Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 15 mar 2017, 16:52

Zapraszamy do czynnego udziału, polegającego nie tylko na klikaniu, ale też podjeciu zaproponowanych czynności.
http://bibliotekawszkole.pl/news.php?id=601

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 15 mar 2017, 18:13

Poparłam, napisałam komentarz, bardzo wysiliłam sie na kulturę wypowiedzi. Acz jestem po pracy zmęczona i rozdrażniona.
Po uporaniu się z obiadem /człowiek coś jeść musi i ma rodzinę/ wyślę link do wszystkich znajomych.

tola
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 15:07

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 15 mar 2017, 18:22

Chcę poprzeć protest i otwiera się strona z akcją z 2013 r - "...popierasz list otwarty do ministra Boniego..."Czegoś nie rozumiem??

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 15 mar 2017, 18:36

tola pisze:Chcę poprzeć protest i otwiera się strona z akcją z 2013 r - "...popierasz list otwarty do ministra Boniego..."Czegoś nie rozumiem??
Top dziwne. Może pomoże odświeżenie strony (F6)

tola
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 15:07

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 15 mar 2017, 18:58

po odświeżeniu
Poparcie protestu

Popierając protest, popierasz list otwarty do ministra Boniego.Twoje poparcie, wraz z ewentualnym komentarzem, zostanie przesłane do MAiC. Gwarantujemy, że Twoich danych nie wykorzystamy do żadnych innych celów.

Imię:

Nazwisko:

Adres e-mail *:

Kim jesteś? (np. zawód, stanowisko, funkcja):

* (NIE BĘDZIE nigdzie udostępniany ani przetrzymywany, służy tylko weryfikacji, że nie wysyłasz poparcia kilka razy i że nie robią tego booty):

Komentarz, argumenty, uzasadnienie:

Tekst ten zostanie przesłany do MAiC wraz z Twoim poparciem. Bardzo prosimy o merytoryczne argumenty, brak wulgaryzmów i ataków personalnych. Pamiętajmy, że chcemy Ministerstwo przekonać, a nie obrazić. Administrator zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów łamiących dobre obyczaje.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 15 mar 2017, 19:13

Mnie się otworzył prawidłowo:
http://www.stoplikwidacjibibliotek.pl/
masz na skróty

tola
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 15:07

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 15 mar 2017, 19:18

Zaraz. To jest protest na fb tak? Myślałam że na stronie Biblioteki w szk. tak jak w poprzedniej akcji. Wielkimi literami w kolorze jest Poprzyj protest więc myślałam że ten. Okazuje się że to stary, zaś w prawym boku mało widoczne jest fb.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 15 mar 2017, 19:29

To nie jest link do FB, nie trzeba tam mieć konta, by poprzeć. Ja otworzyłam ten link, poparłam, bez logowania na FB.
Na FB teraz umieściłam link i poprosiłam o wsparcie.

Irena64
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 21 mar 2013, 11:26

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 15 mar 2017, 20:19

Jestem wypalona, zmęczona, zniechęcona ale ogromnie wdzięczna. Dziękuję za nadzieję.

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 15 mar 2017, 20:33

Wyjaśnijcie mi proszę bo moja głowa jest zagubiona. Kliknęłam na popieram wpisałam dane, napisałam. Czy jeszcze mam wysłać do ministry dodatkowo czy już nie.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 15 mar 2017, 21:54

Możesz TEŻ wysłać list do ministry, posłów, senatorów, znanych osób. : )

tola
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 15:07

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 15 mar 2017, 22:25

Panie Juliuszu teraz wszystko jasne http://bibliotekawszkole.pl/news.php?id=601, bo na skróty zawsze dalej. Przekaz jest jasny i trafi do jeszcze większej liczby osób.

Izabela Gwiazda
Posty: 61
Rejestracja: piątek 13 lip 2007, 21:08

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

czwartek 16 mar 2017, 15:01

2 kadencja, 105 posiedzenie, 1 dzień (23.04.1997)


2 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy o bibliotekach (druki nr 1208 i 2239).


