arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

wtorek 09 maja 2017, 10:28

W takim razie zaczynam od selekcji księgozbioru. Mam blankiety protokołów komisji, więc jakoś to pójdzie. Książki i podręczniki do likwidacji odłożyłam w jedno miejsce.
Ale co dalej to tak do końca nie wiem :roll:

Bedol
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 08 mar 2015, 15:00

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

wtorek 16 maja 2017, 15:39

Z uwagi na nadchodzące zmiany, firma MOL wprowadziła możliwość połączenia baz.
Polecam kontakt (dane są na: http://www.mol.pl), aby uzyskać więcej informacji :)

Pozdrawiam,
Kuba[/quote]

Ooooooooo! I to jest konkretna wiadomość! Lecę, pędzę na tę stronę, poczytać. ....Choć u mnie pojawił się inny pomysł.
Pracuję w szkole podstawowej na programie MOL ok 6 lat. Tak samo koleżanka w gimnazjum. W związku z reformą pojawił się pomysł na pozostawienie obu bibliotek na tych samych miejscach i w osobnych inwentarzach. Przecież "starszaki" będą uczyć się w budynku gimnazjum, bo podstawówka pęka w szwach. Bibliotekę gimnazjum można by przemianować na "Biblioteka Szkoła Podstawowa nr ........ Oddział dzieci starszych". A jaka w tym korzyść?? Nie trzeba będzie zmieniać numeracji a jedynie przestemplować książki i in. zbiory. Poza tym pozostaną dwie biblioteki: dla młodszych i starszych. Podręcznikowy koszmarek rozdzielił by się na pół! I dwie bibliotekarki miały by pracę... (jeżeli OP pozwoli na 2 etaty w szkole podstawowej). Dobrze kombinuję??? Co wy na to? Pozdrawiam.

Bedol
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 08 mar 2015, 15:00

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

środa 17 maja 2017, 08:25

arielka pisze:Chyba już czas na to pytanie:
Od września biblioteka gimnazjum przestaje istnieć, a jej zbiory mają być włączone do szkoły podstawowej. Najprawdopodobniej będę pracowała w bibliotece szkoły podstawowej i muszę zająć się całą tą przeprowadzką
Podpowiedzcie, od czego zacząć? Wiem, że muszę zlikwidować wszystkie zbiory z gimnazjum Ma to być inwentaryzacja? Postanowiłam najpierw zrobić selekcję zbiorów, żeby niepotrzebnie nie wprowadzać zbędnych książek do podstawówki. Dobrze kombinuję? No i jak to z tą inwentaryzacją? Zawsze robiłam skontrum, ale teraz to inna sytuacja :(
To nie prawda, że od września 2017 przestaje istnieć biblioteka gimnazjum. Myślę, że do czasu wygaszania gimnazjum, dalej istnieje biblioteka gim. i na niej zbiory. Dopiero po sierpniu 2019 szkoła podstawowa (lub inna) przejmuje majątek. Ale to sprawa na szczeblu OP i dyrektorów. My siedzimy cicho i czekamy... :roll:

Pola z Opola
Posty: 113
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

środa 17 maja 2017, 11:43

W "Bibliotece w Szkole" są w tym roku artykuły na ten temat i różne propozycje organizacyjne. Chyba w numerze 3/207 był materiał na temat łączenia zbiorów różnych szkół, ale nie jestem perwna

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

środa 17 maja 2017, 11:56

Bedol pisze: To nie prawda, że od września 2017 przestaje istnieć biblioteka gimnazjum. Myślę, że do czasu wygaszania gimnazjum, dalej istnieje biblioteka gim. i na niej zbiory. Dopiero po sierpniu 2019 szkoła podstawowa (lub inna) przejmuje majątek. Ale to sprawa na szczeblu OP i dyrektorów. My siedzimy cicho i czekamy... :roll:
U mnie niestety to prawda.
31 sierpnia kończy działalność nasze gimnazjum, po prostu nie będzie już takiej jednostki.
Od dyrekcji otrzymałam polecenie likwidacji całej biblioteki: księgozbioru i całego wyposażenia. Wydaje mi się to dość logiczne (choć niewykonalne czasowo :| ), ponieważ nie będzie już szkoły pod nazwą Gimnazjum. Jak więc miałaby funkcjonować biblioteka? Nieaktualne będą pieczęcie, Księgi inwentarzowe itd.
Chyba, że ja o czymś nie wiem...

