Barbara 1234
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 lut 2018, 14:31

selekcja księgozbioru

środa 11 kwie 2018, 13:47

Wracam do starego tematu czyli selekcji księgozbioru. wiem, że teoretycznie mogę odpisać dowolną ilość zniszczonych i zdeaktualizowanych książek. ale tylko teoretycznie, bo w rzeczywistości gmina nie zgadza się na to stosując się zasadę tyle odpisać ile przybyło. Jakim dokumentem ich przekonać, bo artykuły z Biblioteki w Szkole to nie argument dla nich.
Ratujcie!

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: selekcja księgozbioru

środa 11 kwie 2018, 14:28

Będę złośliwa! Oblicz (orientacyjnie), ile książek musiałabyś odpisać ze względu na ich zniszczenie i dezaktualizację treści i poproś gminę o pieniądze na zakup książek na uzupełnienie zbiorów.
A tak na poważnie: to, na co powołuje się gmina (że można usunąć ze zbiorów nie więcej woluminów, niż wyniosły przybytki w zbiorach) funkcjonowało jakieś 30-35 lat temu, w początkach mojej pracy w bibliotece. Ostatnio nie spotkałam się nigdzie z takimi przepisami. Bo przecież - książki zniszczone i te o nieaktualnej treści i tak nie są wykorzystywane = są poza księgozbiorem do udostępniania (tak, jakby ich w zbiorach nie było).

Barbara 1234
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 lut 2018, 14:31

Re: selekcja księgozbioru

środa 11 kwie 2018, 20:01

My to wiemy, tłumaczymy, ale jak ktoś mądrzejszy od ministra i cytuje treści umieszczone w Internecie 1997 r., 2004r. Bo takie jeszcze funkcjonują w necie. To nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Szkoda mi tylko naszej dyrekcji, bo to ona wysłuchuje tych bzdur.
Napisałam do TBSzP, zobaczę co mi odpiszą.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: selekcja księgozbioru

czwartek 12 kwie 2018, 09:05

Selekcja księgozbioru była dawniej dla bibliotekarzy bardzo trudnym i złożonym problemem zawodowym. Spoglądali na wytyczne, okólniki, posiłkowali się wiedzą i opinią metodyków wyższej instancji. Samodzielnie i jednoznacznie, niczym się nie podpierając, interweniowali tylko w przypadku książek fizycznie zniszczonych. W innych przypadkach uznawano, że to wyrzucanie książek, za które kiedyś zapłacono.

Obecnie selekcję księgozbioru uznaje się za ważny proces w praktyce gromadzenia księgozbioru. W bibliotekoznawstwie coraz częściej używa się modnego sformułowania, zarządzanie zbiorami, jako przemyślanej sztuki kompletowania zbiorów w drodze pozyskiwania nowości wydawniczych, jak i usuwania pozycji zdezaktualizowanych i zbędnych w bibliotece. Usuwanie zdezaktualizowanych i zniszczonych książek jest nieodłączną częścią współczesnego procesu gromadzenia zbiorów we wszystkich rodzajach bibliotek. Jest to zabieg, dostosowujący zbiory do potrzeb użytkowników. Inaczej wyglądać będzie selekcja w bibliotekach naukowych, specjalistycznych, a zupełnie inaczej w bibliotekach szkolnych. Ale i tu i tu chodzi o to samo; o dobrą opinię czytelników, ich zadowolenie, o cenną pozyskaną w ten sposób powierzchnię lokali i, jak najbardziej, o nowoczesny wygląd bibliotek, wygodę użytkowników i bibliotekarzy. Dzisiaj nie liczy się ilość posiadanych przez bibliotekę woluminów, ale ich jakość. Zasada, im więcej tym lepiej, przestała obowiązywać.

Wiemy, że istnieją mody na określone tytuły, że bestsellery też ”się przeżywają”, że bibliotekarze są także odpowiedzialni za kulturę czytelniczą uczniów. Pozbywamy się więc książek nieprzydatnych ze względu na treść, innych niż profil biblioteki, książek przestarzałych o zdeaktualizowanych treściach pod względem naukowym czy informacyjnym. Przestają być aktualne encyklopedie, książki ekonomiczne, prawnicze, informatory, poradniki medyczne, hodowlane, itp. itd.

Do tej grupy nie zaliczamy literatury pięknej chociaż ją także selekcjonujemy. Głównym powodem wycofania książek tego rodzaju jest wieloletni brak zainteresowania autorem i jego dziełem. Systematycznie wyłączamy z obiegu książki zniszczone, brudne, zdekompletowane. Kolorowe, ładne edytorsko wydawnictwa, cieszą oko i wywołują dobre skojarzenia, zachęcają do wzięcia książki do ręki.

