Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Solidarność i standardy

wtorek 04 gru 2018, 09:17

http://www.bibliotekawszkole.pl/news.php?id=731
Przeczytałam ze zdziwieniem, że dożyłam takiej chwili, autentycznie, acz sceptykiem się staję i nie wierzę w szybki proces "przerobienia " tematu we władzach. W każdym razie, krok milowy ktoś zrobił. Zauważyli /obojętnie z jakich powodów/ olbrzymi problem, który ignorują wszyscy wokół we władzach, od dyrekcji /kto z nas ma dodatek za dodatkową pracę?? /, przez OP /komu zwiększono etaty z racji "podręczników"?/, po MEN.
Jedna uwaga do Solidarności- postulat o skontrum a nie spisie jest dawno nieaktualny, od ponad roku są jasne przepisy, poparte przez MEN, że w szkołach obowiązuje skontrum. Chyba do nich napiszę.

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Solidarność i standardy

wtorek 04 gru 2018, 14:35

Ostatnio dziewczyny opisywały dalsze problemy ze spisem z natury. Myślę, że sprawa nie jest do końca załatwiona.
Ja natomiast mam coraz więcej problemów z realizacją moich obowiązków. Mam uczucie, ze biblioteka stała się świetlicą dla uczniów nieuczęszczających na religię. Z 37 godzin otwartej w tygodniu biblioteki 26 godzin to obecność dużych grup uczniów. Często na religii zostaje kilka osób gdy w bibliotece jest ich kilkanaście. I niestety nie są to dzieci spokojne, które w tym czasie coś przeczytają czy odrobią lekcje. Mam sporo pomysłów ale ciągle się stopuję bo religia, bo brak miejsca, bo brak czasu.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Solidarność i standardy

wtorek 04 gru 2018, 17:47

Napisałam do nich kilka słów, jeśli zechcą przemyśleć, każdy może to zrobić. Skontrum- przepisy są jasne, potwierdzone przez MEN, problemem jest co innego- niedouczenie księgowych, którzy są źle "szkoleni" w RIO, to RIO księgowym narzucają interpretację a dyrektorzy ślepo słuchają księgowych. Tu żaden przepis nie pomoże, jak brak wiedzy. Solidarność może przeforsować zapis w prawie oświatowym, w którym będzie dokładnie wyraz "skontrum", ponieważ zapis, że w szkołach stosuje się przepisy MKIDZN, dotyczące bibliotek publicznych, nie jest zrozumiały dla księgowych. Ale też konieczne jest wyegzekwowanie od RIO douczenia się.
Kolejnym olbrzymim problemem są wciąż nielegalne zastępstwa. Innych problemów tez bez liku, ważne, że ktoś w ogóle ruszył problemy.

Mariam_43
Posty: 50
Rejestracja: wtorek 25 lut 2014, 10:39

Re: Solidarność i standardy

czwartek 20 gru 2018, 14:56

Dobrze by było gdyby powrócić do dawnych norm zatrudniania nauczycieli bibliotekarzy. Kiedyś jeden etat przypadał na 350 uczniów o ile mnie pamięć nie myli.
Oprócz tego do zastanowienia jest uśrednianie pensji w przypadku łączenia etatów. Dla nas korzystniejszy byłoby zawuieranie dwóch umów.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Solidarność i standardy

czwartek 20 gru 2018, 15:25

1 etat na 350 uczniów... Toż to u mnie byłoby ponad 2 etaty! Chcę tak! :lol:

asik
Posty: 41
Rejestracja: wtorek 13 maja 2008, 08:52

Re: Solidarność i standardy

czwartek 27 gru 2018, 16:36

Nie jestem członkiem Solidarności, ale zostałam poproszona o udział w pracach zespołu roboczego w moim powiecie.
Piszcie co Wam jeszcze przychodzi do głowy a przekażę to dalej.
W mojej szkole problem był z procedurą przeprowadzania skontrum. Wg mojej szefowej jest to możliwe tylko i wyłącznie na arkuszach skontrowych. MOL czy też Excell odpadają :(
Uśrednianie godzin też jest mało sprawiedliwe, zwłaszcza w przypadku zastępstw doraźnych. Jeśli szkoła za takowe płaci bibliotekarzowi (a zdarza się to rzadko) to niestety dużo się traci. Pewnego roku w maju dostałam NI w domu ucznia 0,5 godziny tygodniowo. Wyliczono, że do końca roku szkolnego powinnam zrobić 2,5 godz. W maju zrobiłam 2 a na czerwiec zostało mi 0,5. Ponieważ w tamtym czasie moje pensum składało się wyłącznie z biblioteki (30/30) za owe 0,5 dostałam na konto 8 złotych! To jest niewiele ponad połowę tego, co dostają moje koleżanki z pensum 18! Przy tej samej pracy!
Mam 400 uczniów, w szkole jest jeden etat bibliotekarza i na kilka okolicznych szkół ponadgimnazjalnych tylko ja mam cały etat w bibliotece szkolnej! W pozostałych szkołach etaty w bibliotece uzupełniają: poloniści, nauczyciele zawodu a nawet fizycy!
Darmowe podręczniki to też jest duży problem do rozwiązania. Macie jakieś propozycje?
Uczniowie nie chodzący na religię także trafiają do mnie. Jednak jeśli jestem na zastępstwie / szkoleniu / zwolnieniu lekarskim nikogo nie obchodzi co się z tymi uczniami dzieje.
Czy Wy też jesteście obarczane dodatkowymi obowiązkami? Jestem administratorem dziennika elektronicznego, zajmuję się organizacją egzaminów zewnętrznych (egz gimnazjalny i matura) oraz próbnych egzaminów. Biorę udział w tworzeniu arkusza elektronicznego i planu lekcji. Prowadzę szkolnego FB i przewodniczę zespołem ds. promocji. Od lutego zostanie mi dołożony kolejny obowiązek, ale to ze względu na prośbę uczniów. A organ prowadzący po kontroli biblioteki wydał zalecenie dokończenia komputeryzacji biblioteki w ciągu dwóch lat! Gdybym miała jeszcze kogoś na pół etatu pewnie dałoby radę. Nie wspominam o konkursach, projektach (darmowych!), nocach w szkole, wycieczkach itd.
Bardzo się rozpisałam. Pewnie wszystkiego nie da się uregulować przepisami, ale cieszę się, że ruszono sprawę bibliotek i bibliotekarzy.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 275 gości