marlena23
Posty: 71
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 15:54

Połączenie księgozbioru sp i gim

środa 16 sie 2017, 07:39

Witam. Podpowiedzcie Kochani. Pracuje w zespole szkół. Kiedyś szkoły prowadzone oddzielnie. Gdy powstawał zespół ówczesny dyrektor i bibliotekarz pozostawili dwa rodzaje księgozbioru dla sp i Gimnazjum. Od września jesteśmy szkołą podstawową. Co z księgozbiorem gimnazjum? Jak technicznie najprościej włączyć go do księgozbioru szkoły podstawowej? Napewno protokół przekazania, ale co z pieczęciami i numerami inwentarzowymi książek?

AHa
Posty: 10
Rejestracja: piątek 18 sie 2017, 10:29

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

piątek 18 sie 2017, 10:43

Miałabym takie koncepcje - innych Forumowiczów proszę o ewentualną krytykę:
1) przeprowadzić głęboką selekcję; pozbyć się wszystkiego, co budzi wątpliwości co do sensu przenoszenia;
2) pieczęci na razie nie ruszać; wiadomo że SP jest kontynuatorem. Ewentualnie potem, mając taką książkę w ręku, wstawić pieczęć SP i przekreslić gimnazjum. Albo posadzić uczniów do stemplowania - kochają tę robotę.
3) do nr inwentarzowych dopisać: /G. Księgi gimnazjum nie kontynuować, nowościom nadawać kolejne numery z księgi SP.
Albo:
Zlikwidować formalnie cały księgozbiór gimnazjum i protokołem przekazania (czy czymś podobnym, uzgodnionym z miejscowym Biurem Finansowania Oswiaty) włączyć wybrane książki do księgozbioru SP, nadając im kolejne numery z księgi inwentarzowej SP i wymieniając pieczęcie. Będzie to bardziej pracochłonne, ale pozwoli uniknąć niewygodnej równoległej numeracji (ten sam numer /G i "czysty"; bardzo tego nie lubię - w księdze podręczników stosuję numery od 100001, a nie od 1, żeby tego uniknąć.)

marlena23
Posty: 71
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 15:54

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

piątek 18 sie 2017, 20:06

Wielkie dzięki za komentarz do mojego problemu. Rozmawiałam dzisiaj z Panią z księgowości, która dzisiaj miała brać udział w szkoleniu na poruszony temat między innymi. Będę wiedziała coś konkretnego to się podzielę.

Roja
Posty: 60
Rejestracja: niedziela 10 maja 2009, 19:36

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

sobota 19 sie 2017, 08:57

A czy istnieje też taka możliwość, aby teraz tylko teoretycznie połączyć księgozbiór SP i G w jedną całość poprzez przekazanie przez G protokołu przekazania, a praktycznie przenieść książki z G do księgozbioru SP dopiero w ostatnich miesiącach istnienia G?

marlena23
Posty: 71
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 15:54

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

poniedziałek 21 sie 2017, 17:30

Witam. Pani z księgowości po szkoleniu przekazała mi, że włączamy księgozbiór gimnazjum protokołem. I mamy jeden księgozbiór sp. Stemple proszono zostawić gimnazjum, ale mnie martwi dublująca się numeracja. Masakra. Nikt tego problemu u mnie w szkole nie widzi.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

poniedziałek 21 sie 2017, 18:43

Ja bym jednak oznaczyła jakaś literą Bo będzie bałagan.

marlena23
Posty: 71
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 15:54

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

poniedziałek 21 sie 2017, 18:59

Dokładnie. Uważam tak samo.

