Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

środa 21 cze 2017, 15:52

Na tej stronie są wypisane ustawy: http://forum.sukurs.edu.pl/viewtopic.php?f=1&t=14861 , czyli str 1 wątku.

Ustawa wprowadza jasną sytuację. Jednak trudno wlać olej do głów, gdzie go brak, księgowa w mojej szkole zapowiedziała mi spis z natury, ponieważ "miała właśnie takie szkolenie". Na szczęście jest jeszcze dyrektor, który czyta ustawy, niech sobie uświadamia księgową.

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

środa 21 cze 2017, 17:44

Na tej stronie są wypisane ustawy: viewtopic.php?f=1&t=14861 , czyli str 1 wątku.
Aga, ustawa liczy 126 stron - czy możesz podać, na której stronie jest ten konkretny zapis?

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

środa 21 cze 2017, 20:35

USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2017 poz. 59)
Art. 104. Organizacja biblioteki uwzględnia w szczególności zadania w zakresie:
1) gromadzenia i udostępniania podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz innych materiałów bibliotecznych, zgodnie z art. 22aj ustawy o systemie oświaty;
2) tworzenia warunków do efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi;
3) rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u uczniów nawyku czytania i uczenia się;
4) organizowania różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną uczniów, w tym w zakresie podtrzymywania tożsamości narodowej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym;
5) przeprowadzania inwentaryzacji księgozbioru biblioteki szkolnej, z uwzględnieniem przepisów wydanych na podstawie art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2012 r. poz. 642 i 908 oraz z 2013 r. poz. 829).

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

środa 21 cze 2017, 23:02

Halinah, bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jednak nadal mam pytanie: wspomniany przez Ciebie art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2012 r. poz. 642 i 908 oraz z 2013 r. poz. 829) brzmi:
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w porozumieniu z właściwymi ministrami określi, w drodze rozporządzenia, sposób ewidencji materiałów bibliotecznych, mając na uwadze zapewnienie sprawnej realizacji zadań bibliotek.
A ja chciałabym tak czarno na białym, że scontrum ma być co 5 lat. Gdzie jest to jasno napisane?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

czwartek 22 cze 2017, 00:14

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
z dnia 29 października 2008 r.w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych
Dz. U. Nr 205, poz. 1283. Ogłoszono dnia 20 listopada 2008 r. obowiązuje od dnia 5 grudnia 2008
patrz § 31 pkt 1 i 2

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

czwartek 22 cze 2017, 08:45

Mario, dokładnie o to mi chodziło. Bardzo dziękuję :)

tutiki
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 22 lis 2018, 17:59

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

czwartek 22 lis 2018, 18:27

Skontrum a spis z natury. Niestety mimo Ustawy Prawo Oświatowe z 14 grudnia 2016 roku i wyraźnego w niej odesłania do przepisów dotyczących bibliotek Ustawa o rachunkowości się nie zmieniła i nie ma w niej zapisu o bibliotekach - traktuje się ich zbiory jako "rzeczowe składniki środków trwałych", a jako takie podlegają spisowi z natury. Ustawa o rachunkowości nie odsyła do Ustawy o bibliotekach ani do rozporządzenia ani do innych przepisów szczegółowych, a dla księgowości jest to nadrzędny akt prawny. Dlatego zapis w Ustawie Prawo Oświatowe niczego nie zmienia i w niczym nie pomaga, gdyż inwentaryzacja ma być zgodna z Ustawą o rachunkowości i tyle. Tak usłyszałam i właśnie robię spis z natury, decyzja dyrektora nie ma tu nic do rzeczy, gdyż organ nadrzędny kwestionuje prawidłowość przeprowadzonej inwentaryzacji. Myślę, że zapis o zbiorach bibliotecznych musi znaleźć się w Ustawie o rachunkowości, wtedy nie byłoby problemów.
PS. Spis z natury w bibliotece faktycznie nie daje bibliotekarzowi żadnych informacji o stanie księgozbioru, tylko księgowości o wartości zbiorów.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