Bedol
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 08 mar 2015, 15:00

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

środa 17 maja 2017, 13:07

A co z etatem bibliotekarza z gimnazjum? Zostaje, czy zwolniony od 1 września?

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

środa 17 maja 2017, 13:25

Zostaje przeniesiony do szkoły podstawowej.

Bedol
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 08 mar 2015, 15:00

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

czwartek 18 maja 2017, 14:51

arielka pisze:Zostaje przeniesiony do szkoły podstawowej.
To przynajmniej tyle dobrego, że nikogo nie zwolnią. A u mnie jakaś cicha zmowa milczenia. Ja usłyszałam, że pracuję w przyszłym roku. Ale nie wiem dlaczego kol.z gimnazjum za ścianą zajmuje się planowaniem podręczników do klasy 6 ? Czy mam się czegoś bać?. Czuję się powoli wygryzana... :(
A może potraktować to jako bezinteresowną pomoc??? :roll: Dodam tylko, że mamy tę samą dyr. i różne z nią związki emocjonalne. :lol:

Biblus
Posty: 128
Rejestracja: piątek 30 kwie 2010, 09:26

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

piątek 19 maja 2017, 11:58

arielka pisze: U mnie 31 sierpnia przestaje istnieć gimnazjum. Mamy wszystko zinwentaryzować (wyposażenie biblioteki no i chyba księgozbiór). Nie wiem jak się do tego zabrać. Od nowego roku szkolnego wszystko trzeba przekazać szkole podstawowej. Najprawdopodobniej to właśnie ja będę prowadziła bibliotekę w szkole podstawowej. Musze więc najpierw zlikwidować zbiory gimnazjalne (gdzie obecnie pracuję), a później przyjąć je do szkoły podstawowej.
Nie wiem jak to rozegrać logistycznie, bo jeszcze nowe podręczniki. Nie mam pojęcia, kiedy to wszystko robić :(
Może ktoś jest w podobnej sytuacji i ma jakiś plan działań?
I co z księgozbiorem? Wg mnie, muszę je wszystkie wykreślić z ksiąg inwentarzowych. Dobrze kombinuję?
arielka pisze:Do 31 sierpnia pracuję w bibliotece gimnazjum, dlatego teraz muszę zająć się likwidacja tego księgozbioru: wykreślić z ksiąg, skasować pieczątki. Tylko czy można robić to teraz w trakcie roku szkolnego? Przecież biblioteka cały czas funkcjonuje?
Nie wiem jak zorganizować te wszystkie prace. Może ktoś miał już podobną sytuację?
Jak ja mam w ogóle zamknąć te bibliotekę?
arielka pisze:W takim razie zaczynam od selekcji księgozbioru. Mam blankiety protokołów komisji, więc jakoś to pójdzie. Książki i podręczniki do likwidacji odłożyłam w jedno miejsce.
Ale co dalej to tak do końca nie wiem :roll:
U mnie wygląda to tak: od września przeglądam księgozbiór i wybieram książki bardzo zniszczone, niekompletne, dublety (oprócz lektur wg nowej podstawy programowej), które nigdy nie były wypożyczane - zostawiam tylko po jednym egzemplarzu i wszystko odkładam na osobną półkę. Następnie oddzieliłem książki zniszczone od tych, które ewentualnie mogłyby jeszcze komuś posłużyć. Tych lepszych sporządziłem listę (autor, tytuł, rok wydania, ilość egz.) i dałem ogłoszenie na olx. W ciągu dwóch dni zgłosiły się do mnie trzy instytucje, wśród nich fundacje, zajmujące się organizowaniem bibliotek przyszpitalnych dla osób wymagających stałej rehabilitacji. Z ponad 660 książek, na makulaturę poszło ok. 140 (te już naprawdę nie nadawały się do niczego), reszta ma nowych właścicieli. Właśnie dzisiaj odznaczyłem w księgach ostatni ubytek. Teraz zabieram się za podręczniki. Powinno pójść sprawniej, bo tych książek nikomu nie da się przekazać.

Dorota79
Posty: 886
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

piątek 24 lis 2023, 09:59

Czy jak wygasło gimnazjum, a szkoła stała się podstawówką, to powinno się zmieniać w książkach pieczątki i kody kreskowe z nową nazwą?