Poseł Anna Zalewska:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Rządowy projekt ustawy o bibliotekach, który dziś poddajemy drugiemu czytaniu, pobudził grono osób kompetentnych do wypowiadania się w tej sprawie. Do Sejmu wpłynęło mnóstwo opinii, wniosków, propozycji poprawek, z których posłowie skorzystali - ja również - i za to wszystko tym, którzy do nas skierowali takie uwagi, dziękuję. Dzięki temu rządowy projekt ustawy został gruntownie przebudowany i myślę, że gdybyśmy dziś ten projekt jeszcze raz poddali konsultacji, to na pewno nie byłoby aż tak wiele krytycznych uwag; a stykaliśmy się również z nimi w licznych publikacjach zamieszczanych w specjalistycznych czasopismach bibliotekarskich. Z tych opinii, uwag widać, jak ważna to jest ustawa i jak bardzo potrzebna środowisku bibliotekarskiemu i nam wszystkim. Dzięki wspólnej pracy - bo tak można powiedzieć - udało nam się stworzyć projekt znacznie lepszy od przedłożenia rządowego. Kiedy jeszcze wczoraj przeglądałam wszystkie opinie zgłaszane do nas, propozycje rozwiązań odnośnie do projektu ustawy, nad którym dzisiaj dyskutujemy, to z satysfakcją stwierdziłam, że znakomita większość tych poprawek i wniosków znalazła swoje miejsce w zapisach ustawy. I tak jest dobrze. Wiadomo, że ustawa nie jest idealna, ale wszyscy moi przedmówcy stwierdzali, że jest ona dobra. Dziś trzeba więc ją jak najszybciej uchwalić, jak najszybciej przejść do trzeciego czytania.
Pracując nad ustawą, staraliśmy się, poszukując różnych rozwiązań, dostosować ten projekt do zmian zachodzących w naszym życiu, a więc i w kulturze. Ustawa porządkuje sytuację w zakresie organizowania i funkcjonowania bibliotek. Dużo miejsca poświęca bibliotekom publicznym. To dobrze, bo biblioteki publiczne, zwłaszcza gminne, znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Z zadowoleniem przyjmuję zapis art. 19, który nakłada na gminę obowiązek organizowania co najmniej jednej biblioteki gminnej - może z rozlicznymi filiami - tzw. biblioteki komunalnej. Art. 9 nakłada również obowiązki na organizatora, który nie tylko zakłada, organizuje bibliotekę, ale musi zapewnić bibliotece lokal, środki na wyposażenie, zakup materiałów bibliotecznych i doskonalenie zawodowe pracowników. To jest bardzo ważny zapis. Ustawa również w znacznym stopniu - chociaż nie do końca - ogranicza możliwość likwidacji i łączenia bibliotek (art. 13). Organizator, który chce zlikwidować lub połączyć bibliotekę, ma obowiązek - 6 miesięcy wcześniej, jeśli likwiduje, 3 miesiące wcześniej, jeśli łączy - podać tę decyzję do publicznej wiadomości; jest wtedy czas, by zareagować na tę decyzję. Organizator jest również zobowiązany do zasięgnięcia opinii jednostki nadrzędnej, która stanowi nadzór merytoryczny nad daną biblioteką. Dobrze się stało, że w przepisie o łączeniu bibliotek - a jest to ust. 6 art. 13 - mówi się, że likwidacja bibliotek nie dotyczy bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Nie zgadzam się ze stanowiskiem klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, w imieniu którego przemawiał pan poseł Samborski, że należałoby wykreślić ten zapis. Nie dziwiłabym się tak bardzo, gdyby to było prywatne wystąpienie pana posła, ale pan poseł występował w imieniu klubu. Chciałabym tutaj trochę szerzej powiedzieć na temat bibliotek szkolnych i pedagogicznych, które odgrywają bardzo ważną rolą w procesie edukacji. Biblioteka szkolna jest integralną częścią organizmu szkoły. Była w szkole od zawsze. Od 400 lat nauczyciele pielęgnują ideę tworzenia biblioteki w każdej szkole. Dla nauczyciela i dla ucznia jest to pierwsza i podstawowa pomoc dydaktyczna, niezbędny element jego warsztatu pracy. Kilka pokoleń naukowców i praktyków bibliotekarstwa szkolnego pracowało nad metodami i formami pracy z czytelnikiem w różnym wieku szkolnym. Uczeń i nauczyciel muszą mieć książkę w zasięgu ręki. Biblioteka szkolna to pracownia dydaktyczna. W niej odbywają się biblioteczne zajęcia objęte programem nauczania. To pierwsza edukacja czytelnicza dziecka. Pomysł łączenia biblioteki publicznej i biblioteki szkolnej uważam za wysoce szkodliwy dla pracy obydwu bibliotek. Motywują to względy merytoryczne i organizacyjne. U podstaw tych decyzji, jak sądzę, leży chęć oszczędzania na oświacie. Proszę państwa, zbyt dużo zaoszczędziliśmy na oświacie, za bardzo ograniczyliśmy funkcję dydaktyczno-opiekuńczą szkoły i pokłosie tego mamy dziś na naszych stadionach, które zamykamy przed młodzieżą. Czy mamy jeszcze ze szkoły wyprowadzić biblioteki szkolne? Następny etap to chyba tylko zamknięcie szkół. Myślę, że Wysoka Izba odrzuci tę poprawkę i przyjmie zapis zaproponowany przez połączone komisje. Bo jakżeż, panowie z PSL, będziemy wyrównywać szanse edukacyjne dzieci i młodzieży, zwłaszcza wiejskich? Właśnie na wsi jest największe zagrożenie łączenia bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi.
Sprawą, która też budziła duże kontrowersje podczas pracy komisji - i takie opinie również zbieraliśmy prawie od wszystkich, którzy przysłali uwagi do Sejmu - jest powołanie Krajowej Rady Bibliotecznej. Bibliotekarzom chodziło o powołanie rady zdolnej do nadzorowania i finansowania procesu modernizacji bibliotek, rady, która miałaby decydujący wpływ na kształtowanie polityki bibliotecznej państwa. Proponowano, by rada działała przy premierze, miała własne fundusze, chodziło o stworzenie instytucji międzyresortowej lub ponadresortowej, obejmującej całość problematyki bibliotekarstwa. Komisje nie przyjęły wszystkich tych propozycji z różnych względów. Uważam, że ta sprawa jest otwarta, że będzie rozwiązana w przyszłości. Pan poseł Zdrada mówił, że to jest jak gdyby wstęp do tego, co w bibliotekoznawstwie i w bibliotekarstwie trzeba robić. Uważam jednak, że bardzo dobrze została rozwiązana ustawowo zagwarantowana sprawa reprezentacji rady bibliotecznej, w skład której oprócz dyrektorów Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej wchodzi po czterech przedstawicieli bibliotek publicznych i naukowych, również pedagogicznych i szkolnych. Jest to dobre rozwiązanie. Jeżeli już nie możemy stworzyć takiej rady - bo w tej chwili ma ona funkcje opiniodawczą, doradczą przy ministrze kultury - jaką sobie wymarzyli bibliotekarze polscy, to przynajmniej niech tę radę powołuje premier. Popieram wniosek złożony w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej przez posła Budkiewicza, ażeby radę powoływał premier. Myślę, że dalsze rozwiązania wprowadzone zostaną później.
Uważam, że ustawa o bibliotekach jest, jak na dziś, ustawą dobrą, należałoby ją poprzeć. Określa ona rolę Biblioteki Narodowej, dobrze sytuuje biblioteki naukowe, określa wymagania wobec bibliotekarzy (również jestem przeciwna, by te wymagania obniżać). Uważam, że trzecie czytanie projektu tej ustawy powinno się odbyć jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)