czwartek 22 lis 2018, 19:28

Temat wałkowany dość dokładnie na Forum, ostatnio chyba Aqa walczyła z ... chyba księgową i dzięki wsparciu Danusi szefowej TNBSP, wyszło na jej.
Ustawa PO o której wspominasz z pewnością obowiązuje dyrektorów szkół i to dyrektor zarządza skontrum, powołując się na stosowne zapisy, własnie art 104 w/w ustawy. Skontrum jest w pewnym sensie spisem z natury, który to spis poza tym, że daje księgowości informacje o ilościowo-wartościowym stanie księgozbioru to dodatkowo jeszcze bibliotekarzowi konkretnie czego nie ma.
W ustawie o rachunkowości nie ma nic o bibliotekach, więc też niech księgowa nie interpretuje sobie przepisów jak jej wygodnie. Ciekawe, że wszystkie znane mi doświadczone i znające się na swoim fachu księgowe nie mają nic do skontrum. Przecież ustawa o rachunkowości obowiązuje całą administrację w kraju, czyli wszystkie OP prowadzące biblioteki wszelkiego typu w Polsce, tam księgowe nie maja takich problemów.
Dodatkowo proponuje stosowny zapis o skontrum w bibliotece wprowadzić do statutu i będzie spokój.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

czwartek 22 lis 2018, 23:03

Może to przekona księgową? W zakresie obowiązków nauczyciela NIE MA pracy przy inwentaryzacji. Jeśli chcą, żebyś dokonywała spisu z natury, powinni zawrzeć umowę o dzieło i zapłacić za TWOJĄ pracę, albo uzyskać Twoją zgodę na pracę w komisji inwentaryzacyjnej.
Poza tym, moim zdaniem spis z natury nie da księgowej informacji o wartości książek w bibliotece, bo... wartość "okładkowa" książki nijak się nie ma do jej wartości inwentarzowej (denominacja, zakup z rabatem, część książek nie ma wydrukowanej żadnej ceny itd.), natomiast skontrum- owszem. Co prawda co kilka lat, a nie corocznie, ale za to rzetelnie.

tutiki
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 22 lis 2018, 17:59

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

piątek 23 lis 2018, 17:15

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Problem w tym, że zarówno dyrektor jak i księgowa są za skontrum i uznają nowe przepisy, opracowałyśmy szczegółową instrukcję inwentaryzacji w oparciu właśnie o nie (opierającą się nawet na ręcznych arkuszach skontrum i skontrum w MOL), niestety organ nadrzędny uznaje jedynie Ustawę o rachunkowości i kwestionuje prawidłowość inwentaryzacji bibliotecznej w oparciu o skontrum (jest to szkoła artystyczna). Napisałyśmy nawet pismo do nich w tej sprawie informując o zapisach w Ustawie Prawo Oświatowe i powołując się na konkretne akty prawne dotyczące bibliotek (nawet znajomy prawnik stwierdził, że obowiązują tu przepisy szczegółowe czyli właśnie z rozporządzenia o bibliotekach i one regulują inwentaryzacje księgozbioru) no i nic... Najprawdopodobniej zmienimy program biblioteczny, na taki, który robi spis z natury czytając kody.

Miło mi, że przynajmniej mogę się podzielić moimi bolączkami, zawsze to lżej na sercu. Pracuję w bibliotece od czternastu lat i nigdy nie robiłam spisu z natury, a tu nowa praca i taka niespodzianka. Pozdrawiam ciepło :)

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

niedziela 25 lis 2018, 10:44

Możesz jeszcze przejrzeć posty: http://forum.sukurs.edu.pl/viewtopic.ph ... ska#p66632
proponuje kontakt z Danusią: d.brzezinska@wp.pl, mail ze strony TNBSP ,lub jej zastępczynią Agnieszką:aga_mis@o2.pl , która jest w składzie Krajowej Rady Bibliotecznej.

