tobabsko
Posty: 184
Rejestracja: piątek 25 sty 2013, 14:16

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

czwartek 09 mar 2017, 21:08

Jestem już na świadczeniu komp. Mam dużo czasu. Zgłaszam się do pomocy, jak w czasach wojny z Bonim. Dajcie znać.

ANETA2244
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 19 lip 2009, 17:06

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

piątek 10 mar 2017, 09:32

A ile masz na tym kompensacyjnym (jeśli zechcesz sie tym podzielić)...bo ja chyba będę musiała uciekać...jedna z moich koleżanek ma 1500 na rękę...nie jest to dużo :( Pozdrawiam

tobabsko
Posty: 184
Rejestracja: piątek 25 sty 2013, 14:16

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

piątek 10 mar 2017, 12:50

ANETA2244 pisze:A ile masz na tym kompensacyjnym (jeśli zechcesz sie tym podzielić)...bo ja chyba będę musiała uciekać...jedna z moich koleżanek ma 1500 na rękę...nie jest to dużo :( Pozdrawiam
Mam więcej, choć dyrekcja bardzo się starała, żebym zbyt dużo nie zarabiała. Wszystko zależy od stażu pracy, stopnia awansu zawodowego i kapitału początkowego, ja wybrałam do naliczenia okres, kiedy uczyłam i miałam nadgodziny, dodatki i premie. Inna sprawa, że za grzyba się nie dowiesz, ile dostaniesz. Możesz wyliczyć na stronie ZUS, ale w moim przypadku to się nie potwierdziło. Ja zaryzykowałam i jestem zadowolona. Pamiętaj też, że na świadczeniu możesz pracować, byle nie w oświacie. Rozważ to wszystko.

wpjoker
Posty: 39
Rejestracja: czwartek 01 mar 2007, 16:22
Kontakt: Strona WWW

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

piątek 10 mar 2017, 16:22

Nie możemy zamykać się tylko z pisaniem na forum. My to wszystko wiemy jak jest. Musimy przekazać to społeczeństwu. Wiem z własnego doświadczenia, że nie zawsze nawet inni nauczyciele zdają sobie sprawę z pracy jaką wykonujemy. Trzeba o tym pisać również na stronach fb własnych, ministerstwa oraz tam gdzie się da. Nie jesteśmy gorszymi nauczycielami. Wielu z nas prócz przygotowania do pracy w bibliotece mają również skończone inne kierunki i magisterskie i podyplomowe.

Oto mój wpis, który dałem na fb ministerstwa oraz ZNP. Pozwoliłem sobie zacytować koleżankę, która założył ten temat.
------------------------------------------------
Dziwna sytuacja z tym podziałem na „lepszych i gorszych” nauczycieli, które właśnie dokonuje ministerstwo na czele z Anną Zalewską. Gorsi to ci „nietablicowi”, mimo że również posiadają wykształcenie pedagogiczne i w wielu przypadkach skończone kilka kierunków studiów magisterskich oraz uzupełniających.
Na forum „Biblioteka w szkole” pojawiło się dużo wpisów m.in. ten napisany przez użytkownika „bibliofil72” :

„MEN chce finansować szkoły z subwencji oświatowej, która miałaby zabezpieczyć 100% pensji nauczycieli z tzw. "ramówki". A co z pensjami innych np. NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY - nie wiadomo. Pieniędzy z subwencji może zabraknąć dla nas jak również nauczycieli świetlicy, pedagogów, logopedów. Samorządom nie będzie się opłacać zatrudniać takich nauczycieli, im mniej tym lepiej. Sprawa wraca jak bumerang co jakiś czas. Bibliotekarz jest "wspaniały i potrzebny" jak trzeba realizować 200 godzin zastępstw w roku (oczywiście w ramach pensum i bez wynagrodzenia), jechać na 20 wycieczek, organizować imprezy szkolne, nadzorować kilkanaście egzaminów zewnętrznych itp. Jednak w innych ważnych sytuacjach to jesteśmy nauczycielami drugiej kategorii.”

Dodam również, że nie można zapomnieć o darmowych podręcznikach, które doszły do obowiązków nauczyciela bibliotekarza. To wszystko plus codzienna praca w bibliotece (wypożyczanie, opracowywanie, owijanie i naprawa książek, kiermasze książek, konkursy) składa się na całość naszej pracy. Oczywiście jest też wielu nauczycieli bibliotekarzy, którzy prócz tego prowadzą jeszcze kółka zainteresowań oraz inne zadania powierzone przez dyrekcję.

