Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

wtorek 14 mar 2017, 20:40

Trochę się uspokoiłam. Ale nadal patrzyłabym im na ręce. Tu komponenta taka tu inna a potem zostaniemy bez etatów z dnia na dzień.
Każda strona dyskusji ma swoje interesy. Ja do ZNP wielkiego zaufania nie mam ale nie sądze by sobie to wszystko wyssali z palca. Warto by poznać zdanie związków na temat tego wyjaśnienia.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

wtorek 14 mar 2017, 20:49

Ja nie wierzę też w dobrą wolę MEN, podejrzewam, że po prostu czasem się wycofują z katastrofalnych zamierzeń, nie zawsze. Czasem przyczajają, kiedy wkroczyć z "dobrocią". Na pewno trzeba pilnować sprawy i pisać do nich. Nic się nie bierze z niczego.
Link starszy Anety2244 pokazuje, co chciała zrobić poprzednia formacja, "dla dobra społeczeństwa" rzecz jasna.

Wiem, że p. Brzezińska jest w trakcie twardych rozmów z MEN i całe SNBBP sprawy nie odpuszcza.

tola
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 15:07

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

wtorek 14 mar 2017, 22:18

Czytając to pismo trochę się uspokoiłam, ale co z zapisem o bibliotekach w preambule do nowej podstawy programowej?

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

środa 15 mar 2017, 01:27

A mnie to pismo wcale nie uspokoiło. Jest celowo zawiłe i pokrętne - wcale nie daje odpowiedzi na nasze pytania.

"Nowa koncepcja finansowania opiera się na tej samej co dotychczas puli środków w systemie i nie może tym samym spowodować zmniejszenia się finansowania w skali całego systemu."

Czyli dowiadujemy się tylko, że do worka zostanie wrzucone tyle samo pieniędzy. Mamy tyle "w systemie" (a cóż to? :) ), więc nadal będzie tyle w systemie - tłumaczy się nam po dwakroć, żebyśmy mogli zrozumieć.

"Środki na wynagrodzenia nauczycieli w tym również nauczycieli bibliotekarzy zabezpieczone są w dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego. Głównym źródłem dochodów JST jest subwencja oświatowa. W subwencji oświatowej uwzględnia się i nadal będzie się uwzględniało wynagrodzenia nauczyciel(i), w tym również wynagrodzenia nauczycieli bibliotekarzy."

Czyli tę "pulę środków", łącznie z pieniędzmi przeznaczonymi dotychczas na wynagrodzenie "specjalistów", damy JST i... No właśnie, co z nimi zrobi JST? Przeznaczy na podwyżki dla przedmiotowców?

Następny akapit... Tu od razu widzę reklamę, w której córka prosi ojca, żeby mówił do niej prostym językiem. "Rozgryzłam" tę treść, ale po co tak karkołomnie? I nadal nie widzę rozwiązania naszego problemu. Stwierdzenie: "W ramach środków naliczonych tymi komponentami możliwe będzie finansowanie innych zadań oświatowych w tym również wynagrodzeń nauczycieli bibliotekarzy, pedagogów, psychologów, itp. ale i też wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych" informuje tylko o możliwościach, a nie o obligatoryjnym zastosowaniu.

I na (prawie) koniec znów o konsultacjach (przepraszam - "prekonsultacjach") - ach, skąd my to znamy?

Natomiast sformułowanie podsumowujące: "Intencją zaś samych propozycji jest podział środków w sposób bardziej dostosowany do realizowanych zadań" brzmi zarówno ogólnikowo jak i groźnie.

Prosimy o prostą odpowiedź: pieniądze przeznaczane dotychczas na wynagrodzenie nauczycieli specjalistów (w tym bibliotekarzy) nadal będą wydatkowane wyłącznie na ten cel. Można tak? Ano nie można i chyba wiemy, dlaczego.

Oczywiście cała ta wypowiedź jest li tylko ripostą na pismo z Biura Prasowego MEN - absolutnie nie umniejsza zasług wszystkich tych, którzy działają w naszym imieniu i którym jesteśmy bardzo wdzięczni.
Ostatnio zmieniony środa 15 mar 2017, 12:34 przez EMT, łącznie zmieniany 2 razy.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

środa 15 mar 2017, 08:47

Ja po krótkim zastanowieniu się wczoraj również ponownie się zdenerwowałam, tym razem zawoalowaniem sprawy, obłudą rządu.
Wygląda mi to /odpowiedź rządu i sama sprawa dotycząca naszej grupy zawodowej/ na coś w stylu:
- Europa 2 prędkości: dla przedmiotowców pierwsza prędkość z wizją podwyżek gwarantowanych przez rząd, płace z subwencji również gwarantowane
- "gorszy sort" nauczycieli: druga prędkość, z enigmatycznym zapisem o finansowaniu z jakiegoś koszyka dziwnych zapisów, bez żadnych rozmów o podwyżkach ani w ogóle o wysokości płac

Pierwsza, lepsza grupa, ma zagwarantowane rozmowy o podwyżkach wyłącznie dla nauczycieli wynagradzanych z subwencji
O grupie drugiej, w tej materii ani słowa. Nie wiadomo, czy za rok ta grupa nie zostanie potraktowana jak coś, co jest podrzędne w stosunku do "nauczycieli z subwencji", preambuła zniknęła, podkreślane są zapisy z podziałem na nauczycieli z subwencji i innej grupie specjalistów - tu nie dostrzegłam nawet podkreślenia: n a u c z y c i e l i .

