Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

sobota 22 wrz 2018, 11:24

EMT, wolę stanowczo twój /i swój/ "bałagan" niż nonszalancję tej innej szkoły. Władza zmienną jest, a mnie życie nauczyło, by pilnować każdej kropki w papierach i każdej sztuki na regałach. Na wolną amerykankę absolutnie nie wyraziłabym zgody. Mnie tylko wkurza niezmiernie ignorancja władzy w stosunku do naszej grupy zawodowej, stała i niezmienna, brak poszanowania, doceniania /nawet forma dodatku jak wychowawczy dla wych./ Co chwila odzywają się demony głupoty /patrzcie wypowiedź kolejnego -osła /celowo napisane/ z ław poselskich, BwSz9/18- Redaktor opisuje/, o zbędnych bibliotekach w szkole, bo "publiczne są bliżej ucznia". Większej głupoty nie słyszałam w zawodzie, co jest BLIŻEJ ucznia. Człowiek na tym stanowisku powinien rozumieć INNĄ I POTRZEBNĄ rolę obydwu RODZAJÓW bibliotek.

Schizofrenia władz /tych i poprzednich/ jest piramidalna: mamy doniosłą rolę kształtowania czytelnictwa, bo wtórny analfabetyzm etc., a jednocześnie do bibliotek kieruje się dzieci na OBIADY, na wszelkie zajęcia, do pełnienia roli świetlicy, do opieki - na baseny, na wycieczki... itp.
Mówi się publicznie i medialnie jak się wspiera czytelnictwo /bo to ładnie brzmi/ a ogranicza się etaty w bibliotekach i NIE CHCE SIĘ PODJĄC ROZMÓW O STANDARDACH pracy w bibliotekach, z głupim uśmiechem, pełnym arogancji twierdząc, że SĄ BIBLIOTEKI w szkołach, a że po 2/30?
Mamy odpowiedzialność za wszystko: z podręcznikami na czele, uczniami pod opieką non stop, nawet w drodze do ich toalety, u nas nawet herbaty n-le nie moga sobie zrobić na lekcję, bo któreś szczęście czyjeś mogłoby się poparzyć wskakując na biurko nauczyciela..
Mogłabym długo pisać, jak wielu z nas... Jednak mamy 2 dni wolne, życzę wszystkim dystansu do pracy, ja wciąż staram się go mieć, już nie licząc na normalność i szacunek, tylko by przetrwać do SWOJEGO wolnego czasu za 3 lata.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

sobota 22 wrz 2018, 15:30

Aqa - dziękuję za wsparcie. Ja już na pewno się nie zmienię i nie poddam żadnym naciskom. Ale tak jak Ciebie boli mnie ogólna zgoda na tę "bylejakość". I chociaż to ostatni rok mojej "kariery", przykro mi, że następni pracownicy prawdopodobnie pójdą na to, żeby mieć albo święty spokój albo uznanie dyrekcji/rodziców/władz. A na to wszystko patrzą niestety również uczniowie i zapamiętują, co uzyskuje aprobatę "przywódców".

Biblus
Posty: 128
Rejestracja: piątek 30 kwie 2010, 09:26

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

niedziela 23 wrz 2018, 19:26

Ala pisze:(...)Ze względu na duży pośpiech z opracowaniem podręczników (jestem sama - podręczników ponad 1500), kierując się rachunkiem ostemplowałam wszystkie otrzymane z dotacji podręczniki. Nie miałam żadnej informacji - ani pisemnej, ani ustnej - że nie mam całości stemplować. No i zostały komplety ostemplowane, a uczniów okazało się mniej. Dyrektora nie interesuje jak mam to zrobić, ale zbędne komplety mam odesłać.(...)
A ja miałem taką sytuację:
Otrzymałem z sekretariatu informację o ilości uczniów i na tej podstawie opracowałem podręczniki (do 10 września). Nagle po 10 września się okazało, że w klasach pierwszych ubyło 4 uczniów, co w przeliczeniu na podręczniki daje 24 egzemplarze. Książki już były ostęplowane z nadanymi numerami. Zaprosiliśmy do siebie przedstawiciela handlowego WSiP-u i doradził nam, żeby pokryć korektorem numer i pieczątkę i odesłać do wydawnictwa, gdyż oni tylko pobieżnie sprawdzają co którąś sztukę. Tak też zrobiliśmy i na razie siedzimy cicho :wink: .
Druga sytuacja: w jednej z paczek dostaliśmy książkę, która była już ostęplowana pieczątką jakiejś szkoły gdzieś w Polsce i miała nadany numer. Pokryliśmy korektorem pieczątkę i numer i nadaliśmy własne znaki. Da się? I nikt z tego powodu nie robił awantury, ani nie składał reklamacji.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