Szkoda, że nie wszyscy wiedzą ile tej pracy jest. Zdarza się, że również inni nauczyciele nie zdają sobie z tego sprawy.
Przyjrzyjmy się chociażby darmowym podręcznikom.
Przy dobrych wiatrach całość podręczników pojawia się w połowie sierpnia. Nauczyciel bibliotekarz musi jak najszybciej opracować je, aby uczniowie na początku września mieli możliwość korzystania z nich.
Żeby lepiej sobie to uzmysłowić wyobraźmy sobie, że bierzemy podręcznik do ręki, otwieramy go na drugiej stronie karty tytułowej i robimy pieczątkę.
Teraz przeliczmy sobie ilość podręczników w zwykłej gminnej szkole.
Powiedzmy 25 uczniów w klasie, dwa oddziały klasy podstawowej i dwa oddziały klasy gimnazjum. Daje nam to 100 uczniów. Dla ułatwienia średnio 10 podręczników na ucznia. Robi się z tego 1000 podręczników.
Teraz wyobraźmy sobie zrobienie 1000 pieczątek w tych podręcznikach. Trochę tego jest co? To tylko pieczątki a jeszcze należy w każdym podręczniku wpisać numer inwentarzowy nadawany zgodnie z księgą inwentarzową. To dopiero początek pracy. Podręczniki trzeba wpisać do księgi inwentarzowej. Data, numer inwentarzowy, autor, tytuł, wydawca i rok wydania, sposób nabycia oraz wartość zgodnie z fakturą. I tak każdy podręcznik. Żeby można było wypożyczyć je, należy przygotować komplety dla każdego ucznia i wpisać w kartę czytelnika każdemu uczniowi. Można to ułatwić jeśli mamy skomputeryzowaną bibliotekę, wtedy każdy podręcznik otrzymuje kod kreskowy który trzeba wkleić do podręcznika i sczytać go do programu obsługującego bibliotekę. Tylko jeden problem. Żeby program mógł to zrobić wcześniej trzeba podręczniki wprowadzić do programu.
No tak, ale jeszcze żeby wpisać podręczniki w kartę czytelnika trzeba te karty każdemu uczniowi założyć.

Oto mały wycinek pracy nauczyciela bibliotekarza. Pracy, która musi być wykonana, aby uczniowie i nauczyciele „tablicowi” mogli spokojnie pracować.
Każdy nauczyciel to „mały trybik w szkolnej maszynie”. Jeśli ma ona działać sprawnie by wyedukować kolejne pokolenia nie może zabraknąć żadnego z nich i muszą się zazębiać we wspólnej sprawie.
---------------------------------------------------------

Piszmy i mówmy o tym, aby ta sprawa nie była po cichu załatwiona na naszą niekorzyść.
Lepiej szybciej niż za późno, lepiej więcej niż za mało.

bajeczne
Posty: 2
Rejestracja: piątek 10 mar 2017, 18:26

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

piątek 10 mar 2017, 18:35

To nie czas, żeby się zastanawiać, tylko trzeba działać i włączyć w to jak największą liczbę ludzi, nie tylko koleżanki po fachu.
Jeśli jesteście w sieciach bibliotek, to piszcie razem i każdy osobno, zasypcie skrzynki mejlowe prezydenta, MEN, a także komentujcie na FB MEN. Od wczoraj Decyzją Premier Beaty Szydło została powołana na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek - nauczycielka polonistka, pracują kiedyś w szkole podst. Może będzie miała poglądy podobne do naszych? Może warto do niej pisać na piV albo w komentarzach na FB
Nie ma dużo czasu, bo następne rozmowy już 21 marca. Działać trzeba JUŻ. Ja już swoje środowisko poruszyłam, sama już pisałam...
Musi być nas duuuużo :)
Pozdrawiam

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

piątek 10 mar 2017, 23:50

Podaj ścieżkę prostą, jak działać.

Edyta72
Posty: 6
Rejestracja: środa 18 lis 2015, 13:48

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

sobota 11 mar 2017, 06:52

Jestem przerażona poczynaniami tego rządu!!! I bardzo, ale to bardzo żałuję, że oddałam na nich swój głos!!! Czuję się oszukana!!! Jestem ciekawa, czy możliwe jest ponowne umieszczenie w nowej podstawie programowej preambuły o bibliotekach!!! Brak tego zapisu to uchylona furtka do stopniowego wygaszania bibliotek szkolnych! Koniecznie musimy zacząć działać!!! Jeżeli nie przeciwstawimy się, jako środowisko, niekorzystnym dla nas zapisom, to "wylądujemy" na bruku!!! Co można zrobić? Nagłośniłam temat w szkole, zamieszczam komentarze na FB i stronie MEN, ze stroną minister Zalewskiej włącznie!!!

Bibliofil72
Posty: 32
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 10:14