K'woli odświeżenia pamięci.To nasza ministra niegdyś.Na tym tle dzisiejsze wyczyny zdumiewają. :?
Izabela Gwiazda

marlena23
Posty: 71
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 15:54

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

czwartek 16 mar 2017, 16:45

ZAJRZYJCIE NA STRONĘ MEN JEST ODPOWIEDŹ W SPRAWIE BIBLIOTEK

Izabela Gwiazda
Posty: 61
Rejestracja: piątek 13 lip 2007, 21:08

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

czwartek 16 mar 2017, 17:22

2017-03-16 13:21 (MEN)

MEN: biblioteki w szkołach (komunikat)

- MEN informuje:

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że biblioteki szkolne są niezwykle istotnym elementem życia szkoły. Ich rola w promowaniu postaw czytelniczych wśród uczniów jest nieoceniona.

Podkreślamy, że ministerstwo nie prowadzi żadnych prac dotyczących likwidacji bibliotek szkolnych. Informacje sugerujące takie działania są nieprawdziwe.

Jednocześnie wyjaśniamy, że w nowym prawie oświatowym wzmocniliśmy rolę i znaczenie biblioteki szkolnej. Określiliśmy zadania bibliotek szkolnych oraz ich charakter. W ustawie z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (w szczególności art. 98, 103, 104) wskazaliśmy, że organizację biblioteki szkolnej oraz warunki i zakres współpracy biblioteki z uczniami, nauczycielami i rodzicami oraz innymi bibliotekami określi statut szkoły.

W ustawie Prawo oświatowe określiliśmy również sposoby organizacji biblioteki, która uwzględnia w szczególności zadania m.in. w zakresie gromadzenia i udostępniania podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz innych materiałów bibliotecznych.

