witka55
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2014, 15:01

Księga broszur pa Mol i skontrum

środa 09 sty 2019, 10:05

Czy macie wpisane do Mola pozycje z księgi broszur? Czy podczas przeprowadzania skontrum bierzecie też pod uwagę broszury?

Kiedyś obiło mi się o uszy, że po kilku latach pozycje z księgi broszur ulegają anulacji - czy to prawda?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Księga broszur pa Mol i skontrum

środa 09 sty 2019, 15:27

Skontrum obejmuje wszystkie zbiory, w tym broszury. Nie można ich tak po prostu "anulować", ale można nieaktualne spisać protokołem i oddać na makulaturę.
Mam broszury wprowadzone do systemu MOL. Drukuję strony tak, jak księgi głównej, co jakiś czas. /minimum raz w roku/

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: Księga broszur pa Mol i skontrum

poniedziałek 28 sty 2019, 23:01

Nigdy nie robiłam skontrum broszur, nie są one wliczane do majątku szkoły.
POZDR:) Kaja

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Księga broszur pa Mol i skontrum

poniedziałek 28 sty 2019, 23:19

U mnie zawsze była księga podręczników i broszur i zawsze jej stan był doliczany do ogólnej wartości księgozbioru, więc skontrum dla całości zbiorów jest oczywiste.
W niektórych bibliotekach (przy dużej ilości podręczników i broszur (tego samego tytułu) i z założenia ich krótkiego czasu użytkowania czy aktualności co do treści, prowadzono tzw uproszczoną ewidencję a co za tym idzie nie wliczano ich wartości do całości wartości księgozbioru. ja jednak rzadko spotkałam się z taką praktyką w szkolnych bibliotekach. Wszystko zależy od dyrektora i księgowej placówki.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Księga broszur pa Mol i skontrum

środa 30 sty 2019, 00:59

Mam tak samo jak Maria - ta księga zawsze była wliczana do wartości księgozbioru, więc również uwzględniana przy skontrum. Dla podręczników dotowanych założyłam odrębne księgi.
Różne takie materiały z wartością "zero" też miewamy, ale do tego zawsze był (w wielu bibliotekach) dodatkowy, jakby "nieoficjalny" rejestr.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 116 gości