MałaMI
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 08 wrz 2015, 11:51

Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

poniedziałek 23 sty 2017, 16:03

Czy ktos z Was moze juz przerabial paragrafy o bibliotece.szczegolnie chodzi mi o nieszczesne lekcje biblioteczne - nie ma wszak ani przysposobienia, ani edukacji medialnej.Jak to ugryzc - bo wiadomo nie bedzie na to zadnych dodatkowych godzin, a nie chce dac sie wkopac w bezplatne zastepstwa.I jak uswiadomic dyrekcji, ze lekcja biblioteczna nie musi trwac 45 minut?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

poniedziałek 23 sty 2017, 20:08

W trakcie Rady Ped. na temat m.in. statutu szkoły i zapisu "edukacja czytelnicza, czyli lekcje biblioteczne" przypomniałam głośno dyrekcji /niezadowolonej /, że nie istnieją lekcje biblioteczne ani ścieżki między przedmiotowe, nie ma obowiązku prowadzenia lekcji przez n.bibliotekarza, w dodatku nauczyciele przedmiotowcy są ograniczeni liczeniem jednostek lekcyjnych. Pomruczała niezadowolona, widzę i tak zapis: biblioteka prowadzi edukację czytelniczą. JA WIEM, CZEMU żądała takiego zapisu, jak się zmienia stołek na dyrektorski, odpływa patrzenie cywilizowane na zespół nauczycieli, pojawia się DYREKTOROWANIE, za wszelką cenę.
Pojawiły się, rzecz jasna, nielegalne niepłatne zastępstwa. Poszłam na rozmowę, parę razy. 3 lata względnego spokoju z widoczną wścieklizną w oczach władzy, czemu nie można mną poniewierać jak się jej podoba. W tym roku zaczęła ponownie przesadzać. Piszę zastępstwa z grobową miną, w dzienniku, jasno i wyraźnie i podkreślam dobitnie... Mamy właśnie kontrolę. Czekam na wyniki.

Smutne jest to, że osoba, która zostaje dyrektorem /nie każda rzecz jasna, lecz i tak za wiele takich osób/, przestaje być człowiekiem, stara się dokopać, jak tylko może i pokazać KTO TU PANEM. Krótka piłka takiego "rządzenia", bo o szacunku i lojalności w takim przypadku , jawnego wykorzystywania władzy z pełną świadomością nielegalności postępowania, mowy być nie może.

Smutne jest też to, że od kilkudziesięciu lat wciąż walczymy o TO SAMO, pojedynczo. Widzisz, najczęściej jest tak, że póki dyrekcja nie zostanie ukarana mandatem np. PIP, nie przyswaja, że zapchajdziura w jej mniemaniu- bibliotekarz, ma jakieś prawa, obojętnie, czy zapiszesz w statucie to czy owo czy nie.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

wtorek 24 sty 2017, 09:41

Edukacja czytelnicza jest integralnym elementem naszej pracy. Ale to NIE LEKCJE BIBLIOTECZNE, szczególnie niezaplanowane i prowadzone w ramach doraźnych zastępstw. To indywidualne rozmowy z uczniami, działalność propagująca książki i czytelnictwo (wystawy, konkursy.....), jeśli lekcje, to umówione z wychowawcą kilkunastominutowe spotkania z uczniami podczas lekcji wychowawczej (w obecności nauczyciela). I o takie właśnie rozumienie edukacji czytelniczej trzeba "walczyć" :)))

Sońka
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 13:34

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

wtorek 24 sty 2017, 13:45

Jestem po ministerialnej kontroli biblioteki w wykonaniu Pani z Kuratorium. Tak jak p. Wasilewski przypuszczał - Kontrolująca bibliotekę biblioteki nie widziała. Wszystko oparło się o dokumentację i polegało na stawianiu ptaszków na arkuszu kontrolnym.
Biblioteka jest? - Jest!
I wszyscy są zadowoleni, oprócz dziwnej bibliotekarki, która chciałaby, żeby było naprawdę dobrze...