niedziela 23 wrz 2018, 20:29

Biblus pisze: A ja miałem taką sytuację:
Otrzymałem z sekretariatu informację o ilości uczniów i na tej podstawie opracowałem podręczniki (do 10 września). Nagle po 10 września się okazało, że w klasach pierwszych ubyło 4 uczniów, co w przeliczeniu na podręczniki daje 24 egzemplarze. Książki już były ostęplowane z nadanymi numerami. Zaprosiliśmy do siebie przedstawiciela handlowego WSiP-u i doradził nam, żeby pokryć korektorem numer i pieczątkę i odesłać do wydawnictwa, gdyż oni tylko pobieżnie sprawdzają co którąś sztukę. Tak też zrobiliśmy i na razie siedzimy cicho :wink: .
A dla mnie to jest chore. Powinno być odgórne przyzwolenie wydawnictw na to zamazywanie, a nie, że robimy coś "cichem" i czekamy - a nuż się uda. Jakbyśmy byli jakimiś przestępcami.

Druga sprawa - książki ze skasowanymi numerami i pieczątkami umieszczone są już w księdze inwentarzowej. Trzeba je wykreślić. Co z pustymi miejscami - piszemy oświadczenie, dlaczego są luki i dołączamy informacją, że może gdzieś tam nic nie zauważą? :) .

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

poniedziałek 24 wrz 2018, 19:19

Biblus pisze:Otrzymałem z sekretariatu informację o ilości uczniów i na tej podstawie opracowałem podręczniki (do 10 września). Nagle po 10 września się okazało, że w klasach pierwszych ubyło 4 uczniów, co w przeliczeniu na podręczniki daje 24 egzemplarze. Książki już były ostemplowane z nadanymi numerami.
Jeżeli po 10 września ktoś się wypisze, to książki zostają w szkole! Chyba że wypisali się wcześniej, a bibliotekarza poinformowano po 10-tym, chyba, że tak było u ciebie... wtedy odpowiedzialność spada na sekretariat. Wszystko zależy od tego, kiedy i na ile ostatecznie została zatwierdzona dotacja. Wnioski dotacyjne składa się w maju i aktualizuje na początku września, właśnie do 10-tego. Dotacja musi się zgadzać z danymi do SIO też na 10-tego. Niestety sama to robię, więc wiem dokładnie. Między 3 - 10 września aktualizowałam wniosek on-line ze trzy razy, aż w końcu rano 10-tego wydrukowałam i przekazałam do podpisu dyrekcji. Po czym się okazało, że w ten sam dzień koło południa jeszcze ktoś się wypisał :mrgreen: Na to już nic nie poradzę, wniosek był w sekretariacie, mogły go panie wstrzymać - puściły, dyrektorka podpisała; nie moja sprawa. Książki zostały czyste, ale fakturę i tak już dałam do zapłaty; jest zgodna z dotacją.

Po 10-tym jeszcze paru uczniów się wypisało, ich książki mieszczą się w dotacji, więc opieczętowane i wpisane do inwentarza spokojnie czekają na potrzebujących.
POZDR:) Kaja

MonaLisa
Posty: 40
Rejestracja: środa 02 sty 2013, 14:29

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

czwartek 27 wrz 2018, 13:18

Kaju czy ta data 10 wrzesnia wynika z ustawy rozporzadzenia?

kno_da
Posty: 140
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

czwartek 27 wrz 2018, 18:03

Nie do mnie pytanie ale... Wydaje mi się, że ta data jest ustalana wewnętrznie przez OP. Dzisiaj właśnie otrzymałam informację, że przyjdzie do mnie pani, która składała zamówienie na podręczniki, by ustalić (zweryfikować) ostateczną liczbę uczniów objętych dotacją.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

piątek 28 wrz 2018, 07:55

Możliwe, że każdy OP ma inaczej... U mnie np. księgowa (zakładam, że w porozumieniu z dyrekcją) nic nie kazała odsyłać, chociaż na niektórych poziomach liczba uczniów zmniejszyła nam się o 5...

wichrowe wzgórze
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 15 paź 2012, 12:31

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

piątek 28 wrz 2018, 12:29

moja szkoła dostała podręczniki z zaklejonymi pieczątkami białym, samoprzylepnym papierem. Widocznie tez ktoś za dużo podstemplował. Zaklej pieczątki i będzie git :)

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

sobota 29 wrz 2018, 10:45

Informacja z Wydziału Edukacji - Referat Finansów i Projektów Oświatowych
Szanowni Państwo
Dyrektorzy samorządowych szkół podstawowych i gimnazjów
Dyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie

EK-06. 3021.40.6.2018

Dotyczy: DOTACJI CELOWEJ NA WYPOSAŻENIE SZKÓŁ W PODRĘCZNIKI, MATERIAŁY EDUKACYJNE I MATERIAŁY ĆWICZENIOWE.

