halszka31
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 19 lip 2007, 08:24

Opis bibliograficzny do prezentacji maturalnej

czwartek 03 kwie 2008, 18:15

Mam problem z polonistkami, które ustaliły sobie swoje rygory opisu bibliograficznego. Owszem , wszystkie elementy są, ale nie w takiej kolejności jak należy i z innymi znakami oddzielającymi poszczególne strefy opisu. Problem w tym, że uczniowie konsultując się w tej sprawie z bibliotekarzami "ustawiają" się pod nauczyciela - bo on ostatecznie przyjmuje ich prace. A przecież są to normy międzynarodowe!!!!Czy Wasze polonistki są też takie niereformowalne??
halszka

Gość

czwartek 03 kwie 2008, 18:40

Znaki oddzielające poszczególne sfery nie są już ściśle ustalone, należy tylko konsekwentnie stosować wybrane znaki we wszystkich opisach, natomiast wszystkie elementy muszą być w odpowiedniej kolejności.
U mnie też różnie z tym bywa, ale już się nauczyłam że polonista zawsze ma rację. Kiedyś w tej sprawie interweniowałam i jeszcze mi się oberwało od dyr, więc teraz zwykle mówię uczniom jak powinno być, ale żeby robili tak jak każe ich polonista.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

czwartek 03 kwie 2008, 19:04

Potwierdzam!
Moja córka zrobiła opis zgodnie ze wskazaniami polonistki, pani bibliotkarka mówi co innego, a co innego mówię ja 8)

Temat chyba już był na forum, sprawdź w wyszukiwarce, może jeszcze coś odkrywczego na ten temat znajdziesz :)

halszka31
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 19 lip 2007, 08:24

czwartek 03 kwie 2008, 20:37

Dzięki fiori
Zrobiłam przegląd wpisów
i ...dalej nic nie rozumiem. Okazuje się, ze biblioteki stosują opis bardzo dowolnie stosując kryterium funkcjonalności...Biblioteka w Szkole zamieściła w którymś numerze prawidłowe opisy.Była też krytyka opisu zalecanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Ja wzoruję się na opisie stosowanym dla różnych wydawnictw przez Bibliotekę Narodową.Wszak to nasza bibliografia narodowa dostosowana do standardów międzynarodowych.
Opcja w MOL Optivum "pobierz z internetu"przekierunkowuje nas do katalogu BN.Jeśli brak opisu, sięgam do Karo i innych bibliotek, ale zawsze koryguję opis na wzór opisu BN.
halszka

halszka31
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 19 lip 2007, 08:24

czwartek 03 kwie 2008, 20:50

Gościu
To nie tylko sprawa opisu bibliograficznego, ale i autorytetu. Młodzież wychwytuje szybko takie nieporozumienia, wyciąga wnioski i uczy się od nas, starszych- bylejakości i działania "pod"
Jesteśmy w takiej sytuacji, że aby bronić swojego stanowiska, musimy podważać ustalenia polonistów, a to nie jst sytuacja komfortowa...
halszka

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

czwartek 03 kwie 2008, 21:54

Nie należy mylić pojęć. Czym innym jest opis bibliograficzny książki (czyli ten pobierany np. ze strony BN w MOLu), a czym innym opis w bibliografii załącznikowej. Obydwa są opisane różnymi normami i w różnym celu się je wykorzystuje.
Też miałam problem z polonistką, która poprawiała opisy uczniów według starej, nie obowiązującej już normy. Wyjaśniłam, że nowa norma obowiązuje od 2002 roku i myślę, że będzie dobrze.

alan

piątek 04 kwie 2008, 08:41

U mnie jest czterech polonistów, którzy stosują rózne kryteria i pomimo moich wielokrotnych próśb nie potrafią dojść między sobą do porozumienia. Jak co roku, kiedy zbliża się termin oddania bibliografii maturzyści szturmują bibliotekę. Nauczona doświadczeniem z poprzednich lat, rozmowę z uczniem rozpoczynam od pytania - kto jest twoim polonistą i już wiem jak mam dalej uczniowi doradzić, żeby nie musiał wielokrotnie poprawiać swojej bibliografii. Niejednokrotnie muszę radzić wbrew obowiązującej normie, ale pewnych przyzwyczajeń polonistów nie przeskoczę. Satysfakcją dla mnie jest w tym przypadku podziękowanie ucznia.

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

piątek 04 kwie 2008, 10:19

Witam!

Ja nie mam takiego problemu - pracują u mnie 2 polonistki, które bez problemu zgodziły się abym to ja zajęła się wyuczeniem i sprawdzaniem bibliografii uczniom - zgadzają się ze mną i pytają co i jak. Dla każdej klasy poświęcam 2 zajęcia na "nauczenie" ich jak sporządzić bibliografię w tym celu przygotowałam sobie obszerną i praktyczną prezentację multimedialną, która przybliża im ten problem (+ konkretne przykłady) - potem uczniowie dostają wzory opisów poszczególnych typów dokumentów na ksero, sporządzają swoje bibliografie, wysyłają do mnie na maila a ja je sprawdzam - ewentualnie odsyłam do poprawy. Właśnie przed chwilą sprawdzałam ostatnie bibliografie - bo do dziś termin oddania :D

Oczywiście Halinah! Opis z BN (opis katalogowy) to co innego niż opis bibliograficzny do bibliografii załącznikowej.
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

GaBa
Posty: 185
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 12:25
Kontakt: Strona WWW

opis bibliograficzny FORUM INTERNETOWEGO

piątek 04 kwie 2008, 14:22

Bardzo Was proszę o pomoc!

