edi0202
Posty: 4
Rejestracja: środa 24 cze 2015, 21:27

Cena książek a Vat - zaokrąglenia na fakturze

piątek 18 sie 2017, 16:37

Jakie ceny książek należy wpisać do księgi inwentarzowej, jeśli cena pojedynczych pozycji nie zgada się o kilka groszy z sumą całościową ( wynika to VAT-u i zaokrągleń) Czy poprawnym jest dopisywanie na fakturze do ostatniej pozycji tych kilku grosz, tak aby cała faktura się zgadzała i umieszczenie tej informacji poniżej. Czy ktoś zna jakieś przepisy regulujące tę sprawę?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Cena książek a Vat - zaokrąglenia na fakturze

piątek 18 sie 2017, 22:24

Księgowa księguje ostateczną sumę rachunku, bez kosztów przesyłki. Aby była zgodność wartości księgozbioru na koniec roku, Twoja wartość musi być taka sama, więc tak zaokrąglasz grosze, aby suma ostateczna była taka jak na rachunku.

edi0202
Posty: 4
Rejestracja: środa 24 cze 2015, 21:27

Re: Cena książek a Vat - zaokrąglenia na fakturze

środa 23 sie 2017, 08:39

Czy wystarczy notatka na końcu faktury skąd różnica w cenie i doliczone kilka groszy do np. ostatniej faktury. Czy zmiana ceny ostatniej pozycji może być ołówkiem czy lepiej długopisem i parafka kto to zrobił. Przy notatce jest podpis osoby wpisującej książki. Dla mojej Pani Dyrektor każdy szczegół jest ważny i oczekuje ode mnie podstawy prawnej takiego postępowania z nabytkami

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Cena książek a Vat - zaokrąglenia na fakturze

środa 23 sie 2017, 08:55

Postępujemy jak mówi Maria, bo to logiczne. Twojej dyrektor powiedziałabym kulturalnie- argumentami:
1. cena wszystkiego z faktury w księgozbiorze MUSI być taka jak w księgowości
2. ceny jednostkowe nie dają wartości z całej faktury z racji stosowania zaokrągleń i zniżek VAT, czasem rabatów dziwnie doliczanych, przez wysyłającego fakturę
3. nie znam innej metody wpisywania ZGODNEJ sumy: jednostkowych cen z wartością ogólną
4. moim przełożonym jest dyrektor, a skoro ja nie znam przepisu -bo go nie ma- jak uzyskać zgodność, zwracam się z tym do mądrzejszego przełożonego, dyrektora
Rzecz jasna, każdy ma dyrektora jakiego ma. Niektórzy mają DYKTATORÓW. U mnie postępujemy jak u Marii, księgowa, acz też żyjąca w jakimś innym wymiarze niż ja / wszędzie wietrzy spiski, każdego traktuje jak potencjalnego przestępcę, o każdą rzecz pyta, dosłownie, minimum KILKA razy /o to samo co godzina/, nie widzi innej możliwości.
NIE MA przepisów na każdą okoliczność.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Cena książek a Vat - zaokrąglenia na fakturze

środa 23 sie 2017, 23:30

Ja za dużo nie pytam,wiadomo, że można dostać dużo odpowiedzi i nie zawsze mądrych. Wiem, że księgowa księguje sumę końcową. Kiedy wpisze całą fakturę, to sumuję czy moje ceny jednostkowe dają końcową wartość jak na fakturze, jeżeli nie to koryguje tak, aby się zgadzało i tyle.

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: Cena książek a Vat - zaokrąglenia na fakturze

czwartek 24 sie 2017, 00:53

Ok, ja też, bo nie ma innego wyjścia - z pełną akceptacją księgowej i niewiedzą dyrekcji, bo ja mam wiedzieć, jak to zrobić dobrze, a nie jej zawracać głowę :lol:
POZDR:) Kaja

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Cena książek a Vat - zaokrąglenia na fakturze

czwartek 24 sie 2017, 08:15

Mario ; ) , o tej konsultacji z mądrzejszym pisałam z sarkazmem, skoro nie można normalnie tego załatwić, zostaje zrzucenie odpowiedzialności na dyrektora, który od tego JEST.
Ja nie idę do dyrekcji nie wzywana, czy jak jestem zmuszona iść w sprawie nie cierpiącej dalszej zwłoki.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 74 gości