Nie, wcale nie wygląda to dobrze. Wygląda na uspokajanie nastrojów przy wykonywaniu pokrętnych zarządzeń.

wpjoker
Posty: 39
Rejestracja: czwartek 01 mar 2007, 16:22
Kontakt: Strona WWW

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

środa 15 mar 2017, 09:29

Czyli wszyscy to samo czujemy, że to tylko mydlenie i oby MEN to wiedziało, że nie mają do czynienia z "gorszymi", którzy nie potrafią rozumować.
Lepiej szybciej niż za późno, lepiej więcej niż za mało.

Renia
Posty: 45
Rejestracja: wtorek 05 cze 2012, 11:14

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

środa 15 mar 2017, 09:52

Dlatego ponownie wysłałam do Ministerstwo zapytania z tym związane. Nadeszła odpowiedź, aby czekać, bo mają bardzo dużo pytań. Nie mam żadnych kontaktów z Solidarnością. Oni mają takie świetne układy z nową władzą, może oni nam pomogą.

Zuzza
Posty: 687
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

środa 15 mar 2017, 10:25

Pamiętajcie, że czeka nas przeżycie 60 dni z jednej wypłaty gdy zejdzie się z płacenia "z góry"na płacenie "z dołu"
Oni nic na tym nie zyskają, a same wiecie, jak trudno przeżyć z wypłaty na bieżąco.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

środa 15 mar 2017, 12:06

Zuzza pisze:Pamiętajcie, że czeka nas przeżycie 60 dni z jednej wypłaty gdy zejdzie się z płacenia "z góry"na płacenie "z dołu"
Oni nic na tym nie zyskają, a same wiecie, jak trudno przeżyć z wypłaty na bieżąco.
Ja wierzę, że jeśli już, to dostaniemy podwójną na 2 miesiące :mrgreen:

merypoppins
Posty: 43
Rejestracja: poniedziałek 12 wrz 2016, 09:20

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

środa 15 mar 2017, 12:15

Niestety mam podobne odczucia co do tego wyjaśnienia :(. Może zapytajmy naszego prawnika pana Dariusza Skrzyńskiego co my możemy w tej sprawie ? Chociaż obawiam się, że nie za wiele :(. Chyba po prostu pozostaje nam czekać na rozwój sytuacji, no i oczywiście monitować, nagłaśniać , gdzie się da. Tylko patrząc na moje własne podwórko nikogo to niestety za bardzo nie zajmuje :(. A wracając jeszcze do tematu "kontroli" bibliotek, nie myślicie, że właśnie o to chodzi, aby "przeliczyć" właśnie ile tak dokładnie nas jest i z jakim wykształceniem? Sama już nie wiem co o tym myśleć.

Pomimo wszystko, damy radę :):):)

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

środa 15 mar 2017, 12:36

Co do celu kontroli, to nie mogę się z tym zgodzić, ponieważ nie wszystkie biblioteki są kontrolowane. W moim województwie do kontroli wskazano tylko 100 bibliotek szkół podstawowych, jeszcze mniej na poziomie gimnazjum. Poza tym w mojej szkole również obezwładniająca beztroska, na mnie co niektórzy patrzą już jak na nawiedzoną i zadają pytanie: o co tak naprawdę mi chodzi? Brak słów.


merypoppins
Posty: 43
Rejestracja: poniedziałek 12 wrz 2016, 09:20

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

środa 15 mar 2017, 14:25

Ciekawe czy nasza kochana Ministra będzie słuchać tych postulatów ZNP?

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

środa 15 mar 2017, 20:32

Miałam być bardziej "oględna" w słowach, ale jednak nie dam rady. Pismo MEN nie tylko nie daje odpowiedzi na nasze pytania - ono nas po prostu obraża.

maria_b
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Nowy system wynagradzania nauczycieli!!!!

czwartek 16 mar 2017, 00:03

mój post dotyczy pracujących w gimnazjum.
Przez przypadek natknęłam się na artykuł, w którym napisano tak
W roku szkolnym 2017/2018 dalsze zatrudnianie nauczycieli gimnazjów prowadzonych przez JST na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony jest niemożliwe, ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszanie kształcenia w gimnazjum
Nauczycieli tych można:
– przenieść w stan nieczynny z dniem 1 września 2018 r., lub
– rozwiązać z nimi stosunek pracy, jeśli nauczyciel nie wyrazi zgody na przeniesienie w stan nieczynny, lub
– ograniczyć zatrudnienie w trybie określonym w art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela
. http://www.produkty.lex.pl/prawo-oswiat ... zenia.html

Wiedziałyście o tym?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: madzi i 160 gości