Margorzeta
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 11 lut 2013, 15:23

Podręczniki a edukacja domowa dziecka

wtorek 13 cze 2017, 20:36

Dowiedziałam się dziś, że jeden z naszych uczniów od września przechodzi na edukacje domową. Grzebię trochę po sieci jakie to ma dla mnie konsekwencje, ale niewiele mogę znaleźć. Wiem, że będzie nadal chodził do nas na zajęcia z instrumentu (to szkoła muzyczna), ale resztę przedmiotów będzie miał w domu. Z przepisów wynika, że ma prawo korzystać z oferty pozalekcyjnej szkoły (koła zainteresowań) i będzie zobowiązany zdawać egzaminy sprawdzające jego postępy z przedmiotów obowiązkowych. Na tym się kończy wiedza.

Zakładam, że pozostaje formalnie uczniem szkoły, co jak najbardziej daje mu dostęp do zbiorów biblioteki szkolnej, np lektury (przecież od klasy 4 jest lista lektur obowiązkowych, ale czy to ma znaczenie dla edukacji domowej, czy nie?) i nuty itd. Pytanie największe, co z podręcznikami? Szkoła dostaje dotację na podręczniki na wszystkich uczniów, więc na tych też? Rodzice mają wolność wyboru, więc mogą sobie uczyć z innej książki, albo i bez, byle podstawę programową realizowali, tak to rozumiem. Ale skoro darmowy podręcznik jest dla wszystkich, to musimy mu zapewnić dostęp, tak?

Ktoś z forumowiczów zna taki przypadek z praktyki?

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Podręczniki a edukacja domowa dziecka

wtorek 13 cze 2017, 20:43

U mnie są takie dzieci. Jedno przebywa stale za granicą. Jeśli dziecko jest zapisane do szkoły to należą mu się podręczniki, może korzystać z biblioteki.

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Podręczniki a edukacja domowa dziecka

środa 14 cze 2017, 15:24

U mnie jest takie rodzeństwo. Dostają materiały ze swojej szkoły- są specjalne placówki zajmujące się tego typu nauką.

http://szkolybenedykta.pl/

agattt
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2022, 10:37
Kontakt: Strona WWW

Re: Podręczniki a edukacja domowa dziecka

czwartek 22 wrz 2022, 10:50

Margorzeta pisze:
wtorek 13 cze 2017, 20:36
Dowiedziałam się dziś, że jeden z naszych uczniów od września przechodzi na edukacje domową. Grzebię trochę po sieci jakie to ma dla mnie konsekwencje, ale niewiele mogę znaleźć. Wiem, że będzie nadal chodził do nas na zajęcia z instrumentu (to szkoła muzyczna), ale resztę przedmiotów będzie miał w domu. Z przepisów wynika, że ma prawo korzystać z oferty pozalekcyjnej szkoły (koła zainteresowań) i będzie zobowiązany zdawać egzaminy sprawdzające jego postępy z przedmiotów obowiązkowych. Na tym się kończy wiedza.

Zakładam, że pozostaje formalnie uczniem szkoły, co jak najbardziej daje mu dostęp do zbiorów biblioteki szkolnej, np lektury (przecież od klasy 4 jest lista lektur obowiązkowych, ale czy to ma znaczenie dla edukacji domowej, czy nie?) i nuty itd. Pytanie największe, co z podręcznikami? Szkoła dostaje dotację na podręczniki na wszystkich uczniów, więc na tych też? Rodzice mają wolność wyboru, więc mogą sobie uczyć z innej książki, albo i bez, byle podstawę programową realizowali, tak to rozumiem. Ale skoro darmowy podręcznik jest dla wszystkich, to musimy mu zapewnić dostęp, tak?

Ktoś z forumowiczów zna taki przypadek z praktyki?
Tak, przysługują im podręczniki i mogą korzystać z bibliotek, ale w większości przypadków tak się nie dzieje. Są takie platformy, jak np. https://www.libratus.edu.pl/ która zapewnia polskim dzieciom znajdującym się na emigracji dostęp do wszystkich niezbędnych materiałów, tj. repetytoriów, scenariuszy lekcji, itd. To wystarczy żeby dziecko przygotować do egzaminu na koniec roku szkolnego.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 133 gości