misiajagodka
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 13 wrz 2007, 18:27

imprezy czytelnicze

wtorek 18 gru 2018, 16:49

Czasem mam problem z łączeniem pojęć. Dlatego bardzo proszę o pomoc.
Czy imprezą czytelniczą można nazwać:
Głośne czytanie ... np. Sienkiewicza?
Akcje Bookcrasingową?
Konkurs szkolny na czytanie i recenzowanie książek w języku obcym?
Konkursy szkolny na znajomość lektur szkolnych?
Projekt edukacyjny "Książka artystyczna"?
Projekty edukacyjne opierające się na konkretnych książkach?
Publikowanie na stronie internetowej szkoły recenzji nowości pisanych przez uczniów?
Wystawy o tematyce książkowej?

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: imprezy czytelnicze

wtorek 18 gru 2018, 21:23

Ja też mam z tym kłopot zwłaszcza, że produkujacy różne ankiety też raczej tych pojęć nie rozróżniają. Wg mnie nr 5,6,7 nie są imprezami.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: imprezy czytelnicze

środa 19 gru 2018, 11:56

Ja osobiście "imprezą" nie nazwałabym jedynie tego publikowania.
Ostatnio zresztą byłam na warsztatach, gdzie prowadząca była zdania, że wszystko, co robimy w bibliotece (imprezy, wystawy, konkursy itp.), można nazwać projektem.

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: imprezy czytelnicze

sobota 29 gru 2018, 19:22

Według mnie impreza czytelnicza to działanie majace charakter masowy, rozrywkowy czy propagandowy. Łaczy w sobie wiele metod np. pokaz, inscenizacja, gry i zabawy itd . Imprezą nazwałabym np. obchody Świtaowego Dnia Pluszowego Misia, gdzie dzieci przychodza z misami, słuchają bajki o misiu, uczestniczą w zabawch ruchowych - np." stary niedźwież", układaja życzenia jubilatowi, wykonuja ilustarcje ulubionych misiów itp. albo podobnie - Dzień Postaci z Bajek, przebieraja się, czestniczą w wielu atrakcjach . Natomiast konkurs to raczej wydarzenie czytelnicze chyba, że towarzyszą mu różne przedsięwziecia. Organizowałam gminny konkurs ze znajomosci basni Andersena. Uczestniczyły w min całe oddziały klasowe na jednym poziomie (wszystkie klasy III). Każdą klasę reprezentowała 5 osobowa drużyna, ale były też zadania/ konkurencje (w tym sprawnościowe) dla chetnych uczniów z każdej klasy. Wówczas taki konkurs, a raczej turniej czytelniczy nazwałam imprezą, bo brało w nim udział ok. 170 uczniów i zaangażowani byli wszysy uczniowie,
w trakcie turnieju wykonywali plakaty, układali hasła itp. Natomiast zorganizowanie dnia głosnego czytania (jeśli zaprasza sie dzieci i one tylko słuchaja tekstów), czy konkurs plastyczny, wystawa, kiermasz książek - to jest wydarzenie cztelnicze. Tak samo projekt czytelniczy, jeśli uczniowie wykonują książki artystyczne (majace rózną formę, zdobienia itp), rozumiem , że potem jest wystawka w bibliotece - to jeszcze nie impreaza, ale jakby zaprosili na tę okolicznoć np. swoich młodszych kolegów do biblioteki, zaprezentowali inscenizaję np. "Jak powstaje książka", potem wspólne czytanie któtkiej bajeczki, wierszyka, układanie planu wydarzeń i tworzenie wspólnej książki (podział na grupy i każda grupa ma za zadanie wykonac jedną stronę - w/g planu wydarzeń - z ilustracją do książki, inna grupa okładkę) towarzyszą temu zabawy nawiązujace to treści wykonywanej książeczki (np." Co sie stało z miodem " Tadeusza kubiaka, gdzie dzieci same inscenizuja usłyszany tekst , albo wyciaganie z ziemi warzywa na podst. wiersza " Rzepka" - coś takiego robiłam z dziećmi) i to już uważam jest impreza czytelnicza. Dzieci się uczą poprzez pracę i dobrą zabawę.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: imprezy czytelnicze

poniedziałek 18 mar 2019, 14:14

Czy ma ktoś jakiś ciekawy scenariusz zajęć z okazji dnia książki (23 kwietnia)? Może być przedstawienie, może konspekt lekcji do zajęć z klasą.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: imprezy czytelnicze

środa 20 mar 2019, 12:20

Ponawiam pytanie :roll:

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: imprezy czytelnicze

środa 20 mar 2019, 15:11

Mam quiz czytelniczy "Baśniowy świat". Zebrane pytania o bajkach i baśniach. Mogę wysłać jutro z pracy.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: imprezy czytelnicze

czwartek 21 mar 2019, 09:11

Byłabym wdzięczna :D

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: imprezy czytelnicze

czwartek 21 mar 2019, 16:46

Nie wysłałam, bo ...ogólnie nie miałam czasu nawet sobie coś tam wydrukować. Zapomniałam, sorki. Nie wiem, co mnie jutro czeka.
Znalazłam:
http://scholaris.pl/zasob/72735

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: imprezy czytelnicze

czwartek 21 mar 2019, 16:48

Wysyłam po jednym odnośniku w odpowiedzi:
https://www.przedszkola.edu.pl/scenariu ... bajek.html


Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: imprezy czytelnicze

piątek 22 mar 2019, 09:15

Dziękuję. Szukam jednak jakiegoś scenariusza np. zajęć związanego bardziej z książką, jej budową, historią. To o baśniach mogłabym wykorzystać na dzień baśni właśnie, który przypada na początku listopada.

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: imprezy czytelnicze

wtorek 02 kwie 2019, 15:28

https://img8.demotywatoryfb.pl//uploads ... 2m_600.jpg

po prostu nie ma jak tego skomentować

Nika1
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: imprezy czytelnicze

sobota 21 gru 2019, 22:42

Witajcie
W mojej szkole organizowany jest Tydzień Zdrowia. Podpowiedzcie proszę jak mogłabym się włączyć w tą akcję oprócz Wystawy zdrowych książek?
Pozdrawiam

Beata 8
Posty: 39
Rejestracja: piątek 04 paź 2019, 18:28

Re: imprezy czytelnicze

sobota 21 gru 2019, 23:15

Konkurs na plakat promujący zdrowie: sport to zdrowie, czyste ręce, piramida zdrowia, zdrowe potrawy, przykładowe diety dla dzieci i młodzieży. Spotkanie z dietetykiem (rodzic, albo znajomy). No i konkurs wiedzowy, chociaż to pewnie zrobi biolog. Konkurs recytatorski na wiersze o zdrowiu. Konkurs na rymowankę, wiersz o zdrowiu 8)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 139 gości