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

wtorek 24 sty 2017, 14:11

Najważniejsze, żeby się papierologia zgadzała...

kard
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2009, 09:05

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

poniedziałek 06 lut 2017, 14:09

Witam. Dziś otrzymałam od dyrekcji arkusz kontroli w zakresie prawidłowości organizacji i funkcjonowania biblioteki szkolnej. Mam wrażenie, że wszystko rozbije się o kontrolę dokumentacji. Regulamin pracy biblioteki wyłania się na plan pierwszy. Chodzi prawdopodobnie o treści, które do tej pory zawierał roczny plan pracy. Proszę o relacje osoby, które miały już u siebie kontrolę.

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

poniedziałek 06 lut 2017, 21:52

Oczywiście, że podstawę stanowi statut szkoły i plan pracy biblioteki (musi zawierać zadania zawarte w statucie czyli takie jakie są też w arkuszu kontroli). Kolejnym dokumentem jest dziennik biblioteki (czy wymagania ujęte są w planie pracy, są realizowane i zapisane to jest w dzienniku- dość szczegółowo). Ot i cała papierologia. Wizytatorka była zobaczyć bibliotekę na koniec kontroli.

kard
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2009, 09:05

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

wtorek 07 lut 2017, 13:37

Dzięki za odpowiedź. Moje wszelkie plany, zamierzenia, działania zamieszczam w dość rozbudowanym rocznym planie pracy. Regulaminy biblioteki i ICIM mam krótkie, konkretne, dotyczące zasad korzystania, zachowania się itp. Czy to kwestia terminologii? Czy radzisz to zmienić? Nazwać regulaminem i zawrzeć tam wszystko :?:

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

wtorek 07 lut 2017, 18:50

Jeśli masz plan pracy zgodny ze statutem (tam masz główne zadania biblioteki) i zawarte są w tym planie pracy działania, które są przedmiotem kontroli to zostaw to spokojnie. Gdzieś tam w arkuszu chyba przewija się nazewnictwo ,,regulamin pracy biblioteki", chodzi zwyczajnie o plan pracy, przynajmniej ja tak zrozumiałam i kontrolująca pani nie miała zastrzeżeń to chyba dobrze. Ja zaraz zaczynam ferie, więc akurat pisałam sprawozdanie z planu pracy i podzieliłam zrealizowane zadania m.in na te 4 wymagania z arkusza, aby dyrekcja miała łatwiej (podawałam też daty realizacji) odszukać w dzienniku.

kard
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2009, 09:05

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

wtorek 07 lut 2017, 18:59

Dziękuję, :D Bogna3

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

środa 08 lut 2017, 12:13

A nie uważacie, że nie powinno się takiej modyfikacji robić, bo będzie kontrola? Przyjdzie wizytator, jak będzie miał jakieś zastrzeżenia, to ujmie je w zaleceniach pokontrolnych, i to wszystko. Nikt nikomu głowy nie urwie, nie zwolni z pracy, za to, że czegoś nie napisał w regulaminie czy statucie. Człowiek jest tylko człowiekiem i może się mylić, popełniać błędy. Nikt nie jest alfą i omegą.

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

środa 08 lut 2017, 14:06

Dorota79 pisze:ujmie je w zaleceniach pokontrolnych
Właśnie chodzi o te zalecenia pokontrolne. Po co? I tak trzeba będzie zmienić statut i plan pracy, więc dlaczego nie samemu? Ja zmieniłam jedno i drugie, ponieważ mają być zgodne z przepisami, z arkusza kontroli.
U mnie jeszcze nie było.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

środa 08 lut 2017, 14:16

Zalecenia pokontrolne są po to, żeby wiedzieć, co trzeba zmienić, poprawić :)

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

wtorek 06 paź 2020, 12:25

Od tego roku przypisano mnie do statutu. Chciałabym się dowiedzieć, jak wprowadzić zapis w sprawie skontrum w molu, a dokładniej żeby się ustrzec przed ewentualnym nakazem robienia spisu z natury.

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Modyfikacja statutu szkoly pod katem kontroli bibliotek

środa 07 paź 2020, 08:40

Ja mam taki zapis w statucie:

Nauczyciel bibliotekarz ma obowiązek:
(...)
a) gromadzić i opracowywać zbiory zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi krajowej sieci bibliotecznej. Inwentaryzację zbiorów bibliotecznych przeprowadza się przy pomocy programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia szkolnego księgozbioru, który jest przystosowany do przeprowadzania skontrum,

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 129 gości