AHa
Posty: 10
Rejestracja: piątek 18 sie 2017, 10:29

eBiblio Librusa

niedziela 27 maja 2018, 16:56

Czy ktoś z Was używa nowego, "chmurowego" programu bibliotecznego Librusa (eBiblio) ? Poprzedni, działający off-line (Librus Biblioteka 2.0) był zdecydowanie nieudany i nie dziwię się, że się z niego wycofali. Teraz stoję przed decyzją o zakupie nowego programu. Librus eBiblio jest tańszy niż MolNet+, ale czy warto ryzykować?...

Anula2010
Posty: 25
Rejestracja: czwartek 14 cze 2018, 20:16

Re: eBiblio Librusa

czwartek 14 cze 2018, 20:33

Hej,
Nasza szkoła decyzją Pani Dyrektor zakupiła 2 miesiące temu eBiblio. Nie byłam zachwycona, bo wcześniej pracowałam na MOL NET+ i myslałam, ze jest najlepszy. Byłam w błędzie!
Dlaczego?
1. eBiblio jest o wiele bardziej intuicyjne, nie trzeba nic szukać
2. Maja super zrobiony OPAC, gdzie sa kolorowe okładki, recenzje itp. Uczniowie sa zachwyceni, bardziej zainteresowani.
3. Dodałam ponad 7 tyś. pozycji w miesiąc, bo maja połączenie nie tylko z Biblioteka Narodową, ale i NUKAT, KARO, inne biblioteki
4. Nie trzeba zamawiac etykiet - sama drukuje na zwykłej drukarce
5. Uczeń może uzywac dowolnej karty z kodem kreskowym
6. Nie obchodzi mnie nic co zwiazane z czytelnikami, bo mamy dziennik elektoniczny od Librusa i uczniowie automatycznie sie synchronizu
7. Przede wszystkim mam stały kontakt z czlowiekiem od nich, ktory sporo mi podpowiada i odbiara ode mnie telefony nawet wieczorem :)

Dlatego ja osobiście polecam!

Anula2010
Posty: 25
Rejestracja: czwartek 14 cze 2018, 20:16

Re: eBiblio Librusa

czwartek 14 cze 2018, 20:47

Kilka zdjęć z widoku ucznia.
Załączniki
Screenshot_2018-06-14-20-39-50.jpg
Screenshot_2018-06-14-20-39-50.jpg (121.48 KiB) Przejrzano 32055 razy
Screenshot_2018-06-14-20-37-19.jpg
Screenshot_2018-06-14-20-37-19.jpg (128.4 KiB) Przejrzano 32055 razy

Anula2010
Posty: 25
Rejestracja: czwartek 14 cze 2018, 20:16

Re: eBiblio Librusa

czwartek 14 cze 2018, 20:53

A to mój panel.
Załączniki
Screenshot_2018-06-14-20-51-43.jpg
Screenshot_2018-06-14-20-51-43.jpg (87.72 KiB) Przejrzano 32043 razy

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: eBiblio Librusa

piątek 15 cze 2018, 00:05

Hm... A tak z ciekawości, to jest tam jakiś OPAC? Znaczy Online Public Access Catalogue?... Wygląda jakby nie było. Masz jakiś adres tego swojego katalogu?

Nawiasem mówiąc te "5" przy tym ludziku to co oznacza? Liczbę czytelników?

Anula2010
Posty: 25
Rejestracja: czwartek 14 cze 2018, 20:16

Re: eBiblio Librusa

piątek 15 cze 2018, 06:26

Nux pisze:Hm... A tak z ciekawości, to jest tam jakiś OPAC? Znaczy Online Public Access Catalogue?... Wygląda jakby nie było. Masz jakiś adres tego swojego katalogu?

Nawiasem mówiąc te "5" przy tym ludziku to co oznacza? Liczbę czytelników?
Nie przeczytałaś z uwaga Kochana :)
Punkt 2 mojej wcześniejszej wypowiedzi:
"2. Maja super zrobiony OPAC, gdzie sa kolorowe okładki, recenzje itp. Uczniowie sa zachwyceni, bardziej zainteresowani."
I dwa pierwsze zdjecia dotycza wlasnie OPACu.