Uczennica potrzebuje wzór, jak zrobić:

opis bibliograficzny FORUM INTERNETOWEGO

Czy spotkaliście się z takim opisem?
Gabrysia z Rybnika

halszka31
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 19 lip 2007, 08:24

piątek 04 kwie 2008, 15:53

halszka

GaBa
Posty: 185
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 12:25
Kontakt: Strona WWW

piątek 04 kwie 2008, 16:31

Dziękuję Halszka :-)

Te wszystkie zasady znam (Autorka tego opracowania, co miłe dla mnie, zaznaczyła zresztą, że korzystała między innymi z witryny internetowej mojej biblioteki :D )

Chodzi mi o taki szczególny przypadek. Maturzystka pisze o języku komunikacji internetowej i korzysta w dużej mierze z wypowiedzi różnych osób wypowiadających się na podobnym do naszego forum internetowym.

Opis bibliograficzny tych wykorzystanych wypowiedzi powinien zatem wyglądać jak opis typowej strony internetowej? Zamiast nazwisk autorów podać pseudonimy?
Gabrysia z Rybnika

halszka31
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 19 lip 2007, 08:24

piątek 04 kwie 2008, 17:44

Widzisz jakieś inne wyjście? Forumowicze posługują się nickami które przecież w zasadzie są rozpoznawalne dla społeczności danego forum. Podałabym nazwę forum i daty. Do odszukania wpisów na forum można wykorzystać archiwum (każde forum takie ma). Ja cały czas mam wrażenie, że opis bibliograficzny dokumentów elektronicznych jest w permanentnym stanie dopracowywania.
Głośno myślę (piszę :lol: ): spotkałam się też z bardzo ogólnym opisem ze wskazaniem nie na autorów, ale właśnie na archiwum.
Jestem bardzo ciekawa jak rozwiążesz ten problem. Proszę, daj znać.
Życzę twórczej weny :idea:
halszka

halszka31
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 19 lip 2007, 08:24

piątek 04 kwie 2008, 18:21

Kate, Halinah
Kiedy trzeba było "unowocześnić" Grycza, przypominam sobie prace Pani Lewandowskiej z BN, która wyrażala opinię o ujednoliceniu opisu bibliograficznego z opisem katalogowym. Pracowała i rozważała tylko nad różnymi wariantami HASEŁ, które trzeba było dodać do opisu katalogowego, (pierwsza różnica) no i forma graficzna zapisu bibliograficznego i karty katalogowej.(druga różnica)."Przewodnik Bibliograficzny" jest takim kompromisem i w tym sensie wykorzystuję go do opisu bibliograficznego i katalogowego.
halszka

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

piątek 04 kwie 2008, 19:29

Halszko 31!
Nas interesuje norma PN-ISO 690:2002 Dokumentacja. Przypisy bibliograficzne. Zawartość, forma i struktura. Norma ta jest przeznaczona do stosowania przy sporządzaniu przypisów w celu włączenia ich do bibliografii. W przypadku wykorzystania w pracy dokumentu elektronicznego stosuje się dodatkowo normę PN-ISO 690-2:1999 Informacja i dokumentacja - Przypisy bibliograficzne - Arkusz 2: Dokumenty elektroniczne i ich części.
To ZUPEŁNIE coś innego, niż opis bibliograficzny, wykorzystywany przy katalogowaniu książek.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

sobota 05 kwie 2008, 16:08

Uważam, że na bibliografii i opisach bibliograficznych czy też katalogowych najlepiej powinien znać sie bibliotekarz, dlatego takie stanowisko przedstawiłam na radzie i zaproponowałam swoja pomoc. Na prośbę polonistów przeprowadzam zajęcia, daje "ściągę", mam na stronie.
Uczniowie mogą w każdej chwili przyjść na konsultację i sprawdzenie. W związku z tym miałam w ostatnim czasie niezłe oblężenie :). Czyli podobnie jak u Kate.
Faktycznie opisów jest mnóstwo i różniste. Normy załatwiaja sprawę dok. elektronicznych i drukowanych a całą resztę nie. Dlatego trzeba wykorzystując normy inne opisy innych dokumentów zrobić samemu. Jeżeli chodzi o Forum to proponuję : Odpowiedzialność czyli autor( nick, pseudonim, imię), tytuł wątku. W: na jakim portalu, stronie jest Forum [online][ dostęp- data] Dostępny w Internecie - link.
Przykład:
Maria. Opis bibliograficzny. W: Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne[online][dostęp 06.04.2008 r.].Dostępny w Internecie http://sukurs.edu.pl/forum/viewtopic.php?p=10994#10994

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości