właściwą przy inwentaryzacji zbiorów bibliotecznych. Takie są także wytyczne regionalnych izb obrachunkowych.

Biblioteki Publiczne są traktowane jako jednostki wchodzące w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, dlatego mają zastosowanie przepisy Rozporządzenia MKiDN w sprawie ewidencji materiałów bibliotecznych – nie dotyczą one jednak bibliotek szkolnych takie otrzymałam wyjaśnienia.

We wcześniejszych postach umieściłam przysłane do nas wnioski z raportu, który wykazał nieprawidłowości w inwentaryzacji zbiorów bibliotecznych, która była przeprowadzona jako skontrum materiałów bibliotecznych.

Wysyłane przez dyrektora szkoły pisma po zmianie przepisów (Ustawa Prawo Oświatowe 2017 r.) nie odniosły zmian w traktowaniu inwentaryzacji zbiorów bibliotecznych przez jednostkę nadrzędną. Większości szkół zapisy w prawie oświatowym wystarczają, ale nie wszystkie szkoły są samorządowe.

Niestety temat jest wiecznie aktualny. Zauważyłam, że bibliotekarze wykonują skontrum, które opisują jako inwentaryzację lub spis z natury i generalnie odpowiednio udokumentowane skontrum można wykorzystać przy inwentaryzacji. Problem pojawia się w przypadku kontroli zewnętrznej, która wymaga spisu z natury na arkuszach spisowych. Programy biblioteczne zachęcają do zakupu możliwością wykonania spisu z natury (MOL, Progman Biblioteka). To wszystko dowodzi, że sytuacja nie jest unormowana mimo jasnych i klarownych przepisów dotyczących bibliotek.

PS. Nadmieniam, że w bibliotece pracuję od 16 lat, a ze spisem z natury zetknęłam się po zmianie pracy w 2018 roku, stąd moja aktywność i szukanie wsparcia na tym forum.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 73 gości