aLeena
Posty: 59
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 14:43

Czytnik kodów a podręczniki - czy usprawnia to pracę?

środa 17 maja 2017, 14:08

Mam pytanie do osob korzystających z kodów kreskowych i czytników. Czy to ułatwia Wam pracę? Zwłaszcza chodzi mi o podręczniki. Wklepywanie numeru niby nie trwa długo, ale jednak ileś tam czasu zajmuje, no i może powodować pomyłki, zwłaszcza gdy się wydaje 867 elementarz tego dnia. Czy warto w to inwestować?

Zielona
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 21 lis 2006, 13:28

Re: Czytnik kodów a podręczniki - czy usprawnia to pracę?

środa 17 maja 2017, 15:02

Czytnik kodów znacznie usprawnia pracę bibliotekarza, ale nie naklejam kodów na podręczniki. Po pierwsze, musiałabym ciągle je domawiać przy planowanych zmianach podręczników (szkoda pieniędzy, bo po 2,3 wypożyczeniach do kosza). Poza tym podczas opracowania podręczników dodaję wiele zasobów naraz (co jest świetną funkcją w MOLu). A potem mozolnie trzeba by otwierać każdy zasób w nowym oknie i wczytywać kody już pojedynczo. Dodatkowa praca, a w sierpniu, wrześniu wszystkie procedury trzeba maksymalnie uprościć.

Jadwiga_11
Posty: 28
Rejestracja: piątek 17 mar 2017, 11:26

Re: Czytnik kodów a podręczniki - czy usprawnia to pracę?

środa 17 maja 2017, 15:18

Wczytywanie kodów może trochę spowalnia opracowanie, ale w czasie wypożyczania i zwrotów jest super.

Dorota79
Posty: 886
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Czytnik kodów a podręczniki - czy usprawnia to pracę?

czwartek 18 maja 2017, 08:15

Zielona pisze:Czytnik kodów znacznie usprawnia pracę bibliotekarza, ale nie naklejam kodów na podręczniki. Po pierwsze, musiałabym ciągle je domawiać przy planowanych zmianach podręczników (szkoda pieniędzy, bo po 2,3 wypożyczeniach do kosza). Poza tym podczas opracowania podręczników dodaję wiele zasobów naraz (co jest świetną funkcją w MOLu). A potem mozolnie trzeba by otwierać każdy zasób w nowym oknie i wczytywać kody już pojedynczo. Dodatkowa praca, a w sierpniu, wrześniu wszystkie procedury trzeba maksymalnie uprościć.
Skoro nie naklejasz kodów na podręczniki, to w jaki sposób je wypożyczasz uczniom? Oczywiście naklejanie jest mozolne, ale przecież każdy podręcznik trzeba opieczętować, a to też jest mozolne, a schodzi nawet trochę dłużej z pieczętowaniem niż z naklejaniem kodów.

wpjoker
Posty: 39
Rejestracja: czwartek 01 mar 2007, 16:22
Kontakt: Strona WWW

Re: Czytnik kodów a podręczniki - czy usprawnia to pracę?

czwartek 18 maja 2017, 09:42

Czytnik na pewno usprawnia pracę i warto iść ku nowoczesności ;)
Podpowiadam, że kody można dużo taniej kupować na allegro. Co do kart czytelników to ja sam je sobie robię. Kody tworzę przez generator kodów np. https://weaversoft.pl/generator-kodow-k ... h-oraz-2d/ Wszystko łączę czyli kod, nazwisko, logo i drukuję a później laminuję i karty gotowe. Można by samemu robić kody na książki ale za dużo pracy z wycinaniem i naklejaniem lepiej gotowca kupić na papierze samoprzylepnym.
Lepiej szybciej niż za późno, lepiej więcej niż za mało.

aLeena
Posty: 59
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 14:43

Re: Czytnik kodów a podręczniki - czy usprawnia to pracę?

czwartek 18 maja 2017, 10:09

Dziekuję za podzielenie się doświadczeniem:)
Zdecydowałam się i kupujemy, głównie z myślą o podręcznikach i wierzę, że to przyspieszy pracę i wyelimunuje błędy.

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: Czytnik kodów a podręczniki - czy usprawnia to pracę?

wtorek 30 maja 2017, 11:20

A ja nie drukuję i nie nakleję kodów bo mi ich po prostu szkoda. Też kosztują.
U mnie listy się sprawdzają.
Uczniowie oddają na stos, a ja spokojnie potem przeglądam i sobie wykreślam kto oddał. A na miejscu wpisuję tylko nr który pozyczam.

Pieczątki stawiają mi uczniowie więc to mi odpada ;)

pozdrawiam

grey.bn
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 11:19

Re: Czytnik kodów a podręczniki - czy usprawnia to pracę?

wtorek 30 maja 2017, 13:30

Polecam czytnik, wpisuję po wiele egzemplarzy ale na każdy i tak muszę nanieść numer. Przy okazji naklejam kod i skanuję do programu. Potem przy zwrotach i wypożyczaniu idzie jak z płatka. Nie ma problemów gdy ktoś zgubi lub zniszczy - wiadomo, że ten do niego należał i on za niego odpowiada.

grey.bn
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 11:19

Re: Czytnik kodów a podręczniki - czy usprawnia to pracę?

wtorek 29 sie 2017, 10:29

Proszę o podpowiedź - właśnie zepsuł mi się stary czytnik zakupiony w Vulcanie. Czy ktoś ma jakiś sprawdzony i niedrogi model, który dobrze działa w Mol-u?

Kajla86
Posty: 1
Rejestracja: środa 14 cze 2023, 12:31

Re: Czytnik kodów a podręczniki - czy usprawnia to pracę?

czwartek 29 cze 2023, 13:00

Czytnik kodów może znacząco usprawnić pracę z podręcznikami, przyspieszając dostęp do treści, dodając elementy interaktywności, umożliwiając pracę w dowolnym miejscu oraz personalizację materiałów. Jest to szczególnie przydatne w dzisiejszym cyfrowym środowisku, gdzie łatwy i wygodny dostęp do informacji jest niezwykle istotny. Znalazłam na stronie HDWR ostatnio link gdzie można za darmo wygenerować kody, które można wydrukować i nakleić na książkę https://hdwr.pl/pl/i/Generator-kodow-kreskowych-QR/70 .Generator kodów jest wszechstronnym narzędziem, które można dostosować do potrzeb i celów biblioteki. Umożliwia łatwe tworzenie i personalizację kodów, co z kolei ułatwia użytkownikom dostęp do informacji, promocję zasobów bibliotecznych oraz interakcję z programami i usługami biblioteki. Pozdrawiam K.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 371 gości