Zgodnie z art. 58 ust. 4 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2203) informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji celowej w 2018 roku na wyposażenie szkoły w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe dyrektor szkoły podstawowej lub dotychczasowego gimnazjum oraz szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub dotychczasowego gimnazjum, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, przekazuje organowi prowadzącemu w terminie do dnia 10 września.

W związku z powyższym proszę o wprowadzenie danych w aplikacji OSON na stronie internetowej https://krakow.odpn.pl. Okres dla wprowadzania wniosków trwać będzie od 3 września do 10 września 2018 roku. Po tym terminie edycja danych w systemie, a tym samym sporządzenie przez szkołę dokumentacji będzie niemożliwa.
Po wprowadzeniu danych do systemu należy wydrukować stosowne wnioski (...) Ww. dokumenty należy dostarczyć bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż do 10 września 2018 roku do Wydziału Edukacji ul. Stachowicza 18.

Z poważaniem,
p.o. Z-cy DYREKTORA WYDZIAŁU
Magdalena Węgrocka-Szwalec
Ten termin jest zbieżny z terminem przekazywania danych do SIO przez sekretariat (z jakiego rozporządzenia wynika, już nie wiem). W każdym razie, jeśli po 10-tym zmieni się stan uczniów, a zmiana stanu powodowałaby, np. likwidację w jakiejś klasie podziału na grupy - to już tego się nie zmienia. Musi być jakaś data graniczna, bo inaczej zdarzałyby się... zwolnienia nauczyciela w trakcie roku szkolnego.

kno_da pisze:Nie do mnie pytanie ale... Wydaje mi się, że ta data jest ustalana wewnętrznie przez OP. Dzisiaj właśnie otrzymałam informację, że przyjdzie do mnie pani, która składała zamówienie na podręczniki, by ustalić (zweryfikować) ostateczną liczbę uczniów objętych dotacją.
Dzisiaj, czyli 27 września??? Najwyraźniej to nie mój region, ale ustawa dotyczy przecież całego kraju. A skąd ta pani? Z OP?
Ostatnio zmieniony niedziela 30 wrz 2018, 08:41 przez KaJu, łącznie zmieniany 1 raz.
POZDR:) Kaja

kno_da
Posty: 140
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

sobota 29 wrz 2018, 12:19

"Ta Pani" jest nauczycielem dydaktykiem. Całkiem możliwe, że w natłoku spraw źle zinterpretowałam jej słowa i niewłaściwie to ujęłam we wcześniejszym poście. Jestem z Wielkopolski. Oczywiście, że ustawa obowiązuje wszystkich i jest tam data 10 września (doczytałam). Jak już będę po spotkaniu z Panią sprostuję moje informacje.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

sobota 29 wrz 2018, 21:13

Podajecie daty, które obowiązują dyrekcję - prawnie zamawiającą wszelkie materiały edukacyjne, do rozliczenia się z zamówień, wprowadzenia danych do systemu informacji oświatowej. Nie jest to data, z którą ma się liczyć n. bibliotekarz opracowujący podręczniki- do wydania uczniom.
Od , w tym roku 3 września należało wydawać przygotowane podręczniki, wg stanu jaki n. bibliotekarz zdążył przygotować na podaną liczbę uczniów 3 IX, w dniu rozpoczęcia zajęć. Zakładając, że 3 IX SĄ gotowe podręczniki do wydania w każdej klasie na daną liczbę uczniów /można i trzeba zostawić nie wpisane egz. po 1 kpl. na klasę/ - 3 IX je się wydaje wszystkim na liście. Jeżeli uczeń odejdzie dzień potem- oddaje podręczniki i ćwiczenia, a te stają się własnością Gminy/ czyli szkoły.
Problem powstaje wtedy, gdy n. bibliotekarz wpisze więcej egz. niż liczba uczniów w dniu rozpoczęcia roku.
MEN i dyrekcje oczekują szybkiego wydania kompletów podręczników, który dyrektor wskaże, którym klasom w jego szkole NIE WYDAĆ podręczników do 10 IX w obawie, że zmieni się liczba uczniów, np. 8 IX?

Do 3 IX dyrekcja podaje mi prognozowaną i zgłaszaną do OP liczbę uczniów, dla której zamawia podręczniki, liczbę dla poziomu klas z nowymi podręcznikami, informację tą mam obowiązek potwierdzić 3 IX u wychowawców, w tym roku klas: 2, 5, 8.
Przykład: 3 IX dostaję informację o ilości uczniów w poziomie klas, informacja od wychowawców,którzy sprawdzili listę:
klasy1: 100, klasy 2: 105, ....klasy 8- 120, /do 1 IX przygotowuję dla przewidywanej ilości uczniów na każdym poziomie po 10 egz. mniej/ to dopisuję po rozpoczęciu roku, do przygotowanych wcześniej zestawów, tyle ile trzeba bym wydała:
w klasach 1: 100, drugich: 105, ... 8 -120 kompletów. Nawet jak przygotowałam po 4 tytuły, bo tyle zdążyłam. Nie wpisuję po 1 dodatkowym kpl. na klasę.
W dniach 3-4 IX wydałam we wszystkich klasach z nową podstawą po parę tytułów /np. w kl. 8 po 4 tytuły/, zgodnie z podaną 3 IX liczbą uczniów, bo tylu było w szkole potwierdzonych 3 IX.
6 IX odeszło 3 uczniów z klas 5, oddali podręczniki, zostają w szkole. Dyrekcja wprowadza dane wg liczby, dla której wg list przygotowano i wydano podręczniki. Mnie nie interesuje to, jak dyrekcja sobie radzi w rozliczeniach, ja, jako pracownik, idę w dniu 3 IX po informację, dla ilu osób na dzień 4 IX mam mieć przygotowane podręczniki.

Zdaję sobie spraw z tego, że wobec nas jest stosowana olbrzymia presja z każdej strony, w tym ze strony dyrekcji w materii rozliczeń, to też przestałam się "patyczkować" z wieloma osobami, jeżeli to nie ode mnie zależy wstrzymanie wydawania podręczników jak najszybciej- informuję, kto wydał taką decyzję, co się zdarzyło rok temu w klasach 7 /niepewna ilość uczniów przez kilka dni, otwarte sprawy przenoszenia się uczniów i to kilkunastu/. Za tą decyzję odpowiada DYREKTOR i to on ma obowiązek wydać polecenie w kwestii opracowania takiej a nie innej liczby podr. na określony dzień, nie jest to 10 IX- to termin urzędniczych rozliczeń.

kno_da
Posty: 140
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

piątek 05 paź 2018, 20:16

Była u mnie dzisiaj "pani od podręczników". Pokazała mi pismo z OP w którym jest mowa, by ostatecznie podać liczbę uczniów objętych dotacją do 10 października. Gdy dopytywałam jak to się ma do daty 10 września z rozporządzenia to usłyszałam, że teraz jeszcze OP wysyła korekty "wyżej". Nie ogarniam tego wszystkiego. Dodatkowo trafiłam na fatalny obieg informacji z wyd. WSiP. W związku z tym cały czas czekam jeszcze na część ćwiczeń i domówione egzemplarze na oddział. Cierpliwie czekam na korekty faktur. Dobrze, że dzisiaj piątek.....można złapać oddech. Pozdrawiam.

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

czwartek 11 paź 2018, 20:18

To ja też nie ogarniam :wink: U mnie jest ten 10 września datą graniczną, jak wynika z rozporządzenia, i wiem przynajmniej, czego się trzymać. To co obowiązuje szkołę, to również obowiązuje bibliotekę. Muszę pilnować kwoty dotacji w odpowiednim momencie. Ale widać inny OP stosuje własne rozwiązania :roll:
Też jeszcze czekam na ćwiczenia z WSiP-u oraz korekty faktur. Wysłałam zwroty i od razu prośbę o prolongatę faktury, bo wiedziałam, że to potrwa. Odpisali, że na razie nie mogą prolongować, tylko "bliżej okresu wymagalności" - wysłałam drugi raz po paru dniach, to łaskawie przedłużyli płatność o tydzień, a korekt nadal nie ma i mija kolejny termin do zapłaty. Ciekawe, że korekta z GWO przyszła dosłownie w ciągu kilku dni.
Czekałam na ostatnią paczkę i wreszcie przyszła, no nareszcie - myślę - będę miała z głowy! Otwieram, a tu 38 ćwiczeń... na inny poziom. I od nowa: czekanie na kuriera po zwroty, czekanie na korektę, czekanie na prawidłową dostawę...
POZDR:) Kaja

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: odpowiedzialność materialna za podręczniki

czwartek 11 paź 2018, 20:27

KaJu, miałam tak w zeszłym roku... Okazało się, że dyrekcja źle zamówiła (albo konsultant źle wpisał, who knows...), a ja musiałam to wszystko odkręcać. Ostatnie sztuki przyszły w połowie grudnia bodajże.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 177 gości