merypoppins
Posty: 43
Rejestracja: poniedziałek 12 wrz 2016, 09:20

RODO w bibliotece szkolnej

środa 16 maja 2018, 18:07

Drogie Koleżanki i Koledzy, może ktoś ma już jakiś pomysł na "ogarnięcie" tego RODOs :D w bibliotekach szkolnych. Pracuję z programem komputerowym MOL i posiadam tam dane uczniów (nazwisko i imię), udostępniam też na facebooku i stronie szkoły informacje o różnych wydarzeniach z życia szkoły i biblioteki. Organizuję różne konkursy i warsztaty. Obecnie "wyczytuję" wszystkie informacje i coraz mniej wiem :D
Pozdrawiam

Zielona
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 21 lis 2006, 13:28

Re: RODO w bibliotece szkolnej

czwartek 17 maja 2018, 09:01

Dołączam się do pytania. Nie mam jeszcze żadnych wytycznych od dyrekcji. Co z archiwalnymi wydarzeniami na stronie biblioteki, rodzice przez lata wyrażali zgodę na przetwarzanie danych osobowych i czy one są dalej ważne jeśli chodzi o starsze artykuły?

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: RODO w bibliotece szkolnej

piątek 15 cze 2018, 01:14

Ogólnie to wszystkie zgody zachowują ważność. Trzeba mieć je tylko jakoś udokumentowane.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: RODO w bibliotece szkolnej

piątek 15 cze 2018, 23:07

Administratorem danych osobowych a co za tym idzie odpowiedzialnym za wszystko jest dyrektor szkoły, więc proponuje zachować spokój, poczekać na szkolenie RP i decyzje szefa.

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: RODO w bibliotece szkolnej

niedziela 17 cze 2018, 10:50

Ogólnie przestrzegamy zasady - zgoda nie potrzebna, na to co zapisano w ustawie dotyczącej działalności danej jednostki. Jeśli nam potrzebne imię i nazwisko - nie trzeba żadnej zgody. Jeśli np. w dzienniku potrzebujemy nr telefonu rodziców - tego w ustawie nie ma, potrzebna na to zgoda. PESEL i inne dane w MOLu zbędne. Zgody na upublicznianie zbiera szkoła, biblioteka nic nie musi oddzielnie. Jeśli na facebooku oficjalny, szkolny profil, zgoda powinna obejmować i wpisy na nim. Jeśli nieoficjalne konto jakieś - trzeba obgadać sprawę z dyrekcją. (W mojej szkole takie konta będą zamknięte)
Tak mi to wytłumaczył mój osobisty prawnik :) Osobisty, bo domownik :)
Ogólnie rzecz biorąc najważniejsze przestrzeganie zasady - im mniej danych zbierasz, tym lepiej dla ciebie. I wszystko trzymasz na klucz zamknięte albo na hasło.

Mariam_43
Posty: 50
Rejestracja: wtorek 25 lut 2014, 10:39

Re: RODO w bibliotece szkolnej

piątek 29 lis 2019, 11:24

Jeżeli wszystko pod hasłem, to aktyw nie może wypożyczać? Od niedawna pracuję w bibliotece, w której aktyw biblioteczny udostępnia księgozbiór. Mam mieszane uczucia z tego powodu.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: RODO w bibliotece szkolnej

piątek 29 lis 2019, 20:12

Nie dałabym uczniom wypożyczać. Chyba że pod ścisłą kontrolą (w ramach edukacji). Wiedzą za mało o czytelnikach i chociaż i nam się zdarzają czasem pomyłki, to im o wiele częściej. A to potem nas obciąża.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: RODO w bibliotece szkolnej

poniedziałek 02 gru 2019, 13:01

U mnie przez kilka miesięcy aktyw zajmował się wypożyczaniem pod moją kontrolą jednym okiem :P, ale szybko zrozumiałam, że to nie jest dobry pomysł, chociaż dzieci to uwielbiają. No ale teraz RODO, więc nie ma o czym mówić.

Ataner
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 04 maja 2020, 20:48

Re: RODO w bibliotece szkolnej

czwartek 16 mar 2023, 13:31

Dzisiaj moja dyrekcja poinformowała mnie, że wkrótce będziemy mieli audyt dotyczący RODO. Mam "przyjrzeć się" i poszukać w Internecie jak powinno wyglądać przestrzeganie RODO w bibliotece. Zapewne chodzi także o wpis w regulaminie biblioteki na temat ochrony danych osobowych, którego my nie mamy. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych konkretów na ten temat.

Od dyrekcji dowiedziałam się tylko, że karty czytelnika powinnam mieć zamknięte na klucz. Wiem, że dostęp do komputera musi być chroniony hasłem i tego przestrzegam.

Bardzo proszę o pomoc!

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: RODO w bibliotece szkolnej

czwartek 16 mar 2023, 14:04

U mnie sprawdzali jeszcze, czy ekran od mojego komputera nie jest skierowany w stronę uczniów. Mam wygaszacz ekranu, co pan pochwalił. Oczywiście w komputerach musiały być hasła.
Szafkę z dokumentami miałam zamkniętą na klucz, a karty czytelnika przykryte taką klapą od biurka (mam ladę biblioteczną).
Pilnuj też, żeby nigdzie na wierzchu nie leżały dokumenty z nazwiskami uczniów.

To chyba tyle :)

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: RODO w bibliotece szkolnej

piątek 17 mar 2023, 10:09

Zasady takie j/w.
W regulaminie biblioteki nie jest potrzebny zapis dotyczący RODO.
Dodam tylko, żeby przestrzegać zasady "czystego biurka" - przed wyjściem do domu daj pod klucz wszystkie dokumenty z danymi osobowymi.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 36 gości