Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: eBiblio Librusa

wtorek 15 gru 2020, 00:53

Jakub Salamon pisze:
środa 25 lis 2020, 00:34
Integrację e-biblio z Librus Synergia proszę załatwić ze swoim opiekunem z Librusa.
Pozdrawiam
Jakub Salamon
Trzecia Strona
(e-biblio, Alfios, Bibliografia, MAK+)
O, pojawił się Pan z Trzeciej Strony - to świetnie. Czy Trzecia Strona nadal zajmuje się tworzeniem eBiblio Librusa? Z tym programem są coraz większe problemy w wielu szkołach (może we wszystkich). Tu na Forum kilka osób pisało o tych problemach, u mnie też się powtarzają, więc nie będę o nich pisać, dodam tylko jeszcze ten, o którym na razie nikt nie wspomniał: strasznie długo trwa przełączanie się do widoku Czytelnicy. Ponad pół minuty, a czasami dłużej. O wiele szybciej dokonałabym wypożyczenia książki tradycyjną metodą na karcie papierowej niż w tym programie! Jest to bezsensowne i nie do przyjęcia. Podobnie jak inne rzeczy spowalniające pracę w tym systemie. Czy firma Trzecia Strona ma nadal jakiś wpływ na działanie eBiblio?

witka55
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2014, 15:01

Re: eBiblio Librusa

czwartek 17 gru 2020, 15:22

Też zaczynam pracę z tym programem. Na chwilę obecna jestem średnio zadowolona... Jedna rzecz bardzo utrudnia mi wypożyczanie książek.
Podczas wypożyczania danej książki (wpisuję jej nr inwentarzowy), pokazują mi się książki nie tylko z księgi głównej ale też podręczniki z księgi podręczników. Utrudnia mi to i wydłuża wypożyczanie, gdyż muszę dodawać książkę do koszyka wypożyczeń.
Czy mogę jakoś ustawić wypożyczanie tylko z księgi głównej?

Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: eBiblio Librusa

czwartek 17 gru 2020, 22:00

witka55 pisze:
czwartek 17 gru 2020, 15:22
Też zaczynam pracę z tym programem. Na chwilę obecna jestem średnio zadowolona... Jedna rzecz bardzo utrudnia mi wypożyczanie książek.
Podczas wypożyczania danej książki (wpisuję jej nr inwentarzowy), pokazują mi się książki nie tylko z księgi głównej ale też podręczniki z księgi podręczników. Utrudnia mi to i wydłuża wypożyczanie, gdyż muszę dodawać książkę do koszyka wypożyczeń.
Czy mogę jakoś ustawić wypożyczanie tylko z księgi głównej?
Niestety nie ma takiej możliwości, przynajmniej ja nic takiego nie znalazłam. Mi też to bardzo utrudnia wypożyczanie.
Poza tym niestety zawsze książka wypożyczana najpierw musi trafić do koszyka, a dopiero następnym kliknięciem zostaje wypożyczona i trafia na konto czytelnika.
Tak, wypożyczanie jest przez to bardzo wydłużone. W dodatku u mnie strasznie dług otwiera się widok "Czytelnicy". Trwa to kilkadziesiąt sekund, czasami minutę albo dłużej. A nie zawsze przecież mam otwartych "Czytelników", bo kiedy nie ma nikogo w bibliotece, zajmuję się innymi rzeczami, np. wprowadzaniem nowych książek. Wchodzi czytelnik, żeby coś wypożyczyć, i zaczyna się czekanie, czekanie, czekanie, potem szukanie żądanej książki wśród wyświetlonych, kierowanie jej do koszyka, potem na konto czytelnika...
Naprawdę szybciej by się wypożyczało tradycyjną metodą, czyli na papierowe karty czytelników. :(
Bardzo jestem zawiedziona tym programem.

kno_da
Posty: 137
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: eBiblio Librusa

czwartek 17 gru 2020, 22:47

Żeby przyspieszyć wypożyczanie opracowując cokolwiek, otwieram sobie zakładkę czytelników w nowej karcie, w przeglądarce. Tak więc mogę od razu przejść do wypożyczania. U mnie nie ma problemu z wypożyczaniem. Korzystam z czytnika i kodów kreskowych. Podczas wypożyczania od razu książka znajduje się na koncie ucznia. Jedynie podczas zwrotów trzeba potwierdzić. Sprawdziłam bez użycia czytnika i również bez problemów wpisując nr inwentarzowy, klikając enter, książka od razu wędruje na konto ucznia.

Malajka
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 mar 2020, 14:45

Re: eBiblio Librusa

piątek 18 gru 2020, 10:59

Witam,
od dwóch miesięcy korzystam z e-biblio i póki co jestem bardzo zadowolona, mimo iż na początku program działał wolno, ale teraz coś zmienili w konfiguracji i już działa sprawnie.
Mam pytanie odnośnie kodów kreskowych, bo chciałabym je zacząć drukować i naklejać na książki. W bibliotekach publicznych takie kody kreskowe przykleja się na tylną okładkę, czy ktoś kto korzysta z kodów tutaj może mi potwierdzić, że tak właśnie powinnam zrobić? Czy przykleja się w środku, tam gdzie zazwyczaj opisuje się książkę?

Z góry dziękuję za informację!

Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: eBiblio Librusa

piątek 18 gru 2020, 15:48

kno_da pisze:
czwartek 17 gru 2020, 22:47
Żeby przyspieszyć wypożyczanie opracowując cokolwiek, otwieram sobie zakładkę czytelników w nowej karcie, w przeglądarce. Tak więc mogę od razu przejść do wypożyczania. U mnie nie ma problemu z wypożyczaniem. Korzystam z czytnika i kodów kreskowych. Podczas wypożyczania od razu książka znajduje się na koncie ucznia. Jedynie podczas zwrotów trzeba potwierdzić. Sprawdziłam bez użycia czytnika i również bez problemów wpisując nr inwentarzowy, klikając enter, książka od razu wędruje na konto ucznia.
Wiem, że można przyśpieszyć wypożyczanie, otwierając eBiblio dwukrotnie, czyli w dwóch oknach. Ale nie powinno tak być. To obciąża system, bo to tak, jakby zalogowanych było dwóch użytkowników, a nie jeden. Powinno być tak, żeby dało się płynnie przechodzić z jednego okna programu do drugiego.
A mogę poprosić o instrukcję, jak ustawić sobie wypożyczanie bez pośrednictwa koszyka? Nie wiedziałam, że tak się da, i nie mogę teraz znaleźć takiej opcji...

Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: eBiblio Librusa

piątek 18 gru 2020, 15:51

Malajka pisze:
piątek 18 gru 2020, 10:59
Witam,
od dwóch miesięcy korzystam z e-biblio i póki co jestem bardzo zadowolona, mimo iż na początku program działał wolno, ale teraz coś zmienili w konfiguracji i już działa sprawnie.
Mam pytanie odnośnie kodów kreskowych, bo chciałabym je zacząć drukować i naklejać na książki. W bibliotekach publicznych takie kody kreskowe przykleja się na tylną okładkę, czy ktoś kto korzysta z kodów tutaj może mi potwierdzić, że tak właśnie powinnam zrobić? Czy przykleja się w środku, tam gdzie zazwyczaj opisuje się książkę?

Z góry dziękuję za informację!
Witaj na pokładzie. :)
Miejsce przyklejania kodów jest indywidualnym wyborem bibliotekarza. Ja się spotykałam z kodami w różnych miejscach, pracując w rozmaitych bibliotekach, także naukowych, i to ogólnokrajowych. Nie ma tu reguły.
Ja przyklejam kody wewnątrz, tam, gdzie mam najwięcej miejsca, np. na stronie tytułowej albo na odwrocie strony tytułowej, albo przy stopce wydawniczej... Gdzieś na początku książki. Ale nie na okładce, żeby kod nie został zniszczony albo niechcący odklejony przez kogoś.

kno_da
Posty: 137
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: eBiblio Librusa

piątek 18 gru 2020, 23:47

Oxyvia pisze:
piątek 18 gru 2020, 15:48
kno_da pisze:
czwartek 17 gru 2020, 22:47
Żeby przyspieszyć wypożyczanie opracowując cokolwiek, otwieram sobie zakładkę czytelników w nowej karcie, w przeglądarce. Tak więc mogę od razu przejść do wypożyczania. U mnie nie ma problemu z wypożyczaniem. Korzystam z czytnika i kodów kreskowych. Podczas wypożyczania od razu książka znajduje się na koncie ucznia. Jedynie podczas zwrotów trzeba potwierdzić. Sprawdziłam bez użycia czytnika i również bez problemów wpisując nr inwentarzowy, klikając enter, książka od razu wędruje na konto ucznia.
Wiem, że można przyśpieszyć wypożyczanie, otwierając eBiblio dwukrotnie, czyli w dwóch oknach. Ale nie powinno tak być. To obciąża system, bo to tak, jakby zalogowanych było dwóch użytkowników, a nie jeden. Powinno być tak, żeby dało się płynnie przechodzić z jednego okna programu do drugiego.
A mogę poprosić o instrukcję, jak ustawić sobie wypożyczanie bez pośrednictwa koszyka? Nie wiedziałam, że tak się da, i nie mogę teraz znaleźć takiej opcji...
Hmm... Prawdę mówiąc, nie pamiętam żebym gdzieś to ustawiała. Nawet nie mogę sobie przypomnieć, czy tak mam od początku (skleroza chyba:/). Być może tak dzieje się w sytuacji kiedy książki mają nadane kody kreskowe hmmm...nie wiem.

kno_da
Posty: 137
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: eBiblio Librusa

piątek 18 gru 2020, 23:55

Malajka pisze:
piątek 18 gru 2020, 10:59
Witam,
od dwóch miesięcy korzystam z e-biblio i póki co jestem bardzo zadowolona, mimo iż na początku program działał wolno, ale teraz coś zmienili w konfiguracji i już działa sprawnie.
Mam pytanie odnośnie kodów kreskowych, bo chciałabym je zacząć drukować i naklejać na książki. W bibliotekach publicznych takie kody kreskowe przykleja się na tylną okładkę, czy ktoś kto korzysta z kodów tutaj może mi potwierdzić, że tak właśnie powinnam zrobić? Czy przykleja się w środku, tam gdzie zazwyczaj opisuje się książkę?

Z góry dziękuję za informację!
Ja przyklejam kody z tyłu książki , na okładce. Zaklejam kod z numerem ISBN, żeby czytnik nie wariował. W razie potrzeby ISBN jest w środku przecież. Naklejony kod zabezpieczam zwykłą taśmą klejącą. Robiłam to zaraz po naklejeniu kodu, żeby dwa razy nie sięgać po książkę. Uznałam, że to miejsce przyspieszy późniejsze prace np. wypożyczanie, zwrot, czy wreszcie skontrum. Nie ma potrzeby otwierania książki.

Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: eBiblio Librusa

niedziela 20 gru 2020, 02:15

kno_da pisze:
piątek 18 gru 2020, 23:47
Hmm... Prawdę mówiąc, nie pamiętam żebym gdzieś to ustawiała. Nawet nie mogę sobie przypomnieć, czy tak mam od początku (skleroza chyba:/). Być może tak dzieje się w sytuacji kiedy książki mają nadane kody kreskowe hmmm...nie wiem.
U mnie książki mają kody kreskowe, jak najbardziej...
Chyba muszę znowu zadzwonić do Pomocy Librusa.
Ale dobrze wiedzieć, że jest taka możliwość, że w ogóle się da wypożyczać bez tego sakramenckiego koszyka. :))) Dziękuję.

Malajka
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 mar 2020, 14:45

Re: eBiblio Librusa

poniedziałek 21 gru 2020, 13:35

Bardzo serdecznie dziękuję za cenne informacje! :)
Mam nadzieję, że tym co napisze się odwdzięczę, gdyż właśnie dziś odkryłam, jak mogę szybko wypożyczyć książkę.
Więc tak:
wchodzę w Wypożyczalnia - dalej Czytelnicy
W wyszukiwarkę wpisuję nazwisko ucznia. Wyskakuje mi jego konto.
Następnie w tej samej wyszukiwarce na górze wpisuję numer książki. Zmieniam tylko zaznaczenie w tej wyszukiwarce na szukaj opisów bibliograficznych, egzemplarzy. A nawet jak tego nie zmienię to wpisując numer egzemplarza i tak wyskakuje mi książka. Tym samym mam otwartego czytelnika i kafelek z książką. Na dole klikam "wypożycz" i już, gotowe! :)
Wpisuję sobie właśnie teraz wypożyczenia wszystkie, żeby mieć już statystykę na ten rok szkolny i robi się to tak szybko, że jestem zachwycona :)
Także nie trzeba żadnego koszyka. Ale też widzę, że uczniowie korzystają z tej funkcji rezerwuj, więc to też mi ułatwia teraz przy pracy zdalnej, ze nie musza mi pisać wiadomości na Librusie, tylko po prostu rezerwują w e-biblio.

Bardzo dziękuję za sugestie co do naklejek! Obie są świetne, więc jeszcze nie wiem, co wybiorę :)
Pozdrawiam serdecznie!

Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: eBiblio Librusa

poniedziałek 21 gru 2020, 22:56

Malajka pisze:
poniedziałek 21 gru 2020, 13:35
Bardzo serdecznie dziękuję za cenne informacje! :)
Mam nadzieję, że tym co napisze się odwdzięczę, gdyż właśnie dziś odkryłam, jak mogę szybko wypożyczyć książkę.
Więc tak:
wchodzę w Wypożyczalnia - dalej Czytelnicy
W wyszukiwarkę wpisuję nazwisko ucznia. Wyskakuje mi jego konto.
Następnie w tej samej wyszukiwarce na górze wpisuję numer książki. Zmieniam tylko zaznaczenie w tej wyszukiwarce na szukaj opisów bibliograficznych, egzemplarzy. A nawet jak tego nie zmienię to wpisując numer egzemplarza i tak wyskakuje mi książka. Tym samym mam otwartego czytelnika i kafelek z książką. Na dole klikam "wypożycz" i już, gotowe! :)
Wpisuję sobie właśnie teraz wypożyczenia wszystkie, żeby mieć już statystykę na ten rok szkolny i robi się to tak szybko, że jestem zachwycona :)
Także nie trzeba żadnego koszyka. Ale też widzę, że uczniowie korzystają z tej funkcji rezerwuj, więc to też mi ułatwia teraz przy pracy zdalnej, ze nie musza mi pisać wiadomości na Librusie, tylko po prostu rezerwują w e-biblio.

Bardzo dziękuję za sugestie co do naklejek! Obie są świetne, więc jeszcze nie wiem, co wybiorę :)
Pozdrawiam serdecznie!
Nie ma za co, cieszę się, że pomogłam. :)
I ja bardzo dziękuję za Twoją wiadomość. Weszłam na Librusa specjalnie, żeby zobaczyć, czy faktycznie u mnie też nie pokazuje się ten okropny koszyk w czasie wypożyczania. I rzeczywiście: nie ma go! To nie jest tak, że można go teraz ominąć - on po prostu zniknął!
No i fajnie, tylko szkoda, że na dole trzeba klikać "Wypożycz". To też jest zbędne, moim zdaniem. No bo jeśli otwieram konto czytelnika, a potem szukam książki, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że po to właśnie, żeby ją wypożyczyć temu czytelnikowi. Szybciej by było, gdyby to szło automatycznie - wpisuję książkę do wyszukiwarki, a ona od razu wskakuje na konto czytelnika. Tak jest w Molu.
Przy jednej książce to nie ma specjalnego znaczenia, ale kiedy się wypożycza po kilka podręczników uczniom na początku roku i za każdym razem trzeba będzie klikać "Wypożycz", to niestety to wydłuży wypożyczanie, a nie skróci.
Muszę napisać o tym do eBiblio.
W każdym razie jeszcze raz bardzo dziękuję za informację, bo pewnie sama nieprędko bym to zauważyła, ponieważ nie ma uczniów w szkole i niecodziennie coś wypożyczam.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: eBiblio Librusa

wtorek 22 gru 2020, 09:12

Nie mogę się doczekać importu danych do e-biblio, a czekam już od połowy września :roll:
Pierwszy raz w naszej bibliotece będzie wypożyczanie za pośrednictwem systemu :)
A czy ktoś z Was drukuje kody kreskowe na drukarce do kodów? Nie na takiej zwykłej A4?

kno_da
Posty: 137
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: eBiblio Librusa

wtorek 22 gru 2020, 13:14

Oxyvia pisze:
poniedziałek 21 gru 2020, 22:56
Malajka pisze:
poniedziałek 21 gru 2020, 13:35
Bardzo serdecznie dziękuję za cenne informacje! :)
Mam nadzieję, że tym co napisze się odwdzięczę, gdyż właśnie dziś odkryłam, jak mogę szybko wypożyczyć książkę.
Więc tak:
wchodzę w Wypożyczalnia - dalej Czytelnicy
W wyszukiwarkę wpisuję nazwisko ucznia. Wyskakuje mi jego konto.
Następnie w tej samej wyszukiwarce na górze wpisuję numer książki. Zmieniam tylko zaznaczenie w tej wyszukiwarce na szukaj opisów bibliograficznych, egzemplarzy. A nawet jak tego nie zmienię to wpisując numer egzemplarza i tak wyskakuje mi książka. Tym samym mam otwartego czytelnika i kafelek z książką. Na dole klikam "wypożycz" i już, gotowe! :)
Wpisuję sobie właśnie teraz wypożyczenia wszystkie, żeby mieć już statystykę na ten rok szkolny i robi się to tak szybko, że jestem zachwycona :)
Także nie trzeba żadnego koszyka. Ale też widzę, że uczniowie korzystają z tej funkcji rezerwuj, więc to też mi ułatwia teraz przy pracy zdalnej, ze nie musza mi pisać wiadomości na Librusie, tylko po prostu rezerwują w e-biblio.

Bardzo dziękuję za sugestie co do naklejek! Obie są świetne, więc jeszcze nie wiem, co wybiorę :)
Pozdrawiam serdecznie!
Nie ma za co, cieszę się, że pomogłam. :)
I ja bardzo dziękuję za Twoją wiadomość. Weszłam na Librusa specjalnie, żeby zobaczyć, czy faktycznie u mnie też nie pokazuje się ten okropny koszyk w czasie wypożyczania. I rzeczywiście: nie ma go! To nie jest tak, że można go teraz ominąć - on po prostu zniknął!
No i fajnie, tylko szkoda, że na dole trzeba klikać "Wypożycz". To też jest zbędne, moim zdaniem. No bo jeśli otwieram konto czytelnika, a potem szukam książki, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że po to właśnie, żeby ją wypożyczyć temu czytelnikowi. Szybciej by było, gdyby to szło automatycznie - wpisuję książkę do wyszukiwarki, a ona od razu wskakuje na konto czytelnika. Tak jest w Molu.
Przy jednej książce to nie ma specjalnego znaczenia, ale kiedy się wypożycza po kilka podręczników uczniom na początku roku i za każdym razem trzeba będzie klikać "Wypożycz", to niestety to wydłuży wypożyczanie, a nie skróci.
Muszę napisać o tym do eBiblio.
W każdym razie jeszcze raz bardzo dziękuję za informację, bo pewnie sama nieprędko bym to zauważyła, ponieważ nie ma uczniów w szkole i niecodziennie coś wypożyczam.
U mnie nie ma "Wypożycz". Wchodzę do "Wypożyczalni", wpisuję nazwisko ucznia, otwiera się jego karta. Następnie książki które chce wypożyczyć i wybrał sobie przykładam do czytnika, albo wpisuję numery inwentarzowe w pasek "Szukaj w mojej bibliotece", jak numer jest wpisany klikam "enter" i od razu książka wskakuje na kartę ucznia. Nie muszę nawet przestawiać oznaczenia z "Czytelnika" na "Opisów bibliograficznych, egzemplarzy". W związku z tym idzie sprawnie.
Dziś jedynie zauważyłam, że przy zmianie terminu zwrotu dużej grupy uczniów, w statystykach pojawia się to jako dodatkowe wypożyczenie.

Malajka
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 mar 2020, 14:45

Re: eBiblio Librusa

wtorek 22 gru 2020, 15:59

Ja również bardzo się cieszę, że mogłam pomóc! :))
Sprawdziłam teraz i mając otwarte konto jakiegoś czytelnika mogę dodawać po kilka ksiązek, zawsze wpisując na górze numer książki i one nie znikają i na końcu można kliknąć wypożycz. Czyli nie trzeba tego robić pojedynczo, mi przynajmniej tak się udało :)
Ten koszyk mi się pojawia na chwilkę tam na górze przy tym ludziku, ale jak tylko klikam Wypożycz - od razu znika. Więc nawet nie zwracam na niego uwagi.
Jedynie wiem dlaczego nie mam opcji wypożycz przy nauczycielach..

U mnie na szczęście jest sporo wypożyczeń i mogłam potrenować, także zwracanie książek jest proste, wystarczy wejść w konto czytelnika, zaznaczyć pozycje i już.

Także generalnie jestem bardzo zadowlona, a już w ogóle samo wpisywanie książek do bazy mając czytnik jest takie proste!
Ale dopiero po Nowym Roku będę drukować etykiety. Już teraz nie zdążę.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc i wszystkim życzę zdrowych, pogodnych Świąt :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 34 gości