EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Skontrum

wtorek 08 sie 2017, 22:23

Zwracam się do tych osób, których gimnazjum "przejmuje" od 1 września szkoła podstawowa, czyli gimnazjum "nie istnieje", a dyrektorem dla całości staje się dotychczasowa władza podstawówki.
Czy w takiej sytuacji robiliście skontrum w gimnazjum? Jeżeli tak - to kiedy je przeprowadzaliście? No i - kiedy Was o takiej konieczności powiadomiono?

AHa
Posty: 10
Rejestracja: piątek 18 sie 2017, 10:29

Re: Skontrum

piątek 18 sie 2017, 10:49

Do mnie informacja dotarła 12.08. Gimnazjum przekształca się w LO, nie ma problemu połączenia. Wcześniej rozważałam, czy nie należałoby skontrum zrobić, ale siedziałam cicho z nadzieją, że skoro ani bibliotekarz, ani dyrektor, ani księgozbiór się nie zmienia, to może uda się uniknąć. Termin mam do 31 VIII - spis z natury w tym czasie jest fizycznie niewykonalny. Teraz zastanawiam się, jak z tego wybrnąć. Zacznę od negocjacji w Biurze Finansowania Oświaty, czy nie wystarczy oświadczenie o wartości biblioteki oparte na ostatnim skontrum (półtora roku temu).

tola
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 15:07

Re: Skontrum

poniedziałek 11 wrz 2017, 18:39

Zaczęłam skontrum w molu i nie zaznaczyłam że jest to kolejne skontrum. Czy pojawią się braki bezwzględne z poprzedniego skontrum? Będę miała odniesienie do poprzedniego skontrum?Co zrobić?

MonaLisa
Posty: 40
Rejestracja: środa 02 sty 2013, 14:29

Re: Skontrum

poniedziałek 11 wrz 2017, 20:00

ja tak miałam. najpierw postraszono mnie spisem z natury. bo niby przy likwidacji obowiązuja pzrepisy rachunkowe czyli RIO. po wielkich dyskusjach ( rzecz działa sie w ostatnim tygodniu sierpnia i mojej zgodzie na spis z natury- powiedizlam ze udostepnię księgozbiór i księgi, a komisje niech go pzreprowadzą i wpisuja ceny z ksiąg ) zgodzili sie na skontrum. Nowa wersja mola pozwala wydrukowac rózne raporty . Zaden nie jest doskonały. Mozna wydrukowac spis tego co jest z wartosciami ,ale nie ma w tym co u czytelnika. a kilka wolumenów niestety zostało mi na kontach nauczycieli. drukuje tez raport braków jak bylo kiedyś i drukuje trzecia opcję, Na dobrą sprawę mozna wydrukowac liste zainwentaryzowanych - wyglada troche inaczej niz księgi. mialo byc gotowe na 31 sierpnia.
jak sie zaznaczy opcję nie bierz pod uwage poprzedniego skontrum to nie wydrukuje poprzednich braków. mialam poprzednio dwa braki względne ale zwyczajnie odkupilam to bo nie mialam juz siły tłumaczyc nowej dyrekcjo co to jest brak względny. reszta byla ok. Nikt nam jeszce nic nie sprawdzał nic nie pzrejął i nikt nie wie o co chodzi. Dyrekcja z gim na emeryturze, dyrekcja z podstawówki strzela slepakami bo nie ma konkretów. przeszłam tam z 1/2 etatu jest tam bibliotekarz który ma cały etat. narazie smigamy z podrecznikami. pomieszcenia sa osobne, pzrejełam lekturowo i podrecznikowo klasy 7 zeby bylo w miare sprawiedliwie. nuiewiemy czy jeden dziennik jeden plan co z baza, póki co wpisujemy kazda do swoejej ale trzeba bedzie połączyc. pisłam juz wczesniej ze mol to robi odplatnnie. zobaczymy.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum

poniedziałek 09 paź 2017, 10:12

Powiedzcie mi, kiedy lepiej zrobić skontrum - teraz czy np. w styczniu po sprawdzeniu z księgowością wartości księgozbioru?

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: Skontrum

poniedziałek 09 paź 2017, 11:28

Jestem w takiej samej sytuacji jak EMT.
Skontrum zrobiłam na przełomie czerwca i lipca, żeby od 1 września mieć księgozbiór gotowy do przekazania.
I w zasadzie nie wiem co dalej robić z księgami inwentarzowymi. Chyba na razie zostawię z dwóch szkół i do swojej gimnazjalnej dodam wyróżnik literowy.
A u Was jak to działa?

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum

wtorek 10 paź 2017, 09:27

Dorota79 pisze:Powiedzcie mi, kiedy lepiej zrobić skontrum - teraz czy np. w styczniu po sprawdzeniu z księgowością wartości księgozbioru?
Hm? :)

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Skontrum

wtorek 10 paź 2017, 10:08

Wydaje mi się, że to nie ma znaczenia. Przecież znasz wartość księgozbioru bo ustalałaś w czerwcu albo w styczniu (ja np.ustalam dwa razy w roku), a jeśli masz nowe wpływy to tylko doliczysz tę fakturę. Problemem może być to, czy skończysz skontrum przed końcem roku kalendarzowego.Nie wiem jak duży masz księgozbiór?

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum

wtorek 10 paź 2017, 11:52

Z ty nie będzie problemu, bo poza tym, że jest nieduży, to jeszcze mam Mol Net+, więc praca powinna pójść szybko i sprawnie :D

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum

wtorek 17 paź 2017, 09:04

Powiedzcie mi, czy kiedy robiliście skontrum, to podręczniki też inwentaryzowaliście?

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: Skontrum

wtorek 17 paź 2017, 19:40

No jeszcze tego by brakowało! Skontrum robimy z inwentarza głównego. Podręczniki nie są w majątku szkoły.
Ostatnio zmieniony środa 25 paź 2017, 23:15 przez KaJu, łącznie zmieniany 1 raz.
POZDR:) Kaja

Ania7
Posty: 11
Rejestracja: piątek 12 gru 2014, 23:18

Re: Skontrum

wtorek 17 paź 2017, 22:11

Ja zawsze uwzględniałam wszystkie księgi - główną, podręczników i broszur oraz zbiorów audiowizualnych.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum

środa 25 paź 2017, 09:10

W listopadzie przymierzam się do skontrum. Ubytki z całego roku kalendarzowego robię w ostatnich dniach grudnia, kiedy pracujemy, bo układam sobie w protokole selekcji książki w kolejności inwentarza i jest to wygodne. Powiedzcie mi, czy mam rację, żebym teraz zrobiła selekcję, bo po skontrum książki niezubytkowane niepotrzebnie pokaże mi jako braki względne?

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Skontrum

środa 25 paź 2017, 14:33

Powiedzcie mi, czy mam rację, żebym teraz zrobiła selekcję
Jeśli teraz zrobisz selekcję księgozbioru to w czasie skontrum na arkuszu/ Molu zaznaczysz te książki jako ubytki.
po skontrum książki niezubytkowane niepotrzebnie pokaże mi jako braki względne?
W trakcie skontrum książki przeznaczone na selekcję zaznaczasz "na półce" i sporządzając protokół po skontrum wnioskujesz o wykreślenie ich z inwentarza ( jako załącznik podajesz protokół selekcji). Czyli książki te nie będą brakami względnymi.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum

piątek 27 paź 2017, 10:20

Mam prośbę. Czy mógłby mi ktoś podesłać wydruk ze skontrum z Mol Net+ lub Mol Optivum, przynajmniej jedną stronę? Chciałabym zobaczyć jak taki raport wygląda :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 121 gości