Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: eBiblio Librusa

wtorek 22 gru 2020, 23:39

Malajka pisze:
wtorek 22 gru 2020, 15:59
Ja również bardzo się cieszę, że mogłam pomóc! :))
Sprawdziłam teraz i mając otwarte konto jakiegoś czytelnika mogę dodawać po kilka ksiązek, zawsze wpisując na górze numer książki i one nie znikają i na końcu można kliknąć wypożycz. Czyli nie trzeba tego robić pojedynczo, mi przynajmniej tak się udało :)
Ten koszyk mi się pojawia na chwilkę tam na górze przy tym ludziku, ale jak tylko klikam Wypożycz - od razu znika. Więc nawet nie zwracam na niego uwagi.
Jedynie wiem dlaczego nie mam opcji wypożycz przy nauczycielach..

U mnie na szczęście jest sporo wypożyczeń i mogłam potrenować, także zwracanie książek jest proste, wystarczy wejść w konto czytelnika, zaznaczyć pozycje i już.

Także generalnie jestem bardzo zadowlona, a już w ogóle samo wpisywanie książek do bazy mając czytnik jest takie proste!
Ale dopiero po Nowym Roku będę drukować etykiety. Już teraz nie zdążę.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc i wszystkim życzę zdrowych, pogodnych Świąt :)
Malajka, to jest właśnie koszyk. Ten "kafelek", o którym pisałaś wcześniej - to jest koszyk. Wrzucasz książki do koszyka, a dopiero później możesz kliknąć "Wypożycz" i one dopiero wtedy trafiają na konto czytelnika. Taka procedura właśnie mnie denerwuje, bo jestem przyzwyczajona do znacznie prostszej i szybszej, która jest w Molu.
Ale wczoraj uległam złudzeniu: myślałam, że koszyk zniknął. A niestety on jest nadal przy wypożyczaniu książek uczniom. Natomiast nie ma go na kontach nauczycieli - stąd moja pomyłka.
Ale to i tak żadna różnica, bo - tak jak piszesz - zawsze trzeba kliknąć na dole "Wypożycz", czy jest ten koszyk, czy go nie ma. :(

Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: eBiblio Librusa

wtorek 22 gru 2020, 23:42

kno_da pisze:
wtorek 22 gru 2020, 13:14
U mnie nie ma "Wypożycz". Wchodzę do "Wypożyczalni", wpisuję nazwisko ucznia, otwiera się jego karta. Następnie książki które chce wypożyczyć i wybrał sobie przykładam do czytnika, albo wpisuję numery inwentarzowe w pasek "Szukaj w mojej bibliotece", jak numer jest wpisany klikam "enter" i od razu książka wskakuje na kartę ucznia. Nie muszę nawet przestawiać oznaczenia z "Czytelnika" na "Opisów bibliograficznych, egzemplarzy". W związku z tym idzie sprawnie.
Dziś jedynie zauważyłam, że przy zmianie terminu zwrotu dużej grupy uczniów, w statystykach pojawia się to jako dodatkowe wypożyczenie.
No właśnie, o to mi chodzi - żeby znaleźć opcję takiego wypożyczania bez klikania "Wypożycz". Tak jest w Molu, z którego byłam generalnie zadowolona. Przeszłam do eBiblio, bo jest skonfigurowany z Librusem i uczniowie mają łatwiejszy dostęp do OPAC i swoich kont. Ale muszę powiedzieć, że wieloma rzeczami jestem rozczarowana.

Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: eBiblio Librusa

wtorek 22 gru 2020, 23:54

Zanim jeszcze dostałam dostęp do bazy danych w eBiblio (a czekałam na to prawie 3 miesiące!), to na próbę stworzyłam księgę inwentarzową Podręczniki Dotowane i ściągnęłam do niej z HKC opis podręcznika. Dopisałam do niego egzemplarz, wypożyczyłam go na swoje nazwisko, następnie dokonałam zwrotu i usunęłam egzemplarz. Ale opisu nie da się usunąć. Próbowałam wiele razy - nic. W końcu nawet usunęłam księgę inwentarzową, do której był wpisany - księga się usunęła, a opis tkwi nadal! Dzwoniłam do eBilio i prosiłam o usunięcie tego opisu, ale oni też nie umieją: powiedzieli, że to nie jest błąd systemu, tylko "system nie był przygotowany na wykonanie pewnych poleceń", więc teraz już się nie da usunąć feralnego opisu...
A wczoraj zauważyłam, że w innym opisie podręcznika mam błąd: w miejscu tytułu wpisało się nazwisko jednej ze współautorek, a tytułu wcale nie ma. Nazwisko występuje jako tytuł. Próowałam to edytować w formularzu edycji - ale gdzie tam! Kiedy klikam: "Zapisz", wyskakuje mi biała plansza. Tabula raza. I nic poza tym. Wracam do opisu, a tam błąd tkwi nadal.
Napisałam o tym do eBiblio. I co mi odpowiedzieli? A jakże: iż nie jest to błąd systemu, tylko jeśli opis jest ściągnięty z HKC, to "czasem" nie można go edytować, podobnie jeśli jest wpisany z autopsji, ale umieszczony w HKC i inni bibliotekarze już go ściągali, to też nie można go edytować.
Moim zdaniem po prostu nie umieją tego naprawić.

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: eBiblio Librusa

wtorek 29 gru 2020, 00:26

Oxyvia pisze:
wtorek 22 gru 2020, 23:54
w innym opisie podręcznika mam błąd: w miejscu tytułu wpisało się nazwisko jednej ze współautorek, a tytułu wcale nie ma. Nazwisko występuje jako tytuł. Próowałam to edytować w formularzu edycji - ale gdzie tam! Kiedy klikam: "Zapisz", wyskakuje mi biała plansza. Tabula raza. I nic poza tym. Wracam do opisu, a tam błąd tkwi nadal.
Napisałam o tym do eBiblio. I co mi odpowiedzieli? A jakże: iż nie jest to błąd systemu, tylko jeśli opis jest ściągnięty z HKC, to "czasem" nie można go edytować, podobnie jeśli jest wpisany z autopsji, ale umieszczony w HKC i inni bibliotekarze już go ściągali, to też nie można go edytować.
Witaj w eBiblio!
Tak właśnie wygląda praca w tym programie. Ja na razie odpuściłam sobie poprawianie :(

Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: eBiblio Librusa

niedziela 17 sty 2021, 00:58

Witam po feriach! :)
Kilka dni temu odwiedził mnie w bibliotece pan Jakub Salamon z Trzeciej Strony - inżynier i twórca programu eBiblio (korespondował z niektórymi z nas tu na forum). Wcześniej był także u BlondAnki.
Wypisałam kilkanaście (prawie 20) punktów z moimi propozycjami zmian w eBiblio oraz z różnymi usterkami. Pan Salamon mówi, że nie ma wpływu na naprawy usterek i na wadliwe działanie programu, ale będzie naciskał dział techniczny Librusa, żeby to wszystko ponaprawiano. Natomiast co do propozycji modyfikacji, obiecał, że zajmie się nimi tak szybko, jak będzie mógł.
Miejmy więc nadzieję, że będzie coraz lepiej. Ale sprawność programu zależy wyłącznie od pracowników IT w Librusie.

Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: eBiblio Librusa

niedziela 17 sty 2021, 01:02

Aha, i pan Salamon pokazał mi, gdzie wyłączyć ten sakramencki koszyk przy wypożyczaniu książek. Nooo, nareszcie! Będzie mi się znacznie szybciej wypożyczało podręczniki we wrześniu. :)
Jeśli ktoś nie wie, jak to zrobić, to służę pomocą - spróbuję to opisać.

Malajka
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 mar 2020, 14:45

Re: eBiblio Librusa

środa 20 sty 2021, 13:02

Dzień dobry :)
Bardzo chętnie bym przeczytała, gdzie wyłączyć koszyk. Choć muszę przyznać, że i tak po pracy z ręcznym wpisywaniem wypożyczeń i tak jestem zachwycona e-biblio. Dziś wydrukowałam pierwsze naklejki i będzie teraz w ogóle szybciej z pożyczaniem.

A mam pytanie z innej beczki: nie mogę nigdzie znaleźć czegos takiego jak historia wypożyczeń jakiegoś jednego konkretnego ucznia. Żebym mogła sprawdzić czy uczeń coś już wypozyczył. Jest gdzieś dostepna taka opcja?

Fajnie, że będą pracować nad ulepszeniem tego programu!

Pozdrawiam! :)

Malajka
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 mar 2020, 14:45

Re: eBiblio Librusa

czwartek 21 sty 2021, 14:42

Oxyvia pisze:
niedziela 17 sty 2021, 00:58
Witam po feriach! :)
Kilka dni temu odwiedził mnie w bibliotece pan Jakub Salamon z Trzeciej Strony - inżynier i twórca programu eBiblio (korespondował z niektórymi z nas tu na forum). Wcześniej był także u BlondAnki.
Wypisałam kilkanaście (prawie 20) punktów z moimi propozycjami zmian w eBiblio oraz z różnymi usterkami. Pan Salamon mówi, że nie ma wpływu na naprawy usterek i na wadliwe działanie programu, ale będzie naciskał dział techniczny Librusa, żeby to wszystko ponaprawiano. Natomiast co do propozycji modyfikacji, obiecał, że zajmie się nimi tak szybko, jak będzie mógł.
Miejmy więc nadzieję, że będzie coraz lepiej. Ale sprawność programu zależy wyłącznie od pracowników IT w Librusie.
Dzień dobry jeszcze raz!

Czy do puli pytań i sugestii dla pana od Librusa mogłabym jeszcze dorzucić jedną rzecz? :)
Chodzi mi o wysyłanie informacji przypominających o zwrocie książek po terminie zwrotu. W tym momencie są to maile, gdyż podejrzewam, że e-biblio działa tylko na kontach uczniowskich. Fajnie by było, by docelowo wiadomości takie były wysyłane na konta rodziców w Librusie. Dziś chciałam wysłać takie wiaodmości generowane przez e-biblio i nie mogłam, bo rodzice nie wpisali swoich maili.

Pozdrawiam serdecznie!

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: eBiblio Librusa

piątek 22 sty 2021, 13:23

Oxyvia pisze:
niedziela 17 sty 2021, 00:58
Witam po feriach! :)
Kilka dni temu odwiedził mnie w bibliotece pan Jakub Salamon z Trzeciej Strony - inżynier i twórca programu eBiblio (korespondował z niektórymi z nas tu na forum). Wcześniej był także u BlondAnki.
Wypisałam kilkanaście (prawie 20) punktów z moimi propozycjami zmian w eBiblio oraz z różnymi usterkami. Pan Salamon mówi, że nie ma wpływu na naprawy usterek i na wadliwe działanie programu, ale będzie naciskał dział techniczny Librusa, żeby to wszystko ponaprawiano. Natomiast co do propozycji modyfikacji, obiecał, że zajmie się nimi tak szybko, jak będzie mógł.
Miejmy więc nadzieję, że będzie coraz lepiej. Ale sprawność programu zależy wyłącznie od pracowników IT w Librusie.
Dzień dobry
Zapewniam Państwa, że po stronie dewelopera (Trzecia Strona sp. z o. o.) dokładamy wszelkich starań, aby spełniało ono wszystkie potrzeby merytoryczne bibliotekarzy. Z naszym dystrybutorem - firmą Librus - jesteśmy w stałym kontakcie, w celu ciągłej optymalizacji wydajności systemu e-biblio. Mamy świadomość, że pojawiają się pewne wątpliwości i problemy, dlatego staramy się jak najszybciej na nie reagować. Wspólnie z naszymi partnerami pracujemy nad optymalizacją systemu e-biblio i postaram się Państwa informować o postępach tych prac :-)

Jakub Salamon
Trzecia Strona
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: eBiblio Librusa

piątek 22 sty 2021, 13:43

Malajka pisze:
środa 20 sty 2021, 13:02
Dzień dobry :)
Bardzo chętnie bym przeczytała, gdzie wyłączyć koszyk. Choć muszę przyznać, że i tak po pracy z ręcznym wpisywaniem wypożyczeń i tak jestem zachwycona e-biblio. Dziś wydrukowałam pierwsze naklejki i będzie teraz w ogóle szybciej z pożyczaniem.

A mam pytanie z innej beczki: nie mogę nigdzie znaleźć czegos takiego jak historia wypożyczeń jakiegoś jednego konkretnego ucznia. Żebym mogła sprawdzić czy uczeń coś już wypozyczył. Jest gdzieś dostepna taka opcja?

Fajnie, że będą pracować nad ulepszeniem tego programu!

Pozdrawiam! :)
Dzień dobry,

postaram się pomóc. Jeśli chodzi o koszyk wypożyczeń to nie da się go wyłączyć. Ale zapewne chodzi o wypożyczenie z pominięciem koszyka wypożyczeń. Proszę wejść w Ustawienia>Dane biblioteki/Adres i konfiguracja. Na tym ekranie pod Dniami wolnymi jest okienko Wypożyczalnia. W nim "Wypożyczenie z automatycznym terminem zwrotu " należy włączyć
Obrazek
Jeśli chodzi o historie wypożyczeń konkretnego ucznia to jest ona na jego koncie.
Obrazek

Jakub Salamon
Trzecia Strona
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: eBiblio Librusa

piątek 22 sty 2021, 13:52

sylv pisze:
wtorek 22 gru 2020, 09:12
Nie mogę się doczekać importu danych do e-biblio, a czekam już od połowy września :roll:
Pierwszy raz w naszej bibliotece będzie wypożyczanie za pośrednictwem systemu :)
A czy ktoś z Was drukuje kody kreskowe na drukarce do kodów? Nie na takiej zwykłej A4?
Dzień dobry,

z jakiego programu ma być import do e-biblio? I poproszę o nazwę biblioteki. Spróbuję to sprawdzić u naszego partnera.
Kody kreskowe można drukować na dowolnej drukarce, na drukarce do kodów kreskowych też :-). Można też zamówić gotowe kody przygotowane specjalnie pod e-biblio: https://etykietynaksiazki.pl/

Jakub Salamon
Trzecia Strona
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

Malajka
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 mar 2020, 14:45

Re: eBiblio Librusa

poniedziałek 25 sty 2021, 15:26

Dzień dobry!
Dziękuję za odpowiedzi! :)

Niestety, wciąż nie widzę historii wypożyczeń. Jak wchodze w zakładkę czytelnia, dalej czytelnicy, wybieram jakiegoś ucznia to widnieją tam takie zakładki: aktualny stan konta, a w nim: wypożyczone (tylko te, które sa teraz wypożyczone), rezerwacje potiwerdzone, rezerwacje zgłoszone, udostepnienia. I nigdzie nie widzę historii wypożyczeń.

Przy okazji korzystając z Pana tu obecności :) chciałabym się zapytać, gdzie mogę ustawić, że dany czytelnik może wypożyczać książki? Wprowadziłam dwóch nowych czytelników jako pracowników szkoły (panie z administracji). Kiedy potem wchodziłam na ich konto nie było opcji: wypożycz, a jedynie udostepnij. Wszędzie szukałam możliwości nadania im funkcji do wypożyczeń, ale nie mogłam..

Będę wdzięczna za pomoc :)
Jakub Salamon pisze:
piątek 22 sty 2021, 13:43
Malajka pisze:
środa 20 sty 2021, 13:02
Dzień dobry :)
Bardzo chętnie bym przeczytała, gdzie wyłączyć koszyk. Choć muszę przyznać, że i tak po pracy z ręcznym wpisywaniem wypożyczeń i tak jestem zachwycona e-biblio. Dziś wydrukowałam pierwsze naklejki i będzie teraz w ogóle szybciej z pożyczaniem.

A mam pytanie z innej beczki: nie mogę nigdzie znaleźć czegos takiego jak historia wypożyczeń jakiegoś jednego konkretnego ucznia. Żebym mogła sprawdzić czy uczeń coś już wypozyczył. Jest gdzieś dostepna taka opcja?

Fajnie, że będą pracować nad ulepszeniem tego programu!

Pozdrawiam! :)
Dzień dobry,

postaram się pomóc. Jeśli chodzi o koszyk wypożyczeń to nie da się go wyłączyć. Ale zapewne chodzi o wypożyczenie z pominięciem koszyka wypożyczeń. Proszę wejść w Ustawienia>Dane biblioteki/Adres i konfiguracja. Na tym ekranie pod Dniami wolnymi jest okienko Wypożyczalnia. W nim "Wypożyczenie z automatycznym terminem zwrotu " należy włączyć
Obrazek
Jeśli chodzi o historie wypożyczeń konkretnego ucznia to jest ona na jego koncie.
Obrazek

Jakub Salamon
Trzecia Strona
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: eBiblio Librusa

poniedziałek 25 sty 2021, 17:19

Nie ma przycisku "Historia wypożyczeń" tak jak na załączonym wcześniej obrazku?
Czy pani e-biblio jest zsynchronizowane z Librus-Synergia?

Pozdrawiam

Jakub Salamon
Trzecia Strona
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

Malajka
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 mar 2020, 14:45

Re: eBiblio Librusa

wtorek 26 sty 2021, 13:21

Wkleiłam do tej wiadomości załącznik ze skanem widoku wypożyczalni i konkretnego czytelnika. Nie ma tam historii wypożyczeń.
Tak, mam zsynchronizowany z Synergią, w ten sposób dodałam czytelników.
Załączniki
skan.png
skan.png (121.49 KiB) Przejrzano 8973 razy

kno_da
Posty: 137
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: eBiblio Librusa

wtorek 26 sty 2021, 23:13

Po prawej stronie nazwiska znajduje się "-" (kreska) i takie "V", jak się najedzie na to to pokazuje się "zwiń" i trzeba w to kliknąć. Wtedy rozwija się konto czytelnika gdzie jest m.in. historia czytelnika. Kiedyś monitowałam, że zamiast hasła "zwiń" powinno być "rozwiń" co od razu sugerowałoby, że tam jest coś więcej.
Pozdrawiam:)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 51 gości