aLeena
Posty: 59
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 14:43

Biblioteka w dwóch budynkach

piątek 22 mar 2019, 11:56

Hej,
Może ktoś ma podobny problem i już się z nim zmierzył...
Od września nasza szkoła podstawowa będzie funkcjonowała w dwóch budynkach, klasy 1-3 w budynku B, klasy 4-8 w budynku A. Dodam od razu, że nie są blisko, odległość pomiędzy nimi wynosi około kilometra i szkoła B to likwidowane gimnazjum. Z klasami 1-3 idzie część księgozbioru, który znajdzie się w bibliotece po gimnazjum. Do nas przeniesione zostaną książki z gimnazjum. I teraz pytania:
1. Obecnie pracuję na MOLu Optivum, czy biblioteka B będzie mogła korzystać u siebie z tej samej bazy danych, czyli wypożyczać, ale i opracowywać nowe książki w tym samym Molu?
2. Jak sądzicie, jak poradzić sobie z księgozbiorem gimnazjalnym? Wiem, że muszę go wprowadzić do księgozbioru podstawówki, ale mnożą się pytania. Jeśli tam jest np. cały zestaw Harry'ego Pottera (my też go mamy), to naprawdę muszę to wszystko przewieźć najpierw do budynku A, opieczętować, wprowadzić i znowu przewieźć? Czy można by było zrobić tak, by osoba, która będzie w budynku B zostawi część książek, które się przydadzą lub dublują? I sama je wprowadzi do księgozbioru podstawówki na komputerze, który będzie miał Mola?
Macie jakieś rady? Jak to ugryźć? Jest ktoś w podobnej sytuacji?

Kuba
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 12:34

Re: Biblioteka w dwóch budynkach

piątek 22 mar 2019, 12:12

W kwestii obsługi dwóch oddalonych od siebie budynków, zdecydowanie pomocny będzie MOL NET+. Program dostępny jest przez przeglądarkę, więc wystarczy, że komputer jest podpięty do internetu. A dane z MOL Optivum są w całości przenoszone do MOL NET+, więc nie ma problemu utraty dotychczas wykonanej pracy.

Jadwiga_11
Posty: 28
Rejestracja: piątek 17 mar 2017, 11:26

Re: Biblioteka w dwóch budynkach

poniedziałek 25 mar 2019, 11:30

Ja przerobiłam już ten temat.
Baza danych powinna być jedna. Ten problem rozwiązuje MOL Net+.
Co do obsady. U nas w każdym budynku jest 1 bibliotekarz. Zmiana organizacji biblioteki spowodowała bardzo nierównomierne obciążenie bibliotekarzy pracą, co w żaden sposób nie przełożyło się na pensję. :oops:

W księgozbiorze gimnazjum została przeprowadzona selekcja. Większość książek nadawała się na makulaturę z powodu stanu technicznego i zdezaktualizowania treści. Książki nie przyjęte trafiają na makulaturę, lub na kiermasz. Księgozbiór przewieziono do mojego budynku. Ponieważ księgozbiór gimnazjum nie był wprowadzony do żadnego mola, opracowany musi być od podstaw. Dzięki MOL NET+ książki opracowane są w obu częściach biblioteki. Mamy wspólny katalog. Konieczne jest wprowadzenie oznaczenia literowego dla zbiorów w poszczególnych budynkach.
Problemem jest podział zakresu obowiązków i zasad współpracy między bibliotekarzami, ustalenie miejsca przechowywania dokumentów.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Biblioteka w dwóch budynkach

poniedziałek 25 mar 2019, 13:00

Też mamy bibliotekę w dwóch budynkach. Na początku bardzo optowałam za tym, żeby połączyć bazy danych, ponieważ część podręczników i lektur była wpisana w jednym, a wypożyczana w drugim (i na nas spadło "przenumerowywanie", czyli tworzenie dodatkowych "lipnych" ksiąg inwentarzowych, żeby to udostępnianie było możliwe).
Cały mój zapał się ulotnił, kiedy okazało się, że:
1) Druga biblioteka w ogóle nie wpisuje numerów inwentarzowych do podręczników, więc nic by nam nie ułatwiła, wprost przeciwnie.
2) Przy okazji tegorocznego skontrum "wyszło", że u nich wartości księgozbioru w MOL-u nie zgadzają się z tymi w księgach papierowych, więc trzeba by taki spis znów wykonywać "na piechotę".

Dobrze się stało, że u nas zmiany "komputerowe" trochę trwają i miałam możliwość o tym wszystkim się dowiedzieć. Żeby łączyć bazy, to obie biblioteki muszą mieć porządek we wszystkim.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 123 gości