Warto podkreślić, że zadaniem biblioteki szkolnej jest także tworzenie warunków do efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u nich nawyku czytania i uczenia się. Ponadto rolą biblioteki  jest organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną uczniów oraz przeprowadzania inwentaryzacji księgozbioru biblioteki szkolnej.

Dodatkowo w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej wskazaliśmy, że zadaniem szkoły podstawowej jest wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich i innych tekstów kultury. Szkoła podejmuje działania mające na celu rozbudzenie u uczniów zamiłowania do czytania oraz sprzyjające zwiększeniu ich czytelniczej aktywności. Kształtuje ona postawę dojrzałego i odpowiedzialnego czytelnika, przygotowanego do otwartego dialogu z dziełem literackim. W procesie kształcenia i wychowania wskazuje rolę biblioteki (szkolnej, publicznej, naukowej i innych) oraz zachęca do podejmowania indywidualnych prób twórczych.

W nowej podstawie programowej podkreśliliśmy, że wysokie kompetencje czytelnicze wpływają na sukces uczniów w szkole, a w późniejszym życiu pozwalają pokonywać uczniom ograniczenia i trudności związane z mniej sprzyjającym środowiskiem społecznym. Jednocześnie czytanie jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w procesie kształcenia.

Przypomnijmy, że w obecnym roku szkolnym 2016/2017 upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży jest jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa. Świadczy to o tym, jak duże znaczenie ma dla Minister Edukacji Narodowej promowanie czytelnictwa oraz jaką wagę przykłada do roli i znaczenia bibliotek szkolnych.

W ramach realizowanego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, do którego w ubiegłym roku przystąpiło ponad 4 tys. szkół, do bibliotek szkolnych trafiło 1 761 477 książek, a do bibliotek pedagogicznych – 18 213 książek. W sumie księgozbiór został wzbogacony o 1 779 690 pozycji. Jak wynika z deklaracji przekazanych przez szkoły, w 82% z nich nastąpił wzrost liczby wypożyczeń książek. Program pozytywnie wpłynął na rozwój czytelnictwa w szkołach. Wysoko oceniania została również współpraca bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi i pedagogicznymi w zakresie działań promujących czytelnictwo.

Informujemy również, że obecnie toczące się prace nad zmianami sposobu finansowania zadań oświatowych nie powodują wyłączenia finansowania nauczycieli bibliotekarzy. Nowa koncepcja finansowania opiera się na tej samej co dotychczas puli środków w systemie, zatem nie spowoduje zmniejszenia finansowania w skali całego systemu.

Środki na wynagrodzenia nauczycieli, w tym również nauczycieli bibliotekarzy, zabezpieczone są w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Głównym źródłem dochodów jst jest subwencja oświatowa. W subwencji oświatowej uwzględnia się i nadal będzie się uwzględniało wynagrodzenia nauczycieli, w tym również nauczycieli bibliotekarzy.

W przedstawionej przez MEN nowej propozycji podziału części oświatowej subwencji ogólnej uwzględniony został jako jeden z elementów składowych komponent finansowania na oddział, który dotychczas nie był brany pod uwagę w algorytmie podziału.  Pomysł finansowania w ramach tego komponentu polega na uwzględnieniu w pewnej części kosztów wynagrodzeń nauczycieli wynikających z ramowych planów nauczania. Oprócz komponentu finansowania na oddział w algorytmie znajda się jeszcze inne elementy, tj. dodatkowa subwencja na oddział, podstawowa subwencja na ucznia, dodatkowa subwencja na ucznia. W ramach środków naliczonych tymi komponentami możliwe będzie finansowanie innych zadań oświatowych, w tym również wynagrodzeń nauczycieli bibliotekarzy, pedagogów, psychologów, itp. ale i też wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych.

Oceniając obecne prace nad zmianą systemu finansowania należy mieć na uwadze ich roboczy charakter. Przedstawiane w ramach prekonsultacji materiały są propozycjami do dyskusji, w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań. Na spotkaniach grupy roboczej propozycje zmian są szeroko omawiane i konsultowane po to, aby pobieżna analiza materiałów nie powodowała wyciągania zbyt pochopnych wniosków. Intencją zaś samych propozycji jest podział środków w sposób bardziej dostosowany do realizowanych zadań.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mż/


Polska Agencja Prasowa SA nie ponosi odpowiedzialności za treści przekazywane w serwisie Centrum Prasowe PAP.
Załączniki
72185.pdf
(60.47 KiB) Pobrany 190 razy
Izabela Gwiazda

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 220 gości