System generuje link do niego automatycznie, a jak macie dziennik Librusa tak jak my, to jeszcze tam pojawia sie dodatkowa zakladaka.

Chmurka - to rezerwacje zgłoszone, właśnie przez OPAC, a ludzik z 5 - to są rezerwacje potwierdzone przeze mnie.

Alicia
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 13:26

Re: eBiblio Librusa

piątek 15 cze 2018, 08:52

Anula2010,

ja miałam tydzień temu przyjemność oglądać ten program, i wcale nie jest taki idealny jak mówisz:

1. nie ma opcji podliczania stanu finansowego na koniec roku kalendarzowego, jest tylko za rok szkolny,
2. nie ma opcji podliczenia stanu finansowego w kilku księgach na raz, tylko w każdej z osobna,
3. dziennik biblioteki jest niekompletny - tzn. nie ma miejsca do wpisania pracy bibliotekarza, są tylko statystyki,
więcej rzeczy nie pamiętam ;)

Co prawda, Pan mówił, że przygotowywane są na bieżąco aktualizacje i poprawki, ale póki ich nie wprowadzą nie zdecyduję się na niego. W przyszłości zaś może stać się niezłą konkurencją dla Mola - interfejs rzeczywiście ma przyjazny i intuicyjny ;)

Anula2010
Posty: 25
Rejestracja: czwartek 14 cze 2018, 20:16

Re: eBiblio Librusa

piątek 15 cze 2018, 10:31

Alicia pisze:Anula2010,

ja miałam tydzień temu przyjemność oglądać ten program, i wcale nie jest taki idealny jak mówisz:

1. nie ma opcji podliczania stanu finansowego na koniec roku kalendarzowego, jest tylko za rok szkolny,
2. nie ma opcji podliczenia stanu finansowego w kilku księgach na raz, tylko w każdej z osobna,
3. dziennik biblioteki jest niekompletny - tzn. nie ma miejsca do wpisania pracy bibliotekarza, są tylko statystyki,
więcej rzeczy nie pamiętam ;)

Co prawda, Pan mówił, że przygotowywane są na bieżąco aktualizacje i poprawki, ale póki ich nie wprowadzą nie zdecyduję się na niego. W przyszłości zaś może stać się niezłą konkurencją dla Mola - interfejs rzeczywiście ma przyjazny i intuicyjny ;)
To prawda, te 3 braki maja zrobic podobno na wrzesien.

Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: eBiblio Librusa

piątek 15 cze 2018, 11:02

Anula, czy ty nie jesteś pracownikiem działu sprzedaży producenta tego programu? :)

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: eBiblio Librusa

piątek 15 cze 2018, 11:29

Anula2010 pisze:
Nux pisze:Hm... A tak z ciekawości, to jest tam jakiś OPAC? Znaczy Online Public Access Catalogue?... Wygląda jakby nie było. Masz jakiś adres tego swojego katalogu?

Nawiasem mówiąc te "5" przy tym ludziku to co oznacza? Liczbę czytelników?
Nie przeczytałaś z uwaga Kochana :)
Punkt 2 mojej wcześniejszej wypowiedzi:
"2. Maja super zrobiony OPAC, gdzie sa kolorowe okładki, recenzje itp. Uczniowie sa zachwyceni, bardziej zainteresowani."
I dwa pierwsze zdjecia dotycza wlasnie OPACu.
...
Nie jestem kochana... Chociaż mam nadzieję, że jestem kochany :lol:

Pytam bo tego e-biblio nie widzę w Google. Jak do tej pory nie spotkałem się z katalogiem, który by nie był publicznie dostępny (co najmniej wyszukiwanie jest dostępne bez logowania). Są oczywiście prywatne zbiory, które są ukrywane, ale przy placówkach publicznych to trochę dziwne... OPAC z definicji jest publicznie dostępny, a tutaj takiego nie widzę.

