Kurana
Posty: 60
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2017, 21:33

Strajk

wtorek 12 mar 2019, 14:02

Chciałam zapytać jak to wygląda w waszych szkołach, przymierzacie się do strajku? i czy my - bibliotekarze - możemy w tym przypadku legalnie strajkować?

Może wreszcie coś ruszy w tej kwestii....

Zuzza
Posty: 687
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Strajk

wtorek 12 mar 2019, 14:23

legalnie każdy może :mrgreen:
inna sprawa naciski osobiste i układy personalne
:arrow: u mnie nie było jeszcze referendum, a strajk jest jak zdecyduje się 50% zakładu, czyli wszystkich pracowników - woźne, kuchnia, biuro teżżżżżżż

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Strajk

wtorek 12 mar 2019, 14:41

U nas referendum w przyszłym tygodniu, ale liczę, że większość będzie za. Sama też planuję strajkować.
Czemu miałoby nas to nie dotyczyć? Jesteśmy nauczycielami. Jeśli szkoła przystąpi do strajku, to mamy wszelkie prawo strajkować.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Strajk

wtorek 12 mar 2019, 15:07

Do udziału w referendum uprawnieni są WSZYSCY pracownicy szkoły (nauczyciele, administracja, obsługa). Referendum jest ważne, jeżeli wzięła w nim udział co najmniej połowa uprawnionych. Jeśli ponad połowa głosujących (50 proc. +1) opowiedziała się za strajkiem - strajk w danej placówce jest legalny.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Strajk

środa 13 mar 2019, 14:09

Również jestem ciekawa, co u innych w tym zakresie. U nas po krótkim zebraniu na przerwie wiemy, że zdecydowana większość jest ... zadowolona z płac, warunków pracy, oceny, bo nie potwierdziła zamiaru wzięcia udziału w strajku :(.
Na 70 nauczycieli, niezadowolonych jest kilka osób, w tym ja.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Strajk

środa 13 mar 2019, 18:13

Referendum przed nami, póki co większość jest za.

Panibiblioteczka
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 17 lis 2014, 11:11

Re: Strajk

czwartek 14 mar 2019, 09:33

My również przed referendum, obawiam się niestety, że będzie ja u Aqa, niby wszyscy za strajkiem, ale jak przyjdzie co do czego...to du... :cry:
wiecie, jest też aspekt finansowy, jednak tydzień strajku to 1/4 mniej pensji, co prawda zawsze można wziąć zwolnienie, jak ktoś ma taką możliwość, ale jak będzie, czas pokaże... :roll:

Kurana
Posty: 60
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2017, 21:33

Re: Strajk

czwartek 14 mar 2019, 09:45

No to widzę, że nie tylko u mnie nauczycieli zadowoleni z zarobków, wydłużonej i zmienionej procedury awansowania i ogólnie reformy oświaty.....u nas nawet pod samym wnioskiem o referendum zaledwie parę podpisów. Przykre to bardzo :? wreszcie jakaś mobilizacja w większości szkół, a u nas jakby nigdy nic....

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Strajk

czwartek 14 mar 2019, 10:23

Na stronie gazeta.gdańsk czytam o 90 - 80 % zgłoszeniach do strajku, tylko 1 szkoła nie weźmie udziału. Ludzie się obudzili i są wkurzeni latami poniewierania. A w naszych szkołach ... nie wiem na co liczą, na narzekanie, które zmieni się w złoto.
Utrata pensji na pewno będzie znacząca w naszych budżetach, jednak innej drogi nie ma, jesteśmy lekceważeni niewyobrażalnie.

Rudolfina
Posty: 618
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Strajk

czwartek 14 mar 2019, 12:00

W mojej szkole (na Śląsku) zdecydowana większość jest za strajkiem. Niektórzy nie chcą strajkować, bo szkoda im stracić pieniądze za dni strajku. Ale na pewno też chcieliby, żeby wywalczono podwyżkę - bo kto by nie chciał zarabiać więcej. Paradoks?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Strajk

czwartek 14 mar 2019, 20:38

Ilu z nas w Polsce będzie strajkować dowiemy się 8 kwietnia rano. Teraz to tylko niewiążące deklaracje. ktoś się boi utraty pracy, ktoś inny braku wynagrodzenia, jeszcze inny pójdzie na zwolnienie...w naszym środowisku nigdy nie było jedności i dlatego mamy to co mamy. Teraz jest ostatnia szansa, jeżeli się nie zjednoczymy, to już nigdy tego nie zrobimy i zawsze będziemy niezgraną grupą zawodową z którą można zrobić wszystko.

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Strajk

czwartek 14 mar 2019, 20:45

Tego się właśnie boję. Boję się , że wielu się jednak wycofa, da zastraszyć, nie zdecyduje się na utratę dochodów. No i obawiam się, że ministra jednak znajdzie łamistrajków na egzaminy. Jeśli tak będzie to utracimy resztki szacunku, będzie to wstyd dla całego naszego środowiska. Już teraz starsi uczniowie się z nas śmieją, że zastrajkujemy w niedzielę.

patti
Posty: 54
Rejestracja: środa 08 lis 2006, 09:17
Kontakt: Strona WWW

Re: Strajk

piątek 15 mar 2019, 11:30

Panibiblioteczka pisze:My również przed referendum, obawiam się niestety, że będzie ja u Aqa, niby wszyscy za strajkiem, ale jak przyjdzie co do czego...to du... :cry:
wiecie, jest też aspekt finansowy, jednak tydzień strajku to 1/4 mniej pensji, co prawda zawsze można wziąć zwolnienie, jak ktoś ma taką możliwość, ale jak będzie, czas pokaże... :roll:
...u mnie podobnie - niby prawie wszyscy "za"... ale już pogłoski krążą, że ktoś chce L4 zabrać itp.. że ktoś jednak nie będzie strajkował bo ma dziecko w "8" klasie.. (szczegół, że ta osoba ma najwięcej nadgodzin i pewnie nie chce ich stracić).. I gdzie tu solidarność? :|

xandre
Posty: 646
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

Re: Strajk

piątek 15 mar 2019, 16:03

U nas ponad 90 % strajkuje. Jedna wybiera się na l4, ale zawsze to coś. 3 jadą na zieloną szkołę (bo już wszystko opłacone i uzgodnione było wcześniej). Mam córkę w 8 klasie kilka moich koleżanek też, lub w 3 gim., jesteśmy zgodne, że robimy dla nich. Odłożyłam sobie trzynastkę, żeby jakoś przeżyć. :D Nigdy nie widziałam takiej mobilizacji wśród nauczycieli. 8)

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Strajk

środa 20 mar 2019, 12:50

Informacja jaką dostaliśmy z oddziału ZNP:
Nauczyciel wyznaczony do komisji egzaminacyjnej musi na ten czas zawiesić strajk i przystąpić do pracy pod groźbą zwolnienia dyscyplinarnego.
Czy u was też jest taka informacja?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 106 gości