Biblus
Posty: 128
Rejestracja: piątek 30 kwie 2010, 09:26

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

czwartek 31 sie 2017, 22:10

AHa pisze:... Zlikwidować formalnie cały księgozbiór gimnazjum i protokołem przekazania (czy czymś podobnym, uzgodnionym z miejscowym Biurem Finansowania Oswiaty) włączyć wybrane książki do księgozbioru SP, nadając im kolejne numery z księgi inwentarzowej SP i wymieniając pieczęcie. Będzie to bardziej pracochłonne, ale pozwoli uniknąć niewygodnej równoległej numeracji...
Osobiście myślę, że to jest najrozsądniejszy pomysł, choć bardzo czasochłonny.
U nas jest jeszcze dodatkowe utrudnienie - biblioteka gimnazjum od 10 lat jest skomputeryzowana i jak dotąd miała się wspaniale, a podstawówka, która nas przejmuje, dopiero zaczyna myśleć o MOL-u. A więc likwidujemy/przekazujemy skomputeryzowaną bibliotekę gimnazjum nieskomputeryzowanej podstawówce i wszystko razem komputeryzujemy od nowa. Co za wspaniała perspektywa - pracy nie zabraknie przez najbliższe kilka lat.
Dziękujemy Ci Pani Minister za tak wspaniały pomysł zreformowania dopiero co zreformowanej oświaty :twisted:
Trochę optymizmu koleżanki i koledzy - z każdego upadku można się podnieść nawet wtedy, gdy ktoś specjalnie podstawi nam nogę. Wspólnymi siłami i dzieląc się przemyśleniami i doświadczeniem damy radę.
Piszcie więc nadal jak wy to widzicie. Wszystkie pomysły mile widziane.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

piątek 01 wrz 2017, 08:20

A nie można do ksiąg Gimnazjum (tych w MOLu) dopisywać książek SP? Spytajcie w organie prowadzącym.

Biblus
Posty: 128
Rejestracja: piątek 30 kwie 2010, 09:26

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

piątek 01 wrz 2017, 13:01

Nie mam pojęcia. A co z księgami inwentarzowymi? Te z gimnazjum zaczną wtedy pełnić rolę ksiąg szkoły podstawowej, a opisane są jako księgi gimnazjum. Te ze szkoły podstawowej trzeba by wówczas zlikwidować po wpisaniu ich do programu MOL, no ale tak byłoby najprościej.
Ale jazda! Trzeba zapytać tych co wymyślili tą reformę. Koleżanka mi powiedziała, że dwie reformy szkolnictwa na jedno życie człowieka, to zdecydowanie za dużo.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

niedziela 03 wrz 2017, 14:36

A co z podręcznikami dla klas trzecich gimnazjum? Przyszły i można by je wpisywać, ale - do jakiej księgi? Dyrekcja też nie wie, a przecież to sprawa pilna, bo rodziców nie obchodzą "formalne trudności" i za moment zaczną atakować.

Biblus
Posty: 128
Rejestracja: piątek 30 kwie 2010, 09:26

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

poniedziałek 04 wrz 2017, 09:39

Mam dokładnie ten sam problem. Książki leżą i czekają, a my się zastanawiamy, którą pieczątką je podbić. Nikt nie chce podjąć decyzji.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

poniedziałek 04 wrz 2017, 13:21

U nas sprawa pieczątek jest załatwiana na szczeblu gminy :) . Już poszło zapytanie - teraz "spokojnie" czekamy na odpowiedź lub wyrobienie nowych stempli. Ciekawe, co będzie pierwsze.

laik
Posty: 85
Rejestracja: niedziela 15 lip 2012, 12:45

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

poniedziałek 04 wrz 2017, 18:41

Nie bardzo rozumiem kwestię ksiąg inwentarzowych. Wydaje mi się, że skoro było gimnazjum, a teraz jest podstawówka (jak u mnie) to księgi mają być te same, to znaczy dalej do tych starych, nieważne czy w wersji papierowej czy elektronicznej, wpisujemy nowe nabytki, czyli kontynuujemy to, co było wcześniej. Wydaje mi się również, że dotyczy to księgi podręczników i broszur. Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale mam zamiar do tej jednej księgi wpisywać zarówno podręczniki dla gimnazjalistów, jak i dla uczniów podstawówki.

MonaLisa
Posty: 40
Rejestracja: środa 02 sty 2013, 14:29

Re: Połączenie księgozbioru sp i gim

poniedziałek 11 wrz 2017, 13:21

tez mamy ten problem. wysłalam zapytanie do mola i uzyskalam odpowiedz. moze nie bedziwe tak źle. Na szczescie podstawówka ma kompletna baze w molu i byłe gimnazjum czyli ja tak samo. Napisali:

Łączeniem baz zajmuje się firma MOL.
Prosimy o zgłoszenie w celu ustalenia wszystkich szczegółów.
Nie ma problemu z połączeniem baz. Trzeba tylko ustalić zasady połączenia.
Cena tej usługi wynosi 649 zł brutto
Pozdrawiam,
Aleksander Radwański
Ale póki co podręczniki.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 78 gości