Rudolfina
Posty: 624
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

piątek 24 lis 2023, 10:48

Dorota79 pisze:
piątek 24 lis 2023, 09:59
Czy jak wygasło gimnazjum, a szkoła stała się podstawówką, to powinno się zmieniać w książkach pieczątki i kody kreskowe z nową nazwą?
Tak. Przekreśliłam starą pieczątkę na czerwono i obok przybiłam nową.
Kodów kreskowych nie mamy, więc się nie wypowiadam 8)

Dorota79
Posty: 886
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

piątek 24 lis 2023, 12:01

Rudolfina pisze:
piątek 24 lis 2023, 10:48
Dorota79 pisze:
piątek 24 lis 2023, 09:59
Czy jak wygasło gimnazjum, a szkoła stała się podstawówką, to powinno się zmieniać w książkach pieczątki i kody kreskowe z nową nazwą?
Tak. Przekreśliłam starą pieczątkę na czerwono i obok przybiłam nową.
Kodów kreskowych nie mamy, więc się nie wypowiadam 8)
Naprawdę? kilka tysięcy książek na nowo pieczętować? :roll:

kno_da
Posty: 141
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

poniedziałek 27 lis 2023, 12:48

Dorota79 pisze:
piątek 24 lis 2023, 12:01
Rudolfina pisze:
piątek 24 lis 2023, 10:48
Dorota79 pisze:
piątek 24 lis 2023, 09:59
Czy jak wygasło gimnazjum, a szkoła stała się podstawówką, to powinno się zmieniać w książkach pieczątki i kody kreskowe z nową nazwą?
Tak. Przekreśliłam starą pieczątkę na czerwono i obok przybiłam nową.
Kodów kreskowych nie mamy, więc się nie wypowiadam 8)
Naprawdę? kilka tysięcy książek na nowo pieczętować? :roll:
U mnie była podobna sytuacja, kiedy księgozbiór został połączony z 3 różnych szkół i utworzono zupełnie nową szkołę, w nowym budynku. Zaangażowałam chętnych uczniów, którzy w czasie przerw i przy innych okazjach skreślali i pieczętowali książki na nowo. Wiadomo, że zajęło to trochę czasu, ale jest to do zrobienia. Ważne, żeby to robić po kolei, np. regałami. Księgozbiór liczył wtedy około 7 tys. egzemplarzy.

Dorota79
Posty: 886
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

poniedziałek 27 lis 2023, 14:05

bwolna pisze:
poniedziałek 27 lis 2023, 12:43
Naprawdę! Pieczęć biblioteki to logo/znak własnościowy książki. Jeżeli użytkownik zostawi książkę np w poczekalni u lekarza - jest duża szansa, że znalazca podeśle ją do szkoły, ale MUSI WIEDZIEĆ, DO KTÓREJ - odczyta to właśnie z pieczątki. Dlatego Rudolfina podała metodę: skreślić na czerwono nieaktualną i przybić nową. Kodów kreskowych wymieniać nie trzeba, to pomoc tylko dla bibliotekarza. A pieczętowanie zostaw uczniom - dla większości to całkiem fajna zabawa ;)) Moje książki rekordzistki po ostatniej reformie dostały 8 (słownie: ósmą!) pieczątkę ;D
Przejrzałam książki, które przed laty dostałam w darowiźnie ze zlikwidowanej szkoły. Najpierw była to podstawówka, potem gimnazjum. Bibliotekarka, a była to sumienna osoba, nie przekreślała starych pieczątek i nie pieczętowała nowymi. Oczywiście, może się zdarzyć, że ktoś gdzieś zostawi książkę i wtedy łatwiej o znalezienie szkoły, ale są to sytuacje bardzo rzadkie, a nawet jakby się tak stało, to czytelnik ma obowiązek oddać w zamian taką samą lub inną. A co do podesłania do szkoły znalezionej książki - jakiś czas temu nauczycielka zostawiła w publicznej komunikacji książkę ode mnie z biblioteki. Jakoś do tej pory nikt jej nie podesłał :roll:

Pola z Opola
Posty: 113
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Przejęcie biblioteki gimnazjum przez szkołę podstawową

poniedziałek 27 lis 2023, 14:55

Dorota79 pisze:
piątek 24 lis 2023, 12:01


Naprawdę? kilka tysięcy książek na nowo pieczętować? :roll:
Nie trzeba od razu wszystkich. Można np. opieczętować tylko te z czytelni i lektury, a pozostałe pieczętować w trakcie ewentualnego wypożyczania. Doświadczenie uczy, że duża część takich przejmowanych księgozbiorów prędzej czy później podlega selekcji

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 361 gości