A w dalszym ciągu obowiązującym nas przepisem jest: Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz.U. 2008 nr 205 poz. 1283), a tam zapis:
§ 17. 1. Podstawę ewidencji ubytków, o której mowa w § 16, stanowią dowody ubytków zaakceptowane przez kierownika biblioteki.
2. Dowodami ubytków są:
1) protokół ubytków dla materiałów niezwróconych przez czytelników, za które biblioteka otrzymała inne materiały lub zapłatę, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia; 2) protokół komisji w sprawie ubytków dla materiałów:
a) niezwróconych przez czytelników, za które biblioteka nie otrzymała innych materiałów,
b) wycofanych ze zbiorów w wyniku selekcji lub nieodnalezionych w trakcie spisu, którego wzór został określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
3. Sumaryczne ewidencję ubytków prowadzi się w rejestrze ubytków, którego wzór został określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.

w którym nie ma ani słowa o dostosowywaniu liczby usuniętych ze zbiorów woluminów do tych świeżo wprowadzonych na stan księgozbioru.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: selekcja księgozbioru

czwartek 12 kwie 2018, 10:43

A ja od lutego czekam na zgodę Op na zubytkowanie. U nas trzeba wystosować prośbę do biura oświaty i drugą do burmistrza z wyszczególnieniem pozycji jakie chcemy usunąć. No i tak czekamy od lutego a teraz biuro oświaty zażyczyło sobie naszych ksiąg inwentarzowych by "sprawdzić czy proponowane do usunięcia pozycje są zapisane w inwentarzu". Po zubytkowaniu jak już tę zgodę dostaniemy też każą sobie dać księgi by sprawdzić czy aby dobrze zostały wykreślone. Biuro oświaty robi bokami, nie ma kto tam pracować, zmiany księgowych co parę miesięcy i takie idiotyzmy. Zapowiedziałam, że jeszcze trochę i w tym roku szkolnym ubytkami się już nie będę zajmować a w czerwcu nie ma mowy bym dała im do wglądu nasze księgi.

Barbara 1234
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 lut 2018, 14:31

Re: selekcja księgozbioru

czwartek 12 kwie 2018, 12:15

Dziękuję za wyczerpujące wypowiedzi. Jak widzę OP nie tylko u nas rządzi się swoimi prawami. Jeśli nie da się ich przekonać, to pozostaje nam zacisnąć zęby i trzymać te starocie. dobrze, że dostaniemy pieniądze z NPRCz i wtedy da się odpisać kilkaset pozycji.

Marzena 2016
Posty: 11
Rejestracja: piątek 23 wrz 2016, 10:18

Re: selekcja księgozbioru

niedziela 17 cze 2018, 19:24

Drogie koleżanki i drodzy koledzy! Czy ma ktoś do podesłanie w doc protokół komisji w sprawie selekcji księgozbioru?
Znalazłam w necie w pdf-e, ale nie mam programu by w nim wpisywać ubytki, jestem w trakcie inwentaryzacji. Będą bardzo wdzięczna za ten dokument. Tym sposobem nie spędzę lipca w bibliotece! :)

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: selekcja księgozbioru

poniedziałek 18 cze 2018, 16:07

Mam. Czy wysłać jako załącznik? Dopiero jutro.

Marzena 2016
Posty: 11
Rejestracja: piątek 23 wrz 2016, 10:18

Re: selekcja księgozbioru

poniedziałek 18 cze 2018, 21:16

Załącznik byłby super! Bardzo dziękuję :)

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: selekcja księgozbioru

poniedziałek 18 cze 2018, 21:39

A ode mnie to nie chciałaś :cry: (wiadomość od wczoraj na PW).

Marzena 2016
Posty: 11
Rejestracja: piątek 23 wrz 2016, 10:18

Re: selekcja księgozbioru

wtorek 19 cze 2018, 18:35

Chcę od wszystkich, wszystko :D pozdrawiam wspaniałych bibliotekarzy :P :P :P

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: selekcja księgozbioru

środa 20 cze 2018, 08:28

Sorki, ale wczoraj :twisted:
Mam nadzieję, że się przyda. Tabelkę zrobiłam sama.
Załączniki
PROTOKÓŁ KOMISJI.doc
(89 KiB) Pobrany 793 razy

Zuzza
Posty: 684
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: selekcja księgozbioru

piątek 22 cze 2018, 22:58

A mnie zawsze interesowało co autor sformułowania "Komórka druków zbędnych" miał na myśli

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: selekcja księgozbioru

sobota 23 cze 2018, 09:56

Pytanie pewnie do mnie. Przepisałam to ze starych papierowych formunlarzy 8)

Dorothy
Posty: 117
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: selekcja księgozbioru

piątek 05 paź 2018, 17:55

Witam,
właśnie piszę protokól ubytku podręczników i zastanawiam się czy to co piszemy w ramce na końcu protokołu Decyzja .............. to wpisujemy że jest to decyzja dyrektora szkoły i podpisuje to dyrektor. Obok tego jest "Przekazano na makulaturę" i data i podpis. Czy to też ma być podpis dyrektora szkoły.
Pozdrawiam :D

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 99 gości