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

poniedziałek 26 lis 2018, 13:07

tutiki pisze:Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Problem w tym, że zarówno dyrektor jak i księgowa są za skontrum i uznają nowe przepisy, opracowałyśmy szczegółową instrukcję inwentaryzacji w oparciu właśnie o nie (opierającą się nawet na ręcznych arkuszach skontrum i skontrum w MOL), niestety organ nadrzędny uznaje jedynie Ustawę o rachunkowości i kwestionuje prawidłowość inwentaryzacji bibliotecznej w oparciu o skontrum (jest to szkoła artystyczna). Napisałyśmy nawet pismo do nich w tej sprawie informując o zapisach w Ustawie Prawo Oświatowe i powołując się na konkretne akty prawne dotyczące bibliotek (nawet znajomy prawnik stwierdził, że obowiązują tu przepisy szczegółowe czyli właśnie z rozporządzenia o bibliotekach i one regulują inwentaryzacje księgozbioru) no i nic... Najprawdopodobniej zmienimy program biblioteczny, na taki, który robi spis z natury czytając kody.

Miło mi, że przynajmniej mogę się podzielić moimi bolączkami, zawsze to lżej na sercu. Pracuję w bibliotece od czternastu lat i nigdy nie robiłam spisu z natury, a tu nowa praca i taka niespodzianka. Pozdrawiam ciepło :)
Zasadniczo skontrum to przecież jest spis z natury (w sensie metodologii). Bierzesz fizycznie kolejne książki i zapisujesz czy jest czy jej nie ma. Tylko wyniki się podaje nieco inaczej. W skontrum w zasadzie interesują cię tylko braki, a w spisie także to co zostało znalezione. Jeśli masz w miarę nową wersję MOL Optivum (14.11 lub nowsza) lub MOL NET+, to masz dostępny wydruk wszystkich danych. Czyli masz pełny spis z natury bez specjalnego kombinowania.

Może wystarczy po prostu nie używać słowa "skontrum" w sprawozdaniu dla organów nadrzędnych :-).

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

poniedziałek 26 lis 2018, 13:58

Niestety, nie chodzi o samą nazwę. Za decyzją dyrekcji o spisie z natury idą tony druków ścisłego zarachowania, na które się nanosi wszystkie szczegółowe dane. Nawet, jak to jest robione w komputerze - bo jest program do spisu z natury- DO SPISU PRZEDMIOTÓW W SZKOLE, jak nam oświadczono, trzeba bezsensownie wklepywać numer po numerze, bezładnie, z półek, niekolejno- bo to niemożliwe, bez możliwości weryfikacji stanu faktycznego. Przeżyłam tą głupotę władz.
MEN mówi jasno- skontrum, może warto się do nich zwrócić, niech pouczą swoich we władzach.

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

poniedziałek 26 lis 2018, 14:28

Nawet jak nie było poprawki w ustawie, to wiem, że wydruki z MOL Optivum były przyjmowane jako prawidłowy spis z natury... Są programy do robienia spisów z natury i też robią wydruki, więc nie wiem w czym jeden wydruk miałby być lepszy od drugiego. Skontrum to po prostu nazwa wykonywanej inwentaryzacji w bibliotece. W ustawie o rachunkowości nie ma wzoru druku do spisu z natury. Jest wręcz sformułowanie "Spis z natury powinien zawierać co najmniej następujące dane". Czyli są jakieś wymogi co do tego co musi zawierać spis, a nie do jego formy.

Wydaje mi się, że organ odmawiając przyjęcia sprawozdania powinien raczej podać podstawę prawną odmowy przyjęcia sprawozdania... Ale może wystarczy porozmawiać tam z kimś, bo może jest to jakieś zwykłe nieporozumienie.

Mariam_43
Posty: 50
Rejestracja: wtorek 25 lut 2014, 10:39

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

piątek 14 gru 2018, 09:59

No właśnie, gdzie to jest?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 124 gości