Biblus
Posty: 128
Rejestracja: piątek 30 kwie 2010, 09:26

Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

wtorek 28 lut 2017, 14:51

U nas jest (będzie) taka sytuacja. Pytanie formalne - ale najpierw dwa słowa: biblioteka gimnazjum pracuje od wielu lat na MOL-u, biblioteka sp ma stary sposób wypożyczania. Co teraz z księgami inwentarzowymi, z których jedne są w większości w MOL-u a te z podstawówki - wiadomo... Jak będzie wyglądało łączenie tych księgozbiorów? Czy trzeba będzie zbiory gimnazjum wszystkie odpisać i przekazać podstawówce?
Może kogoś dziwić moje pytanie, ale wiem, że mam jakieś 70% szans, że to ja poprowadzę tą przyszłą bibliotekę i zastanawiam się jak to będzie. Będę walczyć, aby była to MOL-owa biblioteka, bo nie wyobrażam sobie już prowadzenia biblioteki kartkowej, ale wszystko oczywiście zależy od dyrekcji. Może się okazać, że cofniemy się w rozwoju.
Jak Wy to widzicie.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

wtorek 28 lut 2017, 16:27

To wszystko jest trudne, dla nas wszystkich. Nauczyciele z podstawówek też są uszczęśliwiani na siłę jeszcze większą pracą niż dotąd. Podejrzewam, że niemal wszyscy chcemy pracować bez rewolucji, jakie wiecznie mamy.
W okresie przejściowym na pewno trzeba będzie prowadzić obydwa rodzaje organizacji pracy, na pewno ktoś będzie musiał /jeśli będą fundusze na oprogramowanie/ wprowadzić dane ze szkoły podstawowej do MOL a.
Chaosu nie da się uniknąć.

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

środa 26 kwie 2017, 10:24

Chyba już czas na to pytanie:
Od września biblioteka gimnazjum przestaje istnieć, a jej zbiory mają być włączone do szkoły podstawowej. Najprawdopodobniej będę pracowała w bibliotece szkoły podstawowej i muszę zająć się całą tą przeprowadzką
Podpowiedzcie, od czego zacząć? Wiem, że muszę zlikwidować wszystkie zbiory z gimnazjum Ma to być inwentaryzacja? Postanowiłam najpierw zrobić selekcję zbiorów, żeby niepotrzebnie nie wprowadzać zbędnych książek do podstawówki. Dobrze kombinuję? No i jak to z tą inwentaryzacją? Zawsze robiłam skontrum, ale teraz to inna sytuacja :(

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

środa 26 kwie 2017, 12:41

Miałam pytać o to samo. Nasza podstawówka przejmuje oddziały gimnazjalne. Będziemy funkcjonować w dwóch budynkach. Na szczęście budynki stoją obok siebie. W obu, tak jak do tej pory będą najprawdopodobniej funkcjonowały biblioteki (1 w 2). Prowadzę obie biblioteki, oczywiście w różnym wymiarze godzin ( w gimnazjum mam tylko 8 godzin). Znam zbiory, bo sama je latami gromadziłam. Tak sobie myślę, że akurat w mojej sytuacji przejmę wszystko. Nie ma tego b. dużo i wszystko przydatne. W następnym roku szkolnym ewentualnie na spokojnie dokonam selekcji i zubytkuję, to co nie będzie potrzebne (np. lektury, które będą obowiązywały w liceum). Skontrum przeprowadzałam w roku ubiegły.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

środa 26 kwie 2017, 13:19

Myślę, że to mógłby być protokół przekazania książek (jakieś pismo, będące podstawą przekazania pewnie będzie z Organu Prowadzącego - to będzie dla Ciebie podstawa prawna). Jeden egzemplarz protokołu będzie podstawą do spisania książek ze stanu jednej biblioteki, a drugi - do wpisania ich na stan drugiej.

