Marta_83
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 21 maja 2017, 16:26

"Biblioteka w Szkole"- co dla bibliotekarzy w sz. zawodowych

niedziela 21 maja 2017, 16:55

Dzień dobry. Nie wiem, czy tylko ja mam takie wrażenie, czy tak faktycznie tak jest, że miesięcznik "Biblioteka w Szkole" przeznaczony jest głównie dla nauczycieli bibliotekarzy ze szkół podstawowych i ewentualnie gimnazjalnych, a bardzo mało podpowiedzi można w nim znaleźć dla bibliotekarzy ze szkół średnich....a szkoda. Teraz w szkole będę realizowała Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, szukałam ciekawych pomysłów na projekty edukacyjny, ale niestety żadnego nie było na poziomie szkół zawodowych... Ma może ktoś z Państwa jakieś pomysły, na to, co można zrealizować w szkołach zawodowych, jakie projekty? W przyszłym roku szkolnym będziemy mieli ok. 13 klas...a ja nie mam żadnego pomysłu :( Proszę o pomoc...

migaweczka
Posty: 75
Rejestracja: piątek 18 kwie 2008, 08:11
Kontakt: Strona WWW

Re: "Biblioteka w Szkole"- co dla bibliotekarzy w sz. zawodo

niedziela 21 maja 2017, 17:19

Wiele artykułów w BwS to teksty nauczycieli-bibliotekarzy, którzy pracują w różnych bibliotekach szkolnych w całej Polsce. Widocznie jeszcze nikt z biblioteki w szkole zawodowej nie zaproponował żadnego artykułu :-)
A jakie profile są w tej szkole? Może coś związanego z zapomnianymi zawodami? Ja teraz robię taki projekt eTwinning i to naprawdę ciekawy i pojemny temat.
Może projekt teatralny/kabaretowy?
Może coś w stylu "Poczytaj mi, przyjacielu" CEO?
Może projekt, w którym uczniowie będą spotykać się z dziećmi w przedszkolu/szkole podstawowej, czytać im i prowadzić zajęcia z danym tekstem?

Marta_83
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 21 maja 2017, 16:26

Re: "Biblioteka w Szkole"- co dla bibliotekarzy w sz. zawodo

niedziela 21 maja 2017, 17:25

migaweczka pisze:Wiele artykułów w BwS to teksty nauczycieli-bibliotekarzy, którzy pracują w różnych bibliotekach szkolnych w całej Polsce. Widocznie jeszcze nikt z biblioteki w szkole zawodowej nie zaproponował żadnego artykułu :-)
A jakie profile są w tej szkole? Może coś związanego z zapomnianymi zawodami? Ja teraz robię taki projekt eTwinning i to naprawdę ciekawy i pojemny temat.
Może projekt teatralny/kabaretowy?
Może coś w stylu "Poczytaj mi, przyjacielu" CEO?
Może projekt, w którym uczniowie będą spotykać się z dziećmi w przedszkolu/szkole podstawowej, czytać im i prowadzić zajęcia z danym tekstem?


W naszej szkole dominujące zawody to: kucharz, sprzedawca, monter suchej zabudowy, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych... i jaki tu zrobić projekt pod Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa... Czytanie dzieciom w przedszkolu jak najbardziej tak- bo takie akcje każdego roku robimy, ale z tego co wiem, te projekty muszą dotyczyć lekcji z książkami z biblioteki i to musi być 1 projekt na 1 oddział, więc u nas 13 różnych projektów...

migaweczka
Posty: 75
Rejestracja: piątek 18 kwie 2008, 08:11
Kontakt: Strona WWW

Re: "Biblioteka w Szkole"- co dla bibliotekarzy w sz. zawodo

niedziela 21 maja 2017, 17:54

Kto wie, jakie zainteresowania mają uczniowie? :-)

Fryzury - zmiany przez wieki.
Słodycze - jak wyglądały w średniowieczu.
Księgarnia marzeń - projekt księgarni + budżet, plan promocji itp.
Historia FSC Nysa.
Modele zabytków z różnych materiałów.

Marta_83
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 21 maja 2017, 16:26

Re: "Biblioteka w Szkole"- co dla bibliotekarzy w sz. zawodo

poniedziałek 22 maja 2017, 10:17

migaweczka pisze:Kto wie, jakie zainteresowania mają uczniowie? :-)

Fryzury - zmiany przez wieki.
Słodycze - jak wyglądały w średniowieczu.
Księgarnia marzeń - projekt księgarni + budżet, plan promocji itp.
Historia FSC Nysa.
Modele zabytków z różnych materiałów.