Alicia
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 13:26

Re: eBiblio Librusa

piątek 15 cze 2018, 11:36


Pytam bo tego e-biblio nie widzę w Google. Jak do tej pory nie spotkałem się z katalogiem, który by nie był publicznie dostępny (co najmniej wyszukiwanie jest dostępne bez logowania). Są oczywiście prywatne zbiory, które są ukrywane, ale przy placówkach publicznych to trochę dziwne... OPAC z definicji jest publicznie dostępny, a tutaj takiego nie widzę.
Bo to składowa programu Synergia Librus, jest połączony z e-dziennikiem - czytaj dostępny tylko dla użytkowników programu w danej szkole (uczniów, nauczycieli i rodziców).

Anula2010
Posty: 25
Rejestracja: czwartek 14 cze 2018, 20:16

Re: eBiblio Librusa

piątek 15 cze 2018, 11:40

Alicia pisze:

Pytam bo tego e-biblio nie widzę w Google. Jak do tej pory nie spotkałem się z katalogiem, który by nie był publicznie dostępny (co najmniej wyszukiwanie jest dostępne bez logowania). Są oczywiście prywatne zbiory, które są ukrywane, ale przy placówkach publicznych to trochę dziwne... OPAC z definicji jest publicznie dostępny, a tutaj takiego nie widzę.
Bo to składowa programu Synergia Librus, jest połączony z e-dziennikiem - czytaj dostępny tylko dla użytkowników programu w danej szkole (uczniów, nauczycieli i rodziców).

Nie, Synergia jest jedna z opcji. Drugą jest link, ktory podajemy uczniom lub umieszczamy na stronie, ale jak mówi Librus nie bedzie on dostepny/widoczny w google. Moim zdaniem plus, bo nie chciałabym żeby caly swiat mi tu zaglądał.

P.S. eBiblio moze dzialac bez dziennika.
Ostatnio zmieniony piątek 15 cze 2018, 11:42 przez Anula2010, łącznie zmieniany 1 raz.

Anula2010
Posty: 25
Rejestracja: czwartek 14 cze 2018, 20:16

Re: eBiblio Librusa

piątek 15 cze 2018, 11:40

Nux pisze:
Anula2010 pisze:
Nux pisze:Hm... A tak z ciekawości, to jest tam jakiś OPAC? Znaczy Online Public Access Catalogue?... Wygląda jakby nie było. Masz jakiś adres tego swojego katalogu?

Nawiasem mówiąc te "5" przy tym ludziku to co oznacza? Liczbę czytelników?
Nie przeczytałaś z uwaga Kochana :)
Punkt 2 mojej wcześniejszej wypowiedzi:
"2. Maja super zrobiony OPAC, gdzie sa kolorowe okładki, recenzje itp. Uczniowie sa zachwyceni, bardziej zainteresowani."
I dwa pierwsze zdjecia dotycza wlasnie OPACu.
...
Nie jestem kochana... Chociaż mam nadzieję, że jestem kochany :lol:

Pytam bo tego e-biblio nie widzę w Google. Jak do tej pory nie spotkałem się z katalogiem, który by nie był publicznie dostępny (co najmniej wyszukiwanie jest dostępne bez logowania). Są oczywiście prywatne zbiory, które są ukrywane, ale przy placówkach publicznych to trochę dziwne... OPAC z definicji jest publicznie dostępny, a tutaj takiego nie widzę.
Pan wybaczy ;)

Alicia
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 13:26

Re: eBiblio Librusa

piątek 15 cze 2018, 11:47



Nie, Synergia jest jedna z opcji. Drugą jest link, ktory podajemy uczniom lub umieszczamy na stronie, ale jak mówi Librus nie bedzie on dostepny/widoczny w google. Moim zdaniem plus, bo nie chciałabym żeby caly swiat mi tu zaglądał.

P.S. eBiblio moze dzialac bez dziennika.
Aaa, okej, mój błąd ;)

kno_da
Posty: 137
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: eBiblio Librusa

czwartek 04 paź 2018, 16:10

Anula2010
Czy we wrześniu wprowadzono jakieś modyfikacje w e-Biblio o których była mowa wyżej? Masz jakieś nowe spostrzeżenia? Może ktoś inny pracuje już na tym programie i mógłby się podzielić uwagami? Pozdrawiam czwartkowo:)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 39 gości