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

czwartek 27 kwie 2017, 09:41

Protokół! Faktycznie, jakoś nie pomyślałam o tym, a to podstawa :)
U mnie 31 sierpnia przestaje istnieć gimnazjum. Mamy wszystko zinwentaryzować (wyposażenie biblioteki no i chyba księgozbiór). Nie wiem jak się do tego zabrać. Od nowego roku szkolnego wszystko trzeba przekazać szkole podstawowej. Najprawdopodobniej to właśnie ja będę prowadziła bibliotekę w szkole podstawowej. Musze więc najpierw zlikwidować zbiory gimnazjalne (gdzie obecnie pracuję), a później przyjąć je do szkoły podstawowej.
Nie wiem jak to rozegrać logistycznie, bo jeszcze nowe podręczniki. Nie mam pojęcia, kiedy to wszystko robić :(

Może ktoś jest w podobnej sytuacji i ma jakiś plan działań?

I co z księgozbiorem? Wg mnie, muszę je wszystkie wykreślić z ksiąg inwentarzowych. Dobrze kombinuję?

Jadwiga_11
Posty: 28
Rejestracja: piątek 17 mar 2017, 11:26

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

czwartek 27 kwie 2017, 10:16

Może powinniśmy zaapelować do Vulcana, aby była możliwość połączenia baz MOL-a wtedy byłoby szybciej i nie trzeba by było wykonywać pracy od nowa.

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

czwartek 27 kwie 2017, 10:48

U mnie Mol jest w trakcie wprowadzania, jeszcze na nim nie pracuję. Szkoła podstawowa Mola nie posiada. Wszystkie prace będą wykonywane więc ręcznie. I dlatego tak dumam, od czego by tu zacząć :roll:

Irena64
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 21 mar 2013, 11:26

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

czwartek 27 kwie 2017, 14:35

Nie możecie przejąć całego księgozbioru. Myślę, że na początku tylko lektury z klasy 1 gimnazjum. Przecież gimnazjaliści z klas 2 i 3 będą potrzebowali książek, lektur. Można przejmować lektury co roku (bo niektóre będą wykorzystane w klasie 7 a potem 8). Ewentualnie, żeby się nie bawić przejąć protokołem zdawczo-odbiorczym wszystko naraz po wygaśnięciu całkowitym gimnazjów.

Kuba
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 12:34

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

czwartek 27 kwie 2017, 15:49

Jadwiga_11 pisze:Może powinniśmy zaapelować do Vulcana, aby była możliwość połączenia baz MOL-a wtedy byłoby szybciej i nie trzeba by było wykonywać pracy od nowa.
Z uwagi na nadchodzące zmiany, firma MOL wprowadziła możliwość połączenia baz.
Polecam kontakt (dane są na: http://www.mol.pl), aby uzyskać więcej informacji :)

Pozdrawiam,
Kuba

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

czwartek 27 kwie 2017, 20:12

Ireno64 - czemu przejmować księgozbiór "na raty"? Jeśli biblioteka jest przekazywana, to w całości. Szkoły też będą stanowić całość. Po co sobie komplikować?

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

czwartek 27 kwie 2017, 21:20

Z 10 lat temu przejmowałam księgozbiór biblioteki ze zlikwidowanej szkoły wiejskiej. Dostałam polecenie pojechać na miejsce, wybrać co uważam, że się przyda. Tak też zrobiłam. Sporządziłam protokół przyjęcia i wpisałam do swojej księgi, a pozostałe tam książki spisano ze stanu w całości.

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

piątek 28 kwie 2017, 12:33

Do 31 sierpnia pracuję w bibliotece gimnazjum, dlatego teraz muszę zająć się likwidacja tego księgozbioru: wykreślić z ksiąg, skasować pieczątki. Tylko czy można robić to teraz w trakcie roku szkolnego? Przecież biblioteka cały czas funkcjonuje?
Nie wiem jak zorganizować te wszystkie prace. Może ktoś miał już podobną sytuację?
Jak ja mam w ogóle zamknąć te bibliotekę?

Dorota79
Posty: 886
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

piątek 28 kwie 2017, 13:01

U mnie w mieście, kiedy likwidowano szkołę, pani z biblioteki w maju zaczęła swoje prace likwidacyjne, a i tak chyba przed końcem roku szkolnego się nie wyrobiła.

mimoza23
Posty: 1
Rejestracja: sobota 29 kwie 2017, 11:38

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

poniedziałek 01 maja 2017, 14:20

I po co komu ta reforma. Tylko zamieszanie jedno wielkie sie robi, a niczego konkretnego to nie wniesie :/

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 319 gości