Dziękuję za odpowiedź, ale z tego co wiem, te projekty muszą być wykonane na podstawie książek dostępnych w bibliotece szkolnej... Muszą się opierać na naszych książkach, a pod tym względem jest już gorzej....

panna Maple
Posty: 104
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 11:01

Re: "Biblioteka w Szkole"- co dla bibliotekarzy w sz. zawodo

wtorek 30 maja 2017, 12:47

U mnie jednym z projektów był ogólnoszkolny konkurs na plakat reklamujący jedną książkę (lub serię) zakupioną w ramach NPRCz. Każda klasa robiła przynajmniej jeden plakat. Niektóre klasy zgłaszały nawet kilka, gdy nie mogli się dogadać, która książka jest fajniejsza :D Plakaty porozwieszałam na głównym korytarzu szkoły, a ich zdjęcia wstawiłam na szkolną stronę fb. Wszyscy przez tydzień mogli głosować na wybrany plakat. Zwycięska klasa otrzymała "koniczynkę" (wybrany dzień bez pytania) i torbę cukierków czekoladowych (słodycze zawsze są dobrym wabikiem) :lol:
Trudno było wszystko ogarnąć, ale projekt naprawdę dobrze wypadł. Uczniowie najpierw przychodzili oglądać nowe książki, wybierali i polecali sobie nawzajem. Czasem od ręki zszywałam i okładałam i nawet jeszcze nie opracowane wypożyczałam przewodniczącym klas. Poziom plakatów był różny, ale kolejny raz młodzież nie zawiodła i wykazała się niesamowitą pomysłowością i kreatywnością :)

Marta_83
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 21 maja 2017, 16:26

Re: "Biblioteka w Szkole"- co dla bibliotekarzy w sz. zawodo

wtorek 30 maja 2017, 17:53

panna Maple pisze:U mnie jednym z projektów był ogólnoszkolny konkurs na plakat reklamujący jedną książkę (lub serię) zakupioną w ramach NPRCz. Każda klasa robiła przynajmniej jeden plakat. Niektóre klasy zgłaszały nawet kilka, gdy nie mogli się dogadać, która książka jest fajniejsza :D Plakaty porozwieszałam na głównym korytarzu szkoły, a ich zdjęcia wstawiłam na szkolną stronę fb. Wszyscy przez tydzień mogli głosować na wybrany plakat. Zwycięska klasa otrzymała "koniczynkę" (wybrany dzień bez pytania) i torbę cukierków czekoladowych (słodycze zawsze są dobrym wabikiem) :lol:
Trudno było wszystko ogarnąć, ale projekt naprawdę dobrze wypadł. Uczniowie najpierw przychodzili oglądać nowe książki, wybierali i polecali sobie nawzajem. Czasem od ręki zszywałam i okładałam i nawet jeszcze nie opracowane wypożyczałam przewodniczącym klas. Poziom plakatów był różny, ale kolejny raz młodzież nie zawiodła i wykazała się niesamowitą pomysłowością i kreatywnością :)

Bardzo fajny pomysł, dziękuje za podpowiedź :) Chciałam jeszcze zapytać o termin realizacji tych wszystkich projektów (bo to musi być 1 projekt na klasę, tak, każdy inny?). Mamy informacje na stronie kuratorium, że otrzymamy dofinansowanie, umowa w Starostwie została podpisana i odesłana do Ministerstwa, ale jeszcze nie wróciła i nie mamy jeszcze tych pieniędzy, więc od jakiego okresu będzie liczył się termin wykonania tych wszystkich punktów, tzn. projektów, akcji czytelniczej i do kiedy trzeba się z tym wszystkim rozliczyć skoro jeszcze nie mam pieniędzy... Muszę zakupić te książki do grudnia 2017 r??? a do kiedy realizować te projekty i napisać to sprawozdanie?? Mam na to cały przyszły rok szkolny 2017/18. czy już w styczniu 2018 r. muszę oddać sprawozdanie?

delfin79
Posty: 60
Rejestracja: środa 02 gru 2015, 00:20

Re: "Biblioteka w Szkole"- co dla bibliotekarzy w sz. zawodo

środa 31 maja 2017, 08:06

Marta_83 poczytaj temat o NPRC to wszystko będziesz wiedzieć:
http://forum.sukurs.edu.pl/viewtopic.php?f=1&t=14293

A odpowiadając na ostatnie pytanie- w zeszłym roku sprawozdanie do mojego OP musiałam złożyć do końca listopada.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 162 gości