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

sobota 11 mar 2017, 14:12

Ja jestem przerażona a przede wszystkim rozgoryczona. Tyle pracy jaką włożyłam w uzyskanie kolejnych stopni awansu zawodowego.Wymagania na poszczególne stopnie awansu, które należało spełnić są ściśle związane ze szkołą, pracą z dziećmi (działania na rzecz szkoły, wdrażanie programów, współpraca z innymi instytucjami i.t.p). I co jestem gorsza od nauczycieli z "ramówki"? Zdarzają się tygodnie kiedy codziennie idę na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela. Nikt nie pyta czy chcę, czy mam zaplanowane coś innego, mam iść i koniec. Nauczyciele przedmiotowcy też czasami dokładają swoją opinię "co wy tam w tej bibliotece robicie, tylko kawkę pijecie i plotkujecie". Jedna z użytkowniczek tego wątku napisała żeby w naszych postulatach poparła nas Rada Pedagogiczna. Mam mieszane uczucia, jak sami się o siebie nie zatroszczymy to inni nauczyciele nie staną za nami. Jestem tylko ciekawa jak będziemy wynagradzani gdy NIESTETY zostaniemy wyłączeni z KN.
Pozdrawiam wszystkich i życzę sobie i Wam dużo siły i wytrwałości :D PS. Po co przez dwa lata priorytetem MEN jest rozwój kompetencji czytelniczych?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

sobota 11 mar 2017, 14:43

Należy wykorzystać każdą możliwość do publicznego wyrażania niezadowolenia, nawet wątpiąc w sens - kontakty z rządem, który idzie jak burza ze swoimi pomysłami nie jest optymizmem. Jak dotąd, trudno potwierdzić wolę konsultacji czegokolwiek, mimo wszystko jak chcemy coś uświadomić władzy, trzeba coś robić. Napisałam też jak inni, do MEN, nie licząc na zrozumienie, ale oni też nie mogą liczyć na głosy całej mojej rodziny.

Rada Ped.. taak., ja mam bardzo dobre kontakty ze wszystkimi dydaktykami, niemal z każdym jestem w stanie coś zrobić /z gwiazdorami nie/ i nie spotyka mnie nieżyczliwość, jednak... W przypadku walki o utrzymanie bibliotek w szkołach- dialogi medialne z p. Bonim i jego ludźmi, NIKT nie zalogował się na naszej słynnej liście wspierających nasz protest. Dosłownie NIKT- byłam jedną z kilkunastu osób, które na dyżurach kontrolowały wpisy. Kiedy zrobiłam ankietę, kto popiera a kto nie, pomysły łączenia bibliotek... oraz pracy nauczycieli bibliotekarzy z ferie i wakacje, kilka osób wyraziło swoją aprobatę..., dopisując sławetny slogan "dla dobra społeczeństwa...".
Od tamtej pory mam spory dystans do ludzi, grona, spraw. Żyjemy jak w dżungli, my popieramy postulaty przedmiotówców, jak utrzymanie ich 18 godzinnego czasu pracy /ankiety związków niedawne/, ale oni mają w poważaniu nasze problemy. Gorzej, sądzę, po latach pracy, że zdecydowana większość z nich nie ma pojęcia jak pracujemy /my mamy pojęcie o ich pracy, odwrotnie to nie działa/ i - jak widać po ankietach u nas, chętnie widziałaby nas w pracy w ferie, wakacje. SIEBIE NIE.
Nie liczę na wsparcie dydaktyków i nie oczekuję go, niemniej próbować warto porozumiewać się.

Renia
Posty: 45
Rejestracja: wtorek 05 cze 2012, 11:14

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

sobota 11 mar 2017, 14:51

Rozesłałam swój głos gdzie się dało - do Zalewskiej, do MEN-u. Trzeba pisać do p. Machałek (też polonistki,podobnie jak p.Zalewska), która właśnie została wiceministrą. Napisałam nawet do TVN24

wpjoker
Posty: 39
Rejestracja: czwartek 01 mar 2007, 16:22
Kontakt: Strona WWW

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

sobota 11 mar 2017, 18:49

"Lajkujcie" wpis Hoshi Lu na profilu nowej wiceminister Marzeny Machałek (https://web.facebook.com/PoselMarzenaMachalek/). Niech widzą ten wpis pod gratulacjami po nominacji.

"Hoshi Lu: Przepraszam, że zwrócę się do Pani tak obcesowo... Koleżanko polonistko, pani minister, proszę zwrócić uwagę na to, co zamierzacie uczynić ze szkolnych bibliotek. Chcecie się ich pozbyć, wyrzucając nauczycieli biliotekarzy z subwencji, wyrzucając preambułę o bibliotekach z podstawy programowej. Proszę pomyśleć o piniądzach wyrzucanych w błoto (NPRC) i zapaści czytelniczej Polaków. Proszę nie likwidować szkolnych bibliotek."
Lepiej szybciej niż za późno, lepiej więcej niż za mało.

Renia
Posty: 45
Rejestracja: wtorek 05 cze 2012, 11:14

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

sobota 11 mar 2017, 19:28

Na margnesie tego zamieszania - ciekawe, jak pomysłodawcy wyobrażają sobie sytuację etatów łączonych? Od kilku lat jestem w takiej sytuacji. Pracuję w bibliotece na 18/ 30 etatu i uczę dodatkowo dwóch przedmiotów. Dodatkowo mam wychowawstwo. No i co ze mną zrobią?

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

sobota 11 mar 2017, 19:46

wpjoker - zrobione.

tola
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 15:07

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

sobota 11 mar 2017, 19:56

wpjoker - zalajkowane

tola
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 15:07

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

sobota 11 mar 2017, 19:57

wpjoker - zalajkowane

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 117 gości