delfin79
Posty: 60
Rejestracja: środa 02 gru 2015, 00:20

urlop zdrowotny - pytanie o termin

środa 15 lis 2017, 00:15

Dzień dobry.
Przeszukałam forum, ale nie znalazłam odpowiedzi na swoją wątpliwość i dlatego mam nadzieję, że ktoś odpowie na moje pytanie...

Od września mam problemy ze zdrowiem i chciałam iść na urlop zdrowotny od grudnia (lub od stycznia jeśli nie uda mi się załatwić dokumentów od lekarza na czas) mam tylko jedną wątpliwość... czy ten urlop może być na cały rok (czyli od grudnia do grudnia)? Czy obowiązuje nas jakoś rok kalendarzowy i tylko do czerwca?

Gdyby ktoś wiedział coś na ten temat... bardzo proszę o informację.

MałaMI
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 08 wrz 2015, 11:51

Re: urlop zdrowotny - pytanie o termin

środa 15 lis 2017, 00:29

Z tego co się orientuję, nie ma ograniczeń jesli chodzi o terminy tak jak np. jeśli chodzi o urlop wychowawczy.Możan też nie brać roku urolopu- tylko kilka miesięcy - z tym, że liczy się jako rok wykorzystany.Czyli nie ma mozliwości uzupełnienia w razie dalszej choroby "niewykorzystanymi" miesiącami.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: urlop zdrowotny - pytanie o termin

środa 15 lis 2017, 08:34

Wg ZNP, teraz urlop liczy się tyle, ile go wykorzystano. Jednak z terminami jest jedna uwaga- przeczytaj nowe zamierzenia rządu, które mają wejść od 1 I 2018, tam urlopu udziela już lekarz Medycyny Pracy i to wyłącznie na choroby zawodowe. Nowotwór nie jest dla rządu godny urlopu, jak wiele innych problemów.

delfin79
Posty: 60
Rejestracja: środa 02 gru 2015, 00:20

Re: urlop zdrowotny - pytanie o termin

środa 15 lis 2017, 09:57

Aqa pisze:Wg ZNP, teraz urlop liczy się tyle, ile go wykorzystano. Jednak z terminami jest jedna uwaga- przeczytaj nowe zamierzenia rządu, które mają wejść od 1 I 2018, tam urlopu udziela już lekarz Medycyny Pracy i to wyłącznie na choroby zawodowe. Nowotwór nie jest dla rządu godny urlopu, jak wiele innych problemów.
Czyli jak urlop wezmę tylko do połowy roku to będę miała jeszcze 2,5 roku do wykorzystania? Czy i tak tylko 2 lata?

Nową ustawę przeczytałam wczoraj - dlatego moja szybka decyzja o urlopie (choć spowodowana problemami zdrowotnymi, to jednak nie chorobą zawodową... a tak swoją drogą jakie są choroby zawodowe nauczycieli? Tylko głos czy coś jeszcze?)
Nowa ustawa ma wejść od 1 I, ale jeśli ktoś złoży wniosek wcześniej, np w grudniu to jeszcze może iść na urlop zdrowotny na starych zasadach (lekarz POZ).

wichrowe wzgórze
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 15 paź 2012, 12:31

Re: urlop zdrowotny - pytanie o termin

środa 15 lis 2017, 12:01

Koleżanka poszła na nerwicę. Przygotowała sobie druk wniosku ( lekarz niekoniecznie zawsze go ma w swoim gabinecie). Wystarczyła jedna wizyta.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: urlop zdrowotny - pytanie o termin

środa 15 lis 2017, 16:56

Jeśli złozysz wniosek z decyzją lekarza o udzielenie urlopu od.. max 30 grudnia /ostatni to niedziela/, to go dostaniesz na starych zasadach.
Prawnikiem nie jestem, niestety, a szkoda dla mnie, u mnie ZNP informował nauczycieli, że obecnie obowiązuje odliczanie takiej ilości urlopu, jaki się wybrało w miesiącach, konkretnie.

Zuzza
Posty: 687
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: urlop zdrowotny - pytanie o termin

czwartek 16 lis 2017, 11:06

W mojej szkole ostatnio 2 osoby planowały taki urlop. Jedna pani była po 180 dniach leczenia u chirurga - kręgosłup, wizyta u lekarza średnio co tydzień, pobyt w szpitalu itd - dostała 30 dni urlopu. Druga pani - 3 pobyty w szpitalu, leczenie u reumatologa, kardiologa, chirurga, ortopedy, zabieg operacyjny, ma 55 lat i nigdy nie była na takim urlopie, nie otrzymała ani dnia urlopu. Teraz jest na L4 od września, bo ma za sobą już 2 operację. Opinie wydaje Białystok.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: urlop zdrowotny - pytanie o termin

czwartek 16 lis 2017, 19:36

Zgodnie z obecnym prawem, urlopu udziela dyrektor na wniosek lekarza, np. rodzinnego i nie może odmówić udzielenia takowego, może -dyrektor, odwołać się do Specjalistów Medycyny Pracy.
Ja dostałam swój urlop, 2 lata temu, od dyrektora, przynosząc zwyczajny wniosek od lekarza rodzinnego.

Zuzza
Posty: 687
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: urlop zdrowotny - pytanie o termin

niedziela 19 lis 2017, 11:52

Dyrektor niewiele w sumie może, bowiem wiele zależy od wytycznych OP. A one mogą być ... po prostu nikt nie chce płacić za 2 etaty. I co ciekawe - nic na piśmie. Spotkałam się z tym w rozmowach z osobami z różnych miast.

delfin79
Posty: 60
Rejestracja: środa 02 gru 2015, 00:20

Re: urlop zdrowotny - pytanie o termin

niedziela 19 lis 2017, 20:30

Zuzza pisze:Dyrektor niewiele w sumie może, bowiem wiele zależy od wytycznych OP. A one mogą być ... po prostu nikt nie chce płacić za 2 etaty. I co ciekawe - nic na piśmie. Spotkałam się z tym w rozmowach z osobami z różnych miast.
Nie rozumiem hasła - "nic na piśmie". Przecież jeśli składasz do dyrektora pismo/wniosek o urlop zdrowotny to musisz dostać jakąś odpowiedź. Tzn. że ok, możesz mieć zdrowotny, albo że nie - i dyrektor składa odwołanie do instancji wyżej. I sprawa jakoś, także na piśmie, się toczy.

Oczywiście rozumiem, że OP może naciskać do dyrektora żeby się odwołał - ale wtedy dyrektor i tak musi Ci dać odpowiedź na piśmie czemu nie możesz iść na zdrowotny.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: urlop zdrowotny - pytanie o termin

niedziela 19 lis 2017, 21:16

Idziesz na zdrowotny w terminie wskazanym przez lekarza, jeśli w WOMP uznają odwołanie dyrektora - wracasz do pracy.

Zuzza
Posty: 687
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: urlop zdrowotny - pytanie o termin

poniedziałek 20 lis 2017, 11:21

Właśnie te naciski nie są na piśmie. Wygląda więc to jak inwencja własna dyrekcji.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 189 gości